CRF 1000L AFRICA preparing for big trips

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εχω παρει απο αξεσουαρ αυτα που χρειαζομαι για την Αφρικανα που την βγαζω στο δρομο την επομενη Τεταρτη αλλα δεν εχω αποφασισει ακομη για τα καγκελα προστασιας. Δεν μου αρεσουν τα καγκελα που περνανε ψηλα, μπροστα απο το φαιρινγκ. Εχοντας κοιταξει ολα τα υπαρχοντα και εχοντας διαβασει διαφορα σε φορουμ του εξωτερικου, ειχα καταληξει στα Καναδεζικα Outback Motortek.

https://outbackmotortek.com/honda-africa-twin-1000-crash-protection-combo/




Ετοιμαζουν τωρα και προσθετα "χαμηλα καγκελα" που προστατευουν τον κινητηρα, βαζω δυο φωτο του πρωτότυπου.







Ολοι γραφουν οτι ειναι πολυ στιβαρα. Και μπορει κανεις να βαλει μονο τα μεσαια χωρις τα χαμηλα για γενικη χρηση δηλ. χωρις σοβαρο χωμα. Βαρος 5.5kg τα μεσαια + 2.5kg τα χαμηλα. Τι λετε?


Σκεφτομαι παντως ακομη και τα Altrider αν και δεν μου αρεσουν τα "πανω" καγκελα (και εινα και πανακριβα). Κωσταντινε @onroad, τι βαρος εχει ο φουλ Altrider συνδυασμος?
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλησπέρα @XLGeorge , τα κάγκελα θα τα παραλάβω στο τέλος Μαρτίου και έχω παρει μόνο τα επάνω , όποτε τότε θα γνωρίζω και το βάρος .
Τους έστειλα σήμερα και μια ερώτηση για τα κάτω και βλέπουμε .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Να σας ρωτησω κατι ρε παιδια και πιο πολυ εσενα Κωνστντινε. Το africa το παρελαβες με. εργαλεια η οχι. ( ρωταω εσενα Κ. γιατι το πηρες απο Ελλαδα)
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έχει μερικά εργαλεία σε μια εργαλειοθήκη δίπλα στην μπαταρία , αλλα ειναι ίδια με αυτα που έβαζαν στο παπι πριν απο 20 χρόνια .
Δεν έχει εργαλεία για να βγάλεις τους τροχούς κτλ .

Υπάρχουν έξτρα στο eBay με 30€ και το logo τις εταιρίας χαραγμένο .

Επισεις για να βγάλεις τα εργαλεία απο εκει που ειναι πρεπει να έχεις πάντα πάνω σου ένα "Άλεν" 4αρι αν δεν κανω λάθος .

Τραγικό σχεδιαστικό φάουλ .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Έχει μερικά εργαλεία σε μια εργαλειοθήκη δίπλα στην μπαταρία , αλλα ειναι ίδια με αυτα που έβαζαν στο παπι πριν απο 20 χρόνια .
Δεν έχει εργαλεία για να βγάλεις τους τροχούς κτλ .

Υπάρχουν έξτρα στο eBay με 30€ και το logo τις εταιρίας χαραγμένο .

Επισεις για να βγάλεις τα εργαλεία απο εκει που ειναι πρεπει να έχεις πάντα πάνω σου ένα "Άλεν" 4αρι αν δεν κανω λάθος .

Τραγικό σχεδιαστικό φάουλ .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτο το αλεν υπαρχει νομιζω κουμπωμενο κατω απο την σελα. Οσο για τα εργαλεια αυτα εννοω.. πολυγωνα για τροχους μπουζοκλειδο δυο γερμανικα κατσαβιδι πενσα
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Τα πολυγωνα για τους τροχούς δεν τα θυμάμαι , Τα υπόλοιπα τα έχει , το Άλεν δεν το έχω βρει , επίσης έχει κάτω απο τη σέλα ένα συρματόσχοινο περίπου μισό μέτρο , το οποίο δεν έχω καταλάβει που χρησιμεύει , ξέρει κανεις ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
επίσης έχει κάτω απο τη σέλα ένα συρματόσχοινο περίπου μισό μέτρο , το οποίο δεν έχω καταλάβει που χρησιμεύει , ξέρει κανεις ;
αν είναι με τη λογική που και η ΚΤΜ προμηθεύει συρματόσχοινο, τότε είναι για να πιάνεις/δένεις το κράνος σου.
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Τα πολυγωνα για τους τροχούς δεν τα θυμάμαι , Τα υπόλοιπα τα έχει , το Άλεν δεν το έχω βρει , επίσης έχει κάτω απο τη σέλα ένα συρματόσχοινο περίπου μισό μέτρο , το οποίο δεν έχω καταλάβει που χρησιμεύει , ξέρει κανεις ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το συρματοσκοινο (ντυμενο με βυνιλιο και εξεχουν οι ακρες) ειναι για το κλειδωμα του κρανους στο τσιγκελι που εχει κατω απο την σελα
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σχετικα με tankbag, πηρα το Ambato της Touratech μετα απο αρκετο ψαξιμο και προτροπη του επισης Αφρικανου @GGS. Το καλο μ'αυτο το tankbag ειναι οτι οι "βασεις" του ειναι πολυ διακριτικες και δεν αλλιωνουν αισθητικα την περιοχη του ρεζερβουαρ.







