Cardo Packtalk Edge

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
A τώρα που το θυμήθηκα.

Φωνητικές εντολές μόνο αν έχει χαμηλή ταχύτητα και με Αγγλικά αγγλικά (όχι Αμερικάνικα)

Έκοβε την μουσική όταν χρησιμοποιούσα την κάμερα του κινητού, δεν κατάλαβα γιατί. Μετά δεν έπιανε το Hey Cardo, music on (το καταλάβαινε σαν εντολή, αλλά δεν εκτελούσε) και έπρεπε να σταματήσω, να ανοίξω την εφαρμογή και πάλι τα ίδια. Έχει το τελευταίο firmware, μόλις κοίταξα.

Το ραδιόφωνο άχρηστο στην επαρχία μάλλον.
Δυστυχώς οι φωνητικές εντολές έχουν απογοητεύσει και εμένα. Δοκίμασε το Factory Reset γενικα... Packtalk Slim: Support, manual, app & accessories — Cardo Systems
Αν και φοβάμαι ότι η ευαισθησία του ραδιόφωνου είναι πολύ χαμηλή δεν έχω παράπονο.... Έχω κάνει σχετική ερώτηση στην εταιρία και περιμένω απάντηση σχετικά με Sensitivity / selectivity, Cardo voice control.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πρώτη βόλτα/δοκιμή. Με ωτοσσπιδα alpine κόκκινη, με το rpha11.

4 ώρες μουσική και η μπαταρία δεν έπεσε (του τηλεφώνου δεν θα έβγαζε σιδεροκωλη χωρίς έξτρα φόρτιση).

Τα ηχεία έχουν πολύ καλό ήχο στο σπίτι, φοβερή λεπτομέρεια. Στο μηχανάκι χάνουν πολύ δυστυχώς, λόγω θορύβου αέρα. Αν κάποιος οδηγεί πίσω από ζελατίνα θα τα ευχαριστηθεί πολύ. Για τους υπόλοιπους...

Δεν δοκιμάστηκαν σε ομιλία ομάδας.

Σε τηλέφωνο που με πήραν, με άκουγαν "μπουκωμένο" αλλά το μικρόφωνο είχε μπει σε λάθος θέση εν γνώση μου, χρησιμοποίησα την "ψείρα". Εγώ άκουγα καλά.

Μόνο για μουσική... Πιθανώς μια κανονική in ear συσκευή Bluetooth να είναι εξίσου καλή, σίγουρα πολύ φθηνότερη.
A τώρα που το θυμήθηκα.

Φωνητικές εντολές μόνο αν έχει χαμηλή ταχύτητα και με Αγγλικά αγγλικά (όχι Αμερικάνικα)

Έκοβε την μουσική όταν χρησιμοποιούσα την κάμερα του κινητού, δεν κατάλαβα γιατί. Μετά δεν έπιανε το Hey Cardo, music on (το καταλάβαινε σαν εντολή, αλλά δεν εκτελούσε) και έπρεπε να σταματήσω, να ανοίξω την εφαρμογή και πάλι τα ίδια. Έχει το τελευταίο firmware, μόλις κοίταξα.

Το ραδιόφωνο άχρηστο στην επαρχία μάλλον.
Αν και δεν έχω Cardo αλλά Sena, μερικές σκέψεις και από μένα:
  • αυτονομία θα δεις αρκετή, 4 ώρες πολύ ευκολα με οποιαδήποτε (φαντάζομαι) ενδοεπικοινωνία.
  • δυστυχώς ο ήχος και στην δική μου ενδοεπικοινωνία είναι μέτριος όταν βρίσκομαι στον δρόμο (πάντα με ωτασπίδες) αν και έχω εντοπίσει ότι ανάλογα την πηγή υπάρχει και αυξομείωση. Δοκίμασε να παίξεις με άλλο media player μπας και υπάρξει διαφορά. Εμένα πχ στο media player πρέπει να το βάλω τέρμα ενώ σε ραδιόφωνο παίζει πιο δυνατά, σε τηλεφωνική ομιλία δε ακούω πολύ καθαρά και δυνατά.
  • Παίζει ρόλο και η θέση του μικροφώνου, εμένα μου λένε ότι με ακούνε καμπάνα.
  • Δες στις ρυθμίσεις της ενδοεπικοινωνίας (από app καλύτερα) για διάφορες επιλογές σχετικά με την αυτόματη ένταση των ηχείων, αν χαμηλώνει η μουσική σε κλήση κτλ μήπως κάτι μπλοκάρει κάποιες λειτουργίες. Ίσως και ένα factory reset να βοηθήσει
  • Φωνητικές εντολές κι εμένα δεν πιάνει σχεδόν ποτέ, το δοκίμασα στην αρχή αλλά μετά δεν ξανασχολήθηκα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εντυπωσιακό ....ότι διαβάζω τα ίδια προβληματακια που είχαν πριν 15 χρόνια αυτά τα μπιμπλικια.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
  • Φωνητικές εντολές κι εμένα δεν πιάνει σχεδόν ποτέ, το δοκίμασα στην αρχή αλλά μετά δεν ξανασχολήθηκα...
Είχα τη Sena 30K, με ARAI rx7v που είναι φασαριόζικο κράνος και γυμνό μηχανάκι με άκουγε ΠΑΝΤΑ, εκτός από εθνική και πάνω από 120.

