CRF 1000L AFRICA preparing for big trips

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Τώρα μετά απο αρκετά χιλιόμετρα εντός πόλης , σε εθνική και επαρχιακό έχω να πω για το μηχάνημα οτι ειναι εξαιρετικό .
Καλή κάλυψη απο τον αέρα για το ύψος μου (1,74)
Η σέλα ειναι απόλαυση , τα όργανα υπερπλήρη και το τραξιον σώζει απο την απίθανη ελληνική άσφαλτο .
Sent from my iPhone using Tapatalk
συμφωνουμε σε ολα οσα περιεγραψες...
εκτος απο την σελα ρε φιλε...
για μενα αισχος...
σκληρη και με κουραζει !!!
μετα απο 4 μεγαλες βολτες και 2 μικρα ταξιδια (=6500χλμπεριπου) σε ασφαλτο μονο, λιγο εθνικη και σχεδον ολα σε ορεινο στροφιλικι παντα δικαβαλος...εεεε!! η σελα ειναι αστα να πανε!!! σκληρη και αβολη...για μενα τουλαχιστον...
ζελατινα...--->κανενα προβλημα με τον αερα...ισως γιατι βοηθα το εξτρα ζελατινακι των 5,5 ποντων ....
 

GGS

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Honda CRF 1000L-Africa Twin
Τα ειδα και μου άρεσε που τα ειδα και πάνω στο μηχανάκι σου , μου αρέσει το σχήμα και εμπρός όπως σου είπα αργότερα θα βάλω ένα προβολακι.

Βασικά κλίνω προς τα altrider , ειναι πιο hardcore αλλα ειναι σουπερ σε μια τούμπα που θα φας στην άλλη άκρη του κόσμου .

Να σώσουμε το ψυγείο ειναι το θέμα και μετά ολα τα αλλα .

Όποτε μάλλον πρεπει να παρω τα κάγκελα πάνω κάτω ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σχετικά με το ψυγείο, θα σου πω κάτι που παρατήρησα.
Μετά την βόλτα στην Διρφυ με τα παιδιά και ενώ όλο το μηχανάκι είχε γίνει σκ@τα από τις λασπες, τα ψυγεία δεν είχαν ίχνος λάσπης.
Το googlara λίγο γιατί μου έκανε εντύπωση και βρήκα κάπου σε ένα αμερικάνικο φόρουμ έναν βλαμμενο Αμερικανό που δεν πρέπει να έχει πατήσει άσφαλτο με το μηχανάκι να λέει κάτι για το σχήμα τους και την γωνία που έχουν κι ότι προστατευονται πολύ καλά από πέτρες, λάσπη κλπ.
Φυσικά, άμα την φάνε από το πλάι θα την ακούσουν.

Δες κι αυτά τα Κάγκελα

https://outbackmotortek.com
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Σχετικά με το ψυγείο, θα σου πω κάτι που παρατήρησα.
Μετά την βόλτα στην Διρφυ με τα παιδιά και ενώ όλο το μηχανάκι είχε γίνει σκ@τα από τις λασπες, τα ψυγεία δεν είχαν ίχνος λάσπης.
Το googlara λίγο γιατί μου έκανε εντύπωση και βρήκα κάπου σε ένα αμερικάνικο φόρουμ έναν βλαμμενο Αμερικανό που δεν πρέπει να έχει πατήσει άσφαλτο με το μηχανάκι να λέει κάτι για το σχήμα τους και την γωνία που έχουν κι ότι προστατευονται πολύ καλά από πέτρες, λάσπη κλπ.
Φυσικά, άμα την φάνε από το πλάι θα την ακούσουν.

Δες κι αυτά τα Κάγκελα

https://outbackmotortek.com
Αχαχαχαχαχα

Καλά τις περισσότερες φορές απο την πλαϊνή την ακούνε τα ψυγεία .

Πολύ ωραία και αυτα τα κάγκελα , "δεμένες " κατασκευές !

Δεν την γλιτώνω την 500αρα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Επειδή διαβάζω για την Άφρικα στο φέισμπουκ και σε ξένα φόρουμς, να σου πω ότι εξυμνούν τα θερμαινόμενα γκριπς της Oxford (touring model).
Είναι με 5 σκάλες :eek: και σε φυσιολογική τιμή (100 euro).


Ωραία κατασκευή και με πολλές επιλογές .φευγουν τα ευρώ σας να ειναι καπνός .

Όσοι τα έχετε κάνουν δουλειά τα θερμαινόμενα ; δεν είχα ποτε !

Κάποιοι λενε οτι μπορείς να βγάλεις και χειμώνα με απλό εντουραδικο γάντι και θερμαινόμενα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ωραία κατασκευή και με πολλές επιλογές .φευγουν τα ευρώ σας να ειναι καπνός .

Όσοι τα έχετε κάνουν δουλειά τα θερμαινόμενα ; δεν είχα ποτε !

