CRF 1000L AFRICA preparing for big trips

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μετά απο αρκετό καιρό με τον συνδιασμο επάνω εργοστασιακά κάγκελα και κάτω touratech με τον αντίστοιχο έξτρα ανταπτορα , θεωρώ την επιλογή μου εξαιρετικά πετυχημένη .
Το βάρος απο τα επάνω κάγκελα ειναι αμελητέο απο τα κάτω ειναι γύρω στα 3-4 κιλά .
Ολα βάφτηκαν σε χρώμα μαύρο σατινέ .
Ταυτόχρονα εβαλα στο εμπρός μέρος ένα προβολακι τις rigit με custom βάσεις .
http://www.rigidindustries.com/led-lighting?f[0]=field_product_family:5146

Αγόρασα μια http://www.altrider.com/altrider-pillion-rack-for-the-honda-crf1000l-africa-twin/pid/2189/cid/1
Για να φορτώσω τον σάκο και το packsafe χωρίς να σκίσω την σέλα .

Εβαλα ακόμα αυτο το αξεσουάρ https://kriega.com/works-series/fork-seal-covers
Για να προστατεύσω τις τσιμούχες γιατί έχω μπροστά μου πολύ χώμα και σκόνη .
Επίσης εχουν εμφανιστεί στο εξωτερικό πολλές αναφορές για πρόβλημα στις τσιμούχες , όποτε ειναι ένα καλό μέτρο προστασίας .

Το μπροστινό σύστημα θα ανοιχτεί στα 24000 χιλιόμετρα για αλλαγή λαδιού , πιστεύω οτι θα βρω ίχνη απο σκουριά καθώς όσοι τα εχουν ανοίξει ,αντικρίζουν αυτο το θέαμα .

Η χοντα στο crf1000 έχει κάνει οικονομία σε πολλά σημεία και έχει ρίξει πολύ την ποιότητα σε ένα πραγματικά καλό μηχανάκι με αίσθηση πούπουλο .

Το λεπτό καπάκι που έσπασε o @XLGeorge ειναι ένα απο τα σφάλματα τις εταιρίας , τουλάχιστον σύντομα θα υπάρχει ενισχυμένο αφτερ μάρκετ .
Η μηχανή θελει έξτρα προστασία με ποδιά και κάτω κάγκελα οπωσδήποτε .

To πιρούνι που δεν ειναι ανοδιωμενο και γι'αυτο βγάζει ίχνη σκουριάς με αποτέλεσμα στην πρώτη αλλαγή όλοι να τρέχουν να κάνουν ανοδιωση .

Η ακτίνες τον τροχών , άλλο ένα μεγάλο θέμα , κακής ποιότητας με αποτέλεσμα στο 6μηνο να σκουριάζουν .Αν και υπάρχουν φημες για βελτιωμένες ακτινες απο το μοντέλο του 2017 στο εξωτερικό λενε οτι δεν βλέπουν καμία διαφορά .(στο δικό μου οι πίσω ακτίνες εχουν γίνει χάλια ,τις εμπρός τις άλλαξα με αφτερ μάρκετ μαζι με το στεφάνι )

Άλλαξα το εμπρός στεφάνι και τις ακτινες με αυτο http://www.bartubeless.it/en/bartubeless/bartubeless-system

Α.γιατι είχαν 3 φίλοι ατύχημα απο σκασμενο λάστιχο εμπρός (ο ένας στην Αθηνών - Κορίνθου ) με αποτέλεσμα να διαλυθεί αυτός και η Μότο (ktm 990)

Β.γιατι είχαν σκουριάσει οι ακτινες

Γ.γιατι αυξάνετε η αντοχή του στεφανιού κατα 70% λόγο διαφορετικών υλικών και κερδίζεις σε βάρος .

Έχει και αλλα θετικά που βοηθούν στο καλύτερο στήσιμο και καλύτερο στρίψιμο αλλα δεν τα ξέρω .


Το μοτέρ ακούγετε εξαιρετικά , μεσα στο κέντρο τις Αθήνας δεν έχει ανεβάσει ποτε θερμοκρασία ,η κατανάλωση ειναι εξαιρετικη και στο ταξίδι ειναι πολύ φιλικό .

Αν ρυθμίσεις την ανάρτηση στα μέτρα σου το μπροστινό γίνετε ενδοτικό και το πίσω μπορεί να ακολουθήσει άνετα .
Αν θα έκανα μια αλλαγή , θα ήταν να αλλάξω το πίσω ελατήριο , χωρίς να με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα έως τώρα .

Μπορείς να το χώνεις στις στροφές τέρμα (με τα αυτιά κάτω όπως λέει ο XLGeorge)

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω καμία φωτο τις προκοπής .




Sent from my iPhone using Tapatalk
κωστα τελικα εκανες δουλεια με τον ιταλο βλεπω...μπραβο,αν κραταγα το 990 θα προχωραγα...και που σαι στο camo πες του τζιμανιου που τα εφτιαξε,τα δικα μου ηταν καλυτερα:D
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
κωστα τελικα εκανες δουλεια με τον ιταλο βλεπω...μπραβο,αν κραταγα το 990 θα προχωραγα...και που σαι στο camo πες του τζιμανιου που τα εφτιαξε,τα δικα μου ηταν καλυτερα:D
Ναι όλα κομπλέ , σήμερα έκανα αλλαγή στο εμπρός λάστιχο και έλεγχο εσωτερικά , όλα σούπερ με την ζάντα του Ιταλού .
Την έκανα την δουλειά τότε που το κουβεντιάζαμε μαζί .

