Cardo Packtalk Edge

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Καινουριο αναβαθμισμενο προιον απο την Cardo με αρκετα ενδιαφερον χαρακτηριστικα.

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σχεδόν 400 (κάπου τόσο έχει και το bold black)

Είχε έκπτωση για προπαραγγελια από την σελίδα τους πριν λίγες μέρες, νομίζω όχι πια.

Μπήκα στον πειρασμό και μετά βγήκα. Θεωρητικά θέλω ένα τέτοιο, όσο δεν καβαλάω με το κορίτσι η με παρέα που να χρειάζεται θα περιμένει.
 
Reactions: STF

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Αν τρως ελιές και παξιμάδια που έλεγε ο Θηβαίος, μην σου πω ότι είναι το γεύμα μιας χρονιάς!!!111!!!ένα!!!
Ελιές παραγωγής μου όσες θες.... τσάμπα θα μου έρθει.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πάντως παιδιά, θα σπαμάρω λίγο στο θέμα και θα πω ότι μετά από ταξίδι σχεδόν 500χλμ και χρήση ενδοεπικοινωνίας για πρώτη φορά (για μένα μόνο, δεν υπήρξε συνεπιβάτης), θεωρώ ότι αν και δεν είναι απαραίτητο γκάτζετ, μου άρεσε που μπορούσα ανα πάσα στιγμή να ακούω μουσική, να λέω καμιά μ@λ@κία στο τηλέφωνο στην βαρετή Ε.Ο., να συνεννοηθώ με άτομο της παρέας που είχαμε χαθεί και είχε και ο ίδιος ενδοεπικοινωνία (μέσω τηλεφωνικής κλήσης μεν αλλά συνεννοηθήκαμε).
Νομίζω πως αξίζει αν υπάρχει η δυνατότητα και ας μην είναι η σουπερ τελευταίας τεχνολογίας....
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Σίγουρα χρήσιμο αξεσουάρ σε ταξίδια (η και στην πόλη υπο προυποθέσεις), αλλα τα κόστη είναι δυσανάλογα θεωρώ. Όχι μόνο για το συγκεκριμένο που γίνεται κουβέντα, αλλά και για τα περισσότερα επώνυμα.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Πάντως έχω κάμποσα χρόνια μια κινέζικη των 60-70€ το ζευγάρι τότε ,η οποία τα βασικά τα κάνει μια χαρά!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το βασικό μου θέμα είναι η αυτονομία (μία μέρα σαν αυτή τις προάλλες, 19 ώρες δρόμο) και η χρηστικότητα σε υψηλότερη ταχύτητα λόγω θορύβου.

Τα φτηνά (έχω δοκιμάσει μια interphone) δεν δουλεύουν όπως θέλω.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Το βασικό μου θέμα είναι η αυτονομία (μία μέρα σαν αυτή τις προάλλες, 19 ώρες δρόμο) και η χρηστικότητα σε υψηλότερη ταχύτητα λόγω θορύβου.

Τα φτηνά (έχω δοκιμάσει μια interphone) δεν δουλεύουν όπως θέλω.
19 ώρες αυτονομία ; Υπάρχει τέτοια συσκευή ;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
19 ώρες αυτονομία ; Υπάρχει τέτοια συσκευή ;
Έχεις δίκιο ζητάω πολλά. Αλλά ίσως γίνεται.


Returning features include a 13-hour battery life with USB-C charging. It takes two hours or less to recharge the battery. Conveniently, a 20-minute charge gives you two hours of battery life—perfect for a snack or meal stop.


13 ώρες talk time λέει η σελίδα, που φαντάζομαι είναι λιγότερες αν βάλεις μουσική. Δεν ξέρω πόση καθαρή οδήγηση είχαμε τις προάλλες. Θεωρητικά στο φαγητό το γεμίζεις, θέλει δύο ώρες το πολύ λέει... Θα θέλει και το τηλέφωνο έτσι και αλλιώς, στην βόλτα άδειασε η μπαταρία λόγω χρήσης κάμερας, πρώτη φορά μου συνέβη αυτό.




Το bold νομίζω το έχουν κάποιοι εδώ.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Εγώ έχω την slim σειρά με τα JBL ηχεία εδώ και αρκετό καιρό, στην γυναίκα έχω βάλει την freecom 1+. Είμαι τρομερά ευχαριστημένος και τσεκαρισμένη διάρκεια, σίγουρες 10 ώρες περίπου σε συνεχόμενες διακοπτόμενες ημερήσιες χρήσεις πριν το ξαναγεμίσω. Αφού τα πρωτοέβαλα δεν τα αποχωρίζομε ποτέ καθώς τα έχω βάλει σε συγκεκριμένο κράνος. Μουσική και ειδικά ραδιόφωνο είναι μόνιμα σε λειτουργία σε όλο το ταξίδι. Φυσικά υπάρχουν και οι επιπρόσθετες λειτουργίες, Σε συνδυασμό με τις ωτοασπίδες το ταξίδι γίνεται απόλαυση..... πλέον δεν μπορώ χωρίς αυτά..!! :happy:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η Sena που έχω εγώ νομίζω λέει για 8 ώρες συνεχούς μουσική / 10 ώρες ομιλίας και αναμονή 24 ώρες αν θυμάμαι καλά.

Πρακτικά μιλώντας, σε μια ημερήσια βόλτα είναι μια χαρά οι παραπάνω αυτονομιες.
 

$py

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
YAMAHA WR250R
Freecom 4 με όλη μέρα μπιρι μπιρι και μουσική δεν έλεγε να τελειώσει. Ώρες δε μέτρησα, αλλά στις στάσεις το έκλεινα.

Η διαφορά μιας επώνυμης με μια οικονομική είναι τεράστια, τόσο στην ποιότητα ήχου όσο και στην επικοινωνία με άλλους (θόρυβος). Ιδίως της Cardo με τα JBL ηχεία.

Τις ενδοεπικοινωνίες δεν τις είχα καθόλου σε εκτίμηση μέχρι που δοκίμασα. Τώρα δεν νοείται να ανέβω στη μηχανή χωρίς. Κάτι παρόμοιο με το ραδιόφωνο στο αμάξι.

Όποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει Cardo ας μου στείλει ένα μήνυμα. ;)
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
7.30 - 8 ώρες μου βγάζει ο Κινέζος σερί χωρίς να κλείσω.
Αν κουβαλάω και φορτιστή για τις στάσεις τότε όλα Γκουντ.
Δε διαφωνώ στα περί ποιότητας αλλά δεν δικαιολογεί τα 650 ευρώ παραπάνω στο ζευγάρι.
Τώρα αν κάποιος μπορεί να τα αποκτήσει τότε δε το συζητώ κάν.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η διαφορά (από ότι διαβάζω) είναι φάση τριψήφιος αριθμός στο κοντέρ/Εθνική οδός και κλήση, σε άλλα μιλάς κανονικά και σε άλλα όχι. Με την μουσική το ίδιο. Σε ταχύτητες πόλης όλα είναι περίπου επαρκή.


Επίσης παράπονα έχω διαβάσει για μονάδες που πέθαναν στην βροχή. Και sena και cardo μεταξύ των θανόντων.
 
Reactions: Gus

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Η διαφορά (από ότι διαβάζω) είναι φάση τριψήφιος αριθμός στο κοντέρ/Εθνική οδός και κλήση, σε άλλα μιλάς κανονικά και σε άλλα όχι. Με την μουσική το ίδιο. Σε ταχύτητες πόλης όλα είναι περίπου επαρκή.


Επίσης παράπονα έχω διαβάσει για μονάδες που πέθαναν στην βροχή. Και sena και cardo μεταξύ των θανόντων.
Σε εμένα αυτό που προέκυψε μόλις στον 1ο μήνα χρήσης μετά την αγορά ήταν ένα αστείο πρόβλημα με τα ηχεία JBL (τελικά δεν ήταν πρόβλημα και μου έμεινε το 2 καινούργιο ζευγάρι στο κουτί :secret:)... μου τα έστειλαν άμεσα χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτό για περιφερειακό, αν όμως προκύψει κάτι στην κύρια μονάδα τότε πρέπει κάποιος να την στείλει συστημένη στο ευρωπαϊκό κεντρικό σέρβις που έχουν με το κόστος αποστολής του χρήστη και ας είναι στην εγγύηση... κακό αυτό από πλευράς υποστήριξης για κάποιον που την έχει αγοράσει διαδικτυακά.
Για εμένα αν κάποιος θέλει να πάρει κάτι τέτοιο λόγω κόστους ας το πάρει από εδώ για να τραβιέται ο εδώ αντιπρόσωπος... και όχι ο χρήστης. Όμως από πλευράς στεγανότητας αλλά και κάποιο άλλο θέμα δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, ακόμα και κάτω από καταρρακτώδη βροχή, η λειτουργία της ήταν άψογη.
Σίγουρα προσοχή θέλει η τάπα στεγανοποίησης της USB θήρας να μην έχει φύγει ή έχει ξεχαστεί ανοιχτή για λόγους στεγανότητας.... γιατί καμιά φορά τα δικά μας λάθη τα φορτώνουμε αλλού....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
τριψήφιος αριθμός στο κοντέρ/Εθνική οδός και κλήση, σε άλλα μιλάς κανονικά και σε άλλα όχι
Εδώ παίζουν ρόλο πρωτίστως άλλοι παράγοντες, όπως τι κράνος έχεις και τι θόρυβο σου δίνει στο κράνος η αεροδυναμική της μοτό.
Η κινεζική που είχα παλιότερα μια χαρά ακουγόταν με 140 και τη ζελατίνα τέρμα πάνω + φρυδακι στο Tracer.
Με το 990 άστο....100 και πολλά είναι...
 
Top Bottom