CEV φαναρι σε F800GS...με ημερομηνία ληξης!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ενοιωθα απο τους τυχερους που ενω διαβαζα με σκεπτικισμο αρκετους ομοσταυλους με 800αρια οτι ειχαν θεμα μαυρισματος και στην ουσια καταστροφης στο εμπρος κεντρικο φαναρι του 800,εμενα δεν με ειχε πιασει απολυτως τιποτα...Και λεω δε μπορει,καποια αλλαγη θα εκαναν στη BMW...Ως προτινος αυτα...
Ως τη στιγμη που χαζευοντας την κουκλα μου,ειδα κατι που δε μου αρεσε...:Watching:

και πλησιαζοντας ειδα αυτο...

και πιο κοντα αυτο...:sorry:

Το φαναρι δυστυχως,οπως φαινεται πανω απο την λαμπα της μεσαιας σκαλας,ειχε αρχισει να καιγεται.:(
Στην ουσια το κακης ποιοτητας πλαστικο καβουκι του φαναριου CEV,εχει ημερομηνια ληξης.Πολλοι μιλανε για κακο αερισμο σε συνδιασμο με τη θερμοκρασια που αναπτυσσει και την φυσικα κακη ποιοτητα κατασκευης του...Κατι που εχουν καταγγειλει παγκοσμιως πολλοι κατοχοι 800 αλλά η BMW σπανιως εχει καλυψει ακομα και εντος εγγυησης.Βεβαια καποια στιγμη,καταλαβε τι παιζει(μην πω αλλιως γιατι ειμαστε σε δημοσιο χωρο...:D)και απο τα μοντελα τελη του 2013 εφοδιαζει τα φαναρια με νεας κατασκευης Hella τα οποια φυσικα και δεν εχουν κανενα θεμα!:cool:

Βασικα εμενα ηταν η αρχη της καταστροφης αφου εχουν καταγραφει πολυ χειροτερης καταστασης φαναρια...οπως αυτο


Να πω εδω οτι ποτέ δεν εχω βαλει λαμπα αλλη εκτος απο τον ιδιο τυπο με τον μαμα...ουτε εχω κανει καποια παρεμβαση που να δικαιολογει ας πουμε κατι...οπως και τοσοι ανα τον Κοσμο οπότε καταληγω στο οτι "δεν γλυτωνει κανεις με CEV"...μακαρι να γινονται θαυματα...:rolleyes:

Η συνεχεια...

Σηκωνω ενα τηλεφωνο και μιλαω στη "μαμα" η οποια μού ανακοινωνει οτι πλεον διατιθεται Hella και οχι CEV φαναρι(ελα ρε...πλακα θα κανει:p )και φυσικα περι εγγυησης κλπ ουτε λογος και η τιμουλα;.... Κατσε να ακουσεις...405€!!!Ποσα???!!!:eek:Ναι θα μου εκανε και μια μικρη εκπτωση βεβαιααα...χεχε...
Γεια σαςςςςς......:banghead::rage:

Επιλογη σε μεταχειρισμενο παλι CEV παιζει διαδικτυακα απο Ιταλια(τυχαια εκει κατασκευαζεται ναι...μετα λενε για τα Ιταλικα και φταινε...:rolleyes: )στα 180€ περιπου αλλά...κι αυτο θα ειχε ημερομηνια ληξης...Δηλαδη θα πρεπε να το αγορασω τοσο και να ξερω οτι καποια στιγμη κι αυτο θα παει στο καλαθι...Με'τρωγε...:cautious::alien:

Αλλη επιλογη να το αφησω ως εχει μεχρι να μαυρισει τελειως και να μην φωτιζει ουτε για τσιγαρο μετα απο παρανομο σεξ...Μπα...ουτε καπνιζω ουτε παρανομο σεξ παιζει...:wacky: Οταν βλεπω αλλωστε κατι στραβο δεν μπορω να ζω με αυτο γιατι ο νους μου ειναι εκει...

