Car.gr χάσιμο χρόνου και μόνο

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
το καρ ειναι μια χαρα πλατφορμα, απο τεχνικης αποψης ειναι υποδειγματικο...ο κοσμος που ανεβαζει αγγελιες εκει μεσα ειναι για γελια και για κλαματα, δεν ξερω αν απλα φταιει η παρατεταμενη αφραγκια η κατι αλλο που σε βαραει στο κεφαλι, αλλα το τι χρεπι κυκλοφοραει δε περιγραφεται, και οσα οχηματα ειναι απλα σε κατασταση να περασουν ενα ευρωπαικο κτεο οι ιδιοκτητες τους τα πουλανε λες και τα εχει κουραρει το αγωνιστικο τμημα της εταιρειας τους...

τα δε μηχανακια που τα κατσαβιδιαζουν οι ιδιοκτητες τους μονοι τους επειδη ''οι μαστορες δε τα προσεχουν'' και εχουν και αυτα καπελο στην τιμη, λογω προσωπικης κουρας, επισης απειρα...ειναι τραγικο το οτι το ελληνικο κοινο επιλεγει μονιμως σε καθε περιπτωση παπουτσι απο τον τοπο του και ας ειναι και μπαλωμενο, αντι απλα να βγει παραεξω και να κανει μια σωστη, τιμια και καλη αγορα...οταν καταλαβουν ολοι ποσο ευκολο ειναι να κανεις εισαγωγη μοτο τοτε θα ξεφουσκωσει η φουσκα των ιδιοκτητων του καρ, αλλα δυστυχως, ο κοσμος δε νοιωθει, και αυτο φαινεται απο απειρα παραδειγματα στην κοινωνια γενικοτερα

το ακομα πιο τραγικο ειναι πως τα περισσοτερα μηχανακια τα εχουν παρει και τα πουλανε παιδακια 20-25 χρονων, καγκουρες που αναθεμα αν τους εκαναν ποτε αλλαγη λαδιων και αποριας αξιον πως καταφεραν να αγορασουν μοτοσυκλετες ενω συνηθως δεν εχουν λεφτα να βαλουν καρτα στο κινητο τους, και κανουν συνεννοησεις με υφος 100 καρδυναλιων και hashtag #dexarizo #tzampatzides_allou #gia_gnostes #sillektiko κλπ κλπ κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εαν δεν εχεις, βαζεις viber ή/και whatsapp στο κινητο.

Το αναγραφεις στην αγγελια, λεγοντας πως εαν δεν απαντας να σου στειλουν μηνυμα.

Δεν απαντας φυσικα, περιμενεις μηνυματα. Κι εκει ξεσκαρταρεις χωρις να σου σπασουν τα νευρα με τα παζαρια...


Το καρ μια χαρα σελιδα ειναι, εχω ψωνισει παμπολλα μεταχειρισμενα ανταλλακτικα και αξεσουαρ, και εχω δωσει αξεσουαρ και 2 μηχανακια χωρις πολυ πρηξιμο, με αυτον τον τροπο.
Τον οποιο τροπο τον εμαθα με το δυσκολο τροπο, απο την "Μεκκα" (νοου παν ιντεντεντ) των παζαριων αγοροπωλησιας οχηματων , τα Εμιρατα... Εαν εδω σας φαινονται καφροι, εκει να δειτε... Οταν εδινα το 1150 πριν φυγω απο κατω, ειχα βαρεθει να δεχομαι "προσφορες" χαριστικες στη μιση τιμη. Ειχα σταματησει να απανταω πλεον στο τηλεφωνο, και απαντουσα μονο σε μηνυματα στο whatsapp για να πεφτει η κουβεντα κατευθειαν στο "γεια, το δινεις ακομα?, δινω τοσα" και να τελειωνει εκει. Ενας τυπος μαλιστα μου εκανε προσφορα τα μισα λεφτα απ'οσα ζητουσα γιατι λεει το μηχανακι ηταν μες στη σκονη (σ.σ. εμενα σε καταυλισμο στη μεση της ερημου και στα παραλια του Περσικου, οπου ενα αερακι σημαινει ταυτοχρονα και αμμοθυελλα, και ηταν σχεδον καθημερινο φαινομενο). Το επλυνα λοιπον, το ετριψα, το γυαλισα και του το εστειλα φωτο. Ε, μου εδωσε 100€ παραπανω... Ευτυχως στο τελος βρηκα εναν Αγγλο και συνεννοηθηκαμε.

