Bridgestone Battlax Adventurecross AX41

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Οκ παίδες, νομίζω πως και με το pirelli STR θα είμαι μια χαρά σε συνδυασμό με tkc 80 μπροστά.

Ο χαρακτήρας της βόλτας θα είναι ταξιδιαρικος και όχι πολεμικός οπότε θα με καλύψει μια χαρά ο συνδυασμός. Τα km θα είναι πολλά γιατί λεω να πάω σα κατ κατ απ' το αυλάκι και μετα σα παν, σα περα και σα κατ ξανά, από τις πιο αξιόλογες χωμάτινες διαδρομές της πατρίδας μας.


Και τώρα είδα ότι είμαστε στο θέμα του ΑΧ41, συγνώμη δεν το είχα προσέξει πριν.


(Θα ρωτήσω και για Ε07 αν υπάρχει κάπου. Έτσι και αλλιώς πρέπει να σταματήσει η καραντίνα.)
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Πάντως στο συγκεκριμένο συγκριτικό τα TKC80 τα εχουν πολύ κάτω οι αμερικανοι. δεν ξερω αν εχει να κάνει με το ότι είναι γερμανικής προέλευσης...ή απλά πάλιωσε πια η συνταγή τους και οι ανταγωνιστές έβγαλαν κάτι καλύτερο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οκ παίδες, νομίζω πως και με το pirelli STR θα είμαι μια χαρά σε συνδυασμό με tkc 80 μπροστά.

Ο χαρακτήρας της βόλτας θα είναι ταξιδιαρικος και όχι πολεμικός οπότε θα με καλύψει μια χαρά ο συνδυασμός. Τα km θα είναι πολλά γιατί λεω να πάω σα κατ κατ απ' το αυλάκι και μετα σα παν, σα περα και σα κατ ξανά, από τις πιο αξιόλογες χωμάτινες διαδρομές της πατρίδας μας.


Και τώρα είδα ότι είμαστε στο θέμα του ΑΧ41, συγνώμη δεν το είχα προσέξει πριν.


(Θα ρωτήσω και για Ε07 αν υπάρχει κάπου. Έτσι και αλλιώς πρέπει να σταματήσει η καραντίνα.)
Κωστή είναι εκπληκτικό λαστιχο το STR αλλά εμένα δε μου έβγαλε πάνω από 6Κ χλμ στο 990.
Η χρήση ήταν σε βόλτες ασφάλτινες μαζί με Εθνική κτλ και ένα τριημερο ταξίδι 1500χλμ. Γενικά το κυνηγαω το μηχανάκι είτε εθνική είτε επαρχιακό, ίσως γι αυτό δε μου έβγαλε τόσο πολύ όσο λέει ο Γιώργης πιο πάνω.
Στη θέση σου θα έψαχνα καρφί για e07, νομίζω είναι το πλέον κατάλληλο-δοκιμασμένο λαστιχο Ι αυτό που περιγράφεις.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στο 1090 εχει 10,000χλμ το πισω STR μου και εχει ακομη μελλον. Σημαντικο οτι το ειχα με 42PSI, oσο λεει η ΚΤΜ στο μανιουαλ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και τα 07+ γιατί όχι;

 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Και τα 07+ γιατί όχι;

:thinking:

Πιο χωμάτινο λάστιχο για big on off , εμπιστεύεστε πιο πολύ στη βροχή?

Διάβασα το παραπάνω κείμενο για την κριτική του e07+ και τα παιδιά γράφουν ότι είναι τραγικό στο βρεγμένο.

Και έτσι όπως έχει αλλάξει το κλίμα, οι ξαφνικές μπόρες είναι μπόλικες το καλοκαίρι. Θυμάμαι πως με τα tkc 80 στο Άφρικα 750 δεν είχα ιδιαίτερο θέμα. Για τα πιο καινούργια δεν έχω άποψη γιατί μπαίνω χώμα με το CCM.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:thinking:

Πιο χωμάτινο λάστιχο για big on off , εμπιστεύεστε πιο πολύ στη βροχή?

Διάβασα το παραπάνω κείμενο για την κριτική του e07+ και τα παιδιά γράφουν ότι είναι τραγικό στο βρεγμένο.

Και έτσι όπως έχει αλλάξει το κλίμα, οι ξαφνικές μπόρες είναι μπόλικες το καλοκαίρι. Θυμάμαι πως με τα tkc 80 στο Άφρικα 750 δεν είχα ιδιαίτερο θέμα. Για τα πιο καινούργια δεν έχω άποψη γιατί μπαίνω χώμα με το CCM.
Κανένα.... Σαν τα μπαλέτα της σακιρα πάνε στο νερό.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κανένα.... Σαν τα μπαλέτα της σακιρα πάνε στο νερό.
Μου έκανε φοβερή εντύπωση το πίσω tracker στο CCM σε εκείνη την βρεγμένη και ζόρικη επιστροφή από το Καντήλι. Πολύ καλή συμπεριφορά στο βρεγμένο αλλά είναι λάστιχο για μικρά μεσαία ον οφ.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Οκ παίδες, νομίζω πως και με το pirelli STR θα είμαι μια χαρά σε συνδυασμό με tkc 80 μπροστά.