Η edge δε με έχει ακούσει ΠΟΤΕ πάνω στη μηχανή (ίδιο set up κράνους/μηχανής). Στην ησυχία του σπιτιού μια χαρά ακούει. Έχω ρωτήσει το customer support, forum κτλ έχω παιξει με ρυθμίσεις, τίποτα.

Οverall, αν είχα μόνιμο ταξιδιωτικό σύντροφο θα επέλεγα να επικοινωνούμε με Sena.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Είχα τη Sena 30K, με ARAI rx7v που είναι φασαριόζικο κράνος και γυμνό μηχανάκι με άκουγε ΠΑΝΤΑ, εκτός από εθνική και πάνω από 120.

Η edge δε με έχει ακούσει ΠΟΤΕ πάνω στη μηχανή (ίδιο set up κράνους/μηχανής). Στην ησυχία του σπιτιού μια χαρά ακούει. Έχω ρωτήσει το customer support, forum κτλ έχω παιξει με ρυθμίσεις, τίποτα.

Οverall, αν είχα μόνιμο ταξιδιωτικό σύντροφο θα επέλεγα να επικοινωνούμε με Sena.
H αλήθεια είναι ότι οι δοκιμές ήταν σε ΕΟ με παραπάνω από 120χλμ (βέβαια με τουριστικό κράνος, μοτοσυκλέτα με καλύτερη ανεμοκάλυψη), μια έπιανε 4-5 δεν έπιανε. Δεν μου έχει λείψει πάντως, βολεύομαι μια χαρά και με τα κουμπιά, τουλάχιστον για τις βασικές λειτουργίες που χρησιμοποιώ.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Sena διαβάζω σοβαρά θέματα αδιαβροχοποίησης, δεν θα ψώνιζα.
H πιστοποιήση κατά IEC 60529 που δίνει τις βαθμίδες IPxx δίνει την δυνατότητα σε κάθε κατασκευαστή να αυτο-πιστοποιείται... Αν δεν αναγράφεται στα specs εξωτερική εταιρία πιστοποίησης η βαθμίδα IP δεν σημαίνει και πολλά πράγματα. Σημαίνει απλά ότι η εταιρία σε πληροφορεί ότι κατατάσσει το προϊόν της στην IPxx βαθμίδα.

Η Cardo για το packtalk edge πχ γράφει στο διαφημιστικό του προιόντος IP67, στα specs στο τέλος λέει απλά "Waterproof", και κάτω απο τα certifications δεν υπάρχει καμία αναφορά σε εξωτερική εταιρία που εξετάζει το IEC 60529. Παρόλα αυτα η Cardo στην εγγύηση αναφέρει τα εξής : " Within the subject period, Cardo will, at its sole option, repair or replace any components that fail in normal use, including water damage resulting from normal use of the product. Such repairs or replacements will be made at no charge to the customer for parts or labor, provided that the customer shall be responsible for any shipping cost and applicable fees to any official authorities. " . Που σημαίνει ότι η εταιρία θα αναλάβει την αντικατάσταση άν την αγόρασες καινούργια και πάρει νερά. Κατ'εμε δείχνει ότι δεν την απασχολεί να πιστοποιήσει τις συσκευές τις σε εξωτερική εταιρία γιατί επιλέγει να τις καλύψει με 2ετή εγγύηση ανεξαρτήτως ζημιάς.

