CCM 404 ds (dual sport)

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Είναι όμως και τα απολύτως αναγκαία για να κάνει καποιος το πανάκριβο σπορ/χόμπυ του off roading.
Άλλωστε αν κάποιος "αυτό έχει" και ουδέν πλέον, και σώνει και καλά θέλει να πάρει τα βουνά, δίνει άλλο ένα χτ σε αναβαθμίσεις και πάει στο βουνό με κόστος 3 χιλιάρικα.
Συγγνωμη για το σπαμ!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
το ποστ σου με βάζει σε προβληματισμούς μιας και μόλις “κληρονόμησα” ένα παπί 600αρι…. ΧΤ του ‘01 (τα καλά… τα μπλε…) και σκέφτομαι να μπει χειρουργείο … αλλαγή μπροστινό-πίσω ίσως και 18αρα ζάντα για να το έχω για χώματαδες και καμία δουλειά γύρω γύρω αν χρειαστεί…
αν προχωρήσει το πρότζεκτ θα χρειαστώ τα φώτα σας…
Ανοιξε θέμα Γιάννη... Και θα βρεθούν πολλές λυσεις
Εδώ κάναμε μηχανάκι τον σάπιο Γκάντι.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
το ποστ σου με βάζει σε προβληματισμούς μιας και μόλις “κληρονόμησα” ένα παπί 600αρι…. ΧΤ του ‘01 (τα καλά… τα μπλε…) και σκέφτομαι να μπει χειρουργείο … αλλαγή μπροστινό-πίσω ίσως και 18αρα ζάντα για να το έχω για χώματαδες και καμία δουλειά γύρω γύρω αν χρειαστεί…
αν προχωρήσει το πρότζεκτ θα χρειαστώ τα φώτα σας…
Είχα κάνει τα πρώτα μου βήματα στο χώμα με ένα μπλε του 99 έχοντας βάλει ελατήρια hyperpro , τιμόνι αλουμινίου χούφτες κλειστές και ένα τελικό supertrapp. Το πλαίσιο είναι πολύ ελαστικό αλλά αν δεν τρέχεις μια χαρά θα περάσεις μαζί του...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Είχα κάνει τα πρώτα μου βήματα στο χώμα με ένα μπλε του 99 έχοντας βάλει ελατήρια hyperpro , τιμόνι αλουμινίου χούφτες κλειστές και ένα τελικό supertrapp. Το πλαίσιο είναι πολύ ελαστικό αλλά αν δεν τρέχεις μια χαρά θα περάσεις μαζί του...
Είχε πάρει ένα ΧΤ600 ένας φίλος παλιός εντουρας (και ολίγον κασκαντέρ) και δεν τον έπιανε κανείς στο βουνό σε χώμα και άσφαλτο.

Είχε βάλει μόνο ένα τελικό εξάτμισης και Τ63. Δεν χρειαζόταν κάτι παραπάνω σύμφωνα με τον ίδιο.

Το ίδιο και με άλλο γνωστό που είχε xlv650 που τότε είχαν κυκλοφορήσει. Είχε κάνει πολλές πλάκες.
 

John400

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Xrv750
θα ανοίξω καινούργιο νήμα όταν έρθει το μηχανάκι αθηνα
αυτη την στιγμή ειναι ακόμα Κυθνο
λαστιχα ,τιμόνι ,αποστάτες τιμονιού κτλ τα έχω…
πατακια και ποδια θα τα φτιάξω εγώ
θεωρω ότι πρέπει να πειράξω καπως τις αναρτήσεις για τα κιλα και το ύψος μου 1,90 100kg
γενικα είναι ένα μηχανάκι πολύ απλό που το γνωρίζω ,αστείο στην συντήρηση χωρίς πολλά πράγματα να χαλάσουν με ανταλλακτικά και στο περιπτερο
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
θα ανοίξω καινούργιο νήμα όταν έρθει το μηχανάκι αθηνα
αυτη την στιγμή ειναι ακόμα Κυθνο
λαστιχα ,τιμόνι ,αποστάτες τιμονιού κτλ τα έχω…
πατακια και ποδια θα τα φτιάξω εγώ
θεωρω ότι πρέπει να πειράξω καπως τις αναρτήσεις για τα κιλα και το ύψος μου 1,90 100kg
γενικα είναι ένα μηχανάκι πολύ απλό που το γνωρίζω ,αστείο στην συντήρηση χωρίς πολλά πράγματα να χαλάσουν με ανταλλακτικά και στο περιπτερο
σκληροτράχηλο είναι, τίμιο μηχανάκι, απλά εντάξει δεν είναι της τρελής απόδοσης αλλά θα σε βγάλει παντού.
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Ο Άγγλος ασθενής ανάρρωσε.
Για πες αν θες τι ανταλλακτικά χρειάστηκες και αν ήταν εύκολο να τα βρεις. ( ίδιο μοτέρ έχουμε, να ξέρω τι με περιμένει)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ο Άγγλος ασθενής ανάρρωσε.
Για πες αν θες τι ανταλλακτικά χρειάστηκες και αν ήταν εύκολο να τα βρεις. ( ίδιο μοτέρ έχουμε, να ξέρω τι με περιμένει)
Από μίζα είχα μείνει Στέφανε η οποία ήταν χάλια μέσα.

Το μοτεράκι του είναι ακόμα μια χαρά αλλά το φυλάω στην άσφαλτο, πχ σε ταξίδι μεγαλο το πάω παρατεταμένα εως 5500-6.000 στροφές το πολύ.
Στο χώμα ή στα στροφιλικια συχνά πυκνά το χουφτωνω για τα καλά αλλά εκεί δεν ζοριζεται αφού για αυτό φτιάχτηκε.

Κάνε ενα προληπτικό έλεγχο στο πλακάκι L του fcr γιατί έχουν την τάση να ραγίζουν και να σπάνε με τα χρόνια και αν συμβεί αυτό, τα κομμάτια περνάνε στο μοτέρ.
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Το μοτέρ κι εγώ το φυλάω, έτσι κι αλλιώς είναι τόσο γεμάτο στη μέση που δεν έχει νόημα να το στροφάρεις ψηλά. Πλέον δε βγαίνει και για μεγάλα ασφάλτινα παρά μόνο για κοντινά εντουράκια…
Οπότε για τη μίζα δεν χρειάστηκες ανταλλακτικά παρά μόνο καθάρισμα και καθάρισες;
 

Phil_X

Μέλος
Περιοχή
Έδεσσα
Όνομα
Phil
Μοτό
CF50 1973
RMZ 450 2005
CCM 404 2005
Shiver 750 2008
Θέλω να ευχαριστήσω τον kordix με την λίστα από τα parts του CCM 404 και τις διαφορές πληροφορίες που μοιράστηκε, με διευκόλυναν πολύ και μπόρεσα να κάνω ένα καλό σουλουπωμα στο δικό μου.

Επίσης ξέρει κανείς από τι μηχανάκια ταιριάζει η μπροστινή δισκοπλακα των 320mm?

 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Θέλω να ευχαριστήσω τον kordix με την λίστα από τα parts του CCM 404 και τις διαφορές πληροφορίες που μοιράστηκε, με διευκόλυναν πολύ και μπόρεσα να κάνω ένα καλό σουλουπωμα στο δικό μου.

Επίσης ξέρει κανείς από τι μηχανάκια ταιριάζει η μπροστινή δισκοπλακα των 320mm?

Πολύ όμορφο και μάχιμο.
Να το χαίρεσαι. :friendship:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Θέλω να ευχαριστήσω τον kordix με την λίστα από τα parts του CCM 404 και τις διαφορές πληροφορίες που μοιράστηκε, με διευκόλυναν πολύ και μπόρεσα να κάνω ένα καλό σουλουπωμα στο δικό μου.

Επίσης ξέρει κανείς από τι μηχανάκια ταιριάζει η μπροστινή δισκοπλακα των 320mm?

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. Είναι πολύ όμορφο :friendship:

Βάλε οπωσδήποτε μια ποδιά που να καλύπτει τα πλαϊνά καπάκια και την τρόμπα νερού.
 

Phil_X

Μέλος
Περιοχή
Έδεσσα
Όνομα
Phil
Μοτό
CF50 1973
RMZ 450 2005
CCM 404 2005
Shiver 750 2008
Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. Είναι πολύ όμορφο :friendship:

Βάλε οπωσδήποτε μια ποδιά που να καλύπτει τα πλαϊνά καπάκια και την τρόμπα νερού.
Έχω βαλει ποδιά, απλά η φωτό είναι μετά από γενικό service, ορίστε και μια μάχιμη

 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δεν πήγαινε άλλο, σήμερα ήρθε επαγγελματίες ηλεκτρολόγος στον χώρο μου και τον βοήθησα να ξηλώσει την παλιά πλεξούδα και να βάλει μια άλλη που είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Για πιο εύκολη δουλειά έβγαλα αμορτισέρ και υποπλαίσιο πέρα από τα κλασσικά και με την ευκαιρία έγινε λίπανση όπου έπρεπε.

 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έχω φλας, κόρνα και φώτα όλες τις σκάλες, γιεεεε :ll::cool::).

Επίσης μου έβαλε ένα ξεχωριστό διακόπτη για το led σποτ και τράβηξε αναμονή για ένα δεύτερο.

Ίσως στο μέλλον αλλάξω το φις σε Η4 γιατι με τα σποτακια έχει καλό φως και δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο. Θα πρέπει να αλλάξω και μάσκα.

Περιμένω τις επόμενες μέρες από Αγγλία γνήσια ανταλλακτικά, μπροστινό άξονα, βαλβίδες στοπ φρένων, βάση συμπλέκτη με θέση για καθρέπτη και κάτι αλλά κοκοψίνια

 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ίσως στο μέλλον αλλάξω το φις σε Η4 γιατι με τα σποτακια έχει καλό φως και δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο. Θα πρέπει να αλλάξω και μάσκα.
Το φανάρι είναι ίδιο με του drz (Φύσες, βάσεις, watt) ?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το φανάρι είναι ίδιο με του drz (Φύσες, βάσεις, watt) ?

Τα πηνία είναι ίδια απ' όσο ξέρω σε όλα τα DRZ. To s και το motard έχουν Η1 λάμπα και το Ε εντουράδικη. H μάσκα του CCM είναι μια κλασσική εντουράδικη με φανάρι που παίρνει λάμπα σαν αυτή:

 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ζαλίστηκα από τις φωτό και μόνο με τα καλώδια

Πλεξούδα αγόρασες καινούργια ή είχες ίδια ?
 
Top Bottom