Τι θελω να πω. Εκει συνειδητοποιησα οτι 9 στους 10 που με ενοχλουσαν για την αγγελια δεν εψαχναν για 1150. Ισως δεν εψαχναν καν για ονοφ. Μπορει να μην εψαχναν καν για μηχανη. Εβλεπαν την αγγελια, εβλεπαν την ηδη χαμηλη τιμη, και εριχναν αδεια να πιασουν γεματα. Γιατι ακομη και να μην ηθελαν σε εκεινη τη φαση το συγκεκριμενο μηχανακι, εαν στην χαμηλη τιμη εριχναν τη μπιστολια και επιαναν ακομη πιο ξεφτιλα τιμη , θα το επαιρναν. Και αναγνωριζω οτι το ιδιο γινεται και εδω. Αυτοι που παιρνουν εκει που ζητας 4000 και σου λενε 2000, ειναι αυτοι που ΔΕΝ ψαχνουν για 1050 συγκεκριμενα, αλλα βλεπουν την τιμη και λενε τι εχω να χασω? Εαν μου το αφησει 2500 γιατι να μην το παρω? Το μονο που χανω ειναι το κοστος ενος τηλεφωνηματος. Χωρις να σκεφτουν οτι αυτη η κινηση μπορει να προσβαλλει ή να απογοητευσει ή να στενοχωρησει τον αλλο γιατι Ελλαδα ειμαστε και αυτο ειναι καθημερινο φαινομενο, οχι μονο στις αγγελιες...

Πριν ενα εξαμηνο νομιζω αποφασισα να δωσω ενα σετ μπουφαν παντελονι της Νορντκαπ που δεν χρησιμοποιησα σχεδον ποτε, τσαμπα το πηρα και αδικα καθεται στη ντουλαπα. Φυσικα επειδη ειναι σχεδον καινουρια και επειδη προς το παρον δεν με σωζουν τα 180 ευρω που τα εδινα τοτε, ειπα εξαρχης οτι δεν θα τα χαρισω... Κι επειδη το κοστος για μεταφορικα ηταν τραγικο, αλλα και επειδη τρεχω ολη μερα σαν τον Βεγγο, ανεγραφα ξεκαθαρα οτι δεν στελνω εκτος Αττικης, παρα μονο αν κανονισει ο αλλος κουριερ.

Το μπουφαν το εδινα 110€, καινουριο 155€. Μεσα σε ολους που με πηραν ηταν κι ενας Βεστρομας απο Θεσσαλονικη. Ο ανθρωπος ηθελε να με πεισει οτι χαρη μου κανει να μου δωσει 70€ να το ξεφορτωθω γιατι δεν θα το δωσω ποτε. Και να μου σπαει τα @@ καθε μερα. Εν τω μεταξυ να τον εχω ρωτησει 2-3 φορες αν διαβασε την αγγελια προσεκτικα. Ναι ναι , παμε 80, παμε 90, τελικα στα 100 λεω αντε να του το δωσω να με αφησει ησυχο. Συμφωνουμε στα 100, και γυρναει και μου λεει , ωραια στειλτο με ενα κουριερ αυριο στην ταδε διευθυνση. Τον εστειλα στο διαολο κανονικοτατα... Δεν μπορει να μην το διαβασε, και να μην το διαβασε δεν μπορει να μην το τσεκαρε οταν ρωτησα 3 φορες αν το διαβασε. Απλα στα @@ του. Γιου νοου, ιδια φαση με το "ελα μωρε να αφησω εδω στη γκαραζοπορτα λιγο το αμαξι , αμα ειναι θα μου φωναξουν", ή με το "ελα μωρε, θα μπω σφηνα εδω στην ουρα και αμα με παρουν πρεφα και εχουν κοτσια θα μου την πουνε"...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καποια στιγμή να βγάλουμε ταυτότητες όλοι της δεκαετίας του 60...να ξέρουμε ποιος θα λέει γεροντα τον άλλον.
Λουγκρες..... Φαν του πουλιου.
Μιλάς με γρίφους ΓΈΡΟΝΤΑ :p
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Oποιος δεν θελει παζαρια το γραφει στην αγγελια.Οποιος γραφει "συζητησιμη",κατι που ποτε δεν καταλαβα,τα θελει ο ποπος του.
Ετσι.
Εγω εχω βαλει και 09:00 - 13:00
13:05 αντε γεια. Ξαναπροσπαθησε αυριο.
:laugh::laugh:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αρχική τιμή πώλησης 11,600.

Τουλαχιστον ήταν ευγενικός, θεοσχωρεστονα..



