CCM 404 ds (dual sport)

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Μου θύμισες το δικό μου που το έδωσα όταν έκανα το δεύτερο παιδί. (έπρεπε να το κρατήσω)
και εδώ.
Πολύ καλό μηχανάκι το οποίο είχε την ατυχία να είναι το επόμενο μετά απο ΚΤΜ 950s, οπότε δεν με τρέλανε τότε
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μου θύμισες το δικό μου που το έδωσα όταν έκανα το δεύτερο παιδί. (έπρεπε να το κρατήσω)
και εδώ
Ωραίος...

Kαι στο δικό μου τέτοιο χρημα είναι τα μαμά πλαστικά που τα έχω στην αποθήκη.

Τα μαύρα είναι το 2ο σετ.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ο ναι δουλεύει μια χαρά το 16-44, το δοκίμασα στην κίνηση και είναι οκ οπότε θα είναι και στο χώμα κομπλέ εκτός από τα μονοπάτια που έτσι κι αλλιώς δεν παίζουν στις ον οφ βόλτες.

Ίσως βάλω και 43 πίσω, που έχω ένα καινούργιο γρανάζι.

Επόμενη δουλειά να βάλω ένα αξιοπρεπή διακόπτη φώτων, φλας κλτ από xrv 750 και να πετάξω τον μαμά του ccm που είναι για τα μπάζα και να φτιάξω την καλωδίωση.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Επόμενη δουλειά να βάλω ένα αξιοπρεπή διακόπτη φώτων, φλας κλτ από xrv 750 και να πετάξω τον μαμά του ccm που είναι για τα μπάζα και να φτιάξω την καλωδίωση.
Δεν θες να κάνεις κι ένα βήμα μακρύτερα και να αλλάξεις τις φίσες με αδιάβροχες ?


 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δεν θες να κάνεις κι ένα βήμα μακρύτερα και να αλλάξεις τις φίσες με αδιάβροχες ?



Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου Παντελή. Επίσης θέλω να βρω και τα χρώματα καλωδίων που έχει από μαμά να γίνει σωστή δουλειά.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Με ταλαιπώρησε λίγο αλλά πέταξα τον ψιλοχάρχαλο μαμά διακόπτη φώτων του CCM και έβαλα ένα ποιοτικό από xrv 750 που μου είχε ξεμείνει στην αποθήκη.

Έχουμε φώτα αλλά μόνο μια σκάλα (για την ώρα) και κόρνα. Δεν έχουμε φλας γιατί η μαμά καλωδίωση του CCM είναι κανιβαλισμένη μπροστά αλλά θα την βρω την άκρη όταν βρω ξανά χρόνο.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Και ολίγον από χόνδα στο CCM (Άγγλο ασθενή ή Βελζεβούλη).

edit
Το tapatalk δεν μου ανεβάζει φωτό, θα βάλω αύριο από άλλη εφαρμογή.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι σχετικά με το μότο. Είμαι σε ανάζητηση για μηχανή εδώ και κάνα δίμηνο περίπου. Θα κάνει για καθημερινή χρήση?λέω να αρχίσω και χώμα σιγά σιγά.Αν είναι οφ τοπικ ας διαγραφεί.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι σχετικά με το μότο. Είμαι σε ανάζητηση για μηχανή εδώ και κάνα δίμηνο περίπου. Θα κάνει για καθημερινή χρήση?λέω να αρχίσω και χώμα σιγά σιγά.Αν είναι οφ τοπικ ας διαγραφεί.

Καλησπέρα, φυσικά και κάνει για καθημερινή χρήση.

Εκεί κλειδαριά και μάλιστα το τιμόνι κλειδώνει αριστερά και δεξιά, υπάρχει σχάρα για φόρτωμα, βεντιλατέρ για την κίνηση, πλήρη εξοπλισμό δρόμου, φώτα, φλας, κορνα κτλ και είναι εύκολο στην κίνηση επειδή είναι λεπτο, ψηλό, ελαφρύ και δυνατό.

Το θέμα είναι που θα βρεις ένα καλό.
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτηση, αν βρω κανένα ξέρουμε σε πιο συνεργείο να το πάω που να τα ξέρει?
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Καλησπέρα, φυσικά και κάνει για καθημερινή χρήση.

Εκεί κλειδαριά και μάλιστα το τιμόνι κλειδώνει αριστερά και δεξιά, υπάρχει σχάρα για φόρτωμα, βεντιλατέρ για την κίνηση, πλήρη εξοπλισμό δρόμου, φώτα, φλας, κορνα κτλ και είναι εύκολο στην κίνηση επειδή είναι λεπτο, ψηλό, ελαφρύ και δυνατό.

