CFMOTO 800MT 2021

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Είδα σήμερα λοιπόν την ασφάλτινη έκδοση του.
Είναι εντυπωσιακό σαν μηχανάκι σίγουρα, αρκετά όμορφο.
Όταν έκατσα στη σέλα είδα έναν τεράστιο όγκο να προεξέχει δεξιά αριστερά στο ντεπόζιτο που δεν θα έλεγα ότι το κολακεύει.ισως ότι το κόκπιτ είναι στενό το κάνει να δείχνει too much.
Επίσης το τιμόνι είναι λίγο χαμηλά και πολύ μπροστά.
Δηλαδή και στο στρώμ τέντωνα τα χέρια μου αλλά αυτό είναι περισσότερο νομίζω.
Λογικά διορθώνονται αυτά με αποστάτες βέβαια.
Έλειπε ο πωλητής σήμερα οπότε αυτός που με εξυπηρετησε δεν γνώριζε πότε θα παίξει διαθέσιμο μηχανάκι για τεστ.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Είδα σήμερα λοιπόν την ασφάλτινη έκδοση του.
Είναι εντυπωσιακό σαν μηχανάκι σίγουρα, αρκετά όμορφο.
Όταν έκατσα στη σέλα είδα έναν τεράστιο όγκο να προεξέχει δεξιά αριστερά στο ντεπόζιτο που δεν θα έλεγα ότι το κολακεύει.ισως ότι το κόκπιτ είναι στενό το κάνει να δείχνει too much.
Επίσης το τιμόνι είναι λίγο χαμηλά και πολύ μπροστά.
Δηλαδή και στο στρώμ τέντωνα τα χέρια μου αλλά αυτό είναι περισσότερο νομίζω.
Λογικά διορθώνονται αυτά με αποστάτες βέβαια.
Έλειπε ο πωλητής σήμερα οπότε αυτός που με εξυπηρετησε δεν γνώριζε πότε θα παίξει διαθέσιμο μηχανάκι για τεστ.
Περίεργο όταν το οδήγησα δεν διαπίστωσα λάθος θέση οδήγησης ίσα ίσα μου φάνηκε πολύ καλή καμία σχέση με tdm ας πούμε. Επίσης όμως και στο vstrom μου φαινόταν σωστή. Και είναι 1.75 χωρίς ιδιαίτερα μακρυά χέρια. Πόσο ύψος έχεις?
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Περίεργο όταν το οδήγησα δεν διαπίστωσα λάθος θέση οδήγησης ίσα ίσα μου φάνηκε πολύ καλή καμία σχέση με tdm ας πούμε. Επίσης όμως και στο vstrom μου φαινόταν σωστή. Και είναι 1.75 χωρίς ιδιαίτερα μακρυά χέρια. Πόσο ύψος έχεις?
Ίσως είχα συνηθίσει από το κλε που είχε αποστάτες τότε.
1.79 την τελευταία φορά που είχα μετρηθεί κάμποσα χρόνια πίσω.
Στο στρώμ δεν ένιωσα την ανάγκη για αποστάτες ποτέ,δεν το σκέφτηκα,αλλά ένιωθα ότι ήταν λίγο μακριά το τιμόνι,απλά δεν ήθελα να ανέβει κιόλας.
Σε αυτό νομίζω ότι θα το ήθελα λίγο πιο ψηλά και πίσω.
Είναι ένα τουριστικό μηχανάκι,δείχνει πολύ άνετο,που οπτικά όσον αφορά λεπτομέρειες διακόπτες φινίρισμα κλπ δεν έχει να ζηλέψει από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
τα 650αρια λευκα σκουπιστηκαν απ την αγορα..τα πηρε η ελληνικη αστυνομια...
Ιδού η Ρόδος που λένε!! Τώρα που θα τα σκίσουν στην αστυνομία θα δείξει αν σκορπάνε ή όχι! Long term hard test ride!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ιδού η Ρόδος που λένε!! Τώρα που θα τα σκίσουν στην αστυνομία θα δείξει αν σκορπάνε ή όχι! Long term hard test ride!
Hard test ride θα είναι, μένει να δούμε αν θα είναι και long term. Πρέπει να έχουν χεστεί από τη χαρά τους οι αστυνομικοί.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Hard test ride θα είναι, μένει να δούμε αν θα είναι και long term. Πρέπει να έχουν χεστεί από τη χαρά τους οι αστυνομικοί.
Δεν υπολείπεται η μοτοσυκλέτα σε αίσθηση από ένα kawasaki versys πρώτης γενιάς. Ήμουν ιδιοκτήτης τέτοιου versys και είχα κάνει και βόλτα τη χιονάτη του R.E.H και ήταν πολύ γνώριμη η αίσθηση σε όλα. Και από αποσβέσεις αναρτήσεων, φρένα, μοτέρ κλπ.

Στο μόνο που ίσως δεν πετάξουν τη σκουφιά τους οι αστυνομικοί είναι η ζέστη που βγάζει το συγκεκριμένο μοτέρ λόγω σχεδιασμού του ψυγείου και ότιπαινει νωρίς ο θερμοστάτης. Βέβαια τις πιο κρύες μέρες θα τους αρέσει.

Τωρα αν εσύ έχεις οδηγήσει κάποιο cfmoto και κάτι δεν σου άρεσε πες το. Εγψ έχοντας οδηγήσει 2 έχω να πω πολλά καλά πάντως.

Για μένα καλύτερα πάντως που αγόρασαν ένα κινεζικο πάρα κάνα tracer 700 που έχει 3 χιλιάρικα πάνω και φαίνεται χειρότερο απ το κινέζικο. Τώρα από αξιοπιστία άμα γράψουν 100.000χλμ εδώ είμαστε να τα λέμε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θεωρώ ότι δεν είναι καλό δείγμα τα αγόρια της αστυνομίας .
Τα κακομεταχειρίζονται και κάνουν χλμ μόνο μέσα στην πόλη και όλα δικαβαλα
Ο μέσος αναβάτης δεν κάνει τέτοια χρήση.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Θεωρώ ότι δεν είναι καλό δείγμα τα αγόρια της αστυνομίας .
Τα κακομεταχειρίζονται και κάνουν χλμ μόνο μέσα στην πόλη και όλα δικαβαλα
Ο μέσος αναβάτης δεν κάνει τέτοια χρήση.
Ε ναι.. άμα αντέξουν σε αυτή τη κακοποίηση τότε ο μέσος αναβάτης δεν θα έχει να φοβάται.

Επίσης θα υπάρχει σίγουρα επάρκεια σε ανταλλακτικά απο τη στιγμή που θα υπάρχουν πολλά κομμάτια σε σώματα ασφαλείας(υποθέτω τουλάχιστον)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ε ναι.. άμα αντέξουν σε αυτή τη κακοποίηση τότε ο μέσος αναβάτης δεν θα έχει να φοβάται.

Επίσης θα υπάρχει σίγουρα επάρκεια σε ανταλλακτικά απο τη στιγμή που θα υπάρχουν πολλά κομμάτια σε σώματα ασφαλείας(υποθέτω τουλάχιστον)
Και που θα το μάθουμε αν αντέξουν??
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και που θα το μάθουμε αν αντέξουν??
Βρε κωστή, αυτά δεν μένουν κρυφά! Καταρχήν τα συνεργεία που τα συντηρούν δεν είναι της αστυνομίας, έξω τα συντηρούν.

Η αστυνομία μέχρι τώρα χρησιμοποιούσε V-strom, Versys, Mana, Dorsoduro Κλπ. Μεγάλες εταιρείες και μαθεύτηκαν και τα καλά και τα κακά.

Τώρα με την άποψη που έχουν ορισμένοι για τους Κινέζους λογικά θα κυκλοφορήσουν βίντεο με μοτοσυκλέτες να κόβονται στη μέση πάνω στη καταδίωξη, θα βλέπουμε στο δρόμο 650mt με χυμμένα λάδια πίσω και αστυνομικούς να περιμένουν την οδική!

Ξέρω γω? Αυτό που ξέρω είναι πώς όταν είχα πάρει εγώ το Versys το 2009 το σνόμπαραν και όταν γέμισε ο τόπος με τα μπατσάδικα και είδαν πώς είναι καλή μοτοσυκλέτα και αντέχει μετά έγινε best seller. Ε κάπως έτσι τώρα θα γίνει και με τα CF. Είτε θα αποδειχτεί πώς έχουν αξία είτε θα ξεφτιλιστούν.

Πάντως σε σώματα ασφαλείας να πάρεις κάτι χωρίς σωστές προδιαγραφές δεν νομίζω κάποιος να υπέγραψε έτσι.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν υπολείπεται η μοτοσυκλέτα σε αίσθηση από ένα kawasaki versys πρώτης γενιάς. Ήμουν ιδιοκτήτης τέτοιου versys και είχα κάνει και βόλτα τη χιονάτη του R.E.H και ήταν πολύ γνώριμη η αίσθηση σε όλα. Και από αποσβέσεις αναρτήσεων, φρένα, μοτέρ κλπ.

Στο μόνο που ίσως δεν πετάξουν τη σκουφιά τους οι αστυνομικοί είναι η ζέστη που βγάζει το συγκεκριμένο μοτέρ λόγω σχεδιασμού του ψυγείου και ότιπαινει νωρίς ο θερμοστάτης. Βέβαια τις πιο κρύες μέρες θα τους αρέσει.

Τωρα αν εσύ έχεις οδηγήσει κάποιο cfmoto και κάτι δεν σου άρεσε πες το. Εγψ έχοντας οδηγήσει 2 έχω να πω πολλά καλά πάντως.

Για μένα καλύτερα πάντως που αγόρασαν ένα κινεζικο πάρα κάνα tracer 700 που έχει 3 χιλιάρικα πάνω και φαίνεται χειρότερο απ το κινέζικο. Τώρα από αξιοπιστία άμα γράψουν 100.000χλμ εδώ είμαστε να τα λέμε.
Μα εγώ δεν ασχολήθηκα με την αίσθηση που βγάζει η μοτοσυκλέτα ώστε να έχει σημασία αν την έχω καβαλήσει ή όχι. Ούτε έχω πρόβλημα να ακούσω κάθε έναν που με επιχειρήματα εξηγεί τι του άρεσε και τι όχι. Αξιολογώ κι εγώ ανάλογα όμως με αυτά που διαβάζω.

Από την άλλη ποτέ δεν έκρυψα τον σκεπτικισμό μου για τις Κινέζικες μοτοσυκλέτες, φαντάζομαι μου επιτρέπετε να τον εκφράζω ελεύθερα όπως εκφράζεται ελεύθερα και η θετική ή και η ουδέτερη άποψη. Εγώ δεν ανήκω σε αυτούς που εμπιστεύονται επί του παρόντος τη Κινέζικη επέλαση και δεν με ενοχλούν μόνο τα θέματα αξιοπιστίας αλλά και άλλα πράγματα που έχουν να κάνουν με την προαναφερθείσα με bold λέξη.
Και στα θέματα αξιοπιστίας για εμένα είναι νωρίς για να αξιολογηθούν. Μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμού βλέπουμε τα πολύ τελευταία χρόνια και όχι πολλές. Σε μια 5ετία -μιας που βλέπω μια κινητικότητα στην αγορά τους- θα έχω καλύτερη εικόνα, χωρίς να σημαίνει πως εγώ θα αγοράσω.
Στερεότυπα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μα εγώ δεν ασχολήθηκα με την αίσθηση που βγάζει η μοτοσυκλέτα ώστε να έχει σημασία αν την έχω καβαλήσει ή όχι. Ούτε έχω πρόβλημα να ακούσω κάθε έναν που με επιχειρήματα εξηγεί τι του άρεσε και τι όχι. Αξιολογώ κι εγώ ανάλογα όμως με αυτά που διαβάζω.

Από την άλλη ποτέ δεν έκρυψα τον σκεπτικισμό μου για τις Κινέζικες μοτοσυκλέτες, φαντάζομαι μου επιτρέπετε να τον εκφράζω ελεύθερα όπως εκφράζεται ελεύθερα και η θετική ή και η ουδέτερη άποψη. Εγώ δεν ανήκω σε αυτούς που εμπιστεύονται επί του παρόντος τη Κινέζικη επέλαση και δεν με ενοχλούν μόνο τα θέματα αξιοπιστίας αλλά και άλλα πράγματα που έχουν να κάνουν με την προαναφερθείσα με bold λέξη.
Και στα θέματα αξιοπιστίας για εμένα είναι νωρίς για να αξιολογηθούν. Μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμού βλέπουμε τα πολύ τελευταία χρόνια και όχι πολλές. Σε μια 5ετία -μιας που βλέπω μια κινητικότητα στην αγορά τους- θα έχω καλύτερη εικόνα, χωρίς να σημαίνει πως εγώ θα αγοράσω.
Στερεότυπα.
Άσχετα με την πολιτική διάσταση του θέματος που χωράει μεγάλη κουβέντα εγώ σχολίασα αυτό που είπες πως έχουν χεστεί απ τη χαρά τους οι αστυνομικοί.