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Oποιος δεν θελει παζαρια το γραφει στην αγγελια.Οποιος γραφει "συζητησιμη",κατι που ποτε δεν καταλαβα,τα θελει ο ποπος του.
Δεν εχω βαλει ουτε μια αγγελια που να γραφω "οχι παζαρια-τελικη τιμη κτλ" και να μη με εχει παρει ενδιαφερομενος με "εχω μεχρι τοσα, το μπατζετ μου ειναι τοσο, σκεφτομουν τοσα, επειδη ειναι παλιο και δεν θα το δωσεις να σου δωσω τοσα" κτλ...

Το συζητησιμη εχει νοημα εαν δινεις πχ προικα με το μηχανακι και ζητας 5, οποτε το συζητας να το δωσεις πιο λιγα αλλα αφαιροντας αξεσουαρ. Ή με το σκεπτικο να ερθει ο αλλος να το δει, να το τσεκαρει, να το παει σε μαστορα, να ενδιαφερθει, και εκει πανω να το συζητησετε "φιλε αυτο θελει αλλαγη , αυτο θελει επισκευη , κοψε κατι." Το τιμη συζητησιμη δεν το εχω εκλαβει ποτε ως γραφω 2000 αλλα θα στο αφησω 1500, οσοι το χρησιμοποιουν ετσι κανουν μεγαλο λαθος.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Αρχική τιμή πώλησης 11,600.

Τουλαχιστον ήταν ευγενικός, θεοσχωρεστονα..



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τι? Δεν εστειλες μηνυμα?
2 μετρα κατω απ το χωμα δεν εχει σημα?
:roflmao::roflmao:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Δεν εχω βαλει ουτε μια αγγελια που να γραφω "οχι παζαρια-τελικη τιμη κτλ" και να μη με εχει παρει ενδιαφερομενος με "εχω μεχρι τοσα, το μπατζετ μου ειναι τοσο, σκεφτομουν τοσα, επειδη ειναι παλιο και δεν θα το δωσεις να σου δωσω τοσα" κτλ...

Το συζητησιμη εχει νοημα εαν δινεις πχ προικα με το μηχανακι και ζητας 5, οποτε το συζητας να το δωσεις πιο λιγα αλλα αφαιροντας αξεσουαρ. Ή με το σκεπτικο να ερθει ο αλλος να το δει, να το τσεκαρει, να το παει σε μαστορα, να ενδιαφερθει, και εκει πανω να το συζητησετε "φιλε αυτο θελει αλλαγη , αυτο θελει επισκευη , κοψε κατι." Το τιμη συζητησιμη δεν το εχω εκλαβει ποτε ως γραφω 2000 αλλα θα στο αφησω 1500, οσοι το χρησιμοποιουν ετσι κανουν μεγαλο λαθος.
Φυσικη αντιδραση και εγω το κανω και καποιοι που με παιρνουν το κανουν.Αν ο πωλητης ειναι απο την αρχη καθετος δεν παει παρακατω η κουβεντα.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Ακούς πολλά και διάφορα, θυμάμαι είχα βάλει κάτι πλαστικά ψυγείου με αυτοκόλλητα, καινούργια είχαν γύρω στα 100€ τα πλαστικά συν άλλα τόσα τα αυτοκόλλητα, τα είχα βάλει 60€ να φεύγουν να μην μου πιάνουν και τον χώρο που δεν έχω.
Όταν μου έστειλε ένας μήνυμα: φιλαράκι 25€ είσαι; έ τότε νομίζω τα έβγαλα από την αγγελία και τα έχω σπίτι να θυμάμαι τα νιάτα και τις αναζητήσεις μου από Αμερική!

Πάντως σαν πλατφόρμα μια χαρά είναι, ότι καλό ή κακό θα δεις και σε ένα φόρουμ θα το δεις και εκεί και παντού.
Το χειρότερο ή μάλλον τα χειρότερα που βλέπω είναι σε κάτι ομάδες αγοραπωλησιών στο Facebook, πολλά τα κάνω σκριν σότ να γελάω όταν με πιάνουν οι μαύρες μου!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι θελω να πω. Εκει συνειδητοποιησα οτι 9 στους 10 που με ενοχλουσαν για την αγγελια δεν εψαχναν για 1150. Ισως δεν εψαχναν καν για ονοφ. Μπορει να μην εψαχναν καν για μηχανη. Εβλεπαν την αγγελια, εβλεπαν την ηδη χαμηλη τιμη, και εριχναν αδεια να πιασουν γεματα.
Αυτό ακριβώς είναι το πιο αστείο τελικά. Πέρυσι πούλησε ο αδερφός μου αυτοκίνητο. Το έδωσε περίπου στα διπλάσια χρήματα από τις προσφορές που είχε στα τηλέφωνα του πρώτου μήνα της αγγελίας που ΟΛΟΙ του έκαναν χάρη και που θα βρει να το δώσει εν μέσω κρίσης δεν έχει λεφτά ο κόσμος, νομίζω κάτι καλύτερο από την τιμή της αγγελίας έκανε στο τέλος της τάξης του 5%. .
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Μια χαρά είναι το car , το πρόβλημα είναι τα 400 χρόνια Τουρκοκρατίας που μας έχει περάσει στο dna
τη γυφτιά των Τούρκων στο παζάρι ....γιατί γυφτιά είναι .

