CBR600RR - Προσφορά και ζήτηση σε ένα post

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καταλάβαμε πάνω κάτω τη φάση αλλά γράψε κατσρχην χιλιόμετρα, τι χρειάζεται η μηχανή από αναλώσιμα και αποφάσισε μια τιμή. Να έχει λίγο νόημα για αυτόν που μπορεί να ενδιαφέρεται, φιλικά.
Έχεις δίκιο, έχω ζητήσει απ' τον φίλο μου να μου σκανάρει το βιβλιάριο και να μου πει χιλιόμετρα, αλλά έχουμε πέσει στις μέρες αυτές τώρα που είναι οικογενειακές και δεν ασχολείται με αυτά. :)
Έρχεται σύντομα όμως.
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Εγώ πάλι την μηχανή την έχω σαν την γυναίκα. Δεν θέλω να την καβαλάει άλλος. Τώρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Εγώ πάλι την μηχανή την έχω σαν την γυναίκα. Δεν θέλω να την καβαλάει άλλος. Τώρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δηλαδή λες ότι ή θα έπρεπε να την έχω πουλήσει απ' την πρώτη στιγμή που έφυγα απ' την Ελλάδα ή να έχω μια σαπισμένη και σκουριασμένη μηχανή στο γκαράζ μετά από 11 χρόνια ακινησίας, μόνο και μόνο για να μην την "καβαλάει άλλος".
Προσπερνάω το σεξιστικό του ζητήματος ότι συγκρίνουμε και βρίσκουμε ομοιότητες μεταξύ αντικειμένων και γυναικών και βασικά ελπίζω ειλικρινά ότι ήταν χιουμοριστικό το post σου. :)
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Οκ γυναίκα/άντρα/άφυλο

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Πάντως νομίζω πιο εύκολο είναι να ανταλλάξεις το CBR που πήρες Σουηδία με ένα πιο τουριστικό και να το κατεβάσεις κρήτη. Και μετά να ανέβεις με το CBR σου Σουηδία.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Πάντως νομίζω πιο εύκολο είναι να ανταλλάξεις το CBR που πήρες Σουηδία με ένα πιο τουριστικό και να το κατεβάσεις κρήτη. Και μετά να ανέβεις με το CBR σου Σουηδία.
Φίλε Στέφανε, το κόστος αυτού του εγχειρήματος θα ήταν μεγαλύτερο ή πολύ κοντά στο να αγόραζα απλά συν μια ακόμα μηχανή στην Ελλάδα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Φίλε Στέφανε, το κόστος αυτού του εγχειρήματος θα ήταν μεγαλύτερο ή πολύ κοντά στο να αγόραζα απλά συν μια ακόμα μηχανή στην Ελλάδα.
Σπύρος! :D

Μεγαλύτερο λόγω κόστους απόκτησης στη Σουηδία ή λόγο εξόδων μεταφοράς εκτελωνισμού?
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Σπύρος! :D

Μεγαλύτερο λόγω κόστους απόκτησης στη Σουηδία ή λόγο εξόδων μεταφοράς εκτελωνισμού?
Οουπς.
Χίλια συγγνώμη, ειλικρινά. Με εκνευρίζει όταν κάποιος με λέει με λάθος όνομα και προσπαθώ να χρησιμοποιώ το σωστό όνομα των ανθρώπων. Χίλια συγγνώμη.

Λόγω κόστους της μεταφοράς στην Ελλάδα, χρόνου, ταλαιπωρίας, όλα αυτά.

Δηλαδή είναι μια μηχανή που θα πρέπει να μεταφερθεί από Σουηδία Ελλάδα και μια που θα μεταφερθεί μετά από Ελλάδα Σουηδία. Πολλές μέρες ταξίδι, πολλή ταλαιπωρία και τα έξοδα για τελωνείο, πινακίδες κτλ δεν τα έχω ψάξει καν.

Όταν σκεφτόμουν να φέρω εδώ τη cbr από Ελλάδα είχα πάρει μια προσφορά από μεταφορική που περνούσε τα 2,5 χιλιάρικα. Οπότε βάλτο επί δύο, κάλυψε αμέσως την αγορά μιας CBF1000FA στην Ελλάδα.