Αυτο δεν κατάλαβα. Εκτός αν ο μέσος αστυνομικός προβληματίζεται από την παγκόσμια ισορροπια στην βιομηχανική διελκυστινδα και το οικονομικό ισοζύγιο στην μάχη της επικράτησης των παραδοσιακών μεγάλων δυνάμεων έναντι στο ανατολικό μπλοκ φιλικά προσκείμενο προς την Ρωσία.

Τότε ναι! Υπάρχει σοβαρό θέμα!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πάντως σε σώματα ασφαλείας να πάρεις κάτι χωρίς σωστές προδιαγραφές δεν νομίζω κάποιος να υπέγραψε έτσι.
Πανω σε αυτο:
Εγω δεν θα εβαζα το χερι μου στη φωτια (οπως λεει η παροιμια) :sneaky:
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Εκτός αν ο μέσος αστυνομικός προβληματίζεται από την παγκόσμια ισορροπια στην βιομηχανική διελκυστινδα και το οικονομικό ισοζύγιο στην μάχη της επικράτησης των παραδοσιακών μεγάλων δυνάμεων έναντι στο ανατολικό μπλοκ φιλικά προσκείμενο προς την Ρωσία.
για κάποιο λόγο μου ήρθε στο μυαλό αυτή η σκηνάρα...

(χωρίς να το πηγαίνω στο πολιτικό)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Άσχετα με την πολιτική διάσταση του θέματος που χωράει μεγάλη κουβέντα εγώ σχολίασα αυτό που είπες πως έχουν χεστεί απ τη χαρά τους οι αστυνομικοί.

Αυτο δεν κατάλαβα. Εκτός αν ο μέσος αστυνομικός προβληματίζεται από την παγκόσμια ισορροπια στην βιομηχανική διελκυστινδα και το οικονομικό ισοζύγιο στην μάχη της επικράτησης των παραδοσιακών μεγάλων δυνάμεων έναντι στο ανατολικό μπλοκ φιλικά προσκείμενο προς την Ρωσία.

Τότε ναι! Υπάρχει σοβαρό θέμα!
Η πολιτική διάσταση του θέματος σε σχέση με την επέλαση των Κινέζων δεν έχει χρώμα. Έχει να κάνει με το διαχρονικό χάιδεμα των πολυεθνικών από τους πολιτικούς ιπποκόμους όλων των χρωμάτων και σε όλη την Ευρώπη. Το εννοώ και κλείνει εδώ αυτή η τοποθέτηση.

Για τους αστυνομικούς το σκέφτεσαι πολύ σύνθετα. Απλά αν ήμουν αστυνομικός, ή της δημοτικής αστυνομίας ή του λιμενικού δε θα ήθελα την φθηνή επιλογή, θα ήθελα κάτι που να ανήκει έστω στη μέση κατηγορία τιμών. Από αυτήν την άποψη δε μπορώ να φανταστώ ότι χέστηκαν από τη χαρά τους όταν μάθανε ότι οι περιπολίες θα γίνονται με CFmoto (άσε που οι μισοί μπορεί ούτε να τη γνωρίζουν την εταιρεία).

Όταν οι πολιτικοί προϊστάμενοι τους αρχίσουν και κυκλοφορούν με Dacia (ισχύει και για το γ.γ. του ΚΚΕ αυτό για να μη σας μπερδεύω) τότε να ξανασυζητήσουμε. Και το λέω γιατί περιμένω κάτι απαντήσεις του τύπου "τι να κάνουμε αφού δεν υπάρχουν χρήματα".
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Όταν οι πολιτικοί προϊστάμενοι τους αρχίσουν και κυκλοφορούν με Dacia (ισχύει και για το γ.γ. του ΚΚΕ αυτό για να μη σας μπερδεύω) τότε να ξανασυζητήσουμε. Και το λέω γιατί περιμένω κάτι απαντήσεις του τύπου "τι να κάνουμε αφού δεν υπάρχουν χρήματα".
Dacia=Renault= France= εγγύηση, και κλείνω εδώ την τοποθέτηση :p
 
Top Bottom