CRF 1000 AFRICA TWIN ADVENTURE-DCT

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σύντροχε forester καλοτάξιδο το νέο σου μοτόρι να το χαρείς!

Καθώς ενδιαφέρομαι για την επετειακή Africa (είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε αυτή και το 1290 SA R) θα μου ήταν χρήσιμη η άποψή σου μετά από κάποια χλμ που λογικά θα έχεις κάνει.

Πιο συγκεκριμένα αν έχεις διάθεση και χρόνο πες μου τα αρνητικά σε σχέση με το gs που είχες πριν καθώς από εκεί έρχομαι κι εγώ.

Τέλος λύσε μου σε παρακαλώ μια απορία , από κάγκελα καθώς έμαθα πως τα μαμά είναι διακοσμητικά σε ποια λύση κατέληξες που να ταιριάζουν στην επετειακή έκδοση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Νικολαε καλησπερα και καλως ηρθες στο φορουμ.
Δυστυχως δε μπορω να απαντησω μ ευκολια.....
Δυσκολα ερωτηματα εθεσες!
Δε μπορω να συγκρινω την Αφρικα με το gs ( το οποιο παραμενει στην κατοχη μου).
Αν ομως θες ενα μειονεκτημα, αυτο ειναι σιγουρα η αδυναμια να δεσεις πανω στην Αφρικα ενα σακο, αν εισαι δικαβαλος.
Να πω ακομα ενα. Η αφρικα σουζαρει ευκολα με το βαρος του συνεπιβατη, σ αντιθεση με το gs που το κανει μονο αν το θες. Αυτο εχει επιπτωση στην κινηση σε αποτομες ανηφοριες με φουλ φορτιο, που το gs τα κανει ολα ευκολα.
Γενικα μου δινει την εντυπωση ενος φαν μπαικ για εναν.... (συγκρινω με gs και η συγκριση ειναι χαοτικη υπερ της γερμανιδας για δικαβαλη χρηση).


Τωρα εχει και το dct το μοντελο που θελεις κι εδω αλλαζουν ολα! Ειναι καταπληκτικο εργαλειο και προσφερει μοναδικη εμπειρια χρησης!

Τα περι προστασιας μ εχουν αποσχολησει αλλα χωρις λυση ακομα. Καποιες λυσεις που εχουν εφαρμοστει στα προηγουμενα crf1000 δεν ταιριαζουν με τα εργοστασιακα καγκελα του αντβεντσουρ. Τα οποια δε θα τα ελεγα και διακοσμητικα, αλλα δεν εχουν και καμια δοκιμασια στην πλατη τους ακομα κι ευτυχως :) . Εκει που βλεπω προβλημα, ειναι χαμηλα στον κινητηρα στα πλαγια, ειδικα δεξια, στο καπακι της καμπανας και στο dct που ειναι εκτεθειμενα. Ισως μια καλυτερη ποδια με προεκτασεις να ειναι μια καλη λυση εκει.



Τελος, το αλλο μηχανακι που λες το 1290..., καμια σχεση ρε φιλε!
Αλλο πραμα! Δε νομιζω οτι εχει κοινα με την αφρικα για να τα συγκρινεις. Ισως η παραπλησια τιμη τα φερνει σε ανταγωνισμο μεταξυ τους, αλλα κατα τα αλλα καμιά σχεση!
Αν σ αρεσει το ενα, δε θες το αλλο κι αντιστροφα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κι αλλη μια συγκριση με το gs.
Αναρτησεις!
Στις μεγαλες ανωμαλιες με μικρη ταχυτητα, μακραν καλυτερη η Αφρικα. Αντιστροφα, πανω απο τα 100 χαω καλυτερο το gs!
Στο χωμα με την αφρικα αρκουν 2 λαστιχα και μπαινεις οπως εισαι (+προστασιες...) κι εχεις μια χαρα συμπεριφορα και ταχυτητα ευκολα. Δεν κοπαναει οπως το gs.

Επειδη ομως προσφατα εκανα βολτα ενα 1290, εκει ολα ειναι μαγικα με τις αναρτησεις! Πραγματικα χαζεψα!
Αν το 1290 σ αρεσει γενικως και το μπατζετ σου φτανει εκει, νομιζω ειναι οτι καλυτερο στα μεγαλα on off!!!!
 
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
Ευχαριστώ & καλώς σας βρήκα!

Έδωσα ένα 1200gs adv το οποίο αν και το θεωρώ ιδιαίτερα αξιόλογο μηχανάκι απλά το βαρέθηκα και ξενέρωσα με το telelever στο χώμα. Σε ταξίδια εκδρομές βέβαια δικάβαλος 3 βάλιτσος ήταν μανούλα αλλά αυτά πλέον δεν θα γίνονται με την ίδια συχνότητα οπότε προτιμώ κάτι πιο ευέλικτο.

Η επετειακή άφρικα μου αρέσει πολύ εμφανισιακά αλλά κάτι με κρατάει και δεν ξέρω τι... ίσως ότι όταν την καβάλησα (δεν την έχω οδηγήσει ακόμα) δε με έπεισε σαν πρώτη εντύπωση ποιοτικά όσο τα ευρωπαϊκά μοντέλα. Επίσης το θέμα με τα κάγκελα με απασχολεί αρκετά καθώς στην ίδια τη honda μου είπαν πως τα μαμά είναι μόνο διακοσμητικά! Για το dct ακούω τα καλύτερα αλλά δεν νομίζω να με κερδίσει από μόνο του. Περιμένω να την οδηγήσω σύντομα όπως και να έχει.

Αλήθεια από κατανάλωση τι λέει?



Το 1290 SA R, το καραγουστάρω όσο δεν πάει αλλά από την άλλη προτιμώ την αξιοπιστία παρά τη δύναμη 160 αλόγων... Πάντως είναι έρωτας το ρημάδι!
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester : like για την ασορτι στολή!
Το μπουφαν λες.....
Γιατι το παντελονι ειναι bmw rally pro 2
:laugh:

Και αυτο το σετ sinisalo (εχω και το παντελονι αλλα παει μεσα στη μποτα κι ηταν too much για φωτο σε αστικο περιβαλλον) το εχω απο το 2005:ha
 
Top Bottom