Αν το πάρω οδικώς, πάει ακόμα παραπάνω, ειδικά με την τιμή της βενζίνης σήμερα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Οουπς.
Χίλια συγγνώμη, ειλικρινά. Με εκνευρίζει όταν κάποιος με λέει με λάθος όνομα και προσπαθώ να χρησιμοποιώ το σωστό όνομα των ανθρώπων. Χίλια συγγνώμη.
:roflmao: Μήν ανησυχείς δεν έγινε κάτι.

'Οσον αφορά το κόστος πάντως εγώ χοντρικά υπολογίζω 400 βενζίνες με διόδια (αν πας από εθνικές) και ένα 200άρι τα πλοία και 5 μέρες στο δρόμο. Από Ηράκλειο μέχρι ας πούμε γιονσοπινκ. Το έκανε ένας φίλος τον Οκτώβρη Αθήνα μέχρι Λουντ (για 2η φορα :D ) με μονοκύλινδρο... Είναι αναμφίβολα κόστος αλλά είναι πολύ λιγότερα από μεταφορική και επιπλέον μπορείς να το κάνεις σαν βόλτα.

Προσωπικά η εμπειρία μου με αγοραπωλησίες που σχετίζονται με μοτο από Ελλάδα είναι αρνητική. Γιαυτό και προτιμώ το ανέβα κατέβα από μια απομακρισμένη αγορά με ελλάδα.

Τώρα το αν αξίζει τον κόπο ή όχι είναι υποκειμενικό. Άν είναι εύκολο να ανταλάξεις το CBR ελλάδα με κάτι άλλο που σ'αρέσει προφανώς είναι πολύ πιο απλή λύση. Και φυσικά το να μοιράζεσαι με άλλον ένα μηχανάκι κάνει τα πάντα πιο εύκολα αρκεί να είναι 2ο, να έχετε τα ίδια γούστα και διαφορετικό πρόγραμμα διακοπών.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
:roflmao: Μήν ανησυχείς δεν έγινε κάτι.

'Οσον αφορά το κόστος πάντως εγώ χοντρικά υπολογίζω 400 βενζίνες με διόδια (αν πας από εθνικές) και ένα 200άρι τα πλοία και 5 μέρες στο δρόμο. Από Ηράκλειο μέχρι ας πούμε γιονσοπινκ. Το έκανε ένας φίλος τον Οκτώβρη Αθήνα μέχρι Λουντ (για 2η φορα :D ) με μονοκύλινδρο... Είναι αναμφίβολα κόστος αλλά είναι πολύ λιγότερα από μεταφορική και επιπλέον μπορείς να το κάνεις σαν βόλτα.

Προσωπικά η εμπειρία μου με αγοραπωλησίες που σχετίζονται με μοτο από Ελλάδα είναι αρνητική. Γιαυτό και προτιμώ το ανέβα κατέβα από μια απομακρισμένη αγορά με ελλάδα.

Τώρα το αν αξίζει τον κόπο ή όχι είναι υποκειμενικό. Άν είναι εύκολο να ανταλάξεις το CBR ελλάδα με κάτι άλλο που σ'αρέσει προφανώς είναι πολύ πιο απλή λύση. Και φυσικά το να μοιράζεσαι με άλλον ένα μηχανάκι κάνει τα πάντα πιο εύκολα αρκεί να είναι 2ο, να έχετε τα ίδια γούστα και διαφορετικό πρόγραμμα διακοπών.
Κατ' αρχάς, ποιον φίλο μηχανόβιο έχεις Lund, να μου τον γνωρίσεις. Εγώ είμαι λίγο πιο βόρεια βέβαια, αλλά όχι πολύ.

Η διαδρομή είναι περίπου 6 χιλιάδες χλμ πήγαινε - έλα (και κάτι ψιλά αν θυμάμαι καλά). Με περίπου 6 λίτρα στα 100, άδειος και με μέσο όρο 2 ευρώ το λίτρο, θες τουλάχιστον 700 ευρώ βενζίνη, χωρίς τα διόδια. Πλοίο 200 επί δύο συν το Πειραιά Ηράκλειο άλλο ένα 100αρικο στην καλύτερη. 5+5 μέρες για το πήγαινε έλα, ξενοδοχείο και φαΐ δεν θα φας τουλάχιστον ένα 500αρικο; Είμαστε ήδη στα 1700+.

