California Superbike School, μαρσπιέδες, κάγκελα, χαμόγελα!

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
είναι μέσα στο προσεχές πενταετές πλάνο να το παρακολουθήσω...

τώρα για τη σχέση μαθήματα-μηχανές.. είχα κάνει το lvl 1 του Μανιάτη με ένα cbf250... μάλλον ότι πιο άβολο για αυτή τη δουλειά. Ούτε όρθιος καλά καλά δεν καθόμουν! Ωστόσο, η μηδενική εμπειρία μου στις μηχανές έγινε 0,00001% πλουσιότερη!!!
είχα κάνει και το lvl 1 με τον Χούντρα στα Μέγαρα, με το v-strom μόλις το είχα πάρει. Εκεί η μοτοσυκλετιστική μου εμπειρία αυξήθηκε στο 0,00003%!!!
Πιστεύω ότι οποιοδήποτε μάθημα οποιασδήποτε σχολής, πρέπει να το κάνεις με το μηχανάκι σου. Αυτό οδηγείς έξω, σ' αυτό πρέπει να προσαρμόσεις αυτά που σου λένε και μαθαίνεις....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
είναι μέσα στο προσεχές πενταετές πλάνο να το παρακολουθήσω...

τώρα για τη σχέση μαθήματα-μηχανές.. είχα κάνει το lvl 1 του Μανιάτη με ένα cbf250... μάλλον ότι πιο άβολο για αυτή τη δουλειά. Ούτε όρθιος καλά καλά δεν καθόμουν! Ωστόσο, η μηδενική εμπειρία μου στις μηχανές έγινε 0,00001% πλουσιότερη!!!
είχα κάνει και το lvl 1 με τον Χούντρα στα Μέγαρα, με το v-strom μόλις το είχα πάρει. Εκεί η μοτοσυκλετιστική μου εμπειρία αυξήθηκε στο 0,00003%!!!
Πιστεύω ότι οποιοδήποτε μάθημα οποιασδήποτε σχολής, πρέπει να το κάνεις με το μηχανάκι σου. Αυτό οδηγείς έξω, σ' αυτό πρέπει να προσαρμόσεις αυτά που σου λένε και μαθαίνεις....
Σωστή άποψη!
Ότι οδηγείς, αυτό πρέπει να μάθεις!!! Το ασφαλές περιβάλλον της πίστας βοηθάει πραγματικά και ψυχολογικά και η απόκτηση της αίσθησης "του ορίου" (δικού μας και μηχανής) μέσα σ' αυτή την ασφάλεια, είναι ανεκτίμητης αξίας!!!!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
καγκελα ή μασπιε βρηκαν πρωτα?θεωρω οτι αν βρισκει το καγκελο ειναι επικινδυνο να κανει μοχλο...
το μπροστινο ειχε τελειωσει?
αντε να παιρνουμε σειρα και εμεις....
και εχουμε αργησει.....
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Δεν παύει όμως, όντως, και σ' αυτό συμφωνώ μαζί σου, να είναι ένα σχολείο που είναι, more or less προσανατολισμένο σε γρήγορη ασφάλτινη οδήγηση και μάλιστα οδήγηση "επόμενου level". Κι όταν λέω οδήγηση επόμενου level εννοώ οδήγηση όχι σε δρόμο, αλλά σε πίστα, αγώνες κλπ. Με αυτήν τη λογική, θεωρώ πολύ χρήσιμο το Level 1, αλλά και το level 2 (τουλάχιστον απ' ό,τι έχω ακούσει, γιατί δεν το έκανα) ό,τι μηχανή κι αν καβαλάς, αλλά από εκεί και πέρα νομίζω ότι θα πήγαινα μόνο αν προσανατολιζόμουν σε πιο hardcore φάσεις, οι οποίες δε με ενδιαφέρουν.
Ή μάλλον, μ' ενδιαφέρουν οι hardcore φάσεις, αλλά μόνο αν έχουν να κάνουν με χώμα, βουνό, adventure και πάει λέγοντας. Επομένως, σειρά παίρνουν τα off road μαθήματα! :)


Αποψη μου, εισαι λαθος. Οι τεχνικες που μαθαινεις μεσα σε ενα ελεγχομενο περιβαλλον, σε "προστατευουν" στον δρομο. Και δεν μιλαω μονο για level 1-2-3, δηλαδη καποια σχολη, αλλα και για απλη οδηγηση στην πιστα με συνετο μυαλο. Ολη η τεχνη μπορει καποια στιγμη να σου χρειαστει στον δρομο, ειτε γιατι πηρες λαθος εισοδο στην στροφη, ειτε γιατι μεσα στην στροφη αναγκαστικες να κλεισεις την τροχια λογω εμποδιου.
Το οτι επεσες σε μαθημα, εμενα προσωπικα δεν μου λεει κατι. Αφορμη για "εσωτερικη αναζητηση" ειναι. Εδω ο αλλος ειχε πεσει μεσα στην εισοδο των πιτς στις Σερρες.
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Αποψη μου, εισαι λαθος. Οι τεχνικες που μαθαινεις μεσα σε ενα ελεγχομενο περιβαλλον, σε "προστατευουν" στον δρομο. Και δεν μιλαω μονο για level 1-2-3, δηλαδη καποια σχολη, αλλα και για απλη οδηγηση στην πιστα με συνετο μυαλο. Ολη η τεχνη μπορει καποια στιγμη να σου χρειαστει στον δρομο, ειτε γιατι πηρες λαθος εισοδο στην στροφη, ειτε γιατι μεσα στην στροφη αναγκαστικες να κλεισεις την τροχια λογω εμποδιου.
Το οτι επεσες σε μαθημα, εμενα προσωπικα δεν μου λεει κατι. Αφορμη για "εσωτερικη αναζητηση" ειναι. Εδω ο αλλος ειχε πεσει μεσα στην εισοδο των πιτς στις Σερρες.
Δε μπορώ να καταλάβω που διαφωνούμε! Ίσως κάτι από αυτά που έγραψα δεν έγινε κατανοητό!
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Σε ολο αυτο που σου παρεθεσα ξεκινωντας οτι ΔΕΝ ειναι για προσανατολισμο στην γρηγορη οδηγηση ή στην πιστα (αντιθετως μαλιστα θα ελεγα στο Lv1 ειναι λιγακι μακρια απο την "κινηση" στην πιστα) και στο γεγονος οτι δεν πας να κανεις το Lv2 επειδη το θεωρεις πιο hardcore κατασταση ;)
Γνωμη μου παντα, ε;
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
καγκελα ή μασπιε βρηκαν πρωτα?θεωρω οτι αν βρισκει το καγκελο ειναι επικινδυνο να κανει μοχλο...
το μπροστινο ειχε τελειωσει?
αντε να παιρνουμε σειρα και εμεις....
και εχουμε αργησει.....
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για να είμαι ειλικρινής.. Σε εκείνη τη φάση θεωρούσα σχεδόν σίγουρο ότι βρήκα μαρσπιέ πρώτα. Εκ των υστέρων, κοιτώντας κάποιες από τις photo βλέπω και τα κάγκελα πολύ επικίνδυνα κοντά στο έδαφος...
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Σε ολο αυτο που σου παρεθεσα ξεκινωντας οτι ΔΕΝ ειναι για προσανατολισμο στην γρηγορη οδηγηση ή στην πιστα (αντιθετως μαλιστα θα ελεγα στο Lv1 ειναι λιγακι μακρια απο την "κινηση" στην πιστα) και στο γεγονος οτι δεν πας να κανεις το Lv2 επειδη το θεωρεις πιο hardcore κατασταση ;)
Γνωμη μου παντα, ε;
Αντιθέτως, έγραψα ότι θέλω να κάνω το level 2! :)
Απλώς για παραπέρα νομίζω πως μάλλον είναι για πιο προχώ καταστάσεις! Ό,τι μαθαίνει κανείς φυσικά καλό είναι, απλώς δεν είμαι και πολύ σίγουρος για την αναγκαιότητα του να δώσει κανείς τόσα χρήματα για να μάθει "αγωνιστικού" τύπου οδήγηση, αν δεν έχει σκοπό να πάει προς τα εκεί... Φυσικά για κάποιον που οδηγεί superbike, δεν είναι απαραίτητα έτσι τα πράγματα. Αλλά κι εγώ, αν οδηγούσα R1 θα κοιτούσα να κάνω και τα 5 level και μετά θα τα ξανάκανα μη σου πω!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για να είμαι ειλικρινής.. Σε εκείνη τη φάση θεωρούσα σχεδόν σίγουρο ότι βρήκα μαρσπιέ πρώτα. Εκ των υστέρων, κοιτώντας κάποιες από τις photo βλέπω και τα κάγκελα πολύ επικίνδυνα κοντά στο έδαφος...
παλαιότερα νομίζω δεν σε άφηναν να μπεις με τα κάγκελα, σε έβαζαν να τα βγάλεις! Μου το χε πει φίλος που είχε πάει
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
παλαιότερα νομίζω δεν σε άφηναν να μπεις με τα κάγκελα, σε έβαζαν να τα βγάλεις! Μου το χε πει φίλος που είχε πάει
Μάλλον μετά άρχισαν να εμφανίζονται τα gs και το άλλαξαν!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ότι μαθαίνεις (εάν έχεις την δυνατότητα να μάθεις) είναι χρήσιμο!
Απο το ελεγχόμενο μάθημα σε πίστα το οποίο προσθέτει πόντους ασφάλειας στην καθημερινή μας οδήγηση,μέχρι οτιδήποτε μπορεί να μας κάνει ασφαλέστερους οδηγούς!;)
Γρηγόρη μπράβο που το ξεκίνησες και αν έχεις την δυνατότητα να παρακολουθήσεις και άλλα level αλλά και μαθήματα για χωμάτινη οδήγηση!:ok:
Μόνο θετικά πράγματα θα αποκομίσεις απο αυτά!:)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
εκανες μια επενδυση ζωης!!!
ωραια σαβουρδα εφαγες !!!!!
ο 21τροχος δε θελει πολλα πολλα !!!να το θυμασαι!!!!
O αλλος ποναει και συ τον κοροιδευεις...ντροπη!!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα

@Greg Ø Θελω πολλα να σε ρωτησω αλλα ελπιζω πως θα τα πουμε απο κοντα σε δυο βδομαδες!! εε??
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Συμφωνώ απόλυτα ότι τα CSS είναι επένδυση μοτοσυκλετιστικής ζωής.
Οχι μόνον ως προς την ασφάλειά μας ,αλλά κ ως προς την μεγιστοποίηση της οδηγικής μας ευχαρίστησης .

Εχω κάνει τα L 1-2-3 ,κ μάλλιστα τα "καλά" τα χρόνια ,που ήταν πιό ακριβά.
Κι όμως ,όχι μόνον δεν σκέφτηκα ποτέ το κόστος ,αλλά θεωρώ ότι είναι ,απο τα πιό καλά τοποθετημένα μοτολ7 που έχω δώσει στην μοτοΖωή μου.

Καλή συνέχεια στα L. :ok:





ΥΓ: Φίλε...όταν έφτασα στο -πρίν την πτώση- πόστ...κατεβαίνοντας μια-μια τις φωτό της 5άδας ,έλεγα μέσα μου:
"Οχι ρε πστ μ . . . Οχι ρε πστ μ . . ."
Και κατέβαινα μία-μία ,ελπίζοντας ότι ,τελικά δεν θα΄δώ ,αυτό ,που φαινόταν απο τις φωτό ,ότι "έρχεται".

Είναι πολύ εύκολο να το παρακάνουμε σε παρόμοιες συνθήκες ....όλοι μας...κ πρώτος εγώ.
Αυτό που απορώ ,είναι τό πώς κ το γιατί ,ΔΕΝ σου "έκοψε" την φόρα κάποιος εκπαιδευτής ,πρίν συμβεί το κακό.
Γνωρίζοντας την διαδικασία κ' την φιλοσοφία των σχολείων ,η πτώση σε αυτά ,είναι μια πιθανότητα ,την οποία θεωρούσα αμελητέα.
Εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι στην διαδικασία.

Σου εύχομαι πάντα όρθιος κ ποτέ ξανά. :friendship:
Αν φορουσε ενα καλυτερο ασφαλτινο ελαστικο π.χ. trailattack ή dunlop tr91 τιποτα δε θα γινοταν!!! αλλα δε βαριεσαι?? τι τα βαζουμε τοσα καγκελα? ας βγαλουν τα λεφτα τους τουλαχιστον :p
 
Top Bottom