bridgestone tw42

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Bridgestone tw42
Tα εχει δοκιμασει κανεις? Για χρηση σε ασφαλτο μιλαω Πολη και κανενα κοντινο ταξιδακι
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Bridgestone tw42
Tα εχει δοκιμασει κανεις? Για χρηση σε ασφαλτο μιλαω Πολη και κανενα κοντινο ταξιδακι
Tα ειχα περσυ καλοκαιρι ..αξιοπρεπεστατο λαστιχο για ασφαλτο και καμμια καλοκαιρινη εντουραδα..ειδικα περσυ το ειχα λιωσει αθηνα Ναυπλιο κανενα προβλημα μου εβγαλαν γυρω στα 7000 χλμ πριν λιωσει το πισω αλλα δεν τα σεβαστηκα πουθενα.Πιθανον καλοκαιρι αυτα να βαλω παλι και λογω κοστους εκτος των αλλων
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Βαγγελη το χωμα δεν με ενδιαφερει Το πολυ πολυ με αυτο το λαστιχο να κανω μερικα χλμ καλοπατημενου δασικου
Στην γυαλισμενη ασφαλτο τι λενε? Στο πλαγιασμα? Σε νερα?
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενος σε ολα τα οδοστρωματα και χωρις να φοβηθω κλισεις..(εννοειται οτι δεν τα εστριψα σαν στρηταδικο λαστιχο) αλλα στις στροφες Επιδαυρου που ειχα παει αρκετες φορες Ναυπλιο κανενα προβλημα δεν ειχα, αν και εκει τα ζορισα αρκετα, αρκει να τα ζεστανεις λιγο ,πραγμα ευκολο το καλοκαιρι που τα φορουσα..νερο δεν μπορω να σου πω γιατι δεν ετυχε να κανω μεγαλη διαδρομη βρεγμενο για να εχω αποψη,οποτε επιφυλασσομαι Κωστα.
Στα 7000 χλμ που τα αλλαξα δεν ειχε βγαλει και λινα ειχε λιγο ακομα κανενα 1500 χλμ ανετα,απλα μετα εβαλα τα τακουνια..
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενος σε ολα τα οδοστρωματα και χωρις να φοβηθω κλισεις..(εννοειται οτι δεν τα εστριψα σαν στρηταδικο λαστιχο) αλλα στις στροφες Επιδαυρου που ειχα παει αρκετες φορες Ναυπλιο κανενα προβλημα δεν ειχα, αν και εκει τα ζορισα αρκετα, αρκει να τα ζεστανεις λιγο ,πραγμα ευκολο το καλοκαιρι που τα φορουσα..νερο δεν μπορω να σου πω γιατι δεν ετυχε να κανω μεγαλη διαδρομη βρεγμενο για να εχω αποψη,οποτε επιφυλασσομαι Κωστα.
Ευχαριστω:friendship:
 

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
Δεν ξέρω τη συμπεριφορά θα έχουν στο ΤΑ λόγο βάρους αλλά εγώ που τα είχα σε ένα ΧΤ δεν τα εμπιστεύτηκα ποτέ, σε σημείο που τα άλλαξα σε μόλις 4χ.χλμ (ημ. κατασκευής 3-4 μήνες όταν τα έβαλα) ειδικά σε βρεγμένο απέφευγα να κυκλοφορήσω και μιλάω για επαρχία και όχι τους σαπουνόδρομους που έχετε στις μεγάλες πόλεις. Και τους έχει βγει ένα όνομα γενικά απο Trailwings τα λένε Deathwings :roflmao:
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Δεν ξέρω τη συμπεριφορά θα έχουν στο ΤΑ λόγο βάρους αλλά εγώ που τα είχα σε ένα ΧΤ δεν τα εμπιστεύτηκα ποτέ, σε σημείο που τα άλλαξα σε μόλις 4χ.χλμ (ημ. κατασκευής 3-4 μήνες όταν τα έβαλα) ειδικά σε βρεγμένο απέφευγα να κυκλοφορήσω και μιλάω για επαρχία και όχι τους σαπουνόδρομους που έχετε στις μεγάλες πόλεις. Και τους έχει βγει ένα όνομα γενικά απο Trailwings τα λένε Deathwings :roflmao:
Τςλικα ειναι απιστευτο με τα λαστιχα αλλος μπορει να σου πει τα καλυτερα αλλος τα χειροτερα...εχει να κανει με πολλους παραγοντες τελικα, μηχανακι , τροπος οδηγησης, και πολλα αλλα ..εδω ας πουμε εχουμε αντιθετη διαμετρικα αποψη και αντε βγαλε συμπερασμα..το ιδιο μου ειχε συμβει πριν λιγο καιρο με τα tcx (continental) ολοι πινουν νερο στο ονομα τους, εμενα δεν μου αρεσαν και ξαναεβαλα michelin t63 που αλλοι δεν θελουν να ακουσουν και ουτω καθ'εξης...
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Bridgestone tw42
Tα εχει δοκιμασει κανεις? Για χρηση σε ασφαλτο μιλαω Πολη και κανενα κοντινο ταξιδακι
Κωστή, τα λάστιχα αυτά, προσωπική γνώμη πάντα, θεωρώ ότι είναι το μοναδικό λάστιχο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 50-50.΄
Πολύ καλή συμπεριφορά και στην άσφαλτο και στο χώμα, και διάρκεια ζωής ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ.
Τα φορούσε από "μαμά" το 660 που είχα πάρει το 1992, και αφού δοκιμασα σχεδόν τα πάντα,
ξανακατέληξα σε αυτά, μέχρι που έδωσα το μηχανάκι το 2001.
Στο 660 το παλιό, κρατάγανε τουλάχιστον 10.000 χλμ, με κράτημα όπως το αρχικό, και μετά είχαν μια φθορά
με τήν οποία πήγαιναν μέχρι 17-18.000 αν θυμάμαι καλά. (το σχόλιο αυτό βέβαια σηκώνει μεγάλη κουβέντα ... :D)