Επίσης, η διαδρομή σε 5 μέρες βγαίνει με πολύ ζόρι. Την έχω κάνει με αμάξι που είναι κάπως πιο χαλαρά, σε 6 μέρες και με ζόρισε. Τα 1700 είναι το απόλυτο ελάχιστο θεωρώ.

Οκ, έκανα λάθος ότι είναι το ίδιο με το να αγοράσω απλά μια ακόμα Ηράκλειο, αλλά σε κάθε περίπτωση, αν υπολογίσεις ότι ξοδεύω και 2-3 εβδομάδες άδειας χωρίς να έχω κάνει τίποτα εκτός από το να οδηγώ ασταμάτητα σε εθνικές (δεν λέει και κάτι ιδιαίτερο), το σχέδιο χάνει σε ελκυστικότητα δυστυχώς.

Παρόλα αυτά, με προβληματίζει κυρίως αυτό που λες για τις αγοραπωλησίες μότο από Ελλάδα. Γιατί έτσι; Εγώ δεν έχω εμπειρία από μεταχειρισμένα εκεί, αλλά πχ αυτά που έχω δει εδώ μέσα να πωλούνται, τίμια μου φαίνονται. Απίθανο να βρω κάτι αξιόλογο και εκτός φόρουμ;

Α, φλασιά έφαγα τώρα. Το ένα σκέλος εννοούσες εσύ. Τότε καλώς.

Ξέχασα ωστόσο να πω ότι θέλω και περίπου 200 ευρώ την εβδομάδα όσο λείπω για διαμονή της κουτάβας μου. Που κι αυτό ανεβάζει το κόστος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Έχοντας κάνει και εγώ το πάνω κάτω πάνω από 20 φορές μπορώ να πώ ότι δεν είναι πολύ δελεαστικό. Κυρίως από θέμα χρόνου αδειών κλπ.

Το πρόβλημα μου με τις αγοραπωλησίες οχημάτων είναι κάτι που θέλει χρόνο και υπομονή που εγώ δεν έχω. :roflmao: Επίσης το ότι είμαστε εκτός Ελλάδας γνώμη μου είναι ότι περιπλέκει τα πράγματα... Δεν αποκλείω να βρείς κάτι απλά νομίζω δεν θα γλιτώσεις το χρόνο και τα χρήματα σε πήγαινέλα για έλεγχο, διαδικαστικά κλπ.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Έχω σχέδιο για όλα αυτά που λες. Τα έχω outsourced στον φίλο μου, πλην της ίδιας της αγοραπωλησίας για την οποία έχει μόνο η μάνα μου πληρεξούσιο αυτή τη στιγμή, οπότε θα χρειαστεί να εμπλακεί εκείνη. Οπότε δεν σκόπευα να ασχοληθώ εγώ πολύ. Χαχαχα!

Πάντως σοβαρά. Αυτό που πράγματι θα βόλευε, θα ήταν να πουλήσω τη CBR στην Ελλάδα, να πάρω μία εδώ όπως τη θέλω, να κατέβω ταξιδιωτικά χαλαρά και να την αφήσω εκεί και να γυρίσω αεροπορικώς.
Γι' αυτό ίσως είναι καλύτερη ιδέα γενικά να ξεκινήσω με την πώληση της CBR. Άντε να δούμε πότε θα στείλει το υλικό ο φίλος.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και εγώ συμφωνώ με τον Στέφανο τον Στεφανή μας! snpl
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Και εγώ συμφωνώ με τον Στέφανο τον Στεφανή μας! snpl
Βρε παιδιά, σορρυ, αλλά δεν σας έχω μάθει ακόμα σωστά. Και τα ψευδώνυμα δεν βοηθάνε. Όταν είμαι στο pc βλέπω τα ονόματά σας, αλλά στο κινητό δεν τα δείχνει. :(
 
Top Bottom