CFMOTO 800MT 2021

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Δοκιμή του ΜΤ 800 σήμερα.
Πολύ καλο το ζύγισμα της αν έκοβε λιγο παραπάνω το τιμόνι θα ηταν άψογο στην κίνηση της πολης.

Κάλυψη απο τον αερα πολυ καλή για το υψος μου -188cm- ημουν με jet κρανος και δεν ένιωσα ουτε στροβιλισμούς ουτε πιεση προς τα πισω εως τα 185 που ειδα στο κοντέρ. Υπήρχε όμως ενας ενοχλητικός βομβος που δεν κατάφερα να καταλάβω απο που ερχόταν Απο το φαίρινγκ ,τον κινητήρα ; Δεν κατάλαβα.

Μοτέρ που άκουγε απο χαμηλά με οποια σχέση έχοντας ενα μικρό δισταγμό στην αρχή λόγω περίεργης λειτουργίας του ψεκασμού σε συνδυασμό με το ηλεκτρικό γκάζι. Κιβώτιο πραγματικά απίστευτο με αίσθηση τύπου κλικ χωρις ασάφειες. Συμπλέκτης βούτυρο. Να επανέλθω στον ψεκασμο και να πω οτι αν δεν ειναι θεμα ρύθμισης θα πρεπει να το δουν απο την αρχη το θεμα στο εργοστασιο.

Θεση οδήγησης λιγο άβολη -εισαι χωμένος μεσα στην μοτοσυκλέτα- για εμένα καθως ήθελα λιγο ψηλότερη σελα και φαρδύτερο τιμονι το οποιο ειναι μεταβλητής διατομης.

Ποιότητα συναρμολόγησης και βαφή επιτρέψτε μου να πω οτι ηταν σε κορυφαίο επίπεδο. Ουτε τριγμοί ουτε θολα σημεια στο χρώμα.

Ανάρτηση εμπρός παρόλο τα θηριώδη καλάμια και τις στιβαρές πλακες επιεικώς αθλιο. Ισως έφταιγαν οι ρυθμίσεις που πιθανόν ηταν οτι να 'ναι και σε πολλές περιπτώσεις το εχανα. Ειδικα σε μια περίπτωση με χασιμο του δρόμου και περιπου 150 χλμ παρακάλαγα να ειχε σταμπιλαιζερ.
Το πισω αμορτισέρ ειχε καλή λειτουργεία και απορροφούσε καθε ανωμαλία εχοντας σωστη απόσβεση. αμια σχεση με το εμπρος το οποιο επιμενω οτι ηταν αρρύθμιστο παντελώς με μια πάρα πολυ σφιχτη αίσθηση.

Ζεστή ζεστή ζεστή οχι μόνο στην πολη αλλα και εξω. Ειδικα ο δεξιος αστράγαλος παρόλο που φορούσα μπότα ζεματίστηκε . Ούτε στο Multi δεν ένοιωσα τοσο ζεστή. Με οτιδήποτε αλλο παπούτσι απλα ξεχαστε το.

Στα 10150 με πινακίδες το touring ισως αν υπήρχε διόρθωση στο θεμα ψεκασμού και της ευαισθησίας του ηλεκτρικού γκαζιού. Σε οτι αφορα το μπροστινο ειμαι σιγουρος οτι ηταν κακορυθμισμενο και δεν ειχα τον χρονο να το ψαξω.
 

Dev1l

Μέλος
Περιοχή
Κεντρική Μακεδονία
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
CFMOTO 800MT Touring 2022
Το πολυαναμενόμενο CFMoto 800MT Touring μέσα από τα δικά μου μάτια στο σημερινό test ride:

Χωρίς να μπω σε πολλές λεπτομέρειες πάμε στα κυρίως θετικά και μετά στα αρνητικά με λίγα λόγια στο ψητό!

+ Θετικά:
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, κάποιος ανέφερε στο forum πως τα πλαστικά είχαν κενά, αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση, από την συναρμολόγηση έως και το τελικό φινίρισμα μοιάζουν κατηγόριας ανταγωνιστών πολλαπλής αξίας.

Πλαίσιο στιβαρό και Ωραια κολλημένο με προσοχή στην λεπτομέρεια.

Ανάρτηση πίσω τρομερή

Σέλα άνετη για πολλά πολλά χιλιόμετρα

Στρίβει με την σκέψη, κανένας κόπος για γρήγορο ελιγμό.

