CFMOTO 800MT 2021

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το 800MT Sport (σε χρώμα Black Starlight) και 800MT Touring (σε Ocean Blue) θα κοστίζει 12.990 και 13.990 δολάρια Αυστραλίας αντίστοιχα .
Μετατρέποντας σε ευρώ, αντιστοιχούν σε 8.100€ και 8.700€ . Για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης, το KTM 890 Adventure κοστίζει 13.990 δολάρια στην Αυστραλία (500 περισσότερα απ' όσο κοστίζει στην Ιταλία) και το Yamaha Ténéré 700 πωλείται για 11,100 δολάρια, 1.000 περισσότερα από ό, τι στην Ιταλία.
Τα περισσότερα μοντέλα της Honda κοστίζουν λίγο λιγότερο από ό,τι στην Ιταλία, ακόμη και 10% σε ορισμένες περιπτώσεις.

Πηγή
Μας λές χωρίς να ντρέπεσαι δηλαδή πως Αυστραλία ψωνίζουν 890 adv κάπου 8700€??

Και μάλιστα πως η CF moto θα ζητήσει πάνω κάτω τα ίδια λεφτά??!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Πέρασα το προηγούμενο Σάββατο απτον αντιπρόσωπο της cfmoto (φέρνει και benelli,voge ο ίδιος) εδώ στην Πάτρα για να δω το clx 700 απο κοντά και κυρίως να δω την ποιότητα του.
Μπορούσα να το συγκρίνω και με κάποια άλλα μηχανάκια που είχε παραδίπλα πχ benelli trk 502 + voge 300ds και νομίζω πως ήταν ένα -ισως και 2 - κλικ πάνω το cf.
Σε βαφή, κολλήσεις πλαισίου, περιφερειακά, διακόπτες κλπ.
Είναι μια καλή είδηση όσον αφορά και το αδερφάκι του το 800 που αποτι μου είπε θα έρθει περίπου τα Χριστούγεννα Ελλάδα.
Γενικά υπάρχει θέμα με τη διαθεσιμότητα μοτοσυκλετων όπως μου είπε.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πολύ καλό ακούγεται , εμένα με ψήνει

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δηλαδή τώρα θα βρίσκεσαι σε τρίλημμα μετά το Ducati και το KTM...?:p
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ειναι το πιο όμορφο από όλα , φορτωμένο με τα πάντα και σε τιμή χώμα , γιατί όχι .

Είμαι ακόμα σε αναμονή για το σωστό μεχανακι , αλλιώς θα ξεπεσω σε ντουκατι βε4

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ειναι το πιο όμορφο από όλα , φορτωμένο με τα πάντα και σε τιμή χώμα , γιατί όχι .

Είμαι ακόμα σε αναμονή για το σωστό μεχανακι , αλλιώς θα ξεπεσω σε ντουκατι βε4

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σου εύχομαι να..... ξεπεσεις στο ντουκάτι :happy:
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Το 800MT Sport (σε χρώμα Black Starlight) και 800MT Touring (σε Ocean Blue) θα κοστίζει 12.990 και 13.990 δολάρια Αυστραλίας αντίστοιχα .
Μετατρέποντας σε ευρώ, αντιστοιχούν σε 8.100€ και 8.700€ . Για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης, το KTM 890 Adventure κοστίζει 13.990 δολάρια στην Αυστραλία (500 περισσότερα απ' όσο κοστίζει στην Ιταλία) και το Yamaha Ténéré 700 πωλείται για 11,100 δολάρια, 1.000 περισσότερα από ό, τι στην Ιταλία.
Τα περισσότερα μοντέλα της Honda κοστίζουν λίγο λιγότερο από ό,τι στην Ιταλία, ακόμη και 10% σε ορισμένες περιπτώσεις.

Πηγή
Στην Ιταλία το KTM 890 Adventure στοιχίζει 13.490 euro και το Τενερε 700 στοιχίζει 10.100 euro...λέει το άρθρο.

Μολίς το διάβασα το Post, ήμουν έτοιμος να πάω Ιταλία να το φέρω ( το ΚΤΜ) οδικώς ( αν δεν με άφηνε στο δρόμο)
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Το 890 γιατί το θες; Αν δεν είναι R δεν μπαίνει καν στην συζήτηση. 14690

Δλδ ιταλία 14690,αγγλία 11.000 λίρες (13.000€) και εδώ εμείς 16300€;

WTF
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Το θέμα δεν ειναι τι λένε οι αντιπροσωπείες αλλά οι νόμοι στην Ελλάδα.
Πέρα από την διαφορά στον ΦΠΑ (έχουμε τον τρίτο υψηλότερο στην Ευρώπη) έχουμε και την φοβερή πρωτοτυπία επιπλέον φόρων εισαγωγής. Για την ακρίβεια υπάρχει ο φόρος που ονομάζεται τέλος ταξινόμησης και επιβαρύνει τις μοτοσυκλέτες κατά μέσο 7%...είναι κλιμακωτή ανάλογα με τα κυβικά.

Βέβαια για να έχει οποιοδήποτε νόημα μια τέτοια σύγκριση θα πρέπει να συγκρίνουμε τις μεταξύ μας τιμές λιανικής και όχι κάτι που βρήκαμε σε προσφορά σε μια άλλη χώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Ειναι το πιο όμορφο από όλα , φορτωμένο με τα πάντα και σε τιμή χώμα , γιατί όχι .

Είμαι ακόμα σε αναμονή για το σωστό μεχανακι , αλλιώς θα ξεπεσω σε ντουκατι βε4

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και το benelli trk 502 πολύ όμορφο με 50αρη μπροστινό κ λοιπές ομορφιές ..........
Το είχε ερωτευτεί ο ανιψιός μου, το αγόρασε χωρίς δεύτερη σκέψη,
8 μήνες το κράτησε :UH:
 
Top Bottom