Το θέμα είναι που θα βρεις ένα καλό.
Κωστα ,πιστευεις πραγματικα οτι κανει για καθημερινη χρηση ενα τετοιο μηχανακι? Εχει φιλος μου το 644 και μου φαινεται πολυ ψηλο ,πατακια πισω δεν (υπαρχει λυση βεβαια) ,διπλα καρμπυρατερ εκεινο ,μικρη σχαρα και γενικα πολυ εντουραδικο.
Το βαρος του βεβαια σε ξεκουραζει στη κινηση σε σχεση με τα KLR,XT και λοιπα μονοκυλινδρα....:thumbsdown:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κωστα ,πιστευεις πραγματικα οτι κανει για καθημερινη χρηση ενα τετοιο μηχανακι? Εχει φιλος μου το 644 και μου φαινεται πολυ ψηλο ,πατακια πισω δεν (υπαρχει λυση βεβαια) ,διπλα καρμπυρατερ εκεινο ,μικρη σχαρα και γενικα πολυ εντουραδικο.
Το βαρος του βεβαια σε ξεκουραζει στη κινηση σε σχεση με τα KLR,XT και λοιπα μονοκυλινδρα....:thumbsdown:
Καμμία σχέση με KLR και XT, τα CCM είναι σκληροπυρηνικά μηχανάκια, που δουλεύουν καλύτερα με γκάζι. Είναι ότι πιο κοντινό σε καθαρόαιμο εντούρο που όμως δεν θέλει σχολαστική συντήρηση με ώρες κτλ. Παρόλα αυτά είναι πολύ ικανά στην πόλη, αφού φαντάσου έβγαινε και sm κατευθείαν από το εργοστάσιο.

Φίλος με 644 πήγε δικάβαλο ταξίδι στην Τσεχία πριν κάμποσα χρόνια. Οπότε σχετικά είναι όλα.

Πάντως θα κοιτούσα κυρίως για DRZ 400 S επειδή υπάρχει πληθώρα αξεσουάρ και περισσότερες πιθανότητες να βρεθεί ένα καθαρό.
 

prominis

Μέλος
Όνομα
χρηστο;
Μοτό
ccm 404
Καλημερα σε ολους! Ωντας λατρης των εντουρο, εχει ερθει η ωρα να παρω κι εγω ενα. Το ccm ,συστημενο απο φιλο, μου εκλεψε την καρδια και μεγαλο μερος αυτου, φταιει το ο,τι διαβασα σε αυτο το φορουμ. Αλλα εχω καποια ερρωτηματα που πιστευω μπορουν να λυθουν εδω. 1ον: ειναι ενα all around μηχανακι; Θα μπορω δηλαδη να το χρησιμοποιω καθημερινα σε ασφαλτινες βολτες με φιλους;
2ον: Ειναι καταλληλο ως πρωτο μηχανακι; Δηλαδη θα με βοηθησει να μαθω η θα το κανει πιο δυσκολο απο ενα 250;
3ον: Γινεται να βαλεις μεγαλυτερο ντεποζιτο; Θελω πχ ως πρωτη adv βολτα να γυρισω τα αγραφα ,εχοντας και καταγωγη απο εκει, αλλα φοβαμαι πως θα εχω προβλημα με τα καυσιμα καθως στα ανατολικα αγραφα δυσκολα βρισκεις βενζιναδικο. Θα πρεπει να κουβαλαω και μια αντλια μαζι μου;
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Καλημερα σε ολους! Ωντας λατρης των εντουρο, εχει ερθει η ωρα να παρω κι εγω ενα. Το ccm ,συστημενο απο φιλο, μου εκλεψε την καρδια και μεγαλο μερος αυτου, φταιει το ο,τι διαβασα σε αυτο το φορουμ. Αλλα εχω καποια ερρωτηματα που πιστευω μπορουν να λυθουν εδω. 1ον: ειναι ενα all around μηχανακι; Θα μπορω δηλαδη να το χρησιμοποιω καθημερινα σε ασφαλτινες βολτες με φιλους;
2ον: Ειναι καταλληλο ως πρωτο μηχανακι; Δηλαδη θα με βοηθησει να μαθω η θα το κανει πιο δυσκολο απο ενα 250;
3ον: Γινεται να βαλεις μεγαλυτερο ντεποζιτο; Θελω πχ ως πρωτη adv βολτα να γυρισω τα αγραφα ,εχοντας και καταγωγη απο εκει, αλλα φοβαμαι πως θα εχω προβλημα με τα καυσιμα καθως στα ανατολικα αγραφα δυσκολα βρισκεις βενζιναδικο. Θα πρεπει να κουβαλαω και μια αντλια μαζι μου;

αμα δεν βρεις μηχανακι που να το ξερεις και να ειναι σε καλη κατασταση μακρια...ομοιως και για το αδερφο drz
 

prominis

Μέλος
Όνομα
χρηστο;
Μοτό
ccm 404
αμα δεν βρεις μηχανακι που να το ξερεις και να ειναι σε καλη κατασταση μακρια...ομοιως και για το αδερφο drz
Γιατι τετοια καχυποψια; Σε οποιοδηποτε μηχανακι και να θες δεν ισχυει αυτη η λογικη;
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Γιατι τετοια καχυποψια; Σε οποιοδηποτε μηχανακι και να θες δεν ισχυει αυτη η λογικη;
και ναι και οχι, εξαρταται και απο το μηχανακι, και απο την χρηση, και απο τους πιθανους αναβατες