Κάποιοι λενε οτι μπορείς να βγάλεις και χειμώνα με απλό εντουραδικο γάντι και θερμαινόμενα


Sent from my iPhone using Tapatalk

:yew::yew::yew::yew::yew::yew: αυτο...τιποτα αλλο...!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία κατασκευή και με πολλές επιλογές .φευγουν τα ευρώ σας να ειναι καπνός .

Όσοι τα έχετε κάνουν δουλειά τα θερμαινόμενα ; δεν είχα ποτε !

Κάποιοι λενε οτι μπορείς να βγάλεις και χειμώνα με απλό εντουραδικο γάντι και θερμαινόμενα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ισχύει. ......τα θερμαινόμενα σε γλυτώνουν από χοντρά γάντια.
Αν υπάρχουν και χούφτες με καλή κάλυψη. ......τα enduro γάντια θα σε καλυψουν +
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ωραία κατασκευή και με πολλές επιλογές .φευγουν τα ευρώ σας να ειναι καπνός .
Όσοι τα έχετε κάνουν δουλειά τα θερμαινόμενα ; δεν είχα ποτε !
Κάποιοι λενε οτι μπορείς να βγάλεις και χειμώνα με απλό εντουραδικο γάντι και θερμαινόμενα
Ναι όντως κάνουν δουλειά και μεγάλη διαφορά τα θερμαινόμενα. Αν τα χρησιμοποιήσεις μια φορά θα είναι το Νο.1 έξτρα που θα θες να έχει η επόμενη μηχανή σου.

Συνήθως τα θερμαινόμενα έχουν 2 ή 3 θέσεις. Στην 1η είναι κρύα, στη 2η αρκετά εώς πολύ ζεστά και στην 3η θέση καυτά, που θα πρέπει να έχει λιγότερο από 5 βαθμούς για να τα έχεις σε αυτή τη θέση.

Αυτό είναι το πλεονέκτημα με τα Oxford που παρέθεσα. Ότι με αυτές τις 2 έξτρα θέσεις (5 συνολικά) κάνουν τη διαφορά χωρίς να σε καίνε.
Το 2ο και σημαντικό πλεονέκτημα είναι η τιμή. Κοστίζουν 100 ευρώ ενώ τα μαμά ΚΤΜ και BMW πάνω από 200. Νομίζω και τα μαμά Honda είναι εξίσου ακριβά.
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Τα θερμαινόμενα θα τα καταευχαριστηθείς αφού θα τη χρησιμοποιείς τη μηχανή και χειμώνα, τα μανίσια που έχει του φίλου μου έχουν 5 σκάλες και είναι πολύ αποδοτικά μιας και τα έχουμε δοκιμάσει μέχρι και στα χιόνια!Τώρα από θέμα κόστους τα ζυγίζεις και αποφασίζεις. Για τις χούφτες θα πρότεινα να μην τις αλλάξεις άμεσα μιας και οι μανίσιες δεν είναι τόσο για πέταμα οπότε δεν υπάρχει λόγος να ξοδευτείς άσκοπα (σε βόλτα με πτώσεις σε λάσπη , πάγο κτλ βγήκαν άθικτες).Τα κάγκελα και οι βαλίτσες στις πτώσεις προστάτευσαν το μηχανάκι και δεν είχε ούτε γρατσουνιά, ο φίλος μου έχει τα μανίσια κάγκελα που είναι και όμορφα , οπότε γνώμη μου αν η διαφορά στην τιμή δεν είναι απαγορευτική προτίμησέ τα).
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Φαντάζομαι πως όλο και κάτι θα βγάλει η heavyduties για το νέο Άφρικα και σίγουρα σε καλύτερη τιμή από ότι κυκλοφορεί μέχρι τώρα. Δεν ξέρω κατά πόσο έχετε υπομονή και αν αξίζει η αναμονή. Εγώ στη θέση σας θα έκανα μια επικοινωνία μαζί τους.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αυτο το σκεφτομαι κι'εγω αλλα εχετε υπ'οψη οτι πιανει στην ταπα του ρεζερβουαρ.

Μια αλλη πολυ καλη αλλα σαφως ακριβη λυση ειναι το tankbag Ambato της touratech που πιανει σε πολυ διακριτικο διαμηκη ιμαντα και που βγαινει επισης και με "πινελιες" tricolor και rally red (ακριβοτερο βεβαια).
https://shop.touratech.co.uk/tank-bag-ambato-exp-for-the-honda-crf1000l-africa-twin.html
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Τα θερμαινόμενα θα τα καταευχαριστηθείς αφού θα τη χρησιμοποιείς τη μηχανή και χειμώνα, τα μανίσια που έχει του φίλου μου έχουν 5 σκάλες και είναι πολύ αποδοτικά μιας και τα έχουμε δοκιμάσει μέχρι και στα χιόνια!
Για τα μανισια δεν εχουν ακουστει καλα λογια σε φορουμ του εξωτερικου και ειναι και ακριβα, καλυτερα της Oxford νομιζω.