Ο χαρακτήρας της βόλτας θα είναι ταξιδιαρικος και όχι πολεμικός οπότε θα με καλύψει μια χαρά ο συνδυασμός. Τα km θα είναι πολλά γιατί λεω να πάω σα κατ κατ απ' το αυλάκι και μετα σα παν, σα περα και σα κατ ξανά, από τις πιο αξιόλογες χωμάτινες διαδρομές της πατρίδας μας.


Και τώρα είδα ότι είμαστε στο θέμα του ΑΧ41, συγνώμη δεν το είχα προσέξει πριν.


(Θα ρωτήσω και για Ε07 αν υπάρχει κάπου. Έτσι και αλλιώς πρέπει να σταματήσει η καραντίνα.)
Το 07 είναι ίσως η καλύτερη επιλογή για αυτό που περιγράφεις, λιγο σκληροτερο απο τα περισσοτερα. αλλα σε βαρυ φορτωμενο μηχανακι αυτο μαλλον καλο ειναι, ενα Μειον του ισως είναι ότι ότι έχει πολύ σκληρό σκελετό, και αν χρειαστεί να το ξεζανταρεις ( φτου - φτου και φτου) στο πουθενά θα σου βγάλει την γλώσσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Άσχετο σχετικό σκρουτζ που χαζεύω τίμες βρίσκω το anakee wild σε αρκετά καλή τιμή σε σχέση με τα υπόλοιπα (90/90/21 - 150/70/17).
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μου έκανε φοβερή εντύπωση το πίσω tracker στο CCM σε εκείνη την βρεγμένη και ζόρικη επιστροφή από το Καντήλι. Πολύ καλή συμπεριφορά στο βρεγμένο αλλά είναι λάστιχο για μικρά μεσαία ον οφ.
Στην μπετονιέρα κανένα χωμάτινο δεν κάνει για βρεγμένο.
Προφανώς το βάρος επηρεάζει την πρόσφυση
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
:thinking:

Πιο χωμάτινο λάστιχο για big on off , εμπιστεύεστε πιο πολύ στη βροχή?

Διάβασα το παραπάνω κείμενο για την κριτική του e07+ και τα παιδιά γράφουν ότι είναι τραγικό στο βρεγμένο.

Και έτσι όπως έχει αλλάξει το κλίμα, οι ξαφνικές μπόρες είναι μπόλικες το καλοκαίρι. Θυμάμαι πως με τα tkc 80 στο Άφρικα 750 δεν είχα ιδιαίτερο θέμα. Για τα πιο καινούργια δεν έχω άποψη γιατί μπαίνω χώμα με το CCM.
Ναι, το TKC80 για μπροστινό νομίζω δεν έχει αντίπαλο.
Οι ξαφνικές μπορες θα λασπωσουν και το τεραιν, πράγμα που το πίσω STR ίσως φανεί λίγο.
Κωστή, γιατί δε βάζεις και πίσω TKC80?
Εντάξει, έχει λιγότερη αντοχη σαν ελαστικό αλλά νομίζω με σωστές πιέσεις και σχετικά προσεχτική οδήγηση στην άσφαλτο θα σου βγάλει τα χιλιόμετρα που θέλεις.
Νομίζω ότι ο Γιώργης XLGeorge εχει καλή εμπειρία με πίσω TKC80.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Στη βροχη απο ολα τα τακουνατα που εχω δοκιμασει (Τ63, ΜΤ21, Karoo 2Τ, TKC80), το TKC80 ειναι απολυτα καλυτερο και με μεγαλη διαφορα απο ολα τ'αλλα, το μονο τακουνατο το οποιο δε φοβαμαι να τοχω μονιμα πανω. Επισης το Pirelli Rally STR ειναι εξαιρετικο, πολυ καλυτερο απο το Karoo 3 το οποιο επισης εχω δοκιμασει - αυτα δεν τα βαζω στα τακουνατα γιατι δεν ειναι 50-50 αλλα 70-30.

Το πισω TKC80 σε μεγαλες διαστασεις (150αρι) ειναι ακριβο σε σχεση με τη διαρκεια ζωης του. Το ειχα βαλει πριν δυο χρονια στο CRF1000 για να παω στο Μαροκο και κρατησε αρκετα καλα αλλα το φυλαξα πολυ στις Εθνικες, 130χμω αυστηρα με cruise control και 42psi πισω με το μηχανακι φορτωμενο. Εφτασε να μου βγαλει 12000χμ εχοντας φτασει στο κεντρο στο 1χλ τακουνι. Ο λογος που εβαλα TKC80, αντι πχ για Rally STR, σε τετοιο ταξιδι ειναι οτι μπηκα σε αρκετες αμμωδεις διαδρομες (οχι σε dunes) και εκει χρειαζοτανε σιγουρα τακουνατο πισω - και το TKC τα πηγε μια χαρα με μηχανακι δικαβαλο/φορτωμενο καθως μονο κανα δυο φορες χρειαστηκε βοηθεια με σπρωξιμο.

Ειμαι σιγουρος οτι με παρομοια χρηση και φυλαγμα απο μεγαλες ταχυτητες, παντιλικια κλπ, το Rally STR θα εβγαζε 15000χμ. Χωρις να εχω φυλαξει καθολου αυτο που εβαλα πισω στο CRF (ταξιδια με 160+χμω), στα 7500χμ που εχω κανει δεν εχει πια τακουνι για σοβαρο χωμα (2.5χλ στο κεντρο) αλλα θα βγαλει τουλαχιστο 9-10000χμ μεχρι να φτασει στο 1χλ τακουνι πισω ωστε ναναι για αλλαγη.

Λογω μικροτερου κοστους και μεγαλυτερης διαρκειας, προτεινω το Pirelli Rally STR πισω για τον Κωστα kordix. Aυτο που διαβασες Κωστα για τα Ε07 στο βρεγμενο ισχυει, δεν ειναι οτι καλυτερο, και απ'οτι εχω διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου ισχυει σε ενα βαθμο και για τα E07+.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στη βροχη απο ολα τα τακουνατα που εχω δοκιμασει (Τ63, ΜΤ21, Karoo 2Τ, TKC80), το TKC80 ειναι απολυτα καλυτερο και με μεγαλη διαφορα απο ολα τ'αλλα, το μονο τακουνατο το οποιο δε φοβαμαι να τοχω μονιμα πανω. Επισης το Pirelli Rally STR ειναι εξαιρετικο, πολυ καλυτερο απο το Karoo 3 το οποιο επισης εχω δοκιμασει - αυτα δεν τα βαζω στα τακουνατα γιατι δεν ειναι 50-50 αλλα 70-30.

Το πισω TKC80 σε μεγαλες διαστασεις (150αρι) ειναι ακριβο σε σχεση με τη διαρκεια ζωης του. Το ειχα βαλει πριν δυο χρονια στο CRF1000 για να παω στο Μαροκο και κρατησε αρκετα καλα αλλα το φυλαξα πολυ στις Εθνικες, 130χμω αυστηρα με cruise control και 42psi πισω με το μηχανακι φορτωμενο. Εφτασε να μου βγαλει 12000χμ εχοντας φτασει στο κεντρο στο 1χλ τακουνι. Ο λογος που εβαλα TKC80, αντι πχ για Rally STR, σε τετοιο ταξιδι ειναι οτι μπηκα σε αρκετες αμμωδεις διαδρομες (οχι σε dunes) και εκει χρειαζοτανε σιγουρα τακουνατο πισω - και το TKC τα πηγε μια χαρα με μηχανακι δικαβαλο/φορτωμενο καθως μονο κανα δυο φορες χρειαστηκε βοηθεια με σπρωξιμο.

Ειμαι σιγουρος οτι με παρομοια χρηση και φυλαγμα απο μεγαλες ταχυτητες, παντιλικια κλπ, το Rally STR θα εβγαζε 15000χμ. Χωρις να εχω φυλαξει καθολου αυτο που εβαλα πισω στο CRF (ταξιδια με 160+χμω), στα 7500χμ που εχω κανει δεν εχει πια τακουνι για σοβαρο χωμα (2.5χλ στο κεντρο) αλλα θα βγαλει τουλαχιστο 9-10000χμ μεχρι να φτασει στο 1χλ τακουνι πισω ωστε ναναι για αλλαγη.

Λογω μικροτερου κοστους και μεγαλυτερης διαρκειας, προτεινω το Pirelli Rally STR πισω για τον Κωστα kordix. Aυτο που διαβασες Κωστα για τα Ε07 στο βρεγμενο ισχυει, δεν ειναι οτι καλυτερο, και απ'οτι εχω διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου ισχυει σε ενα βαθμο και για τα E07+.
Συμφωνω απολυτα. Το δικο μου STR εχει βγαλει 10,000 και θεωρητικα θα φτασει τα 15,000 στο οριο επειδη τα τουλαχιστον 5000χλμ απο τα 10 εως τωρα εχουν γινει σε εθνικες φορτωμενος μεν αλλα με ταχυτητες εως 130-140χαω γιατι με τοσα ταξιδευω. Επισης σιγουρα εχει συμβαλλει το οτι εχουν γινει ελαχιστα χιλιομετρα σε αστικη χρηση, με το σταματα-ξεκινα/επιβραδυνση-επιταχυνση οσο να'ναι να μειωνει τη διαρκεια ενος ελαστικου δυσαναλογα με τα χιλιομετρα.

Το Ε07 σιγουρα εχει παρα πολυ σκληρη γομα, εχω κανει 15000+χλμ με αυτο κυριως μεσα στην Αθηνα και εχει σιγουρα αλλα 5000χλμ πελμα (ασχετα εαν πλεον πρεπει να το αλλαξω λογω ηλικιας ελαστικου). Στο βρεγμενο γλιστραει πολυ. Το Ε07+ δεν το εχω φορεσει ακομη για να εκφερω αποψη αλλα κι εγω θυμαμαι απο αλλους οτι θελει προσοχη και αυτο στο βρεγμενο.
 
Top Bottom