Crash bar

Kirikas

Μέλος
Περιοχή
Χίος
Όνομα
Kirikas
Μοτό
Africa Twin 750 XRV
Καλησπέρα σας,
Έχω παρατηρήσει ότι τα κάγκελα της μηχανής μου λόγο πτώσης έχουν πάρει ελάχιστα. Προσπάθησα έτσι όπως ήταν βιδωμένα να τα τραβήξω αλλά δεν κουνήθηκαν καθόλου.
  1. πως θα μπορέσω να το τσεκάρω 100%
  2. μπορώ κάπως να τα επαναφέρω πιστεύεται. σκέφτηκα να τα ζεστάνω και να προσπαθήσω να τα τραβήξω λίγο.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Μήπως να τα αφαιρέσεις κ να δουλέψεις με άνεση σε αυτα σε κάποια μέγγενη.
Επάνω αν ζορίσεις μπορεί κ να κάνεις ζημιά σε κάποιο σπείρωμα κτλ
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Όχι πάνω ,τουλάχιστον εγώ δεν θα το επιχειρούσα.
Κάποιοι βέβαια το έχουν κάνει και πάνω
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν είναι τόσο απλή η δουλειά που περιγράφεις. Αν κατάφερνες κάγκελο να το ισιωσεις με τα χέρια σου σημαίνει πως είτε είσαι ο μεταλλαγμένος εγγονός του Σουγκλάκου είτε τα κάγκελα είναι της πλάκας!

Ιδανικά πρέπει να βγει από επάνω το κάγκελο και αν γίνεται στον πάγκο με μια μαστοριά και ανα λογα το στραβωμα να το επαναφέρεις.

Η άλλη λύση είναι για πάνω στο μηχανάκι να κάνεις καποια τεχνική φανοποιιας δηλαδή να χρησιμοποιήσεις ίσως κάποιους ιμάντες ( όπως αυτούς που δένουν στα φορτηγά η σε τρέιλερ με καστανια) και αφού στηρίξεις από την αντίθετη πλευρά στα πιο δυνατά σημεία της μηχανής να ζεστανεις λίγο αν γίνεται έστω με ένα θερμοπιστολο το σημείο που στραβωσε και με τον ιμάντα να τραβηξεις έξω το κάγκελο. Αυτό ίσως δοκίμαζα εγώ σε μια τέτοια περίπτωση αν και θα προτιμούσα να βγάλω το κάγκελο. Όλα τα παραπάνω απαιτούν χώρο, σημεία στήριξης ανάλογα,εργαλεία προφανώς και κάποια μαστορια
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Καλησπέρα σας,
Έχω παρατηρήσει ότι τα κάγκελα της μηχανής μου λόγο πτώσης έχουν πάρει ελάχιστα. Προσπάθησα έτσι όπως ήταν βιδωμένα να τα τραβήξω αλλά δεν κουνήθηκαν καθόλου.
  1. πως θα μπορέσω να το τσεκάρω 100%
  2. μπορώ κάπως να τα επαναφέρω πιστεύεται. σκέφτηκα να τα ζεστάνω και να προσπαθήσω να τα τραβήξω λίγο.
Πανω στο μηχανάκι οχι,και αυτο διότι μιλάμε για σιδεριά βιδωμενη σε τύπο αλουμινίου .
Επίσης εχε στα υπόψιν, οτι αν τα ισιωσεις και καταφέρεις να τα ξαναβάλεις, θα ξαναστραβωσουν ευκολότερα αν τύχει η κακιά στιγμή
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Έχεις κάγκελα heed να φανταστώ;;; Τα δικά μου μπήκαν λίγο μέσα σε μια πτώση στο Γράμμο και μου έσπασε το πλαϊνό πλαστικό του ρεζερβουάρ....ευτυχώς ήταν το αριστερό έδεσα ένα ιμάντα σε ένα κορμό και τον ένωσα με άλλο ιμάντα στο κάγκελα και ανασηκώνοντας την μηχανή στο Σταν σαν να βάζει λάδι αλυσίδας με απότομες κινήσεις ήρθαν .....

Αλλά η συγκεκριμένη εταιρεία είναι ότι χειρότερο στα υλικά της χαχαχ , το πλαστικό δεν το αλλαξα γιατί περιμένω στην επόμενη πτώση να σπάσει τελείως

xrv_world_explorer
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
υπάρχει πρόταση για κάποιον μάστορα για τέτοιες δουλειές;
έχω κάτι κάγκελα εκτός μοτο που θέλουν μία σχετική δουλίτσα..
Αθήνα
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Καλησπέρα σας,
Έχω παρατηρήσει ότι τα κάγκελα της μηχανής μου λόγο πτώσης έχουν πάρει ελάχιστα. Προσπάθησα έτσι όπως ήταν βιδωμένα να τα τραβήξω αλλά δεν κουνήθηκαν καθόλου.
  1. πως θα μπορέσω να το τσεκάρω 100%
  2. μπορώ κάπως να τα επαναφέρω πιστεύεται. σκέφτηκα να τα ζεστάνω και να προσπαθήσω να τα τραβήξω λίγο.
Αν έχουν πάρει ελάχιστα και δεν σε ενοχλούν τότε άστα όπως είναι.Χειρότερα θα γίνουν αν τα επαναφέρεις,θα προσθέσεις κι άλλη "αδυναμία" σε κείνο το σημείο.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
υπάρχει πρόταση για κάποιον μάστορα για τέτοιες δουλειές;
έχω κάτι κάγκελα εκτός μοτο που θέλουν μία σχετική δουλίτσα..
Αθήνα
Ματσόλα και άγιος ο θεός

xrv_world_explorer
 

Kirikas

Μέλος
Περιοχή
Χίος
Όνομα
Kirikas
Μοτό
Africa Twin 750 XRV
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό που θα προσπαθούσα είναι αυτό που είπε ο tc-drift. Θα το έδενα σε σταθερό σημείο από την μια μεριά τύπου με κάποιο βύσμα στο έδαφος και με ιμάντα μετά, από την άλλη μεριά με παπαγαλάκι στο ίδιο ύψος με το μηχανάκι να το δέσω με ιμάντα ώστε να μπορέσω να το επαναφέρω.
Δεν με ενοχλούν πολύ τα κάγκελα που είναι στραβά απλά ακουμπάει στο πλαστικό πάνω και το έχει ραγίσει.
 
Top Bottom