Βεβαια λογω σχηματος του ρεζερβουαρ του Αφρικα, ολα τα tankbag ειναι σχετικα μικρα, αυτο ειναι 13 λιτρα ή 20 λιτρα οταν το "ψηλωσει" κανεις ανοιγοντας το σχετικο φερμουαρ. Πανω στη μηχανη δειχνει ως εξης.

 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ωραια και η καινουργια σελα !
Ελα Κωσταντινε, της εβαλα απλα μαυρο καλυμα με ασημενια ραφη στο Μοτο-Κ και δειχνει πολυ πιο κυριλατη απο αυτο το φτηνιαρικο μπλε της μαμας (η δικη σου ειναι μαυρη απο μαμα :ok:).

Χθες ηρθα μ'αυτο στη δουλεια και την κοπανησα νωρις καθως ειχε ωραια μερα οποτε εκανα αλλα 120χμ στρωσιματος. Η σελα του οδηγου θελει φτιαξιμο, τελεια :mad: Ειναι στενη μπροστα εκει που καθεται κανεις και δεν βολευει να καθησει κανεις πιο πισω που ειναι πιο φαρδια (εξαρταται βεβαια και απο τον σωματοτυπο). Και το αφρωδες της ειναι σκληρουτσικο, ειμαι καλομαθημενος απο τη σελα-θρονο του Alp. Επισης το μηχανακι χρειαζεται αλλα φαρδυτερα/χαμηλοτερα μαρσπιε με το καλημερα για να φτιαξει και η θεση των ποδιων, εχω παρει της Motech αλλα δεν ταχω βαλει ακομη πανω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ελα Κωσταντινε, της εβαλα απλα μαυρο καλυμα με ασημενια ραφη στο Μοτο-Κ και δειχνει πολυ πιο κυριλατη απο αυτο το φτηνιαρικο μπλε της μαμας (η δικη σου ειναι μαυρη απο μαμα :ok:).

Χθες ηρθα μ'αυτο στη δουλεια και την κοπανησα νωρις καθως ειχε ωραια μερα οποτε εκανα αλλα 120χμ στρωσιματος. Η σελα του οδηγου θελει φτιαξιμο, τελεια :mad: Ειναι στενη μπροστα εκει που καθεται κανεις και δεν βολευει να καθησει κανεις πιο πισω που ειναι πιο φαρδια (εξαρταται βεβαια και απο τον σωματοτυπο). Και το αφρωδες της ειναι σκληρουτσικο, ειμαι καλομαθημενος απο τη σελα-θρονο του Alp. Επισης το μηχανακι χρειαζεται αλλα φαρδυτερα/χαμηλοτερα μαρσπιε με το καλημερα για να φτιαξει και η θεση των ποδιων, εχω παρει της Motech αλλα δεν ταχω βαλει ακομη πανω.
Η σέλα δηλαδή είναι on-off.....:)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Η σέλα δηλαδή είναι on-off.....:)
Η δικια μας πολυθρονα πως λεγεται δλδ? :D

Ειναι κατι που παρατηρησα κι εγω και το χα γραψει οταν το εκανα test ride (σελα και μαρσπιε)

Καλοριζικο :) , μακαρι να χε εδω την τιμη που εχει σε αγγλια Γαλλια κλπ :cry:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η δικια μας πολυθρονα πως λεγεται δλδ? :D

Ειναι κατι που παρατηρησα κι εγω και το χα γραψει οταν το εκανα test ride (σελα και μαρσπιε)

