Brake Fluid Bleeder

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Χαζολογώντας στο ebay, έπεσα πάνω σε μια "συσκευή" που επιτρέπει μια εύκολη εξαέρωση κατά την αλλαγή των υγρών φρένων.
--> Bleeding Kit και λειτουργεί με μια ανεπίστροφη. --> Λειτουργία

Έχει κανείς εμπειρία με το εν λόγο πραγματάκι ή με κάποιο αντίστοιχο, που να μην χρειάζεται κομπρεσέρ? :rolleyes:
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Δεν εχω με αυτό εμπειρία, αλλά νομιζω με μια σύριγγα χοντρή και ενα σωληνάκι στην αντίστοιχη διάμετρο, θα μπορούσες να κάνεις κάτι αντίστοιχο. Ειναι για enduro /mx αυτό το βίντεο αλλα η λογική ειναι ίδια....
 
Τελευταία επεξεργασία:

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Έχω πάρει ένα παρόμοιο πριν από χρόνια, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ γιατί από κάτι reviews που διάβασα μου μπήκε η ιδέα ότι δεν θα κάνει σωστά την δουλειά...

Έμεινα με την παλιά επίπονη διαδικασία του παιξίματος & κρατήματος της μακέτας-πετάλ και άνοιξε κλείσε της βαλβίδας της δαγκάνας, πάντα με καλό αποτέλεσμα
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Εγω για reverse bleeding (συμπλεκτη κυριως) πηρα μια συριγγα 60cc απο φαρμακειο. Δεν την εχω χρησιμοποιήσει ακομα και ο μονος ενδοιασμός ειναι ποσο καλα θα κουμπωνει το σωληνακι στην ακρη της αν και εχω δει πως γινεται με tie wrap. Για εξαερωση κλασικη τρομπαροντας κανω οτι και ο jon t
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Εχω αυτό εδω χρόνια Laser Tools 5780 Pneumatic Fluid Extractor & Brake Bleeder
Συνήθως το χρησιμοποιώ όταν έχω αδειάσει για κάποιο λογω το κύκλωμα.Με έχει βοηθήσει αρκετά ,αλλά θέλει αεροσυμπιεστή.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Χαζολογώντας στο ebay, έπεσα πάνω σε μια "συσκευή" που επιτρέπει μια εύκολη εξαέρωση κατά την αλλαγή των υγρών φρένων.
--> Bleeding Kit και λειτουργεί με μια ανεπίστροφη. --> Λειτουργία

Έχει κανείς εμπειρία με το εν λόγο πραγματάκι ή με κάποιο αντίστοιχο, που να μην χρειάζεται κομπρεσέρ? :rolleyes:
Το εχω
Κανει δουλεια αρκει το σωληνακι να σφιξει με καποιο τροπο σωστα πανω στο εξαρτημα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παίδες!!
Ψώνισα ένα και βλέπουμε.

Όσο για τις τιμές... ας μην το θίξω το ζήτημα της ΑΙΣΧΡΟκέρδιας :roflmao:
Φιλάκια ρουφηχτά στα Ευρωπαικά μαγαζιά και ξύδι άφθονο σε όποιο μαγαζί στην Ελλάδα γκρινιάζει για τις αναδουλειές, επειδή θέλει να βγάζει από την μύγα ξύγκι :)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παίδες!!
Ψώνισα ένα και βλέπουμε.

Όσο για τις τιμές... ας μην το θίξω το ζήτημα της ΑΙΣΧΡΟκέρδιας :roflmao:
Φιλάκια ρουφηχτά στα Ευρωπαικά μαγαζιά και ξύδι άφθονο σε όποιο μαγαζί στην Ελλάδα γκρινιάζει για τις αναδουλειές, επειδή θέλει να βγάζει από την μύγα ξύγκι :)
Έλα ρε'συ, πώς κανείς έτσι :wacky:!!!
Τι 28€ τι 4€!!! :laugh:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ρε σεις, η συζήτηση Oxford vs chinanoname μήπως έχει ξαναγίνει με το ίδιο περιεχόμενο στο quadlock vs chinanoname και λίγο πιο ήπια δηλαδή μάλλον όχι στο "κινεζακι τρώει ριζακι" vs ΕΕ και Ιαπωνία;
 
Top Bottom