αλλο πραγμα πχ να ψαχνεις να βρεις πχ βαραντερο του 2000 και αλλο drz, στην πρωτη περιπτωση εχεις καλυτερες πιθανοτητες...τα μηχανακια ηταν αξιοπιστα για αυτο που ηταν, δεν ηταν ομως στρογγυλοφαναρα παπια να θελουν λαδι φριτεζας και να ζουν αλλα 10 χρονια...θα ελεγα οτι ειναι το αντιστοιχο του να ψαξεις να βρεις καθαρο rallye 106 σημερα

οπως ειχα γραψει και καπου αλλου, περασε ενα τετοιο απο τα χερια φιλου και το μαζευα εγω πριν αρκετα φεγγαρια...ενα πραγμα εφτιαχνες, δυο χαλαγαν...και το 80% απο το μηχανακι ειχε ηδη θεματα...δεν ηταν αναξιοπιστο σαν κατασκευη, απλα ηταν γαμημενο απο πολλους ιδιοκτητες στο περασμα των χρονων, οπως πολλα μηχανακια, που ειδικα στην κριση, τα πηραν πιτσιρικαδες που δεν ειχαν λεφτα ουτε λαδια να αλλαξουν, και εκει φυσικα ηρθε και η μεγαλυτερη ταλαιπωρια

σαν βαση ειναι πολυ καλο, αλλα αν δεν βρεις καθαρο μηχανακι και προσεγμενο, καλυτερο ειναι να μην ασχοληθεις γιατι θα μπλεξεις και θα ξενερωσεις
 

prominis

Μέλος
Όνομα
χρηστο;
Μοτό
ccm 404
και ναι και οχι, εξαρταται και απο το μηχανακι, και απο την χρηση, και απο τους πιθανους αναβατες

αλλο πραγμα πχ να ψαχνεις να βρεις πχ βαραντερο του 2000 και αλλο drz, στην πρωτη περιπτωση εχεις καλυτερες πιθανοτητες...τα μηχανακια ηταν αξιοπιστα για αυτο που ηταν, δεν ηταν ομως στρογγυλοφαναρα παπια να θελουν λαδι φριτεζας και να ζουν αλλα 10 χρονια...θα ελεγα οτι ειναι το αντιστοιχο του να ψαξεις να βρεις καθαρο rallye 106 σημερα

οπως ειχα γραψει και καπου αλλου, περασε ενα τετοιο απο τα χερια φιλου και το μαζευα εγω πριν αρκετα φεγγαρια...ενα πραγμα εφτιαχνες, δυο χαλαγαν...και το 80% απο το μηχανακι ειχε ηδη θεματα...δεν ηταν αναξιοπιστο σαν κατασκευη, απλα ηταν γαμημενο απο πολλους ιδιοκτητες στο περασμα των χρονων, οπως πολλα μηχανακια, που ειδικα στην κριση, τα πηραν πιτσιρικαδες που δεν ειχαν λεφτα ουτε λαδια να αλλαξουν, και εκει φυσικα ηρθε και η μεγαλυτερη ταλαιπωρια

σαν βαση ειναι πολυ καλο, αλλα αν δεν βρεις καθαρο μηχανακι και προσεγμενο, καλυτερο ειναι να μην ασχοληθεις γιατι θα μπλεξεις και θα ξενερωσεις
Ευχαριστω πολυ, θα το κοιταξω καλα το θεμα
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κάποια update στο CCΜ.

Οδηγός για το σωληνάκι του μπροστινού φρένου και το καλώδιο του κοντέρ από την aurora rally equipment, να ναι καλά ο Synchro που μου έστειλε πληροφορίες.

Άλλαξα γλύστρα αλυσίδας, ταιριάζει από ΥΖ 97-98 (ίσως και από άλλες χρονιές). Πέρα από τις βίδες την κόλλησα κι όλας για αυτο και το δεματικό ώστε να πιάσει η κόλλα καλύτερα.

Οδηγός αλυσίδας από ΚΧ 85 γιατί ο παλιός είχε ψιλοδιαλυθεί. Δεν τον βιδωσα γιατί θέλω να πάρω καινούργιες βίδες.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
(Θέλει ένα καλό πλύσιμο αλλά μετά την Κυριακή.)

Βολτόμετρο + παροχή ρεύματος Χ3, βάση GPS καινούργιο ΜΤ21, έβαλα σωστά και τον οδηγό, καθάρισα και λαδωσα αλυσίδα, άλλαξα φίλτρο αέρα και τώρα είναι έτοιμο για νέες περιπέτειες.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Να σε ρωτησω,σχετικα με το πισω αμορτισερ...πως το βλεπεις τοσα χρονια που το εχεις συγκριτικα με τα παραδοσιακα "καθετα" ? Στο ccm σου ,οπως και σε φιλου το 644, ειναι πλαγιαστο. Ρωταω γιατι η φιλοσοφια αυτη ειναι πιο streetαδικη αν δν κανω λαθος..

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Top Bottom