Δεν μπα να λες ότι η τιμή είναι μη διαπραγματεύσιμη , δε πα να λες μη συζητίσιμη ....
πάντα θα βρεθούν γύφτοι που θα σου πουν
" έχω τόσα ζεστά και σε περιμένουν ''
'' ένας φίλος μου πήρε το ίδιο τόσα ''
΄΄ έχει σκουριά μια βίδα πίσω δεξιά ''
κτλ , κτλ

ή τους το κλείνεις στα μούτρα ή αν μπορείτε να γίνεται γύφτοι απόπ την ανάποδη μεριά
δλδ βάζετε τιμή + 800 € απο σο θέλετε και του τα κόβεται να πάρει τη χαρά !!

υγ . το ίδιο συμβαίνει και στο market του fb , που πολλοί όταν με ρωτάνε καλύτερη τιμή πια , τους ανεβάζω + 50 ευρώ στα κινητά
και τους κόβεται το υφάκι
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Μια χαρά είναι το car , το πρόβλημα είναι τα 400 χρόνια Τουρκοκρατίας που μας έχει περάσει στο dna
τη γυφτιά των Τούρκων στο παζάρι ....γιατί γυφτιά είναι .

Δεν μπα να λες ότι η τιμή είναι μη διαπραγματεύσιμη , δε πα να λες μη συζητίσιμη ....
πάντα θα βρεθούν γύφτοι που θα σου πουν
" έχω τόσα ζεστά και σε περιμένουν ''
'' ένας φίλος μου πήρε το ίδιο τόσα ''
΄΄ έχει σκουριά μια βίδα πίσω δεξιά ''
κτλ , κτλ

ή τους το κλείνεις στα μούτρα ή αν μπορείτε να γίνεται γύφτοι απόπ την ανάποδη μεριά
δλδ βάζετε τιμή + 800 € απο σο θέλετε και του τα κόβεται να πάρει τη χαρά !!

υγ . το ίδιο συμβαίνει και στο market του fb , που πολλοί όταν με ρωτάνε καλύτερη τιμή πια , τους ανεβάζω + 50 ευρώ στα κινητά
και τους κόβεται το υφάκι

Kατσε ρε Γιωργη εμεις ειμαστε οι γυφτοι και στας Ευρωπας δεν κανουν παζαρι?Απλα εκει διαφερει ο τροπος.Δεν σου αρχιζει τα σουξουμουξου για την βιδα ,αλλα σου λεει τοσα και αν σου αρεσει.
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Δεν ξέρω τι κάνουν στην Ευρώπη Πάνο , δεν έχω άποψη .
Αλλά για μας , μετά από 20 χρόνια στη λιανική ναι , πολλοί είναι γύφτοι πολυτελείας .
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ξερει καποιος γιατι εδω κ 5-6μερες στις αγγελιες ιδιωτων κ εμπορων...ενω βγαινουν ολες οι πληροφοριες κ διευθυνσεις...το ψαρ δεν εμφανιζει τηλεφωνα επικοινωνιας..;;;;
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Ξερει καποιος γιατι εδω κ 5-6μερες στις αγγελιες ιδιωτων κ εμπορων...ενω βγαινουν ολες οι πληροφοριες κ διευθυνσεις...το ψαρ δεν εμφανιζει τηλεφωνα επικοινωνιας..;;;;
Μόλις βρεις μηχανακι ψαξε και για pc :friend:

.. κανονινα τα δειχνει σε μενα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ξερει καποιος γιατι εδω κ 5-6μερες στις αγγελιες ιδιωτων κ εμπορων...ενω βγαινουν ολες οι πληροφοριες κ διευθυνσεις...το ψαρ δεν εμφανιζει τηλεφωνα επικοινωνιας..;;;;
Μία περίπτωση είναι ο υπολογιστής σου να είναι πολύ προχωρημένος ώστε να έχει καταλάβει ότι δεν πρόκειται να πάρεις τίποτα...
Οπότε.... τι τα θες τα τηλέφωνα... :roflmao:
 
Top Bottom