Crash bars HEED για f800. Η γνωμη σας μετράει...

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Ηρθε ο καιρός επιτέλους να βάλω τα καγκελα στο μοτόρι μου.
Θέλω και "χαμηλά" και "ψηλά" κάγκελα.

Εως τώρα η επιλογή λοιπόν ηταν αυτή http://www.ebay.ie/itm/New-Crash-bars-Engine-Protection-Upper-For-BMW-F800GS-F700GS-F650GS-2008-2013-/401093632420 αλλά εχει μόνο τα πάνω.
Βάλε και αυτά που είναι τα κάτω http://www.ebay.ie/itm/Crash-bars-Protection-For-BMW-F800GS-F700GS-F650GS-2008-2013-Black-D-/401216260088?hash=item5d6a5a47f8:g:I0UAAOSw6aVUnoM~ και τώρα εχω το σύνολο οπως φαινεται στη φωτο.
Σύνολο: 236+157=393 Ευρά.

Μετά απο πολύ ψάξιμο στο νετ για το τι υπάρχει απο τις διάφορες εταιρείες, βρήκα και αυτά της Πολωνικής Heed http://www.ebay.com/itm/CRASH-BARS-HEED-BMW-F-800-GS-08-12-F-650-08-12-GS-Bunker-/182464782303?fits=Make:BMW και απο οσο φαίνεται στις φωτό και στις πληροφορίες που διάβασα, μου καλύπτουν τα ζητούμενα και εκτός αυτού μου αρέσουν και στην εμφάνιση τους.
Σύνολο: 212 Ευρά.

Τα ξαναψάχνω όμως και στο δικό τους side και τα βρίσκω με τρομερά χαμηλότερη τιμή https://www.crashbars.eu/pl/p/Gmole-do-BMW-F-800-GS-08-12-F-650-GS-08-12-Bunkier-/243
Τιμή = 559 zl (Ζλότι) που με ιντερνετικό μετατροπέα μου λέει οτι κάνουν 129,52 Ευρώ!

Αυτά που θέλω τώρα να ρωτήσω είναι:
Καταρχάς αν υπάρχει κάποιος φίλος που να τα έχει βάλει και να μου πεί αν είναι όντως έτσι όπως τα κατάλαβα (πάνω-κάτω) και αν αξίζουν σαν ποιότητα κατασκευής.

Πώς μπορώ να αγοράσω απο την ίδια την εταιρεία;
Εχει αγοράσει κανείς κατευθείαν απο αυτούς; Είναι αξιόπιστη εταιρεία; Είδα οτι δεν έχει pay-pal.
Εχω πολύ μικρή εμπειρία απο ιντερνετικές αγορές και όλες ηταν απο e-bay ή Ελληνική αγορά.
Εκανα μια προσπάθεια δοκιμαστικά για αγορά και δεν έβγαλα άκρη.

Τα φώτα σας παρακαλώ :thinking::thanx:
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Τα έχω εγώ.
Αγορά από εδώ
http://www.heed.com.pl/index.php/en/gmole-heed-gs-800-08-12-bunkier-en
Από προστασία είναι πολύ σούπερ και είναι τα μοναδικά που έχουν δύο σημεία πιασίματος μεταξύ τους. Έχει πέιπαλ στο σάιτ όπως βλέπεις και γενικότερα έχουν πουλήσει αρκετά στο advrider.
Μία φώτο εδώ
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Δημήτρη επειδή είμαι στην δουλειά και δεν με αφήνει το firewall να μπώ σε αυτή τη σελίδα, εσύ τι τιμή τα πήρες; Πληρωμή σε ευρώ έγινε;
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Οκ! Οταν θα πάω σπίτι θα το κοιτάξω απο εκεί.

Το λινκ που έβαλά απο το σαιτ τους το τσέκαρες;
Θα υπάρχει κάποιος τρόπος να αγοράσω απο εκεί για να τα πάρω στα 130ευρώ που βγαίνει;
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πρόσεξε λίγο γιατί έρχονται αρκετά ψηλά. Είχα της AdventureSpek και δεν με εμπόδιζαν ιδιαίτερα στα γόνατα (174 ολόκληρα εκατοστά ύψος). Ο @Markas όμως με τα 180+ (δεν τον έχω μετρήσει κιόλας) είχε θέμα όταν καβάλαγε το (γρήγορο) κίτρινο μοντέλο...
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Αυτό να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί. Όμως είμαι και εγώ ένα από τα μοντέλα του 1,75cm και έτσι όπως τα λες, μάλλον την γλυτώνω!!
Γενικά το μπόι μας είναι σημείο αναφοράς για τους κατασκευαστες
:):)