Ροπή και δύναμη που τρομάζουν, πραγματικά εγώ που έρχομαι από vstrom 650 τρόμαξα, στο sport δεν κάθεται κάτω ο τροχός στο rain κάθεται κάτω αλλά αν γυρίσεις απότομα τον καρπό τότε θα κάνει και ενα powerslide, μικρό αλλά υπάρχει.

Οθόνη πολλαπλών ενδείξεων και πολυλειτουργικος, μεγάλος, ευκρινής και πολύ καλή φωτεινότητα ακόμα και κάτω από τον ήλιο.

Αυτό θα πει full extra, πραγματικά έχει τα πάντα πάνω!

Αρνητικά:

Δεν τα χαρακτρίζω σαν αρνητικά αλλά σαν εντύπωση που χρίζουν βελτίωσης:

Quick Shifter, λίγο ασαφες και όχι τόσο smooth λειτουργία.

Η μπροστινή ανάρτηση μάλλον αρρύθμιστη για το βάρος μου, δεν έχω άποψη σε αυτό αλλά νομίζω πως θέλει ρύθμιση κατά την παραλαβή. Μπορεί να είναι και η ιδέα μου.

Το πίσω φρένο έχει αίσθηση κάπως μαλακή αλλα και απότομη, τόσο απότομη που αμέσως εμπλέκεται το ABS, δηλαδή με ελαφρύ πάτημα δεν κόβει ευκολα και μόλις βάλεις παραπάνω πιεση εμπλέκεται το σύστημα abs. Ευτυχώς η κατάσταση βελτιώνεται πολύ με το μπροστινό, σίγουρα θέλει άλλα τακάκια πίσω η κάποια ρύθμιση.

Έπρεπε να έχει TC περισσότερο για νέους αναβάτες και αυτούς που έρχονται από μικρότερης ιπποδύναμης μηχανές.

Η ζελατίνα ήθελε μικρή βελτίωση λόγο του buffeting, λίγο αλλά υπάρχει.

Η αποκριση του γκαζιου δεν είναι τόσο όσο το μεγαλώνουν κάποιοι, είναι άμεσο, είναι καλό αλλα θα μπορούσε να βελτιωθεί λίγο. Μετά από 10 λεπτά σε οδήγηση εντός πόλης το συνήθισα.

Στα 9.990€ είναι τζάμπα, πραγματικά είναι υπέροχο, κάνεις τα πάντα! Πολυεργαλείο, αν κάποιος αφήσει στην άκρη τα στερεότυπα περί καταγωγής θα απολαύσει πραγματικά ένα πολύ καλό εργαλείο, φθηνό και με επώνυμα υλικά. 3 χρόνια εγγύησης απεριορίστων χιλιομέτρων.

Ότι ερώτηση έχετε μου λέτε να σας απαντήσω!
 
Τελευταία επεξεργασία:

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε
Για το πισω φρένο δε καταλαβα κατι ως προς τη λειτουργία του abs,δεν είμαι και fan του πισω φρένου παρα μονο για διορθώσεις πριν τη στροφή με πολλά οπότε δε ξέρω, πάω πάσο
Ως προς το γκάζι, οκ παλι αντιλαμβάνομαι πως το λες,αλλά αρκουδογκαζο δεν εχει με την καμία
Ο ψεκασμός έχει θεματακια, δε σε ενόχλησε ιδιαίτερα, ούτε εμένα επίσης, θα ήθελα να διορθωθεί εννοείται
Έτοιμος είσαι
Καλορίζικο :)
 

Dev1l

Μέλος
Περιοχή
Κεντρική Μακεδονία
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
CFMOTO 800MT Touring 2022
Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε
Για το πισω φρένο δε καταλαβα κατι ως προς τη λειτουργία του abs,δεν είμαι και fan του πισω φρένου παρα μονο για διορθώσεις πριν τη στροφή με πολλά οπότε δε ξέρω, πάω πάσο
Ως προς το γκάζι, οκ παλι αντιλαμβάνομαι πως το λες,αλλά αρκουδογκαζο δεν εχει με την καμία
Ο ψεκασμός έχει θεματακια, δε σε ενόχλησε ιδιαίτερα, ούτε εμένα επίσης, θα ήθελα να διορθωθεί εννοείται
Έτοιμος είσαι
Καλορίζικο :)
για εμένα που έρχομαι από άλλη κατηγορία έχει αλλά αυτό είναι άποψη μου, προφανώς για κάποιον ποιο έμπειρο ισως να μην του φανεί! Για το πίσω φρένο αναφέρομαι ότι η εμπλοκή του abs είναι πολύ πιο μεγάλη από όσο ισως να έπρεπε… είπαμε απόψεις! Να είσαι καλά! :)
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
για εμένα που έρχομαι από άλλη κατηγορία έχει αλλά αυτό είναι άποψη μου, προφανώς για κάποιον ποιο έμπειρο ισως να μην του φανεί! Για το πίσω φρένο αναφέρομαι ότι η εμπλοκή του abs είναι πολύ πιο μεγάλη από όσο ισως να έπρεπε… είπαμε απόψεις! Να είσαι καλά! :)
Για το πισω φρενο αναφέρθηκα καθότι αυτή τη στιγμή κάτοχος βεστρόμ άνευ abs φυσικά, και επειδή γνωρίζω το abs του στρομ, θεωρώ προσωπικά οτι ειναι για σφαλιάρες, εξου και η άποψη μου
Είπαμε απόψεις!
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Για το πισω φρενο αναφέρθηκα καθότι αυτή τη στιγμή κάτοχος βεστρόμ άνευ abs φυσικά, και επειδή γνωρίζω το abs του στρομ, θεωρώ προσωπικά οτι ειναι για σφαλιάρες, εξου και η άποψη μου
Είπαμε απόψεις!
Στο v strom σκεφτεσαι κάτσε να πατήσω λιγο πίσω φρένο και σχεδόν ταυτόχρονα το abs αρχίζει να κοπαναει.
Είμαι σε σοβαρές σκέψεις να βγει off στον πίσω τροχό.

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Dev1l

Μέλος
Περιοχή
Κεντρική Μακεδονία
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
CFMOTO 800MT Touring 2022
Σήμερα παρέλαβα το δικό μου, εντελώς διαφορετικά τα φρένα, άρα μάλλον κάτι παίζει με του τεστ μοντέλο. Πραγματικά καμία σχέση, τα φρένα είναι πολύ καλά. Ένα σπάσιμο άσχημα που έφαγα είναι ότι το tbox είναι έξτρα αξεσουάρ 300€!!! και όχι στάνταρ στον εξοπλισμό, όποτε το navigation και γενικότερα η εφαρμογή στο κινητό δεν δουλεύει χωρίς αυτό. Βέβαια το Bluetooth υπάρχει κανονικά στην μηχανή, όποτε μουσική και κλήσεις δρομολογούνται κανονικά. Κρίμα γιατί αυτή είναι κακή εντύπωση, στα πρώτα λέει ήταν δώρο από την μαμά εταιρία ενώ στα αλλά πληρώνουμε….
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Σήμερα παρέλαβα το δικό μου, εντελώς διαφορετικά τα φρένα, άρα μάλλον κάτι παίζει με του τεστ μοντέλο. Πραγματικά καμία σχέση, τα φρένα είναι πολύ καλά. Ένα σπάσιμο άσχημα που έφαγα είναι ότι το tbox είναι έξτρα αξεσουάρ 300€!!! και όχι στάνταρ στον εξοπλισμό, όποτε το navigation και γενικότερα η εφαρμογή στο κινητό δεν δουλεύει χωρίς αυτό. Βέβαια το Bluetooth υπάρχει κανονικά στην μηχανή, όποτε μουσική και κλήσεις δρομολογούνται κανονικά. Κρίμα γιατί αυτή είναι κακή εντύπωση, στα πρώτα λέει ήταν δώρο από την μαμά εταιρία ενώ στα αλλά πληρώνουμε….
Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος!!!!
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Καλοτάξιδο και να το καταευχαριστηθεις!!!
Αναμένουμε reviews, σε βάθος χρόνου, θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
για κάποιο λόγο μου λέει μην επιτρεπόμενος τύπος αρχείου. Θα το ψάξω λίγο να ανεβάσω!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις ευχές σας!
Επειδή κάτι παίζει μάλλον με το site δεν μου επιτρέπει ούτε link, οπότε εδώ είναι όσοι θέλετε!

Τα κατάφερες με τις φωτογραφίες...
Καλοτάξιδοι και περιμένουμε εντυπώσεις!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις ευχές σας!
Επειδή κάτι παίζει μάλλον με το site δεν μου επιτρέπει ούτε link, οπότε εδώ είναι όσοι θέλετε!

Καλοταξιδος Διαολίδη ,να σου χαρίσει πολλές όμορφες εικόνες εύχομαι.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καλοταξιδο.
 
Top Bottom