Continental trail attack 3

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εχει βάλει κανένας φιλος το παραπανω λάστιχο;
Εντυπώσεις;
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Δεν νομιζω να εχουν ερθει στην Ελλαδα ακομα.
Εχω σφυριξει στον ouzakias μολις ερθουν να μου φερει ενα ζευγαρι.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Δεν νομιζω να εχουν ερθει στην Ελλαδα ακομα.
Εχω σφυριξει στον ouzakias μολις ερθουν να μου φερει ενα ζευγαρι.
Α γι αυτο δεν βρισκω καμμία ελληνική παρουσίαση...
Γνωρίζεις αν ειναι διγομα;
 

Geo

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE R 2011
HONDA XRV 750 1999
Τα έβαλα την Πέμπτη...έφυγα ταξίδι,μέχρι τώρα με λίγο βρεγμένα και οδήγηση εθνική διπλός με full πράγματα,πολύ καλή πρώτη εντύπωση ,αλλά νομίζω οτι δεν κάνου για το μηχανάκι μου,για το λόγο οτι με πολύ ήρεμη οδήγηση και χωρίς ίχνος ξεσπάσματος στο γκάζι,ίσα ίσα...οδήγηση με ροή,η φθορά μου φαίνεται αρκετή....
Θα επανέλθω με πιο ολοκληρωμένη άποψη...
Καλή ανάσταση!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Τα έβαλα την Πέμπτη...έφυγα ταξίδι,μέχρι τώρα με λίγο βρεγμένα και οδήγηση εθνική διπλός με full πράγματα,πολύ καλή πρώτη εντύπωση ,αλλά νομίζω οτι δεν κάνου για το μηχανάκι μου,για το λόγο οτι με πολύ ήρεμη οδήγηση και χωρίς ίχνος ξεσπάσματος στο γκάζι,ίσα ίσα...οδήγηση με ροή,η φθορά μου φαίνεται αρκετή....
Θα επανέλθω με πιο ολοκληρωμένη άποψη...
Καλή ανάσταση!
Ευχαριστούμε για το review.!!
Καλη ανάσταση!
 

Geo

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE R 2011
HONDA XRV 750 1999
Άαα...ξέχασα να αναφέρω την πολύ γρήγορη "κορώνα" τους και τα μεγάλα περιθώρια κλίσης...
 

Geo

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE R 2011
HONDA XRV 750 1999
Επιστροφή μετά απο 800χλμ περίπου,μικτής διαδρομής...εθνική οδός,επαρχιακές και περίπου 30 χλμ βατού χωματόδρομου.
Όλα αυτά,δικάβαλο με γεμάτα σαμάρια,γεμάτη βαλίτσα και full tank bag
Ζεσταίνεται εύκολα,και όταν παραζεσταθεί,δεν γλιστράει όπως μερικά...μεγάλα περιθώρια κλίσεων,με καλή πληροφόρηση και χωρίς να τρομάζει...
Το πήρα λάθος κάπου και μου έδιωξε μπροστινό πολύ όμορφα και επανήλθε επίσης όμορφα..Εκεί μου άρεσε...
Χωρίς να το πιέσω πολύ βέβαια,αλλά στη βροχή,πολύ σταθερό σε υψηλές ταχύτητες και άριστο στο φρενάρισμα.Ξαναλέω,οτι δεν το πίεσα στο βρεγμένο σε στροφές.
Σκληρός σκελετός,γρήγορη κορώνα,μαλακή γόμα.
Απλά θεωρώ όπως είπα πιο πάνω οτι θα "τελειώσει" νωρίς...
Θα δείξει.Πάντως η πρώτη εντύπωση είναι πάρα πολύ θετική,παρόλο που ήμουνα αρνητικός απ την αρχή με τα conti.
Αυτά απο μένα παλληκάρια.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Έχεις δοκιμάσει κάποιο αντίστοιχο 90/10 για να δώσεις συγκριτικό. Όπως Α41, Scorpion Trail 2 ή κάτι άλλο ? Στον χωματόδρομο πως το είδες?
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Πρωτα 1000 χλμ και για εμενα απο το conti sport attack 3.
Ζεσταμα σχετικα γρηγορα. Κρατημα μεχρι στιγμης αψογο. Χτες 10 το βραδυ στον Αγιο Ρωσσο TT δεν εκανε τσικ.... πολυ καλο.
Σκληροτερος σκελετος. Θελει λιγο αερα παραπάνω σε σχεση με τα tkc70.
Θα δουλευω αυτα τους ζεστούς μηνες και δικαβαλα και το ιερο tkc70 χειμωνα.


