CRF 1000L AFRICA preparing for big trips

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
:eek:mg: γιατι ετσι? σε ξενερωσε καπου στο μακρινο ταξιδι? :thinking:
Όχι στα δυο μεγάλα ταξίδια που έκανα ήταν τέλειο , και στο δικαβαλο τέρμα φορτωμένο και στο μονοκαβαλο .
Απλά θα κάνω μια αλλαγή .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Κάτι θα έρθει στο γκαράζ αλλά ακόμα το ψάχνω , πάω βόλτα στις αντιπροσωπείες και δεν βγάζω άκρη .



Sent from my iPhone using Tapatalk
Γιατί όμως την δίνεις δεν μας είπες :D

Και μετά από τέτοια ταξιδαρα που σε πήγε :(

Τι σε χάλασε, τι ψάχνεις παραπάνω κλπ :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιατί όμως την δίνεις δεν μας είπες :D

Και μετά από τέτοια ταξιδαρα που σε πήγε :(

Τι σε χάλασε, τι ψάχνεις παραπάνω κλπ :)
Το είπε Γιάννη.
Θέλει μια αλλαγη.
Το χει αυτό ο Κώστας, δε μένει χρόνια με κάποιο μηχανάκι ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτα που ΔΕΝ πανε συνεργεια δεν βγαζουν γουστα :p
μιλάμε για διαστροφή , έτσι...;
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
μιλάμε για διαστροφή , έτσι...;
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
Τα σιδερα δεν ειναι για να τα παντρευομαστε οποτε :cool: καβαλαμε οτι μας ευχαριστεί:) Ασε που πλεον τα πορτοκαλι ειναι πολυ μπροστα και δεν πανε στο γιατρο ;)
 

rulenstein

Μέλος
Όνομα
Andreas
Μοτό
Africa CRF1000
Καλησπέρα σε όλους,

Νέος στο φόρουμ. Καλές βόλτες σε όλους με ασφάλεια!

Κοιτάω για κάγκελα για το Africa μου (CRF1000 DCT). Διάβασα με προσοχή όλες τις προηούμενες σελίδες αλλά ακόμα έχω 2 απορίες.

  • Έχει βάλει κανείς τα μαύρα κάγκελα της GIVI και ποια ειναι η γνώμη σας;
  • Ποια είναι η γνώμη αυτών που έβαλαν τα SW Motech;
Γενικά είμαι μεταξύ των Heed, GIVI και SW Motech.

Μια περίληψη για ότι κάγκελα έχω βρει:
  1. Heed: εχω διαβάσει πάρα πολύ καλές κριτικές (για την αντοχή τους) και είναι μακράν τα πιο value for money καγκελα στην αγορά (200 ευρω και καλύπτει και πάνω και κινητήρα σε ενα κομματι). Απλά αισθητικα είναι πολύ μεγάλα και κρυβουν και το Twin (τα γράμματα) στο πλαι.
  2. Givi: πανω - κάτω βγαίνουν περιπου 320 ευρώ αλλα δεν ξέρω αν είναι τόσο αξιόπιστα/ποιοτικά.
  3. Alt-rider: πανάκριβα (700$ το σετ πανω κάτω), οπότε τα απέκλεισα λόγω τιμής.
  4. Outback Motortek: είναι διακριτικά και έχω διαβάσει καλές κριτικές αλλά δυστυχως στο site τους φαίνεται οτι τα καγκελα για το DCT version είναι out of stock.
  5. SW Motech: ωραία είναι αλλά θα είναι διαθέσιμα τέλος Μάρτη και το κόστος πάει στα 400 ευρώ πάνω-κάτω.
  6. Hepco Becker: είναι πιο ακριβά, πάνε στα 460-500 ευρώ πάνω-κάτω και αισθητικά μοιάζουν με της GIVI (τα οποία είναι και αρκετά φθηνότερα και ετοιμοπαράδοτα), άρα δε βλέπω γιατί να τα πάρω.
Αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλα που μου διεφέυγουν είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

Ευχαριστώ!

Ανδρέας
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Καλησπερα Ανδρεα.
Εγω εχω βαλει τα καγκελα της GIVI πανω και κατω(και την ποδιά).Δεν το εψαξα πολυ να σου πω την αληθεια γιατι απο εκει που το πειρα ειχαν ετοιμοπαραδοτα τα συγκεκριμενα.Απο αποψη βαφης και εφαρμογης τα βρισκω πολυ ποιοτηκα.Ευτηχως δεν εχει τυχει να τα δοκιμασω και ελπιζω να μην χρειαστει ποτε.Παντως με βαση αυτα που εγραψες παραπανω εκτος απο τα καγκελα της HEED απο θεμα τιμης βλεπω πως τα καγκελα της GIVI ειναι η καλυτερη επιλογη.
Σε γενικες γραμμες ολα τα καγκελα ειναι για να προστατεψουν απο μικρο πτωσεις.Αν η πτωση ειναι γερη τοτε δεν νομιζω οτι καταρχην θα μας ενδιαφερουν τα καγκελα και κατα δευτερον θα παθουν(λογικα)ανεπανορθωτη ζημια.
Ολα τα παρεπανω εννοειται ειναι προσωπικη μου γνωμη χωρις να εχω κανενα συμφερον η εμπειρια απο καμια εταιρεια.
Φιλικα,Γιωργος.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Ευχαριστώ για την απάντηση Γιώργο!

Περιμένω μια απάντηση από την Outback Motortek γιατι παίζει να ξαναβγούν, αν όχι θα πάω για της Givi.
Να βάλεις αυτά που έχουν την καλύτερη αντισκωριακή προστασία σε συνθήκες γκαράζ.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Για μπαταρία έχει ψαχτεί ή αλλάξει κανείς?
Η δική μου στα 3 χρόνια δεν δείχνει και στα καλύτερα της...
Για την γνήσια μου είπαν 165 ευρώ
Δεν νομίζω :p

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ας γράψει.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Για μπαταρία έχει ψαχτεί ή αλλάξει κανείς?
Η δική μου στα 3 χρόνια δεν δείχνει και στα καλύτερα της...
Για την γνήσια μου είπαν 165 ευρώ
Δεν νομίζω :p

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ας γράψει.
Η μπαταρία που φοράει το δικό μας είναι της Yuasa τύπος YTZ14S (Gel? - made in Japan)


Μπορείς να βάλεις πανομοιότυπη ταϊβανέζικη με υγρά με 50-70 ευρώ...


Αν βάλεις gel πρόσεξε να είναι φρέσκια, γιατί έρχονται φορτισμένες έτοιμες από το εργοστάσιο και συχνά είναι πολυκαιρισμένες και δεν διαρκούν όσο θα 'πρεπε...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν ειναι Gel η YTZ14S, AGM ειναι, με υγρα αλλα κλειστου τυπου, την ιδια φορανε και τα ΚΤΜ 1Χ90.

Η τιμη της Yuasa αυτη ειναι, γυρω στα 140-150ευρω, γιατι εχει πολυ μικροτερο μεγεθος απο τις κλασσικες ΥΤΧ14.

Συμφωνω απολυτα με ταιβανεζικη ή καποια αλλη μαρκα, ανετα θα βγαλει αλλα 3 χρονια. Εαν ειναι να πας στα λεφτα της γνησιας, χιλιες φορες βαλε λιθιου με τα ιδια λεφτα.
 
Top Bottom