CRF 1000L AFRICA preparing for big trips

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
εγω παιδια οπως ειδα το μηχανακι του κουμπαρου μου (desert fox ) απο κοντα δεν νομιζω οτι τα κατω καγκελα ειναι τοσο επιτακτικη αναγκη οσο αφορα το απλο μοντελο, οσο τα πανω που νομιζω οτι ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ .Τωρα για μενα αν αποφασισει να βαλει καποιος μονο τα πανω τα μαμα ειναι τα ωραιοτερα πιστευω απο τη στιγμη που αλλες εταιριες πλησιαζουν την τιμη των μαμα σε πανω κατω καγκελα..
Αυτα καλες αγορες στα καινουργια γκομενακια.....
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
@onroad Μα εγω δεν εχω καγκελα Κωνσ/ντινε. Γι αυτο ψαχνωμαι να δω τι σκ@τ@ θα βαλω. Τα motortek ειναι μια λυση αλλα αυτη η μπαρα στην αριστερη πλευρα ειναι αηδια.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
@onroad Μα εγω δεν εχω καγκελα Κωνσ/ντινε. Γι αυτο ψαχνωμαι να δω τι σκ@τ@ θα βαλω. Τα motortek ειναι μια λυση αλλα αυτη η μπαρα στην αριστερη πλευρα ειναι αηδια.
κουμπαρακι δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα τα motortek ειναι εκτρωμα εκει που το μηχανακι ειναι συμμαζεμενο θα γινει varadero με αυτα.

κατα την αποψη μου
1.μαμα
2.toutatech
3.sw-motech
:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
@desertfox θα παρω μια προσφορά την Τετάρτη για γνήσια Honda και βλέπουμε

Sent from my iPhone using Tapatalk
Σιγα μην κανουν εκπτωση στα γνησια. Αυτοι δεν δινουν του αγγελου τους νερο...
Τελος παντων ισως αν τους πεις για δυο μηχανακια ισως τα αφησουν 418 ...(απο 419) :pointu:
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Για κατω η Touratech εχει βγαλει μια ποδια που αν τη βαλει κανεις (λεει οτι) προστατευει τον κινητηρα και δεν χρειαζονται κατω καγκελα. Νομιζω παντως οτι τα καγκελα προστασιας του κινητηρα ειναι υπερβολη, ισως χρειαζονται για καποιον που σκοπευει να κανει αγριο εντουρο με πιθανες πτωσεις σε κοτρωνοτοπους κλπ. Εγω νομιζω οτι θα βαλω τα μεσαια καγκελα της καναδεζικης Outback Motortek που κανουν 210€.



Βγαζει και καγκελα προστασιας κινητηρα και ολα μαζι ερχονται στα 350€ αλλα μετα βεβαια το μηχανακι δειχνει λιγο σαν σκαλωσια. Παντως οι κατοχοι λενε τα καλυτερα και υπηρξαν πτωσεις με χιλιομετρα οπου το μηχανακι την εβγαλε καθαρη.




Τεσπα, αναμενω να δω τι θα κανετε κι'εσεις αλλα δεν θελω πανω καγκελα που περνανε μπροστα απο το μηχανακι.
+1000,αυτα νομιζω ειναι τα καλυτερα και μονο τα πανω,τα κατω δεν χρειαζονται
αν συνοδευτουνε και με την ποδια που εβαλες φωτο πιο πανω εισαι κομπλε
τα καγκελα πρεπει να ειναι διακριτικα,να προστατευουν αυτα που πρεπει και να εχουν το λιγοτερο δυνατον βαρος.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Θα βάλουμε κάτι που να μας αρέσει αλλιος θα τα βλέπουμε κάθε μερα και θα σιχτιριζουμε .

Δώσαμε ένα σκασμό λεφτά , μην ειμαστε φτηνοί στο πίτουρο και ακριβοί στο αλάτι .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν είχα το Africa θα μελετούσα αν οι κάτω μπάρες τις Touratech βρίσκουν σε μια πτώση πρώτες ώστε να απορροφήσουν τη δύναμη της κρούσης, Σε αυτή τη περίπτωση θα άφηνα μόνο αυτές. Όλες οι άνω μπάρες είναι πραγματικά πολύ άσχημες και το κακό αποτέλεσμα γίνεται έντονο πάνω σε μια πολύ κομψή μηχανή.

Από μένα μόνο αυτές με αντάλλαγμα το ρίσκο προκειμένου να χαίρομαι να χαζεύω τη μηχανή μου.



Εναλλακτικά θα χρησιμοποιούσα ως τις περισσότερο αόρατες αυτές τις SW-Motech (σε συνδυασμό μάλλον με ποδιά της Touratech)

 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
@STF Δυστηχως δεν επαρκουν μονο τα κατω της touratech. Και μενα μου αρεσουν αυτα αλλα οχι και της sw-motech.

Σκεφτομαι σοβαρα της honda. Ειναι καλη προσφορα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@desert fox είναι θέμα προσωπικού γούστου και επομένως αποδεκτό για τον καθένα από εμάς. Απλά εμένα κάγκελα που περνάνε κάτω από τη μάσκα και τα φανάρια της μηχανής μου θυμίζουν άλλες δεκαετίες και συνήθως σε μια "καλή" πτώση -κυρίως λόγω μήκους- στραβώνουν και ακουμπάνε στα καπάκια έτσι και αλλιώς.
Τα SW-Motech όταν τα κοιτάς μόνα τους είναι ατσούμπαλα αλλά δεν είναι ούτε χαμηλά, ούτε πολύ ψηλά και περνάνε σχετικά απαρατήρητα από το μάτι.
Γνώμη μου πάντα.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εχω τα καγκελα της SW Motech στο Τρανσαλπ και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, εχουνε προστατεψει πολυ καλα το μηχανακι σε πτωσεις στο χωμα (και μια φορα στατικα στην ασφαλτο). Και ειναι και αρκετα διακριτικα. Αλλα στραβωνουν σε καθε πτωση και φοβαμαι οτι σε πτωση με ταχυτητα/δυναμη μπορει να στραβωσουν αρκετα και να κανουν ζημια - και αυτα για το Αφρικα δειχνουν της ιδιας κατασκευης/διαμετρου/αντοχης.

Στην αρχη ειχα εστιασει σ'αυτα, και ισως εκει καταληξω, αλλα τα καγκελα της Outback Motortek ειναι σαφως πιο στιβαρα και ανθεκτικοτερα. Και επειδη εχουν αλλη σχεδιαση, ειναι και ελαφροτερα. Τα SW Motech ειναι 7.2 κιλα ενω τα Outback Motortek 5.5, δηλ. 1.7 κιλα ελαφροτερα. Και υπαρχουν μαρτυριες στο νετ (youtube) για πολυ καλη προστασια ακομη και σε πτωση με μεγαλη ταχυτητα. Στα αντιστοιχα καγκελα για το F800GS, ο ιδιοκτητης της OM σπρωχνει το μηχανακι απο πισω και το ριχνει κατω πανω σε γαρμπυλι σαν δοκιμη/testimonial οτι τα καγκελα του προστατευουν πολυ καλα.

Υπαρχει ενα τεραστιο νημα στο africatwinforum.com με πολλες πληροφοριες για καγκελα, δεστε παρακατω:
http://www.africatwinforum.com/forum/193-appearance-body/4177-crash-bars-anyone-got-any-not-honda-ones.html
http://www.africatwinforum.com/forum/193-appearance-body/4177-crash-bars-anyone-got-any-not-honda-ones.html
Και ενα συγκεκριμενο ποστ εκει μεσα για το βαρος των καγκελων:
http://www.africatwinforum.com/forum/116426-post364.html
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σε αυτό το βίντεο όμως δεν μένω ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα στη χαμηλή προστασία (μπορεί βέβαια να ισχύει το ίδιο και για τα SW-Motrech).


Οπτικά νομίζω πως είναι εξίσου όμορφα με τα SW-Motech, ίσως και ομορφότερα. Τα βρίσκεις Ευρώπη αυτά;

Πάντως θα τα συνδύαζα με τα κάτω κάγκελα της Touratech (αν μπαίνουν παράλληλα) η με τη μεγάλη ποδιά της ίδιας.
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Σ αυτο το βιντεακι αφηνει την μηχανη να ακουμπησει στο τιμονι.
Σε πραγματικο πεσιμο εστω και στατικα το τιμονι κοβει αντιθετα ειτε για να κρατηθει ο αναβατης ( το κανει ασυναισθητα) ειτε γιατι χτυπαει κατω .
Σ αυτην την περιπτωση θα βρει το καπακι στο πανω μερος και η ζημια θα γινει .
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σ αυτο το βιντεακι αφηνει την μηχανη να ακουμπησει στο τιμονι.
Σε πραγματικο πεσιμο εστω και στατικα το τιμονι κοβει αντιθετα ειτε για να κρατηθει ο αναβατης ( το κανει ασυναισθητα) ειτε γιατι χτυπαει κατω .
Σ αυτην την περιπτωση θα βρει το καπακι στο πανω μερος και η ζημια θα γινει .
Νομιζω οτι και απο την αλλη μερια να γυρισει το τιμονι, παλι αυτο θα βρει πρωτα κατω και οχι το πανω μερος του φαιρινγκ - τουλαχιστο σε επιπεδο εδαφος. Στο Τρανσαλπ που εχει τα παρομοια καγκελα της Motech εχω γλυτωσει το γδαρσιμο των πλαστικων σε καποιες πτωσεις στο χωμα - η τελευταια κανα δυο χρονια πριν με χιλιομετρα o_O

Αυτο που ειναι παντως πολυ σημαντικο στο Αφρικα ειναι να αλλαχτουν οι χουφτες οι οποιες θα βρουν κατω/σπασουν σε καθε πεσιμο και ειναι ουσιαστικα μονο για προστασια απο τον αερα :( :mad: εγω εχω βαλει στο δικο μου τις Motech Kobra.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σ
Οπτικά νομίζω πως είναι εξίσου όμορφα με τα SW-Motech, ίσως και ομορφότερα. Τα βρίσκεις Ευρώπη αυτά;

Πάντως θα τα συνδύαζα με τα κάτω κάγκελα της Touratech (αν μπαίνουν παράλληλα) η με τη μεγάλη ποδιά της ίδιας.
Ναι, υπαρχουν Ευρωπη καθως ενω το research & development γινεται στον Καναδα, το εργοστασιο ειναι στην Ουγγαρια, ο ιδιοκτητης ειναι δευτερης γενιας Ουγγρο-Καναδος (Lorry Gombos, του εχω μιλησει με email και ειναι πολυ responsive). Αλλα στην τιμη των 220€ προστιθονται και 30€ εξοδα αποστολης, αρα βγαινουν συνολικα 250€. Ενω τα Motech κανουν 186€ και με την εκπτωση απο το MotoRAID 171€. Σκεφτομαι παντως πιθανα τον επανω συνδυασμο, δηλ. μεσαια καγκελα της Outback Motortek και τη μεγαλη ποδια της Touratech - εξ'αλλου το εγραψα πιο πανω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ναι το είδα Γιώργο!
Εγώ επειδή τη βρίσκω πολύ με το να καμαρώνω την εκάστοτε μηχανή μου, θα ζοριζόμουν πολύ αν ήμουν στη θέση σας. Έχει πολύ όμορφές γραμμές και η προστασία της απαιτεί μια θυσία οπτικά.
Αλήθεια το μαύρο προστατευτικό πλαστικό πάνω στο ντεπόζιτο -αυτό με το σήμα της Honda- έχει ρωτήσει κανείς σας πόσο στοιχίζει; Μήπως δεν αξίζει ο κόπος να μπει κάτι ψηλά αν η τιμή του είναι αποδεκτή; Κατ' αρχάς, κατά την άποψη σας προστατεύει;
 
Top Bottom