Εγω παντως που κυκλοφορω καθημερινα ολο το χειμωνα στο Λονδινο αλλα και σε βολτες εκτος τα σ/κ, τη βγαζω με χειμωνιατικα γαντια χωρις προβλημα - αφηστε που τις περισοτερες μερες δεν χρειαζομαι καν τα (βαρεια) χειμωνιατικα γιατι η μεγιστη θερμοκρασια ειναι γυρω στους 10'C.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Δες κι αυτά τα Κάγκελα

https://outbackmotortek.com
Φαινονται πολυ στιβαρα κι'αυτα και εχω διαβασει καλα λογια.

Πληροφοριακα, υπαρχει ενα τεραστιο νημα στο africatwinforum.com το οποιο εχει φοβερο ογκο πληροφοριων για καγκελα:
http://www.africatwinforum.com/forum/193-appearance-body/4177-crash-bars-anyone-got-any-not-honda-ones.html
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Αυτο το σκεφτομαι κι'εγω αλλα εχετε υπ'οψη οτι πιανει στην ταπα του ρεζερβουαρ.

Μια αλλη πολυ καλη αλλα σαφως ακριβη λυση ειναι το tankbag Ambato της touratech που πιανει σε πολυ διακριτικο διαμηκη ιμαντα και που βγαινει επισης και με "πινελιες" tricolor και rally red (ακριβοτερο βεβαια).
https://shop.touratech.co.uk/tank-bag-ambato-exp-for-the-honda-crf1000l-africa-twin.html
Ναι σωστά είναι με σύστημα tanklock που το θεωρώ πολύ πρακτικό μιας και ήδη στο 1150gs adv που έχω με έχει βολέψει πολύ μιας και δεν μου αρέσουν τα bagster , ούτε οι ιμάντες ενώ το κόστος είναι λογικό χωρίς να χάνει σε πρακτικότητα ή ποιότητα.
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Για τα μανισια δεν εχουν ακουστει καλα λογια σε φορουμ του εξωτερικου και ειναι και ακριβα, καλυτερα της Oxford νομιζω.

Εγω παντως που κυκλοφορω καθημερινα ολο το χειμωνα στο Λονδινο αλλα και σε βολτες εκτος τα σ/κ, τη βγαζω με χειμωνιατικα γαντια χωρις προβλημα - αφηστε που τις περισοτερες μερες δεν χρειαζομαι καν τα (βαρεια) χειμωνιατικα γιατι η μεγιστη θερμοκρασια ειναι γυρω στους 10'C.
ο φίλος μου πάντως που από τον Απρίλιο που την πήρε μέχρι σήμερα κοντεύει τα 20000χλμ (ναι 20 όχι 2) και τα έχει χρησιμοποιήσει αρκετά δεν είχε κανένα θέμα. Όσο για το κόστος όντως είναι πιο ακριβά όπως οτιδήποτε honda. Τα oxford είναι από τα πιο καλά στα aftermarket αλλά να τσεκάρετε και το κατα πόσο μπρορεί να δημιουργηθεί θέμα με τα ηλεκτρονικά γιατί ακόμα και για aftermarket συναγερμό στη Honda λένε πως μπορεί να υπάρχει θέμα.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
ο φίλος μου πάντως που από τον Απρίλιο που την πήρε μέχρι σήμερα κοντεύει τα 20000χλμ (ναι 20 όχι 2) και τα έχει χρησιμοποιήσει αρκετά δεν είχε κανένα θέμα. Όσο για το κόστος όντως είναι πιο ακριβά όπως οτιδήποτε honda. Τα oxford είναι από τα πιο καλά στα aftermarket αλλά να τσεκάρετε και το κατα πόσο μπρορεί να δημιουργηθεί θέμα με τα ηλεκτρονικά γιατί ακόμα και για aftermarket συναγερμό στη Honda λένε πως μπορεί να υπάρχει θέμα.
Τα θερμαινόμενα Honda στο eBay παίζουν περίπου στα 220+-

Όσο για το συναγερμό δεν το ήξερα αλλα γενικά αρκετές εταιρίες στηρίζονται στο φόβο που σου προκαλούν σαν αντιπροσωπεία για να μην πάρεις οτιδήποτε after market .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ναι σωστά είναι με σύστημα tanklock που το θεωρώ πολύ πρακτικό μιας και ήδη στο 1150gs adv που έχω με έχει βολέψει πολύ μιας και δεν μου αρέσουν τα bagster , ούτε οι ιμάντες ενώ το κόστος είναι λογικό χωρίς να χάνει σε πρακτικότητα ή ποιότητα.
Όντος αυτο το σύστημα βολεύει πολύ και δεν χαλάει τίποτα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ξανά γυρίζω στο σύστημα με τα θερμαινόμενα γκριπ .

Η απορία μου ειναι μιας και δεν έχω δοκιμάσει ποτε , τα θερμαινόμενα γκριπ ζεσταίνουν την παλάμη , ενώ αντίθετα στη μηχανή κρυώνει συνήθως το επάνω μέρος του χεριού .

Τα λέω σωστά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom