CBR600RR - Προσφορά και ζήτηση σε ένα post

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα σε όλους.

Δεν έχω ακόμα αγγελία να ποστάρω, γιατί βρίσκομαι στα πρώτα στάδια της συγκεκριμένης ιδέας, δεν την έχω επεξεργαστεί καλά στο μυαλό μου ακόμα...
Οπλιστείτε με λίγη υπομονή αν θέλετε και διαβάστε παρακάτω:

Έχω ένα CBR600RR 2007 μαύρο στο Ηράκλειο. Αγορασμένο Μάρτιο του 2007, δεν έχει αλλάξει ιδιοκτήτη από τότε. Έχει πολύ λίγα χιλιόμετρα (δεν ξέρω ακριβώς πόσα, αλλά θα μάθω σύντομα και θα συμπληρώσω το post. Θα καταλάβετε γιατί παρακάτω).
Απ' το 2011 λείπω απ' την Ελλάδα και το μηχανάκι το έχει ένας φίλος μου, χρόνια αναβάτης επίσης, και το φροντίζει και το κινεί πού και πού, για να μη βγάλει τίποτα φθορές από ακινησία. Τελευταία φορά που την κυκλοφόρησα σοβαρά εγώ, ήταν το καλοκαίρι του 2018, που έκανα μια ολιγοήμερη εκδρομή με τη γυναίκα μου στα Χανιά.
Να πω από τώρα ότι τα σέρβις της δεν έχουν γίνει στους σωστούς χρόνους, έχουν όμως γίνει στα σωστά χιλιόμετρα, ή μάλλον πιο συχνά απ' το πρόγραμμα συντήρησης της Honda σε χιλιόμετρα, αλλά δεν έχουν ακολουθήσει το μάξιμουμ χρονικό διάστημα που προτείνει ο κατασκευαστής, επειδή δεν έβλεπα λόγο με τόσο λίγη χρήση να το παρακολουθώ ευλαβικά. Θα φροντίσω να μου στείλει ο φίλος μου φωτογραφίες του βιβλιαρίου σέρβις, για να δω ακριβώς τι έχει γίνει, να θυμηθώ κι εγώ και να μπορώ να το περιγράψω σε κάποιον που ίσως ενδιαφέρεται.

Fast forward 2 χρόνια, Μάιο 2020, αγοράζεται στη Σουηδία μία μεταχειρισμένη CBF1000FA 2011, η οποία ήδη από την πρώτη βόλτα αποδεικνύεται πολύ πιο βολική και η γυναίκα τη λατρεύει αμέσως.
Παρενθετικά αναφέρω εδώ ότι ένα μήνα αργότερα, επειδή είμαι περίπου το ίδιο ώριμος όσο ένα 12-χρονο, βρήκα μία CBR600RR ακριβώς ίδια με τη δική μου, σε απίστευτη κατάσταση, με μόλις 5 χιλιάδες χιλιόμετρα, λίγο έξω απ' τη Στοκχόλμη και χωρίς να το σκεφτώ πολύ, ανέβηκα και την έφερα κι αυτή. Το αναφέρω αυτό γιατί έχει παίξει το ρόλο του στο να πάρω την απόφαση που περιγράφω εδώ.

Πάλι fast forward 2 χρόνια ακόμα, είμαστε στην άνοιξη του 2022 και προετοιμάζουμε το ταξίδι που ίσως έχετε δει στη βόρεια Ιταλία. Το να οργανώσουμε ένα τέτοιο ταξίδι από εδώ είναι αρκετά μεγάλη μανούρα και κυρίως πολύ πιο ακριβό, γιατί α) πρέπει να διασχίσουμε τη μισή Ευρώπη για να φτάσουμε σε μέρη με αποδεκτό καιρό (η Σουηδία είναι μια χώρα με κυριολεκτικά ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ φύση, αλλά οκ, για διακοπές θέλω κάτι διαφορετικό) και β) πρέπει να βρω κάποιον να κρατήσει το τετράποδο μέλος της οικογένειάς μας, που όσο κι αν έχω προσπαθήσει, δεν την έχω πείσει να βγάλει δίπλωμα για να μπορεί να μας ακολουθεί στα ταξίδια.
Βλέποντας λοιπόν πόσο μανούρα και πόσο πιο ακριβό είναι ένα μοτοταξίδι στα νότια κομμάτια της Ευρώπης, ξεκινώντας από εδώ, μου πέρασε μια σκέψη απ' το μυαλό:

Να βρω να ανταλλάξω τη CBR στο Ηράκλειο με μία πιο κατάλληλη για εκδρομές, ιδανικά ένα CBF ίδιο με αυτό που έχω εδώ (γιατί είμαι και άνθρωπος που όταν βρει κάτι καλό, δεν ζορίζεται απαραίτητα να το αλλάξει, καλή η ποικιλία, αλλά πιο καλή η οικειότητα και η σιγουριά), αλλά είμαι γενικά ανοιχτός σε προτάσεις. Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω κάποια διαφορά εάν η αξία της μηχανής που θα πάρω είναι μεγαλύτερη, αλλά δεν θέλω να περάσει (η διαφορά) τα 1000 ευρώ +/- λίγα.

Η CBR ήταν η πρώτη σοβαρή μου μηχανή και την αγαπάω, όσο κι αν ακούγεται ανόητο σε κάποιους.
Δεν έχει πέσει και δεν έχει τρακάρει ποτέ, είναι σε γενικές γραμμές πολύ φροντισμένη, με εξαίρεση το ότι δεν έχει κινηθεί πάρα πολύ, αλλά αυτό από μόνο του δεν είναι μειονέκτημα, καθώς σημαίνει ότι έχει λίγα χιλιόμετρα και το μοτέρ της είναι σχεδόν αδούλευτο. Κρίνοντας απ' αυτή που έχω εδώ, που είχε πάνω-κάτω την ίδια χρήση και λιγότερη μάλιστα, είναι και η κρητικοπούλα σε άψογη κατάσταση. Σύντομα θα της κάνουμε και σέρβις (θα την πάει ο φίλος μου στο εξουσιοδοτημένο της Honda στο Ηράκλειο, εκεί μόνο την πάω) και θα της φροντίσουμε ό,τι χρειαστεί.

Ανεβάζω εδώ και 2-3 φωτογραφίες, όχι πρόσφατες, απλά ως "ορεκτικό", για να σας τραβήξω την προσοχή.
Δεν αναφέρω τιμή κτλ, γιατί όλα είναι ανοιχτά. Δεν θέλω να την πουλήσω και να μην ξέρω πού θα πάει, ιδανικά θα ήθελα να την πάρει κάποιος που ξέρω ότι θα τη φροντίζει όσο της αξίζει. Πριν από 2 χρόνια νομίζω την είχα βάλει μια αγγελία για πούλημα και είχαν έρθει μια παρέα που την ήθελε από κοινού για track days. Ε και δεν την έδωσα, δεν θέλω να πέσει σε τέτοια χέρια, είναι κρίμα.


For full disclosure, έχει κάνει και 4-5 track days στα νιάτα της όπως και μερικά πολύ όμορφα ταξιδάκια, αλλά πάντα με φροντίδα και προδέρμ, καθώς εξ άλλου οι οδηγικές μου ικανότητες δεν επέτρεπαν ποτέ παρεκτροπές.

Edit: Κοιτούσα αγγελίες τώρα και είδα αρκετές ενδιαφέρουσες περιπτώσεις. Οπότε οκ, μπορώ να είμαι ανοιχτός και στο ενδεχόμενο πώλησης απλά, θα βρω κάτι να αγοράσω, είδα μία λευκή CBF ίδια με τη δική μου, κούκλα μην τη ματιάσω, φτου της.

Τέλος, ελπίζω αυτό το post να μην ξεφεύγει απ' το πνεύμα της θεματικής ενότητας. Σε περίπτωση που συμβαίνει κάτι τέτοιο, ζητώ συγγνώμη και δέχομαι φυσικά να αποσυρθεί.

Καλή ανάσταση εύχομαι σε όλους και το νου σας, προσοχή στα αρνιά! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Οταν εβαλες αγγελια και μετα την εσβησες, εμεις εδω τρώγαμε βελανιδια!!
:ha
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Οταν εβαλες αγγελια και μετα την εσβησες, εμεις εδω τρώγαμε βελανιδια!!
:ha
:cool::cool::cool:
(δεν το κατάλαβα το αστείο, αλλά είμαι λιγάκι αργός μερικές φορές, τόσο εντός όσο και εκτός πίστας :p )
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Σεβαστά όλα όσα έγραψες ρε φίλε μου, αλλά αυτο που «το πουλάω αλλά δεν θέλω να πέσει και σε κακά χέρια» δεν το κατάλαβα ποτε. Δεν είναι σκυλάκι η μηχανή. Και από την ιστορία σου δεν ήταν καν στα δικά σου χέρια….
Η πουλάς η δεν πουλάς. Αν το θέτεις έτσι μάλλον δεν χρειαζεσαι τα χρήματα για την επόμενη και τότε αυτόματα η απάντηση είναι κρατά την κι αυτή. Το συναίσθημα είναι περιττό.
Συγγνώμη κιόλας.
Καλή ανάσταση να χούμε και εύχομαι να τα ξεκαθαρίσεις μέσα σου καινά σου βγουν καλά.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Σεβαστά όλα όσα έγραψες ρε φίλε μου, αλλά αυτο που «το πουλάω αλλά δεν θέλω να πέσει και σε κακά χέρια» δεν το κατάλαβα ποτε. Δεν είναι σκυλάκι η μηχανή. Και από την ιστορία σου δεν ήταν καν στα δικά σου χέρια….
Η πουλάς η δεν πουλάς. Αν το θέτεις έτσι μάλλον δεν χρειαζεσαι τα χρήματα για την επόμενη και τότε αυτόματα η απάντηση είναι κρατά την κι αυτή. Το συναίσθημα είναι περιττό.
Συγγνώμη κιόλας.
Καλή ανάσταση να χούμε και εύχομαι να τα ξεκαθαρίσεις μέσα σου καινά σου βγουν καλά.
Δεν έχεις εντελώς άδικο σε αυτό που λες, στο τέλος της ημέρας είναι πλαστικά και σίδερα όλα αυτά, έτσι;
Και όχι, σαφώς τα οικονομικά μου δεν δικαιολογούν να έχω δύο μηχανές στην Ελλάδα που απλά κάθονται και περιμένουν ένα καλοκαίρι να έρθω να κάνω καμιά βόλτα.
Ωστόσο, πιστεύω ότι πολλοί από εμάς δεν θα ήθελαν να δουν ένα μηχανάκι που πρόσεχαν πολύ, σε άσχημη κατάσταση. Και δεν μιλάμε για άσχημη κατάσταση από ατύχημα, αυτό μπορεί να συμβεί στον καθένα. Αλλά αν με το καλημέρα ξέρεις ότι μια προσεγμένη μηχανή θα γίνει μηχανή πίστας, ε οκ... Εγώ αν ήθελα ένα μηχανάκι για να βγάζω το άχτι μου στις πίστες, θα έπαιρνα ένα σε ήδη κάπως κακή κατάσταση. Αλλά μπορεί και να είμαι εγώ ο παράξενος μόνο.

Και ναι, δεν είναι στα δικά μου χέρια συνεχώς αυτά τα χρόνια, αλλά είναι σε χέρια που ξέρω και εμπιστεύομαι και την επισκέπτομαι κάθε φορά που κατεβαίνω στο νησί.

Σε κάθε περίπτωση, δεν βλέπω λόγο να ζητάει κάποιος συγγνώμη, από τη στιγμή που αποφάσισα να το βγάλω εδώ έξω, όλες οι απόψεις είναι ελεύθερες. Που και να μην ήταν όλες ελεύθερες, δεν θεωρώ ότι είπες κάτι παράλογο. Είπαμε, πλαστικά και σίδερα είναι, αυτό είναι το σημείο εκκίνησης.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
:cool::cool::cool:
(δεν το κατάλαβα το αστείο, αλλά είμαι λιγάκι αργός μερικές φορές, τόσο εντός όσο και εκτός πίστας :p )
Στο φορουμ τους τελευταιους μηνες, ανεβαζουν αγγελια και σε 3 μερες αλλαζουν γνωμη.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Στο φορουμ τους τελευταιους μηνες, ανεβαζουν αγγελια και σε 3 μερες αλλαζουν γνωμη.
Χαχαχα!
Οκ, το έπιασα τώρα. Κοίτα, κι εγώ έχω αλλάξει γνώμη αρκετές φορές. Αρχικά κάπου στο 2014 που ήμουν άνεργος ένα διάστημα και ζοριζόμουν, προσπάθησα να την πουλήσω. Δεν βρήκα τα λεφτά που ήθελα όμως και δεν ήθελα να τη "σκοτώσω", στο μεταξύ βρήκα δουλειά, μετακόμισα πάλι εδώ πάνω, πέρασε το επείγον του ζητήματος. Όταν το 2020 πήρα τη CBR εδώ σκέφτηκα ότι οκ, υπερβολή να έχω δύο, ας βρω να την πουλήσω. Ήταν τότε που επικοινώνησαν αυτά τα παιδιά που την ήθελαν για πίστα. Δεν μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η πρόταση, την κράτησα να υπάρχει για καμιά βόλτα. Τώρα που βλέπω ότι είναι πιο πιθανό να θέλω να κάνω κανένα ωραίο ταξιδάκι στην πατρίδα, παρά γρήγορες Κυριακάτικες βόλτες με τους υπόλοιπους της παρέας (σχεδόν κανείς δεν έχει πια μηχανή), κατέληξα στο ότι η καλύτερη και πιο ώριμη επιλογή είναι να την αντικαταστήσω με κάτι πιο κατάλληλο για το πιθανό σενάριο, την εκδρομή με τη γυναίκα μου δηλαδή.

Οπότε τι να πω; Αν κάποιος έχει μια προσεγμένη CBF1000FA, ειδικά λευκή και θέλει τη CBR να τη λιώσει στις πίστες, χαλάλι του. Στην τελική θα εκπληρώσει κι αυτή το σκοπό της ζωής της.

Σε τρεις μέρες;;;;; :rolleyes:

Ποιος άργησε τόσο πολύ;;;;;;; :laugh::laugh::laugh:
Στις 23 την ανέβασα, έτσι; Άρα απ' τις 26 και μετά μπορώ να αλλάξω; :ll:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Χαχαχα!
Οκ, το έπιασα τώρα. Κοίτα, κι εγώ έχω αλλάξει γνώμη αρκετές φορές. Αρχικά κάπου στο 2014 που ήμουν άνεργος ένα διάστημα και ζοριζόμουν, προσπάθησα να την πουλήσω. Δεν βρήκα τα λεφτά που ήθελα όμως και δεν ήθελα να τη "σκοτώσω", στο μεταξύ βρήκα δουλειά, μετακόμισα πάλι εδώ πάνω, πέρασε το επείγον του ζητήματος. Όταν το 2020 πήρα τη CBR εδώ σκέφτηκα ότι οκ, υπερβολή να έχω δύο, ας βρω να την πουλήσω. Ήταν τότε που επικοινώνησαν αυτά τα παιδιά που την ήθελαν για πίστα. Δεν μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η πρόταση, την κράτησα να υπάρχει για καμιά βόλτα. Τώρα που βλέπω ότι είναι πιο πιθανό να θέλω να κάνω κανένα ωραίο ταξιδάκι στην πατρίδα, παρά γρήγορες Κυριακάτικες βόλτες με τους υπόλοιπους της παρέας (σχεδόν κανείς δεν έχει πια μηχανή), κατέληξα στο ότι η καλύτερη και πιο ώριμη επιλογή είναι να την αντικαταστήσω με κάτι πιο κατάλληλο για το πιθανό σενάριο, την εκδρομή με τη γυναίκα μου δηλαδή.

Οπότε τι να πω; Αν κάποιος έχει μια προσεγμένη CBF1000FA, ειδικά λευκή και θέλει τη CBR να τη λιώσει στις πίστες, χαλάλι του. Στην τελική θα εκπληρώσει κι αυτή το σκοπό της ζωής της.
Καλα τα λες αλλα μου θυμιζεις τον κολλητο που ειχε δυο RD500.
Τα πουλησε, μαζι με μια συλλεκτικη κιθαρα για να παντρευτει.
Μετα απο χρονια πηρε Passat γιατι ηρθαν διδυμα.
Μετα μεγαλωσαν και ξαναπηρε μηχανη Ζ900.
Και μετα ελεγε γιατι πουλησε τοτε τις μηχανες.
Τωρα εχει παρει ενα ΧΧ για τον γιο και πηγαινουν βολτες μαζι.

Θελω να πω, οτι ολοι εμεις που το σκεπτομαστε λιγο παραπανω, τιποτα δεν ειναι λαθος την συγκεκριμενη στιγμη. (συναισθηματικη ή πλεονασμος, αν βγαλεις το οικονομικο).

Εγω παντως πλεον, οτι δεν χρησιμοποιω για τουλαχιστον 1 χρονο, το δινω.

Με το καλο.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλα τα λες αλλα μου θυμιζεις τον κολλητο που ειχε δυο RD500.
Τα πουλησε, μαζι με μια συλλεκτικη κιθαρα για να παντρευτει.
Μετα απο χρονια πηρε Passat γιατι ηρθαν διδυμα.
Μετα μεγαλωσαν και ξαναπηρε μηχανη Ζ900.
Και μετα ελεγε γιατι πουλησε τοτε τις μηχανες.
Τωρα εχει παρει ενα ΧΧ για τον γιο και πηγαινουν βολτες μαζι.

Θελω να πω, οτι ολοι εμεις που το σκεπτομαστε λιγο παραπανω, τιποτα δεν ειναι λαθος την συγκεκριμενη στιγμη. (συναισθηματικη ή πλεονασμος, αν βγαλεις το οικονομικο).

Εγω παντως πλεον, οτι δεν χρησιμοποιω για τουλαχιστον 1 χρονο, το δινω.

Με το καλο.
Ε όχι και Passat!!! Αυτό δεν θα το άντεχα! :p

Πέρα απ' την πλάκα, εγώ τον νιώθω τον κολλητό σου (με εξαίρεση το Passat, εκεί σηκώνω τα χέρια ψηλά). Για κάποιο περίεργο λόγο, δένομαι με αντικείμενα. Δεν είναι το αντικείμενο καθεαυτό όμως, το έχω σκεφτεί και το έχω εξηγήσει στον εαυτό μου. Επειδή έχω φύγει απ' το νησί 11 χρόνια τώρα σχεδόν, όλα αυτά τα αντικείμενα είναι ο σύνδεσμός μου με αναμνήσεις και γεγονότα. Αν είχα μείνει Ελλάδα είναι πολύ πιθανό να την είχα αλλάξει τη CBR ήδη, χωρίς ιδιαίτερους συναισθηματισμούς (αν και ειλικρινά είναι και γαμώ τα μηχανάκια και πανέμορφη). Τώρα που λείπω, μου έχει μείνει η εντύπωση ότι έχοντάς τη, κάποια στιγμή ίσως να μπορέσω να ξανακάνω τις βόλτες που έκανα με τους φίλους μου όταν ήμουν νέος. Αλλά:
α) Οι πιθανότητες να συμβεί αυτό είναι μικρές και
β) Και με άλλη μηχανή, αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, μια χαρά θα μπορούσα να κάνω τις ίδιες βόλτες.

Αλλά όπως έχω ξαναπεί, αυτό που τελικά κρατάει κάποιος, όταν διατηρεί αντικείμενα, είναι η αυταπάτη ότι μπορεί να ξαναζήσει ένδοξες στιγμές του παρελθόντος και της νιότης του, με αυτά.

Παρόλα αυτά, είμαι σίγουρος πλέον ότι θέλω να αλλάξω τη CBR αν βρεθεί κάτι καλό να την αντικαταστήσει.

PS: Εκείνα τα RD500, ξέρουμε ποιος τα έχει; Μήπως θέλει να πουλήσει κανένα; :ll::friend:
(Πλάκα κάνω)

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους, παιδιά!
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Θέλεις να κάνεις καινούργιο αρνητικό ρεκόρ,ναι;;;;; :laugh:
Κάτι πρέπει να κάνω κι εγώ για ν' αφήσω κληρονομιά σ' αυτό τον κόσμο. Και ένα ρεκόρ είναι πάντα ένα ρεκόρ! :p:cool:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το συναίσθημα, μεγάλη παγίδα. Κάπου είχα ένα πολύ ωραίο κόμικ στριπ για αυτό, ελπίζω να το ξαναβρώ στο χάος των αρχείων μου.

Το θέμα με τις βόλτες από τα παλιά δεν ήταν ούτε η νιότη ούτε τα μηχανάκια. Ήταν οι ελάχιστες ευθύνες της ζωής και η έλλειψη από σκοτούρες. Έφευγες και το μόνο που σε ένοιαζε ήταν η χαρά της βόλτας.

Μεγάλο πράγμα να βλέπεις το μηχανάκι και να γυρίζεις για λίγο εκεί.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Το συναίσθημα, μεγάλη παγίδα. Κάπου είχα ένα πολύ ωραίο κόμικ στριπ για αυτό, ελπίζω να το ξαναβρώ στο χάος των αρχείων μου.

Το θέμα με τις βόλτες από τα παλιά δεν ήταν ούτε η νιότη ούτε τα μηχανάκια. Ήταν οι ελάχιστες ευθύνες της ζωής και η έλλειψη από σκοτούρες. Έφευγες και το μόνο που σε ένοιαζε ήταν η χαρά της βόλτας.

Μεγάλο πράγμα να βλέπεις το μηχανάκι και να γυρίζεις για λίγο εκεί.
Αυτό φίλε, αυτό!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ νομίζω πως εκεί που ζούμε πρέπει να έχουμε μοτοσυκλέτες που μπορούν να συνυπάρξουν με τη πραγματικότητα της ζωής που κάνουμε. Άλλος για να πηγαίνει στη δουλειά του, άλλος για τη ψυχαγωγία του, άλλος για τα ταξίδια του. Η συχνότητα για μένα δεν έχει τόση σημασία όση η τακτικότητα, αρκεί να το αντέχει η τσέπη μας. Θα μπορούσα να έχω μια μοτοσυκλέτα για τα ένα ή δυο Ευρωπαϊκά ταξίδια που θα κάνω κάθε χρόνο.

Στο τόπο που "δεν ζω" αλλά θα ήθελα να έχω μια μοτοσυκλέτα γιατί είναι ο τόπος "μου" και θέλω να τον επισκέπτομαι στο πιτς φιτίλι (π.χ. αεροπορικώς) νομίζω πως θα πρέπει να έχω μια μοτοσυκλέτα που να είναι ελβετικός σουγιάς και αν είναι εφικτό να μην έχει μεγάλα πάγια έξοδα ώστε να μη με σπρώχνει σε σκέψεις να απαλλαχτώ από αυτήν.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Εγώ νομίζω πως εκεί που ζούμε πρέπει να έχουμε μοτοσυκλέτες που μπορούν να συνυπάρξουν με τη πραγματικότητα της ζωής που κάνουμε. Άλλος για να πηγαίνει στη δουλειά του, άλλος για τη ψυχαγωγία του, άλλος για τα ταξίδια του. Η συχνότητα για μένα δεν έχει τόση σημασία όση η τακτικότητα, αρκεί να το αντέχει η τσέπη μας. Θα μπορούσα να έχω μια μοτοσυκλέτα για τα ένα ή δυο Ευρωπαϊκά ταξίδια που θα κάνω κάθε χρόνο.

Στο τόπο που "δεν ζω" αλλά θα ήθελα να έχω μια μοτοσυκλέτα γιατί είναι ο τόπος "μου" και θέλω να τον επισκέπτομαι στο πιτς φιτίλι (π.χ. αεροπορικώς) νομίζω πως θα πρέπει να έχω μια μοτοσυκλέτα που να είναι ελβετικός σουγιάς και αν είναι εφικτό να μην έχει μεγάλα πάγια έξοδα ώστε να μη με σπρώχνει σε σκέψεις να απαλλαχτώ από αυτήν.
Ακριβώς τις σκέψεις μου περιγράφεις Στέφανε. Γι' αυτό και προσπαθώ να βρω τώρα μια CBF για να αλλάξω τη CBR. Γιατί η CBR απέχει πολύ απ' το να χαρακτηριστεί ως ελβετικός σουγιάς, ενώ η CBF πραγματικά τα κάνει όλα, είναι σβέλτη και ευκίνητη ταυτόχρονα, φορτώνεται χωρίς να είναι άβολα μεγάλη, είναι ευκολοδήγητη παραμένοντας διασκεδαστική.
Και τα γράφω αυτά έχοντας τη δυνατότητα να τις συγκρίνω παράλληλα. Βλέπω ας πούμε ότι στους ίδιους δρόμους εδώ, κινούμαι πιο σβέλτα με τη CBF χωρίς να πιεστώ. Οκ, αν ζοριστώ πάω πιο γρήγορα και πιο "κ@υλωτικ@" με τη CBR (επιτρέπεται να γράφουμε τέτοιες λέξεις εδώ;;; ), αλλά κάθε πότε βρίσκω κέφι και συνθήκες για τέτοια τώρα πια στην Κρήτη;
Ενώ η δυνατότητα να κάνω τα ταξιδάκια μου και τις εκδρομούλες μου το καλοκαίρι που θα είμαι Ελλάδα, να μην έχω και την εξάρτηση απ' το ένα και μοναδικό αμάξι που έχει η οικογένεια στην Κρήτη πλέον, είναι μεγάλο πλεονέκτημα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καταλάβαμε πάνω κάτω τη φάση αλλά γράψε κατσρχην χιλιόμετρα, τι χρειάζεται η μηχανή από αναλώσιμα και αποφάσισε μια τιμή. Να έχει λίγο νόημα για αυτόν που μπορεί να ενδιαφέρεται, φιλικά.
 
Top Bottom