CEV φαναρι σε F800GS...με ημερομηνία ληξης!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Anyway, υποθέτω πως η λύση είναι να κοιτάω κάθε τόσο στο ebay για καμιά ευκαιρία.Αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν αντέχει και ότι δε θα μείνω από φανάρι μέχρι... να βρεθεί το νέο! ;)
Ναι ετσι ...και μην το κοιτάς :D:p
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Κοίτα αν δεν βρεις στο ebay.de το ebay.it το έχουν βάλει κάποιοι και λένε καλά λόγια χωρίς πρόβλημα. Κοίτα πωλητή με πολλές πωλήσεις και καλή αξιολόγηση.
Συνήθως μπαίνω στο αγγλικό ebay, μου βγάζει και αποτελέσματα από άλλες χώρες (εντός Ευρώπης).
Εφόσον το Hella δεν έχει θέμα, θα κοιτάω και θα ρωτάω γι αυτό, κι αν δω και παρακαίγεται το κάτοπτρο και πλέον γίνει πρόβλημα, θα το τσιμπήσω!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...αν δω και παρακαίγεται το κάτοπτρο...!
Εχε μαζι στα εργαλεια παντα...










































2 μπριζολες... τουλαχιστο να το φχαριστηθεις :ckg:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Libero_mac

Μέλος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
F800GS
Ενοιωθα απο τους τυχερους που ενω διαβαζα με σκεπτικισμο αρκετους ομοσταυλους με 800αρια οτι ειχαν θεμα μαυρισματος και στην ουσια καταστροφης στο εμπρος κεντρικο φαναρι του 800,εμενα δεν με ειχε πιασει απολυτως τιποτα...Και λεω δε μπορει,καποια αλλαγη θα εκαναν στη BMW...Ως προτινος αυτα...
Ως τη στιγμη που χαζευοντας την κουκλα μου,ειδα κατι που δε μου αρεσε...:Watching:

και πλησιαζοντας ειδα αυτο...

και πιο κοντα αυτο...:sorry:

Το φαναρι δυστυχως,οπως φαινεται πανω απο την λαμπα της μεσαιας σκαλας,ειχε αρχισει να καιγεται.:(
Στην ουσια το κακης ποιοτητας πλαστικο καβουκι του φαναριου CEV,εχει ημερομηνια ληξης.Πολλοι μιλανε για κακο αερισμο σε συνδιασμο με τη θερμοκρασια που αναπτυσσει και την φυσικα κακη ποιοτητα κατασκευης του...Κατι που εχουν καταγγειλει παγκοσμιως πολλοι κατοχοι 800 αλλά η BMW σπανιως εχει καλυψει ακομα και εντος εγγυησης.Βεβαια καποια στιγμη,καταλαβε τι παιζει(μην πω αλλιως γιατι ειμαστε σε δημοσιο χωρο...:D)και απο τα μοντελα τελη του 2013 εφοδιαζει τα φαναρια με νεας κατασκευης Hella τα οποια φυσικα και δεν εχουν κανενα θεμα!:cool:

Βασικα εμενα ηταν η αρχη της καταστροφης αφου εχουν καταγραφει πολυ χειροτερης καταστασης φαναρια...οπως αυτο


Να πω εδω οτι ποτέ δεν εχω βαλει λαμπα αλλη εκτος απο τον ιδιο τυπο με τον μαμα...ουτε εχω κανει καποια παρεμβαση που να δικαιολογει ας πουμε κατι...οπως και τοσοι ανα τον Κοσμο οπότε καταληγω στο οτι "δεν γλυτωνει κανεις με CEV"...μακαρι να γινονται θαυματα...:rolleyes:

Η συνεχεια...

Σηκωνω ενα τηλεφωνο και μιλαω στη "μαμα" η οποια μού ανακοινωνει οτι πλεον διατιθεται Hella και οχι CEV φαναρι(ελα ρε...πλακα θα κανει:p )και φυσικα περι εγγυησης κλπ ουτε λογος και η τιμουλα;.... Κατσε να ακουσεις...405€!!!Ποσα???!!!:eek:Ναι θα μου εκανε και μια μικρη εκπτωση βεβαιααα...χεχε...
Γεια σαςςςςς......:banghead::rage:

Επιλογη σε μεταχειρισμενο παλι CEV παιζει διαδικτυακα απο Ιταλια(τυχαια εκει κατασκευαζεται ναι...μετα λενε για τα Ιταλικα και φταινε...:rolleyes: )στα 180€ περιπου αλλά...κι αυτο θα ειχε ημερομηνια ληξης...Δηλαδη θα πρεπε να το αγορασω τοσο και να ξερω οτι καποια στιγμη κι αυτο θα παει στο καλαθι...Με'τρωγε...:cautious::alien:

Αλλη επιλογη να το αφησω ως εχει μεχρι να μαυρισει τελειως και να μην φωτιζει ουτε για τσιγαρο μετα απο παρανομο σεξ...Μπα...ουτε καπνιζω ουτε παρανομο σεξ παιζει...:wacky: Οταν βλεπω αλλωστε κατι στραβο δεν μπορω να ζω με αυτο γιατι ο νους μου ειναι εκει...

Τι αλλο;...Δεν καθομαι να το λυσω μπας και επισκευαζεται;..:woot:

Με την βοηθεια αδερφικου φιλου,πεφτει η ερωτηση σε καλο μαστορα και λεει αφου το βλεπει οτι αυτο μπορω να το μπαλωσω με επινικελωση και βεβαια θα εχει παλι μια ημερομηνια ληξης αλλά θα κρατησει καποσο.Γιατι το προβλημα δεν ειναι το νικελ που μαυριζει αλλά διοτι αυτο προερχεται απο το καψιμο του λαστικου καβουκιου...Κι ως γνωστον οταν παρει κατι κ λιωνει...δεν παιζει να σωθει εντελως.Αλλά λεω δε δοκιμαζω μπας και το μπαλωσω αφου κ το κοστος ειναι μικρο...και βλεπουμε στο μελλον αμα καει παλι...
Καθομαστε λοιπον με υπομονη και πολλη προσοχη να βγαλουμε το καβουκι.Ξεβιδωνεις το πλαισιακι που εχει στο εμπρος μερος και μετα με ενα θερμοπιστολο αρχιζεις κ ζεσταινεις ωστε να βγει το κρυσταλλο εμπρος και να αφαιρεσεις το καβουκι....αμ δε...Παιζει να το εχουν κολλησει με την κολλα που κραταει η βαρυτητα τη Γη!!!Μιλαμε για φοβερο ζορι!!!Κι εκει ομως που πηγαιναν ολα καλα και τσουκου τσουκου εβγαινε σιγα σιγα....ακουγεται ενα ΚΡΑΑΑΑΑΚ!Ωχ....το κρυσταλλο εγινε 6-7 κομματια!!!


Μου εμεινε στο χερι το κατοπτρο...βγηκε μεν αλλά η ζημια δεν διορθωνει πλεον...:cry::punch:


Μεγαλε λεω...κουλος θα ειμαι δεν μπορει τοσο πολυ...Και χαζευοντας στο ιντερνέτι να παει κατω ο καημος διαβαζω αυτο...
" I had my motorcycle mechanic I work with help me disassemble my headlight but we were very unsuccessful in getting the glass out in one piece, used a heat gun and a lot of patience but they really don't want you opening the unit!! My workmate who's been a motorcycle mechanic for 20years said it was the one and only headlight glass he's had break when removing, and he's done countless before."

και σαν να "ανακουφιστηκα" τουλαχιστο γιατι ηταν γραφτο να γινει...:D:p

λεω δε μαμιεται...δε θα πεθανουμε και για αυτο...παμε να βρουμε λυση...

Η λυση η μονιμη ακουει στο Ονομα Hella...αλλιως δεν παιζει.Οπότε λιωσε να ψαχνεις...Το κακο ειναι οτι οταν μια εταιρεια πουλαει κατι,δεν παιζει ευκολα να βρεις απο το εργοστασιο κατασκευης το προϊον σε καλυτερη τιμη...δηλαδη η BMW γιατι να το δινει 405€ και να το βρεις απο Hella στα 200κατι ας πουμε και να πεις οχι θα παω BMW γιατι ειναι εγγυηση λεμε:banghead::inlove: Ετσι ειχε γινει και με το CEV φαναρι οταν βγηκε...παλι δεν εβρισκαν οσοι καιγονταν νωρις...

Ποιες οι διαφορές τωρα;Αλλη ποιοτητα κατασκευης,αλλη χαραξη στο κατοπτρο,αλλος αερισμος και λυθηκε το θεμα...αλλά κοστιζει για τους μη εχοντες Hella...τυχεροι οσοι εχουν τα Hella απο τελη '13 και μετα αγορα...
Στην πραξη βλεπεις και τη βασικη διαφορα απο τον κωδικο στο καπακι στο πισω μερος...
CEV...


και HELLA...



Ξηλωμα λοιπον το καμμενο,επιστρατευουμε τους προβολεις να βλεπουμε-οι οποιοι κανουν εξαιρετικη δουλεια και λες και δε λειπει το φαναρι!!!...Hella κι αυτοι...τι διαλο με κυνηγαει:D-...και παμε


Τελικα μετα απο τρομερο ψαξιμο...βρεθηκε η ακρη απο Γερμανια και αναμενεται φαναρι Hella...τιμη; 190€ με μεταφορικα κομπλε...:rolleyes:

...χρωσταω μια φωτο οταν ερθει και τοποθετηθει...

Γιατι τα γραφω αυτα;Γιατι λεμε και τα καλα λεμε και τα ασχημα...Δυστυχως τελικα στο θεμα "καμμενο φαναρι" νομιζω οτι οι συν-κατοχοι με CEV εχουμε μια ημερομηνια ληξης...και πρεπει να το βλεπουμε.
Ολα καλα...προχωραμε :inlove:
Τα ίδια ακριβώς τράβηξα κι εγώ. Αφού το φανάρι "μαμά" παρέδωσε το πνεύμα (κοινώς έγινε τόσο μαύρο που ουσιαστικά δεν υπήρχε) στα 50.000km και αφού η προσπάθεια για αποκόλληση του κρυστάλλου με θερμοπίστολο κατέληξε σε θραύση, επιλέχθηκε η λύση ιταλικής απομίμησης της Faro, η οποία ως κατασκευή είναι πολύ καλύτερη από την "μαμά" με σύστημα αερισμού κλπ. Κράτησε άλλα 85.000km όπου άρχισε κι αυτό να μαυρίζει. Η επόμενη κίνηση, κινέζικο LED στα 130 ευρώ με το οποίο έχω κάνει άλλα 43.000km και φαίνεται να λειτουργεί άψογα μέχρι στιγμής
 

ChrisKO

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤOΣ
Μοτό
BMW F800GS-ΤΟ ΠΡΙΟΝΙ
Τα ίδια ακριβώς τράβηξα κι εγώ. Αφού το φανάρι "μαμά" παρέδωσε το πνεύμα (κοινώς έγινε τόσο μαύρο που ουσιαστικά δεν υπήρχε) στα 50.000km και αφού η προσπάθεια για αποκόλληση του κρυστάλλου με θερμοπίστολο κατέληξε σε θραύση, επιλέχθηκε η λύση ιταλικής απομίμησης της Faro, η οποία ως κατασκευή είναι πολύ καλύτερη από την "μαμά" με σύστημα αερισμού κλπ. Κράτησε άλλα 85.000km όπου άρχισε κι αυτό να μαυρίζει. Η επόμενη κίνηση, κινέζικο LED στα 130 ευρώ με το οποίο έχω κάνει άλλα 43.000km και φαίνεται να λειτουργεί άψογα μέχρι στιγμής
Έχεις 178000χλμ συνολικά?
 
Top Bottom