H Sena από την άλλη δεν γράφει τίποτα σχετικό. Έχω ένα sena smh10 πάνω στο κράνος από το 2015 μόνιμα που απλά στα specs έγραφε water resistant. Το χρησιμοποιώ κάθε μέρα πηγαίνοντας δουλειά για να ακούω internetικό ράδιο. Δεν έχει πάρει νερά ποτέ. Κατασκευαστικά (επειδή το έχω ανοίξει για να αλλάξω μπαταρία) έχει τσιμούχες γύρω γύρω και πλαστικά καπάκια για τις εισόδους. Δεν το βουτάς στο ποτάμι, αλλά ή βροχή δέν θα μπει μέσα αν τα καπάκια είναι κλειστά. Το κυκλικό χειριστήριο αν και δεν είναι αδιάβροχο ή κατασκευή του και ο τρόπος σύνδεσης του δεν θα αφήσει την βροχή να δημιουργήσει πρόβλημα. Οι επαφές με το κράνος είναι κάθετες την μονάδα και παράλληλα στο κράνος με αρσενικούς ακροδέκτες και δεν κρατάνε νερό καθώς στην βάση στο κράνος υπάρχει τσιμούχα και οι επαφές δεν βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο.

Αυτό μάλλον είναι το πρόβλημα στις ποιο ακριβές μονάδες και ειδικά την 20s που έχουν τις επαφές στο κάτω μέρος και οριζόντια στην μονάδα. Σε πολλή βροχή μπορεί να παγιδέψει νερό και να δημιουργήσει βραχυκύκλωμα που θα κάνει την συσκευή να κλείσει.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Η απάντηση της εταιρίας στα ερωτηματα που εθεσα... απλά γενικόλογες αερολογίες.... ως συνήθως ο τελικός χρήστης πληρώνει τα λάθη τους και την εξέλιξη των μοντέλων.
Πάντως πέραν της δυσλειτουργίας, μάλλον λόγο προφοράς, των φωνητικών εντολών, δεν αντιμετωπίζω κανένα άλλο πρόβλημα με την Slim.
Thanks for reaching out.
Please go into your Cardo Connect App, settings, and volume settings and make sure you have all the volumes up and correct.
We send your suggestion to our product/designs for evaluation for future features or products.

Appreciate your feedback and support.
Cardo team.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Σχετικά με Cardo Edge, μου έκανε κάτι νεράκια η δίκη μου, τύπου στο πρώτο δίωρο της βόλτας να μου λέει low battery (ενώ ήταν φούλι τσαρτζντ). Στην αρχή ειπα τυχαίο, μετά όμως από 3-4 βόλτες, έδωσα βάση και το έψαξα.

Βρήκα ποστς που για το ίδιο θέμα έχουν αντικαταστήσει συσκευή (έχει τρία χρόνια εγγύηση) όποτε έστειλα μήνυμα στο support.

Μου έδωσαν οδηγίες να τη γυρίσω σε factory reset και να την αφήσω να φορτίσει 4-5 ώρες. Χθες στην επιστροφή από 8ωρη βόλτα, όταν την έκλεισα είχε 50% μπαταρία.

Αμεσότητα και αποτέλεσμα. Μπράβο Cardo Support :)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχοντας χρησιμοποιήσει για μουσική (το είχα υποτιμήσει σαν δυνατότητα, σε σημείο που δεν άνοιγα ραδιόφωνο στο αυτοκίνητο πια), συνομιλία με BT και με το δικό της σύστημα...

Εντάξει είναι game changer σε βόλτα. Και η δυνατότητα για σχόλια και η συνεννόηση για οτιδήποτε είναι εξαιρετική.

Στο Bluetooth με άλλη μάρκα ή με cardo χωρίς τα mesh κλπ χάνει συχνά την σύνδεση χωρίς λόγο (έχουν βγει δύο ακόμα firmware update από την τελευταία φορά που το χρησιμοποιήσαμε έτσι).

Με το δικό της σύστημα σύνδεσης δεν χάνει εύκολα το σήμα αλλά τρώει πολλή μπαταρία. Το γράφει κιόλας 10 ώρες, ισχύει πάνω κάτω.

Με μηχανή που σε βάζει σε πιο καθαρό αέρα (φαντάζομαι ότι αν σε καλύπτει ακόμα καλύτερα, αλλά δεν το έχω βιώσει αυτό) είναι ο καλύτερος εξοπλισμός αναβάτη μετά τα ρούχα.
 

Eliaskat

Μέλος
Όνομα
Elias
Μοτό
GS 1250ADV
Με ενδιαφέρει η αγορά , αλλά με αυτά που διαβάζω το αναβάλλω .

