CF MOTO 650MT to buy or not to buy ....

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν έχεις σκοπό να το λασπωσεις, απορρίπτεις τις πλαστικές.
Νομίζω ότι όποιος έχει μεταλλικές, δεν έχει επιστρέψει σε πλαστικές ξανά.
Μιλάω για Πρακτικότητα και όχι αισθητική... Φυσικά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν έχει σκοπό να λασπωσει ένα στριτ μηχανάκι, στριτ αναρτήσεις, χυτή ζάντα, τίγκα πλαστικά. Ενώ έχει τον Ινδό που είναι πιο κατάλληλος για λάσπη.

Είπαμε, advride αλλά οκ, μήπως κάπου λίγο φρένο, όχι το πίσω και στεναχωρηθουν οι κτμαδες.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Πλαστικες λεω εγω...ταιριαζουν καλυτερα...κ δεν ειναι μηχανη για λασπες..

Ααα αλλαξε κ τον τιτλο βαλε..

Ειμαι γρηγορος..αποφασισα...δεν θα γινω.. todor..χαχα..!!!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αφού έχεις μεταλλικές στο edfield κοίτα να βρεις τις ανάλογες βάσεις για το 6μισι και είσαι κομπλέ.
ή το ένα ή το άλλο θα καβαλας ,δεν γίνεται και τα δύο μαζί ταυτόχρονα.
Γιατί να κάθονται αυτές που ήδη έχεις ;
Βέβαια 'συ ξες καλύτερα.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Παναγιώτη έλεγξε και υπολόγισε τα συν και τα πλην της κάθε επιλογής και τί σου αρέσει εσένα και αποφάσισε.

Ενδεικτικά κάποια κριτήρια:
Τιμή, συνολικό βάρος με το σύστημα ανάρτησης της κάθε επιλογής, η αεροδυναμική που λογικά είναι καλύτερη στις πλαστικές, πώς βολεύονται τα πόδια του συνεπιβάτη στην κάθε περίπτωση, πόσο πολύ θες το άνοιγμα από πάνω και την επίπεδη πάνω επιφάνεια των μεταλλικών, αν μπορείς να βρεις στοιχεία για την αντοχή των συγκεκριμένων πλαστικών σε ενδεχόμενη πτώση, το συνολικό πλάτος της μοτό στην κάθε περίπτωση κλπ...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλά χιλιόμετρα να έχεις , και περιμένουμε καινούργια ταξιδιωτικά

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και για τα σχόλια



Για την ώρα δεν χρειάζομαι δύο σετ από βαλίτσες ένα για κάθε μηχανή, αλλά θέλω να το πάρω με τον ταξιδιωτικό του εξοπλισμό έτοιμο ...



Δυστυχώς δεν βγαίνουν έτοιμες βάσεις για να βάζω πάνω τις υπάρχουσες givi dolomiti που έχω από το "βουνό" θα πρέπει να γίνει ιδιοκατασκευή ...

Το πήρα για ασφάλτινα ταξίδια και αν βρεθεί και κανένας χωματόδρομος μπροστά μας να τον περάσουμε όσο πιο ανώδυνα μπορούμε.



Οι πλαστικές είναι made by shad αν δεν κάνω λάθος είναι




για τις οποίες βγαίνει και εσωτερική τσάντα οπότε το ότι ανοίγουν από το πλάι το σώζουμε λιγάκι ...




Οπτικά μου αρέσει με τις πλαστικές, αλλά οι μεταλλικές είναι πιο πρακτικές αλλά και πιο βαριές ...

Επίσης οι βάσεις από τις πλαστικές είναι πολύ πιο διακριτικά σε σχέση με τις βάσεις από τις μεταλλικές











Μάλλον για τις πλαστικές λέω ....
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Καλοριζικο και καλοταξιδο!

Τι τρεχει με τους κινεζους και τις σιδεριες?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μην ξεχνάτε ότι σπάνε για πλάκα σε μια
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και για τα σχόλια



Για την ώρα δεν χρειάζομαι δύο σετ από βαλίτσες ένα για κάθε μηχανή, αλλά θέλω να το πάρω με τον ταξιδιωτικό του εξοπλισμό έτοιμο ...



Δυστυχώς δεν βγαίνουν έτοιμες βάσεις για να βάζω πάνω τις υπάρχουσες givi dolomiti που έχω από το "βουνό" θα πρέπει να γίνει ιδιοκατασκευή ...

Το πήρα για ασφάλτινα ταξίδια και αν βρεθεί και κανένας χωματόδρομος μπροστά μας να τον περάσουμε όσο πιο ανώδυνα μπορούμε.



Οι πλαστικές είναι made by shad αν δεν κάνω λάθος είναι




για τις οποίες βγαίνει και εσωτερική τσάντα οπότε το ότι ανοίγουν από το πλάι το σώζουμε λιγάκι ...




Οπτικά μου αρέσει με τις πλαστικές, αλλά οι μεταλλικές είναι πιο πρακτικές αλλά και πιο βαριές ...

Επίσης οι βάσεις από τις πλαστικές είναι πολύ πιο διακριτικά σε σχέση με τις βάσεις από τις μεταλλικές











Μάλλον για τις πλαστικές λέω ....
Σε τρώει.. Να δένεις τις βαλίτσες με ιμάντες και χταποδια
Βιτσιόζος.. :nnj:
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
καλορίζικο Παναγιώτη!! καλοτάξιδο να είναι και να σου χαρίσει όσες περισσότερες ταξιδιωτικές εμπειρίες επιθυμείς ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν έχεις και άδικο ....
Μπορεί να έχω και άδικο... Ο καθένας λέει την γνώμη του.
Βλέποντας σε όμως να τριγυρνάς και να ψάχνεις για "μπελάδες" σε δύσκολες διαδρομές, θεωρώ ότι σου ταιριάζουν τα μέταλλα.
Εχουν και άλλες χρηστικές λειτουργίες, όπως τραπεζάκι για μαγείρεμα και φαγητό, καφέ κλπ κλπ
Ζύγισε τα και πράξε... Εσύ είσαι ο νοικοκυρης
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Τι να παθουνε ;;...το καλοκαιρι στη Ρουμανια με το ΜΟΤΟ..κοντζαμ αρκουδα χορευε πανω στις πλαστικες βαλιτσες κ δεν χαμπαριαζαν...!!!
Προσωπικα σε ολες τις ψιλοτουμπες μου μια χαρα κρατησε η μπαγκαζιερα...προστατευσε κ πολλα μερη της μηχανης να ερθουν σε επαφη με την ασφαλτο..!!!!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ένα πλεονέκτημα που σκέφτομαι για τις μεταλλικές είναι η ασφάλεια στο κλείδωμα. Δεν το έχω ψάξει ούτε έχω δει κάποια σύγκριση αλλά έχοντας εμπειρία από διάφορες πλαστικές και τώρα για πρώτη φορά με τις Givi Outback Trekker ο μηχανισμός που κλειδώνουν είναι πολύ πιο στιβαρός.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι να παθουνε ;;...το καλοκαιρι στη Ρουμανια με το ΜΟΤΟ..κοντζαμ αρκουδα χορευε πανω στις πλαστικες βαλιτσες κ δεν χαμπαριαζαν...!!!
Προσωπικα σε ολες τις ψιλοτουμπες μου μια χαρα κρατησε η μπαγκαζιερα...προστατευσε κ πολλα μερη της μηχανης να ερθουν σε επαφη με την ασφαλτο..!!!!
Πολύ αρλεκιν διαβαζεις
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ένα πλεονέκτημα που σκέφτομαι για τις μεταλλικές είναι η ασφάλεια στο κλείδωμα. Δεν το έχω ψάξει ούτε έχω δει κάποια σύγκριση αλλά έχοντας εμπειρία από διάφορες πλαστικές και τώρα για πρώτη φορά με τις Givi Outback Trekker ο μηχανισμός που κλειδώνουν είναι πολύ πιο στιβαρός.
Είναι πολύ συχνή η εικόνα... Να είναι δεμένες με ιμάντες
Αυτό οφείλεται στο πλαινο άνοιγμα και φυσικά στην χειρότερη ποιότητα... Σε σχέση με τις μεταλλικές.

Φυσικά σε ένα τεστ όπως του μοτό δεν θα πάθουν τίποτα, αν δεν πέσεις κάτω, αλλά μετά από κάποιες χιλιάδες χλμ και αρκετές πτώσεις, θα είναι για πέταμα.
Για αυτό είναι αρκετά πιο φθηνές... Τελικά.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Είναι πολύ συχνή η εικόνα... Να είναι δεμένες με ιμάντες
Αυτό οφείλεται στο πλαινο άνοιγμα και φυσικά στην χειρότερη ποιότητα... Σε σχέση με τις μεταλλικές.

Φυσικά σε ένα τεστ όπως του μοτό δεν θα πάθουν τίποτα, αν δεν πέσεις κάτω, αλλά μετά από κάποιες χιλιάδες χλμ και αρκετές πτώσεις, θα είναι για πέταμα.
Για αυτό είναι αρκετά πιο φθηνές... Τελικά.
Εγώ σκέφτηκα και κάτι άλλο. Όλες οι πλαστικές που είχα αν έριχνες μια με ένα σφυρί εκεί που κλειδώνουν θα άνοιγαν για πλάκα. Αντίθετα οι μεταλλικές νομίζω που θα χρειάζονταν κάμποση προσπάθεια παραπάνω.
Για κάποιον που παίρνει την μηχανή στη δουλειά και πρέπει να την αφήνει σε δημόσιο χώρο ίσως να είναι σημαντική παράμετρος
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Είναι πολύ συχνή η εικόνα... Να είναι δεμένες με ιμάντες
Αυτό οφείλεται στο πλαινο άνοιγμα και φυσικά στην χειρότερη ποιότητα... Σε σχέση με τις μεταλλικές.

Φυσικά σε ένα τεστ όπως του μοτό δεν θα πάθουν τίποτα, αν δεν πέσεις κάτω, αλλά μετά από κάποιες χιλιάδες χλμ και αρκετές πτώσεις, θα είναι για πέταμα.
Για αυτό είναι αρκετά πιο φθηνές... Τελικά.
Αμαν...τι σκαλωμα βρε γεροντα..
Πτωσεις κ παλι πτωσεις...μηχανη καβαλαει ο ανθρωπος...οχι τραμπολινο...
Ασφαλτινη μοτο ειναι....εξαλου εχει το Ιμαλαιαν για χωματινες διαδρομες..!!!
 
Top Bottom