Καλοριζικο :) , μακαρι να χε εδω την τιμη που εχει σε αγγλια Γαλλια κλπ :cry:
Η δική μας είναι On.....και αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν μονοκομματες aftermarket, που μπορείς και μεταφέρεις το σώμα μπρος πίσω.
Και φυσικά είναι στενες μπροστά, ώστε να μπορείς να οδηγας σωστά στο χωμα.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Η δική μας είναι On.....και αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν μονοκομματες aftermarket, που μπορείς και μεταφέρεις το σώμα μπρος πίσω.
Και φυσικά είναι στενες μπροστά, ώστε να μπορείς να οδηγας σωστά στο χωμα.
εγω εχω του adve :friend: (η οποια ειναι η πισω λεπτοτερη και στην πανω θεση γινεται ισια :cool:) στενοτερη στα ποδια ομως δεν την λες :wacky:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εγω εχω του adve :friend: (η οποια ειναι η πισω λεπτοτερη και στην πανω θεση γινεται ισια :cool:) στενοτερη στα ποδια ομως δεν την λες :wacky:
Εγώ έχω και τις 2.....το μεγάλο πρόβλημα στου adve είναι το μεγάλο φαρδος στο μπροστά μέρος, με συνέπεια την λάθος θέση σε δυσκολίες.

Spamm off

advφον
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αυτο το αλεν υπαρχει νομιζω κουμπωμενο κατω απο την σελα. Οσο για τα εργαλεια αυτα εννοω.. πολυγωνα για τροχους μπουζοκλειδο δυο γερμανικα κατσαβιδι πενσα
Σωστο για το αλλεν κατω απ'τη σελλα, αλλα τα εργαλεια σ'αυτη την εργαλειοθηκη ειναι ελαχιστα (τα Τρανσαλπ και VFR εχουν σαφως περισοτερα). Και σιγουρα δεν υπαρχει κλειδι για τον πισω τροχο :mad: Χθες το πρωι πηγα να παρω το μηχανακι να παω δουλεια και βλεπω πισω τροχο φλατ, ψαχνοντας βρηκα μια τεραστια προκα μεσα :eek: Παω σημερα το πρωι να βγαλω τον πισω τροχο να τον παω για αλλαγη σαμπρελας και το πισω παξιμαδι ασφαλειας πρεπει ναναι 26αρι αλλα δεν εχω καρυδακι (εχω μεχρι 24 και ενα 30αρι). Κοιταω μηπως υπαρχει κατι στα εργαλεια της μηχανης και παπαλα.. :thumbsdown:

Με ενα χαρακα που μετρησα "απ'εξω" καθως δεν εχω παχυμετρο εδω μαλλον για 26αρι φαινεται, θα παω να παρω ενα και ελπιζω να ειναι η σωστη διασταση.


EDIT: ειναι τελικα 27αρι, η διασταση 26 δεν παιζει στα αντιστοιχα μαγαζια εργαλειων οποτε πηρα 27 που ειναι και η σωστη διασταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Σωστο για το αλλεν κατω απ'τη σελλα, αλλα τα εργαλεια σ'αυτη την εργαλειοθηκη ειναι ελαχιστα (τα Τρανσαλπ και VFR εχουν σαφως περισοτερα). Και σιγουρα δεν υπαρχει κλειδι για τον πισω τροχο :mad: Χθες το πρωι πηγα να παρω το μηχανακι να παω δουλεια και βλεπω πισω τροχο φλατ, ψαχνοντας βρηκα μια τεραστια προκα μεσα :eek: Παω σημερα το πρωι να βγαλω τον πισω τροχο να τον παω για αλλαγη σαμπρελας και το πισω παξιμαδι ασφαλειας πρεπει ναναι 26αρι αλλα δεν εχω καρυδακι (εχω μεχρι 24 και ενα 30αρι). Κοιταω μηπως υπαρχει κατι στα εργαλεια της μηχανης και παπαλα.. :thumbsdown:

Με ενα χαρακα που μετρησα "απ'εξω" καθως δεν εχω παχυμετρο εδω μαλλον για 26αρι φαινεται, θα παω να παρω ενα και ελπιζω να ειναι η σωστη διασταση.


EDIT: ειναι τελικα 27αρι, η διασταση 26 δεν παιζει στα αντιστοιχα μαγαζια εργαλειων οποτε πηρα 27 που ειναι και η σωστη διασταση.
Ισως να ειναι 24αρι οπως του ΤΑ
Δοκιμασε το πολυγωνο που εχει το ΤΑ στα εργαλεια του
 
Top Bottom