Σίγουρα με ενδιαφέρει να μπορώ να απαντήσω σε ένα τηλεφώνημα ή να συνομιλήσω με άλλους στην παρέα.

Εδώ και λιγο καιρό εχει ανεβεί η τιμή κατά 100€ και είδα ότι έχουν βγάλει έκπτωση στα ζευγάρια


ε τώρα καταλαβατε... αν βρω αλλον ενα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μην σπέρνεις ψευδείς πληροφορίες. Η τιμή είναι αυτή που ήταν, το αν βγαίνει καμία φορά σε προσφορά 25-30% κάτω δεν έχει σχέση.

Εννοείται ότι αξίζει το διπλό πακέτο.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εγώ έχω βολευτει με ένα κινέζικο των 30€ εδώ και κάμποσα χρόνια.
Ναι οκ δεν έχει την ποιότητα και τις λειτουργίες των ακριβών ενδοεπικονωνιων ,αλλά μια χαρά κάνει τη δουλειά της.
Το μόνο που θα ήθελα,όταν συνδέεται με γκρούπ,να μπορούν να μιλάνε όλοι μαζί και όχι ανά ζευγάρια.
 

angelthing

Μέλος
Περιοχή
Καπ' κατ
Όνομα
Angelos
Μοτό
CRF300L, F700GS
Πάντως για οπαδούς των Cardo που δεν ενδιαφέρονται για την mesh δυνατότητα επικοινωνίας (όπως στη δική μου περίπτωση όπου η ιδέα και μόνο να μιλάμε καμπόσοι ταυτόχρονα μου προκαλεί ..... o_Oo_Oo_O ) φτηνότερη επιλογή είναι η Cardo Freecom 4x.

Διαθέτει τη λειτουργία φωνητικών εντολών οι οποίες στη δική μου τουλάχιστον περίπτωση λειτουργούν απροβλημάτιστα και έρχεται με τα JBL ηχεία - αν και για ακόμα καλύτερο ήχο στα μακρυνά μου ταξίδια χρησιμοποιώ ακουστικά in the ear, αφού διαθέτει και 3.5mm θύρα.

Για ραδιόφωνο / μουσική / τηλέφωνα / GPS μου έχει λειτουργήσει άψογα σε συνδυασμό με το Garmin XT και μέσω BT αν ποτέ χρειαστεί θα επικοινωνήσω με συνεπιβάτη ή άλλη μοτό - περιορισμένα σε σχέση με το mesh αλλά δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω -. Είναι εντελώς αδιάβροχη και κρατάει αρκετές ώρες η μπαταρία.
Σε συνεχή χρήση με κάποιες ώρες μουσική - απλά όχι συνέχεια, δεν θα το άντεχα κιόλας - μου βγάζει τη διαδρομή για το MotoCamp στη Σερβία (1200χλμ) χωρίς ιδιαίτερο ζόρι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Με ενδιαφέρει η αγορά , αλλά με αυτά που διαβάζω το αναβάλλω .

Σίγουρα με ενδιαφέρει να μπορώ να απαντήσω σε ένα τηλεφώνημα ή να συνομιλήσω με άλλους στην παρέα.

Εδώ και λιγο καιρό εχει ανεβεί η τιμή κατά 100€ και είδα ότι έχουν βγάλει έκπτωση στα ζευγάρια


ε τώρα καταλαβατε... αν βρω αλλον ενα...
Αυτή είναι η NEO όχι η EDGE. Πιο φθηνή από την EDGE
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εντυπωσιακό ....ότι διαβάζω τα ίδια προβληματακια που είχαν πριν 15 χρόνια αυτά τα μπιμπλικια.
Μπαααααα
Τους είναι αδύνατον να καταλάβουν ότι χωρίς αθόρυβο κράνος όλα αυτά είναι δώρον άδωρο.
Εκτός αν το ακουστικό μπει μέσα στο αυτί και σφραγίσει απ έξω
Σε γενικές γραμμές άμα το κράνος δεν σφραγίζει με υποσιάγονο και περιμετρικά έχασες
https://www.schuberthracing.com/img-share/prod/1266_SP1_Carbon_2.jpg

Φυσικά και το μηχανάκι παίζει ρόλο με τις τουριστικές ζελατίνες 1ο ρόλο
Άλλο γκολντουγουινγκ άλλο 640
 
Top Bottom