Όπως λέει κι Βαγγέλης πιο πάνω, επειδή "άβυσσος το μυαλό του μοτοσυκλετιστή" πόσο μάλλον στα λάστιχα,
όπου ακούμε τα πλέον αντικρουόμενα σχόλια, δεν ξέρω αν θα σε ικανοποιήσουν, θεωρώ πάντως, πως μια δοκιμή την αξίζουν !!

ΥΓ. Βαγγέλη, όσον αφορά το σχόλιο σου πιο πάνω, για τα Conti και τα Τ63, θα πώ μόνο αυτό ...

ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΩ !!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τςλικα ειναι απιστευτο με τα λαστιχα αλλος μπορει να σου πει τα καλυτερα αλλος τα χειροτερα...εχει να κανει με πολλους παραγοντες τελικα, μηχανακι , τροπος οδηγησης, και πολλα αλλα ..εδω ας πουμε εχουμε αντιθετη διαμετρικα αποψη και αντε βγαλε συμπερασμα..το ιδιο μου ειχε συμβει πριν λιγο καιρο με τα tcx (continental) ολοι πινουν νερο στο ονομα τους, εμενα δεν μου αρεσαν και ξαναεβαλα michelin t63 που αλλοι δεν θελουν να ακουσουν και ουτω καθ'εξης...
Μάλλον τα TKC λες.....
Σε σχέση με τα TKC, απείρως καλύτερα τα Μισλένια για το Dakar σου ;)
Για πιο βαριά μηχανάκια, καλύτερα τα Conti.
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Μάλλον τα TKC λες.....
Σε σχέση με τα TKC, απείρως καλύτερα τα Μισλένια για το Dakar σου ;)
Για πιο βαριά μηχανάκια, καλύτερα τα Conti.
Ναι σορρυ αλλα οταν γραφω γρηγορα παντα μπερδευω δαχτυλα χαχαχα . Πες τα γιατι με κοιτανε σαν ουφο οταν τους το λεω για τα t63 οτι ειναι καλυτερα σχεδον σε ολα τα επιπεδα ακομα και σε ασφαλτινη βροχη..παντα σε συγκριση με τακουνατα..τπυλαχιστον για την καλη μου..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ναι σορρυ αλλα οταν γραφω γρηγορα παντα μπερδευω δαχτυλα χαχαχα . Πες τα γιατι με κοιτανε σαν ουφο οταν τους το λεω για τα t63 οτι ειναι καλυτερα σχεδον σε ολα τα επιπεδα ακομα και σε ασφαλτινη βροχη..παντα σε συγκριση με τακουνατα..τπυλαχιστον για την καλη μου..
Συμφωνώ!
Απέναντι σε όλα, για μονοκύλινδρο μηχανάκι, προτιμώ το Τ63. Εννοείται κι απέναντι στο ΜΤ 21, που σε βρεγμένη άσφαλτο είναι επικίνδυνο... ;)
Όσο είχα τα Αφρικα, ήταν το αγαπημένο μου!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ελα ρε καπιτάνο....αυτά έχω σχεδόν μονοφόρι απο τότε που πήρα τον Τενεκε.
5 πίσω κ 2 μπρός έχω λιώσει.
Στα χω ξαναπεί ,για μένα είναι υπέροχο 60Α/40Χ λάστιχο.
Μέχρι τα 2-3Κ χλμ πάνε άψογα κ στο χώμα.(ακόμα κ σε λάσπη)
Το πίσω μου βγάζει 7,5-8Κ χλμ ,άρα σε σένα θα βγάλει τουλάχιστον 10-12.
Το μπρός πάει και 20Κ άνετα.
Τα'χω στρίψει τέζα στην άσφαλτο πολλάκις ,χωρίς ίχνος φόβου ή ασάφειας.
Και σε νερό δεν είχα θέμα.
Βέβαια εγώ καβαλάω για να φύγω εκτός Αθήνας κ "το στρίβω το γκρίπ" :p ,οπότε ζεσταίνονται κ δουλεύουν καλά.
Σιγά σιγα κ σε μικρές διαδρομές εντός πόλης ,δεν έχω ιδέα πως κ τί.
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Aυτά έχω (είχα; ) σκοπό να βάλω και στο ΧR αν δεν το δώσω (το χω βάλει αγγελία).
Κυρίως επειδή το χρησιμοποιώ και πιο καθημερινά (απ' ότι το ΚΤΜ)!

Καλή επιλογή ή είναι για πιο βαριά ON/OFF;
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Aυτά έχω (είχα;) σκοπό να βάλω και στο ΧR αν δεν το δώσω (το χω βάλει αγγελία).
Κυρίως επειδή το χρησιμοποιώ και πιο καθημερινά (απ' ότι το ΚΤΜ)!

Καλή επιλογή ή είναι για πιο βαριά ON/OFF;
Αν βάλεις με τον σωστό δείκτη ταχύτητας κ φορτίου (για μικρό-ελαφρύ μηχανάκι) φαντάζομαι μια χαρά θα είναι.
Αρκεί να υπάρχουν στον σωστό τύπο για το μηχανάκι σου.

Αν βάλεις ότι να'ναι (δείκτες) ,δεν θα ζεσταίνονται κ θα γλυστράν παντού.

Στείλε μου πμ την αγγελία του ΧR σου ,να την προωθήσω σ'έναν φίλο που ενδιαφέρεται.
 

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
Αν βάλεις με τον σωστό δείκτη ταχύτητας κ φορτίου (για μικρό-ελαφρύ μηχανάκι) φαντάζομαι μια χαρά θα είναι.
Αρκεί να υπάρχουν στον σωστό τύπο για το μηχανάκι σου.

Αν βάλεις ότι να'ναι (δείκτες) ,δεν θα ζεσταίνονται κ θα γλυστράν παντού.

Στείλε μου πμ την αγγελία του ΧR σου ,να την προωθήσω σ'έναν φίλο που ενδιαφέρεται.

Δηλαδή να ηρεμήσω, υπάρχει περίπτωση να είχα λάθος λάστιχο και δεν είμαι απλά κουλαδι; :roflmao:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις Μπαινει λοιπον στα υπ' οψην το συγκεκριμενο λαστιχο
Μονο ομως για πισω Μπροστα θα αφησω το tkc80
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κονκωστη και λοιποι, εγω δεν ταχω βαλει ποτε αλλα εχω "φαει" στο Τρανσαλπ 2 μπροστινα και 4 πισω TW47/48 τα οποια πρεπει να εχουν παρομοια γομα - TrailWing αλλωστε ;) Το μονο σημειο που ειχανε θεμα ητανε στο βρεγμενο και σπανια στην πολυ γυαλισμενη Αθηναϊκη ασφαλτο, κατα τα αλλα ητανε μια χαρα. Τα TW41/42 που ειναι πιο "χωματινα" ταχε βαλει ενας φιλος σε Τρανσαλπ 600 και ελεγε κι'αυτος τα ιδια, ολα καλα εκτος απο βρεγμενο και πολυ γυαλισμενη ασφαλτο.

Το μονο θεμα των πισω TW48 και TW42 ειναι η διαρκεια τους: θα βγαλουν με το ζορι 10Κ χμ, εμενα το πισω TW48 μου εβγαζε 8Κ χμ αλλα εκεινα τα (προ-VFR) χρονια που τα φοραγα δεν επεφτα κατω απο 150-160χμω σε ανοιχτους δρομους, οτι κανει τωρα ο Γατος με το Τενερονι του ;)

EDIT: οπως εσυ θα εχεις TW42 πισω για καθε μερα, εγω βαζω Σαχαρα. Το καλο μ'αυτα ειναι οτι μπορεις να πας και σχετικα αξιοπρεπως χωματακι πχ με τη συμβια, σε διακοπες, κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

dudukas

Μέλος
Περιοχή
Ζακυνθος
Όνομα
Ντενης
Μοτό
xrv 750-fzs 600
Τα φοραει ο αδερφος μου σε klr 250 κ ειναι λαστηχαρα....σε βρεγμενο δεν με εχει πουλησει ποτε κ σε στεγνο με οριακους ρυθμους σε στροφιλικι το πισω τελειωνε ολο το πελμα κ μονο τοτε εδινε ελαφρια ασαφεια.... απο διαρκεια ζωης δεν μπορω να κρινω σωστα μιας κ το μηχανακι ειναι ελαφρυ κ εχει περασει τα 10 χιλ κ το πισω ειναι στη μεση σε πελμα... σε χωμα οσο δεν εχει βαθεια λασπη παει μια χαρα.....πολυ καλο λαστηχο για ολες τις χρησεις που ζεσταινετε γρηγορα ακομα κ απο μικρα μηχανακια.....
 
Top Bottom