Δειχνει πως θα αντεξει 12Κ χλμ. Περιπου
 

Geo

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE R 2011
HONDA XRV 750 1999
Έχεις δοκιμάσει κάποιο αντίστοιχο 90/10 για να δώσεις συγκριτικό. Όπως Α41, Scorpion Trail 2 ή κάτι άλλο ? Στον χωματόδρομο πως το είδες?
Τα συγκεκριμένα που αναφέρεις,όχι...η σύγκριση γίνεται απο την αίσθηση και εμπειρικά σε σχέση με άλλα λάστιχα ασφάλτινα,είτε σε on-off μηχανάκια είτε σε ss...
Στο χώμα το μόνο που έχω να πω,είναι οτι δεν σκίστηκαν κάπου κι αυτό μου αρκεί.
Η άποψή μου για το θέμα "χώμα",είναι λίγο απόλυτη...ή τακούνια μεγάλα και σοβαρά ή τίποτα.Όλα τα υπόλοιπα,είναι ασφάλτινα με ποσοστό ευαισθησίας στα σκισίματα...
Ταπεινή μου λογική-αντίληψη...
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Geo συμφωνώ μαζί σου σε αυτή την αντίληψη αν κάποιος θέλει να πάρει το 100% από κάθε πλευρά.
Το πρόβλημα όμως για μένα είναι ο συμβιβασμός που πρέπει να κάνω όταν θέλω για παράδειγμα να κάνω ένα ταξίδι το οποίο είναι 800 χλμ. άσφαλτο και το πολύ άλλα 150-200 χώμα. Αλλά στο χώμα δεν θα κάνω αγώνα απλά να μπορώ να περάσω ήρεμα από όλες τις δυσκολίες μιας καλοκαιρινής χωμάτινης διαδρομής ενίοτε πολύ δύσκολης, φυτευτή πέτρα, ψιλοκροκάλα και με μπόλικο χαλίκι, πολύ μαλακό χώμα σαν λάσπη κλπ. Τέτοιες καταστάσεις τις έχω περάσει και με Bridgestone TW152, και απλά ψάχνομαι για κάτι πολύ καλύτερο. Ο συμβιβασμός αυτός περιέχει και ότι θα πρέπει να αποδίδει άριστα 100% σε βροχή και άσφαλτο μιας και οδηγώ και χειμώνα (ακόμα και με στρωμένα χιόνια μου έχει τύχη) για ανάλογα χιλιόμετρα. Αδιαφορώ για το αν πρέπει να τα αλλάξω στις 10000 χλμ. αλλά θεωρώ πολύ σημαντικό αυτό που είπες να μην σκίζονται στην ταλαιπωρία όπως άκουσα για τα Pirelli Scorpion trail 2 τα οποία ήταν υπέροχα στην άσφαλτο γενικά αλλά δεν αντέχουν την ταλαιπωρία. Οι εμπειρίες σας αυτή την στιγμή μου είναι πολύτιμες και περιμένω περισσότερη ανατροφοδότηση. Επίσης αν κάποιος έχει παρατηρήσει μειωμένη αυτονομία με κάποιο λάστιχο?
Μια πρώτη σκέψη που κάνω είναι τα Metzeler Karoo Street, Pirelli Scorpion Rally STR.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Geo