Στάλθηκε από το C2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: yns

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Αυτό να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί. Όμως είμαι και εγώ ένα από τα μοντέλα του 1,75cm και έτσι όπως τα λες, μάλλον την γλυτώνω!!
Γενικά το μπόι μας είναι σημείο αναφοράς για τους κατασκευαστες
:):)

Στάλθηκε από το C2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
1.82 είμαι και είχα θέμα. Όχι πως δε μπορούσα να οδηγήσω αλλά κοπανούσα στο άσχετο τα γόνατα και σε μακροχρόνια χρίση θα έτρωγα στάνταρ καμία καλή.
Εγώ έχω τα Touratech (νομίζω πως έχουν αλλάξει μοντέλο πλέον, εγώ τα είχα πάρει το 09) τα οποία ξεκινούσαν απότομα προς τα μπρος και δεν υπήρχε θέμα.


Με 1.75 πιθανότατα δεν έχεις θέμα φαντάζομαι.
 
Reactions: yns

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Ναι Νίκο, και εγώ έτσι θέλω να πιστεύω, θα με χωράει στα πόδια χωρίς να με ενοχλεί.
Συγκρίνοντας και την φωτό σου με του δημήτρης, βλέπω να εχω περίπου 20 cm περιθώριο σε κανονική καθιστή στάση.

Thaks για την φωτό:l2:
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Προσπάθησα να κάνω λοιπόν την παραγγελία απο το σαιντ τους στη Πωλονία και μου απάντησαν οτι δυστυχώς δεν μπορώ να αγοράσω απο εκεί διότι οι τιμές αυτές και τα εξοδα αποστολής είναι γαι την Πωλονία.

Για την Ελλάδα που είμαι, μου είπαν οτι μπορούν να κρατήσουν την παραγγελία, αλλα το κόστος είναι στα 195 ευρώ όπως και στο σαιντ που μου πρότεινες και εσύ δημήτρης.
Οπότε καταλήγω σε αυτά τα κάγκελα και σύντομα θα κάνω και την παραγγελία.:yes:
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Ναι ετσι πιστεύω και εγω!

Θα ενημερώσω και με φωτογραφικό υλικό οταν γίνει η δουλειά;):photo:
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Τελικά η ωρα τους έφτασε, η παραγγελία έγινε και καμια 10αρια μέρες μετά τις είχα στα χέρια μου!!!!!

Επιτέλους!

Το πιο πολυπόθητο εξτρα που ήθελα να βάλω στην ον-οφ μηχανή μου οταν θα την επαιρνα, ήταν οι μπάρες..:happy::happy::happy::happy:

Η συσκευασία τους άψογη και γενικά κανένα παράπονο απο την εταιρεία αποστολής HEED.

Το μόνο αρνητικό ειναι οτι πλέον είναι +7 κιλά, αλλά χαλάλι τους!













Καθαρισμός λοιπόν όλων των σπειρωμάτων αναμονής με το κολαούζο και κόλα Loctite 243 για τις βίδες συγκράτησης, για να είμαστε σωστοί!



Και ιδου το αποτέλεσμα που μου κάλυψε πραγματικά τα γούστα, όπως τις ήθελα τις βρήκα τελικά:)










Στην θέση οδήγησης και στην οδήγηση δεν εχω το παραμικρό θέμα και η απόσταση απο το γόνατο μου είναι καμια 20αρια πόντους.

Ευχαριστώ πολύ τα παιδια που μου εδωσαν τις διάφορες πληροφορίες και με βοήθησαν ετσι να καταλήξω σε αυτή την επιλογη και να το κάνω οπως πραγματικά το ήθελα:thanx::stm:..
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
rangos τελικα ποσο σου βγηκαν με τα μεταφορικα?

Στάλθηκε από έναν όμορφο κόσμο που ήρθα με το GS
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
rangos τελικα ποσο σου βγηκαν με τα μεταφορικα?

Στάλθηκε από έναν όμορφο κόσμο που ήρθα με το GS
Αν θυμάμαι καλά ήταν 204€ όλα τα έξοδα.


Στάλθηκε από το C2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Πολυ καλη τιμη! Αχρειαστα να ναι κ καλα ταξιδια συντροχε

Στάλθηκε από έναν όμορφο κόσμο που ήρθα με το GS
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Πολυ καλη τιμη! Αχρειαστα να ναι κ καλα ταξιδια συντροχε

Στάλθηκε από έναν όμορφο κόσμο που ήρθα με το GS
Όντως πολύ καλή γιατί είναι πάνω κάτω μπάρες και με δύο δεσιματα μεταξύ τους. Και επίσης δείχνουν ότι είναι πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.
Τις προτείνω με κλειστά μάτια ;)

Στάλθηκε από το C2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom