CEV φαναρι σε F800GS...με ημερομηνία ληξης!

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Καλορίζικο Κωστή.:friendship:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κωστή μεγειές αλλά πάντα είχα τις επιφυλάξεις μου για τη συγκεκριμένη ζελατίνα που περιορίζει την ψήξη του φαναριού.
Το μεταλλικό πλέγμα δείχνει και πιο... άγριο!
Και για του λόγου το αληθές...


Η συγκεκριμένη είναι πάνω από το φοινικόδασος της Μονής Πρέβελη την περασμένη Πρωτομαγιά (γιαυτό και τα λουλουδάκια στο πλέγμα). Μάλιστα φαίνεται και το μαύρισμα στο φανάρι.
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Εγω ειπα να το καθυστερησω λιγο μεχρι να παρω νεο φαναρι, κι ετσι την εντυσα με αλουμινοταινια.





 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Ωραίο με γειές Κώστα!Όσο γιασένα Γιαννάκο όλο το 800 αναστωράσε,το 990 δεν το βλέπω-ακούω πουθενά!:laugh::ok:;)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ωραίο με γειές Κώστα!Όσο γιασένα Γιαννάκο όλο το 800 αναστωράσε,το 990 δεν το βλέπω-ακούω πουθενά!:laugh::ok:;)
Φταίει ρε συ που από την χαζοπτώση μου και το κάταγμα μετακαρπίου στις 27/2 δεν το'χω ξανακαβαλήσει. :( Θα επανορθώσω όμως! ;)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Mε δεδομενο οτι ποναει εκει το 800αρι,δεν μπορειτε να κανετε κατι με αυτο απο πριν για να αποφυγετε τα εξοδα?Δηλαδη καποια τρυπα για να αεριζετε καλυτερα η καποιο μεταλλικο ελασμα στο συγκεκριμενο σημειο?
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Mε δεδομενο οτι ποναει εκει το 800αρι,δεν μπορειτε να κανετε κατι με αυτο απο πριν για να αποφυγετε τα εξοδα?Δηλαδη καποια τρυπα για να αεριζετε καλυτερα η καποιο μεταλλικο ελασμα στο συγκεκριμενο σημειο?
Πόναγε...δεν ποναει πλεον...απο 2013 κ μετα και εργοστασιακα,αλλά για αλλαγη απο τη BMW επειδη ΞΕΡΕΙ οτι το φαναρι CEV ειναι για τον "λότσο",ουτε λογος!!!
Καποιες πατεντες Πανο,κανουν ανα τον κοσμο αλλά δεν γνωριζω τι αποτελεσματα εχουν...οι περισσοτεροι μιλανε βεβαια,για τη σιγουρη λυση της αλλαγης με Hella...με το αζημίωτο βεβαιως...
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Στο δικό μου έκανα ότι και ο παραπάνω φίλος δηλ. αλουμινοταινία πάνω από τη λάμπα.
Το έχω έτσι 2 χρόνια και κανένα πρόβλημα.
 

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Καλησπέρα ...Δώσε αν θέλεις λίγες πληροφορίες (κανα Λίνκ)απο που το πήρες το καινούργιο φανάρι γιατί έχει αρχίσει και εμένα σιγά σιγά να προχωραει για τα καλά το λιώσιμο του πλαστικού ...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Καλησπέρα ...Δώσε αν θέλεις λίγες πληροφορίες (κανα Λίνκ)απο που το πήρες το καινούργιο φανάρι γιατί έχει αρχίσει και εμένα σιγά σιγά να προχωραει για τα καλά το λιώσιμο του πλαστικού ...
Λογικά από την BMW.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Φιλε Γιωργο σταθηκα ΠΟΛΥ τυχερος μεσα στην ατυχια ή μαλλον αστοχια της μαμας με το CEV φαναρι...Εψαχνα παντου να βρω ΜΟΝΟ Hella εργοστασιακα.Η μαμα το εδινε 405€ και θα μου εκανε μια μικρη εκπτωση.:eek:...Το φαναρι ομως αυτο ΔΕΝ πωλειται σαν Hella,οσο και αν το εψαξα ακομα και με γνωστο Γερμανια...Πιθανον η BMW το εχει ζητησει για καποιο διαστημα οπως εκανε και με το CEV...:rolleyes:Το σιγουρο ειναι οτι ο κωδικος ΔΕΝ υπαρχει ως Hella και η Hella δεν το εχει ουτε καν στα προϊοντα της...Και το βρηκα απο ebay στη Γερμανια απο ιδιωτη ο οποιος το εδινε για να τοποθετησει projector led απ'οτι μου ειπε...Ναι ηταν στα 190€ με μεταφορικα ολα μαζι...:happy: Νομιζω θελει αρκετο ψαξιμο και πιθανον να βρεθει.Θελει υπομονη και συνεχες ψαξιμο...;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα !!
Ειναι θέμα όντος σήμερα που τα googlaρα λιγάκι ...
Υπομονή όπως είπες κάπου θα το πετύχω γιατί ειναι πολλά τα 400..
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Κι εκεί που έλεγα "ρε τι ωραίο μηχανάκι, ούτε ένα πρόβλημα δε μου' χει βγάλει μήνες τώρα...." (δεν είχα μάθει έτσι εγώ τα προηγούμενα χρόνια.. :p ) τσουπ! Παρατήρησα χτες το φανάρι και έχει μαυρίσει ακριβώς όπως του Κώστα.

Και τώρα; Υποθέτω το αφήνω ως έχει προς το παρόν και ψάξιμο στο ebay μπας και βρεθεί hella σε τιμή που αντέχω. Γιατί πονάει το 400ρι και είπαμε, δώσαμε το ΚΤΜ μπας και γλυτώσουμε αυτά τα 400ρια... :(

Ξέρει κανείς πόσο καιρό μπορεί να κάνει να μαυρίσει σε τέτοιο βαθμό που θα αχρηστευτεί;
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κι εκεί που έλεγα "ρε τι ωραίο μηχανάκι, ούτε ένα πρόβλημα δε μου' χει βγάλει μήνες τώρα...." (δεν είχα μάθει έτσι εγώ τα προηγούμενα χρόνια.. :p ) τσουπ! Παρατήρησα χτες το φανάρι και έχει μαυρίσει ακριβώς όπως του Κώστα.

Και τώρα; Υποθέτω το αφήνω ως έχει προς το παρόν και ψάξιμο στο ebay μπας και βρεθεί hella σε τιμή που αντέχω. Γιατί πονάει το 400ρι και είπαμε, δώσαμε το ΚΤΜ μπας και γλυτώσουμε αυτά τα 400ρια... :(

Ξέρει κανείς πόσο καιρό μπορεί να κάνει να μαυρίσει σε τέτοιο βαθμό που θα αχρηστευτεί;
"αντεχει" αρκετο καιρο Βαγγελη...:cool:αλλά αν αντεχεις εσυ να το βλεπεις...:alien:Και δεν ειναι 400€ για το Hella...ψαξε απο ebay.de και παιζει να βρεθει...πολυ κατω απο αυτα τα χρηματα;)
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
"αντεχει" αρκετο καιρο Βαγγελη...:cool:αλλά αν αντεχεις εσυ να το βλεπεις...:alien:Και δεν ειναι 400€ για το Hella...ψαξε απο ebay.de και παιζει να βρεθει...πολυ κατω απο αυτα τα χρηματα;)
Κώστα αν παραμείνει έτσι, δε με πειράζει τόσο (να στο πω διαφορετικά, με πειράζει πολύ περισσότερο να μου φύγουν τόσα λεφτά για καινούριο..!!). Για την ακρίβεια δεν το είχα καν προσέξει, έτυχε κάποια στιγμή που περίμενα κάποιον μπροστά στη μηχανή μου, να το τσεκάρω καθώς ξέρω ότι το θέμα φανάρι "πονάει" στα 800ρια και βρέθηκα προ δυσάρεστης εκπλήξεως (μιας και όταν το πήρα πριν από κάνα 6μηνο το είχα δει και το φανάρι ήταν καθαρό)...

Anyway, υποθέτω πως η λύση είναι να κοιτάω κάθε τόσο στο ebay για καμιά ευκαιρία. Αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν αντέχει και ότι δε θα μείνω από φανάρι μέχρι... να βρεθεί το νέο! ;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Οχι Βαγγ...δεν θα παραμεινει ετσι.Οσο παει κ θα μαυριζει...κανουν καποιες πατεντες με αλουμινοφυλο αλλά προσωπικα δεν μου αρεσε και επελεξα να το αλλαξω...ψαξτο λιγο ;)
 
Top Bottom