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE R 2011
HONDA XRV 750 1999
Ok... το πιασα.
Σε καταλαβαίνω,γιατί είμαι 12 μήνες το χρόνο πάνω στο μηχανάκι.
Σ αυτό το κομμάτι λοιπόν,μέχρι στιγμής,κανένα παράπονο...αντέξανε με πολύ βάρος σε χωματόδρομους με κοφτερές πέτρες (Παξούς) χωρίς να σκιστούν πουθενά και μου έκανε εντύπωση για ασφάλτινο λάστιχο...
Βέβαια,ήταν κρύα όταν μπήκα.
Μέχρι τώρα λοιπόν για ασφάλτινα,έχω να πω τα καλύτερα.
Απλά περίμενε αν έχεις επιλογή,να περπατήσουν λίγο ακόμη γιατί κι εγώ δεν έχω βγάλει ασφαλή συμπεράσματα.
Όσα λέω,είναι για μέχρι τώρα....είδωμεν.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Σε ευχαριστώ Geo για την βοήθεια σου. Όπως κατάλαβες ο συμβιβασμός πονάει αλλά πρέπει να τον κάνω αφού δεν μπορώ να αλλάζω λάστιχα ανάλογα το που θα πηγαίνω.
Δίνω ιδιαίτερη έμφαση στην άσφαλτο μιας και εκεί κάνω τα περισσότερα χλμ. κατά 95% τριβάλιτσος και το καλοκαίρι και με την γυναίκα πάνω. Πάντως δεν αποκλείω και το Α41 Bridgestone αφού έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από πάρα πολλούς με αντίστοιχης κατηγορίας / βάρους μηχανές χωρίς φυσικά να ξεχνάω και τα αρνητικά από όσους έχουν ειπωθεί.
Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί που έχουν δοκιμάσει αυτού του είδους τα λάστιχα είτε έχουν μια πολλή βαριά μηχανή που δίνει άλλα χαρακτηριστικά στο λάστιχο ή και είναι από ξένες χώρες με άλλη άσφαλτο, οπότε η δική μας χρήση από ντόπιους οδηγούς είναι πιο καλή για ασφαλή συμπεράσματα.
Έχω υπομονή δεν βιάζομαι να τα βάλω ακόμα, τα TW152 που φοράω πάνω έχουν 12000 χλμ. μέσα σε ένα χρόνο και νομίζω ίσως να έχουν φτάσει στη μέση της φθοράς. Απλά είναι ένα καλό λάστιχο παλιάς κοπής που το πέλμα του το έχουν αντιγράψει πολλοί. Μέτριο στο νερό, καλό για ταξίδι χιλιομετροφάγου και φορτωμένο, πρέπει να ζεσταθεί αρκετά για να αποδώσει σε πολύ καλή άσφαλτο όπου μπορείς να πάρεις γενναίες κλίσεις και φορτωμένος. Στο χώμα μόνο σε στεγνό και πατημένο, αντέχει πάρα πολλή ταλαιπωρία. Εντός δρόμων Αθήνας θέλουν απαλό χεράκι. Τώρα αρχίζουν και δείχνουν την γήρανση τους καθώς έχουν σκληρύνει και γλιστράνε λιγάκι πιο εύκολα. Θέλω να βγάλω το καλοκαίρι με αυτά και από Σεπτέμβριο πάμε για άλλα.
Θα τα άλλαζα τώρα μόνο αν καταφέρω να έρθω στο ADV-TrOFFy-2019.
 

ilias1972

Μέλος
Όνομα
ilias
Μοτό
bmw r1150 gs
καλησπέρα!
Περισσότερα συμπεράσματα από τα εν λόγω ελαστικά?
 

Geo

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE R 2011
HONDA XRV 750 1999
Τελευταία συμπεράσματα πρίν το χειμώνα κι απο μένα...
Ότι είχα πει παραπάνω,ισχύει ...
Αυτό που έχω να συμπληρώσω,είναι οτι δεν κάνει για πόλη...καλό όπως είπα για ταξίδια,αλλά στην πόλη είναι ικανό να φαγωθεί,αλλά όχι να ζεσταθεί.
 
Top Bottom