Το τζιμανι πήρε καινούργιο μεκανακι και δεν κατεβαίνει από τα βουνά , άντε κατεβαίνει για να φτιάξει καινούργια σχέδια .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλημέρα σε όλους .
Έχω ένα φίλο που αγόρασε ένα crf1000 και σε μικρό διάστημα το τράκαρε «καλά» .
Το μηχανάκι δεν φτιάχνετε όποτε θα το κρατήσει για ανταλλακτικά , του ζήτησα την εμπρός ζάντα η οποία έχει γίνει τετράγωνη και θα μου την στείλει άμεσα . Η ερώτηση μου είναι : το κέντρο τις ζάντας θα έχει στραβώσει ; Πως θα κάνω έναν έλεγχο ; Και αν είναι ένα ευαίσθητο κομμάτι που στο τρακάρισμα την ακούει εύκολα ;

Έχω στην αποθήκη μου ένα στεφάνι καινούργιο , όποτε αν το κέντρο είναι καλό θα χρειαστώ μόνο ακτίνες και έτσι θα έχω έναν δεύτερο μπροστινό τροχό .

Θα το έχω στα χέρια μου σε καμία 10αρια μέρες , αύριο θα μου το στείλει .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλημέρα σε όλους .
Έχω ένα φίλο που αγόρασε ένα crf1000 και σε μικρό διάστημα το τράκαρε «καλά» .
Το μηχανάκι δεν φτιάχνετε όποτε θα το κρατήσει για ανταλλακτικά , του ζήτησα την εμπρός ζάντα η οποία έχει γίνει τετράγωνη και θα μου την στείλει άμεσα . Η ερώτηση μου είναι : το κέντρο τις ζάντας θα έχει στραβώσει ; Πως θα κάνω έναν έλεγχο ; Και αν είναι ένα ευαίσθητο κομμάτι που στο τρακάρισμα την ακούει εύκολα ;

Έχω στην αποθήκη μου ένα στεφάνι καινούργιο , όποτε αν το κέντρο είναι καλό θα χρειαστώ μόνο ακτίνες και έτσι θα έχω έναν δεύτερο μπροστινό τροχό .

Θα το έχω στα χέρια μου σε καμία 10αρια μέρες , αύριο θα μου το στείλει .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Λογικά, σε ακτινωτή ζάντα, το κέντρο θα είναι καλό.
Δεν ξέρω πώς θα μπορούσες να το ελέγξεις όμως. Ίσως σ αυτούς που επισκευάζουν ζάντες....,. θα μπορούσαν να το τσεκάρουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω μόνο σε τορνο ή σε κάποιον πολύ έμπειρο λαστιχα μπορείς να το δεις!
Στραβό κέντρο έχω δει σε gs από κατασκευή.....δεν νομίζω να στραβωνουν ευκολα
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τίποτα δεν θα'χει πάθει το κέντρο Κωστή.(κατά 99%)
Στη στούκα ,την παραμόρφωση την απορροφούν κατά σειρά ,ελαστικό-στεφάνι-ακτίνες-καλάμια.
Και 8 να γίνει το στεφάνι ,το κέντρο δεν δέχεται άμεσα περιμετρικές κρουστικές δυνάμεις.
Το μόνο που μπορεί να συμβεί σε σφοδρή στιγμιαία συγ-Κρουση ,είναι να γίνει ζημιά στα ρουλεμάν του τροχού ,λόγω σύνθλιψης τους ,μέσω τον δυνάμεων που θα ασκήσει πάνω τους ο άξονας του τροχού.

Δεν παίρνεις τον πίσω τροχό ,που ναι ,πιό αναγκαίος ;
Μπροστά αφήνεις το WILD ολούθε κι είσαι ΟΚ.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Και εγω θα σου πρότεινα να το πας σε ενα μηχανουργείο και εκει θα σου πουν με ακρίβεια σε τι κατάσταση είναι.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Οκ έχω τορνο, όποτε θα πάω εκεί μια βόλτα να το δουν !
@el-Gatto ο πίσω τροχός δεν έχει πάθει τίποτα , όποτε δεν τον δίνει . Τον μπροστά μου τον έκανε δώρο .

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας όλους !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Οκ έχω τορνο, όποτε θα πάω εκεί μια βόλτα να το δουν !
@el-Gatto ο πίσω τροχός δεν έχει πάθει τίποτα , όποτε δεν τον δίνει . Τον μπροστά μου τον έκανε δώρο .

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας όλους !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γυρναω παρασκευη. Φερε το κεντρο , να το ελενξουμε και να πιουμε καφε.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Γυρναω παρασκευη. Φερε το κεντρο , να το ελενξουμε και να πιουμε καφε.
Μπαίνω στο πτηνό τώρα , γυρνάω Δευτέρα , Τρίτη θα πιούμε πρωινό καφέ στο γνωστό σημείο !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Μπαίνω στο πτηνό τώρα , γυρνάω Δευτέρα , Τρίτη θα πιούμε πρωινό καφέ στο γνωστό σημείο !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ζωνη να βαλεις Κωστα...


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ΤΗΝ ΕΒΑΨΕΣ ,που και πότε?
Λειπω μεχρι την ερχομενη Κυριακη.
Απο Κυριακη οποτε θες :)
Θα μιλησουμε αμα τη επιστροφη μ ;)
 
Top Bottom