Τι αλλο;...Δεν καθομαι να το λυσω μπας και επισκευαζεται;..:woot:

Με την βοηθεια αδερφικου φιλου,πεφτει η ερωτηση σε καλο μαστορα και λεει αφου το βλεπει οτι αυτο μπορω να το μπαλωσω με επινικελωση και βεβαια θα εχει παλι μια ημερομηνια ληξης αλλά θα κρατησει καποσο.Γιατι το προβλημα δεν ειναι το νικελ που μαυριζει αλλά διοτι αυτο προερχεται απο το καψιμο του λαστικου καβουκιου...Κι ως γνωστον οταν παρει κατι κ λιωνει...δεν παιζει να σωθει εντελως.Αλλά λεω δε δοκιμαζω μπας και το μπαλωσω αφου κ το κοστος ειναι μικρο...και βλεπουμε στο μελλον αμα καει παλι...
Καθομαστε λοιπον με υπομονη και πολλη προσοχη να βγαλουμε το καβουκι.Ξεβιδωνεις το πλαισιακι που εχει στο εμπρος μερος και μετα με ενα θερμοπιστολο αρχιζεις κ ζεσταινεις ωστε να βγει το κρυσταλλο εμπρος και να αφαιρεσεις το καβουκι....αμ δε...Παιζει να το εχουν κολλησει με την κολλα που κραταει η βαρυτητα τη Γη!!!Μιλαμε για φοβερο ζορι!!!Κι εκει ομως που πηγαιναν ολα καλα και τσουκου τσουκου εβγαινε σιγα σιγα....ακουγεται ενα ΚΡΑΑΑΑΑΚ!Ωχ....το κρυσταλλο εγινε 6-7 κομματια!!!


Μου εμεινε στο χερι το κατοπτρο...βγηκε μεν αλλά η ζημια δεν διορθωνει πλεον...:cry::punch:


Μεγαλε λεω...κουλος θα ειμαι δεν μπορει τοσο πολυ...Και χαζευοντας στο ιντερνέτι να παει κατω ο καημος διαβαζω αυτο...
" I had my motorcycle mechanic I work with help me disassemble my headlight but we were very unsuccessful in getting the glass out in one piece, used a heat gun and a lot of patience but they really don't want you opening the unit!! My workmate who's been a motorcycle mechanic for 20years said it was the one and only headlight glass he's had break when removing, and he's done countless before."

και σαν να "ανακουφιστηκα" τουλαχιστο γιατι ηταν γραφτο να γινει...:D:p

λεω δε μαμιεται...δε θα πεθανουμε και για αυτο...παμε να βρουμε λυση...

Η λυση η μονιμη ακουει στο Ονομα Hella...αλλιως δεν παιζει.Οπότε λιωσε να ψαχνεις...Το κακο ειναι οτι οταν μια εταιρεια πουλαει κατι,δεν παιζει ευκολα να βρεις απο το εργοστασιο κατασκευης το προϊον σε καλυτερη τιμη...δηλαδη η BMW γιατι να το δινει 405€ και να το βρεις απο Hella στα 200κατι ας πουμε και να πεις οχι θα παω BMW γιατι ειναι εγγυηση λεμε:banghead::inlove: Ετσι ειχε γινει και με το CEV φαναρι οταν βγηκε...παλι δεν εβρισκαν οσοι καιγονταν νωρις...

Ποιες οι διαφορές τωρα;Αλλη ποιοτητα κατασκευης,αλλη χαραξη στο κατοπτρο,αλλος αερισμος και λυθηκε το θεμα...αλλά κοστιζει για τους μη εχοντες Hella...τυχεροι οσοι εχουν τα Hella απο τελη '13 και μετα αγορα...
Στην πραξη βλεπεις και τη βασικη διαφορα απο τον κωδικο στο καπακι στο πισω μερος...
CEV...


και HELLA...



Ξηλωμα λοιπον το καμμενο,επιστρατευουμε τους προβολεις να βλεπουμε-οι οποιοι κανουν εξαιρετικη δουλεια και λες και δε λειπει το φαναρι!!!...Hella κι αυτοι...τι διαλο με κυνηγαει:D-...και παμε


Τελικα μετα απο τρομερο ψαξιμο...βρεθηκε η ακρη απο Γερμανια και αναμενεται φαναρι Hella...τιμη; 190€ με μεταφορικα κομπλε...:rolleyes:

...χρωσταω μια φωτο οταν ερθει και τοποθετηθει...

Γιατι τα γραφω αυτα;Γιατι λεμε και τα καλα λεμε και τα ασχημα...Δυστυχως τελικα στο θεμα "καμμενο φαναρι" νομιζω οτι οι συν-κατοχοι με CEV εχουμε μια ημερομηνια ληξης...και πρεπει να το βλεπουμε.
Ολα καλα...προχωραμε :inlove:
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Άντε με το καλό το Hella ;)
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
παιζει καμια ομαδική γιατι το θελω κι εγω...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Δεν ήξερες (ήξερες δηλαδή γιατί τα έχουμε ξαναπεί κάπου), δε ρώταγες; Δεν βγαίνει το τζάμι λέμε, το έχουμε προσπαθήσει όταν μαύρισε το δικό μου.
Εγώ είχα βάλει μεταχειρισμένο αλλά ξαναμαύρισε σε λίγες δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα. Η BMW απλά αγνοεί την παγκόσμια κατακραυγή των πελατών της (όπως κάνει και για τα πηνία στα προ του 2010 μοντελα).

_________________
Ντακάρετε-ταμπ
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
επειδη ειδα οτι η αρχη ειναι πανω απο την λαμπα (και ειναι μικρο το καψιμο) στο δικο μου 800
ειχα βαλει ενα μικρο κομματι ασημοταινια βγαζοντας την λαμπα και βαζοντας το κομματακι 3 χ2 cm
και το μαυρο εξαφανιστηκε !
το λεω σαν λυση για οσους εχουν δει την αρχη οπως ο μαθουσαλας;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
..στο δικο μου 800
ειχα βαλει ενα μικρο κομματι ασημοταινια βγαζοντας την λαμπα και βαζοντας το κομματακι 3 χ2 cm
και το μαυρο εξαφανιστηκε ! το λεω σαν λυση για οσους εχουν δει την αρχη οπως ο μαθουσαλας;)
Το κακο Θαναση ειναι οτι δεν εξαφανιζεται το μαυρο αλλά απλα...δεν το βλεπουμε.:Watching:Ομως επειδη προκειται για λιωσιμο-καψιμο πλαστικου,δυστυχως ειναι προσωρινη και μαλλον αισθητικη λυση η αλουμινοταινια.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
ειχα βαλει ενα μικρο κομματι ασημοταινια βγαζοντας την λαμπα και βαζοντας το κομματακι 3 χ2 cm
και το μαυρο εξαφανιστηκε !
Μηπως εννοεις αλουμινοταινια;
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Το κακο Θαναση ειναι οτι δεν εξαφανιζεται το μαυρο αλλά απλα...δεν το βλεπουμε.:Watching:Ομως επειδη προκειται για λιωσιμο-καψιμο πλαστικου,δυστυχως ειναι προσωρινη και μαλλον αισθητικη λυση η αλουμινοταινια.
ηλπιζα πως αν καλυφθει η αρχη του κακου, να σωσει και το υπολοιπο , αλλα σιγουρος δεν ειμαι!!!

αλλωστε το τελειο(μηχανημα) δεν εχει ουσια !!! υπογραφη θανασης:happy:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
αλλωστε το τελειο(μηχανημα) δεν εχει ουσια !!! υπογραφη θανασης:happy:
Αλλωστε, οτιδηποτε κυκλοφορει στον δρομο, δεν ειναι... τελειο ;)!!!

Αλλιως, αν θελαμε κατι τελειο, αντι για οχημα θα αγοραζαμε ενα κάδρο και θα το κρεμαγαμε στο σαλονι :D! Προσυπογραφω και εγω :ok:.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
"Καθημερινή" πραγματικότητα τέτοιου είδους σοβαρές αστοχίες που κατά την άποψή μου οφείλονται στην "περικοπή" για λόγους κόστους των δοκιμών εξέλιξης από τα περισσότερα εργοστάσια, μετατρέποντας με αυτό τον τρόπο τους ιδιοκτήτες σε "οδηγούς εξέλιξης" του κάθε νέου μοντέλου. Μετά, όταν κάτι διαπιστωθεί πως είναι ανεπαρκές, είτε το ανακαλούν, είτε σφυρίζουν αδιάφορα όπως εδώ, είτε το "θάβουν". Και το ωραίο είναι πως έχουν πείσει και μεγάλο μέρος του αγοραστικού κοινού που πιστεύει πως έτσι είναι το φυσιολογικό.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
............και απο τα μοντελα τελη του 2013 εφοδιαζει τα φαναρια με νεας κατασκευης Hella τα οποια φυσικα και δεν εχουν κανενα θεμα!:cool: ..............
......ακόμα....... :p
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
"Καθημερινή" πραγματικότητα τέτοιου είδους σοβαρές αστοχίες που κατά την άποψή μου οφείλονται στην "περικοπή" για λόγους κόστους των δοκιμών εξέλιξης από τα περισσότερα εργοστάσια, μετατρέποντας με αυτό τον τρόπο τους ιδιοκτήτες σε "οδηγούς εξέλιξης" του κάθε νέου μοντέλου. Μετά, όταν κάτι διαπιστωθεί πως είναι ανεπαρκές, είτε το ανακαλούν, είτε σφυρίζουν αδιάφορα όπως εδώ, είτε το "θάβουν". Και το ωραίο είναι πως έχουν πείσει και μεγάλο μέρος του αγοραστικού κοινού που πιστεύει πως έτσι είναι το φυσιολογικό.
Πεστα χρυσοστομεεεεεε :friendship::friendship::friendship::friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αγωγή εχει κάνει κανείς για αυτό το θέμα;
Απ'οτι ξερω εχει κινηθει παλιοτερα η διαδικασια ομαδικα,αλλά δεν εχω δει καπου να υπαρχει συνεχεια ή καποιο αποτελεσμα...μακαρι να υπαρξει γιατι θα ειναι προς τη θετικη πλευρα και προς οφελος ολων μας ως καταναλωτες και αγοραστες...δυσκολο το βλεπω ομως.
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Αν λεω αν...κάποιοι ξεκίνησαν την διαδικασία το ποιό πιθανό είναι να εγινε συμβιβασμός με αντάλλαγμα την σιωπή τους.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παραλαβη(επιτελους μετα τα μόνιμα σχεδον ευτραπελα και απαραδεκτα των ΕΛΤΑ!!!Ζητω η Ελλας...:confused:)σημερα :hungover:...Για την ιστορια εκανε 6 Ημερες οδικως απο Γερμανια Ελλάδα και εκανε απο Πάτρα ΕΛΤΑ για...παραλαβη απο το καταστημα τους...5 ημερες!!!Σανίδα που θελουν καποιοι...:alien::blackeye:


Made in Austria...Hella πλεον

Εχω την εντυπωση οτι δινει πιο καθαρο φως η νεα σχεδιαση του κατοπτρου της Hella σε σχεση με το CEV.Ταιριαζει γαντι λοιπον και στα μοντελα προ 2013 εποχης(οταν κ αλλαξε εργοστασιακα η BMW απο CEV σε Hella)και σε βασεις και σε φυσα.


Τοποθετησα παλι κ την προστατευτικη ζελατινα της Ztechnik και ειμαστε κομπλε...


Τελος καλο ολα καλα ;)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κωστή μεγειές αλλά πάντα είχα τις επιφυλάξεις μου για τη συγκεκριμένη ζελατίνα που περιορίζει την ψήξη του φαναριού.
Το μεταλλικό πλέγμα δείχνει και πιο... άγριο!
 
Top Bottom