CRF1100L - AFRICA TWIN & AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
εχουν κατι σε νομοθεσια οι αμερικανοι,κουφο ακουγεται...
Μπορεί!
Για παράδειγμα Τα λεντ φλασάκια τα απαγορεύουν πάντως ,ότι εισάγεται ,εισάγεται με τα γνωστά των 25w πυρακτώσεως.
Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική τους πάντως .
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η λογική ήταν (και παραμένει σε μεγάλο βαθμό) η προστασία των εγχώριων βιομηχανιών που είναι ΓΤΠΚ και θα τους είχαν κλείσει οι ξένοι αν δεν υπήρχαν οι περιορισμοί.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
εχουν κατι σε νομοθεσια οι αμερικανοι,κουφο ακουγεται...
Καθόλου κουφό.
Υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ μοντέλων Ευρώπης και Αμερικής.
Παράδειγμα άλλο, το PCX πούχει στην Αμερική Kill Switch και εδώ στην ίδια θέση το σύστημα start - stop που δεν τόχει καν το Αμερικάνικο.
Άλλο παράδειγμα, NC με λαμπτήρες πυρακτώσεως στην Αμερική και εδώ με LED.
 

GiorgosDE

Μέλος
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Africa twin 1100 AS
Μια ερώτηση και από μένα. Θέλω να αποκτήσω την καινούρια africa 1100 adventure Sports και είναι ανάμεσα στην έκδοση με τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις και την απλή. Η αλήθεια είναι ότι δοκιμή δεν έκανα στο δρόμο ακόμα λόγω καιρού . Λόγω του ύψους μου 1.72 πήγα στην αντιπροσωπεία έκανα μια δοκιμή αρχικά να δω αν τη φτάνω κ πως νιώθω , τη αίσθηση έχω επάνω στη μοτοσυκλέτα. Πραγματικά δεν το πίστευα! Με την εργοστασιακή σέλα στη χαμηλή θέση, πατουσα σχεδόν και με τα 2 πόδια κάτω και ένιωθα σιγουριά. Διάφορα στην τιμή περίπου 800 ευρώ ποιο πάνω με ηλεκτρονική ανάρτηση. Αξίζει? Είναι κάτι σαν της ημιενεργητικες άλλων εταιριών ή απλά ρυθμίζει πόσο μαλακή σκληρή να είναι, αυτό που κανείς και χειροκίνητα δηλαδή. Από θέμα αναρτήσεις δεν ξέρω πολλά.

"Τιμές Γερμανία πολύ ποιο κάτω σε σχέση με Ελλάδα. Καλά όσο αφορά τιμές μεταχειρισμένων, εδώ Γερμανία παιδιά χώμα , κοιτούσα Ελλάδα μεταχειρισμένα αρκετά ποιο πάνω."
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Μια ερώτηση και από μένα. Θέλω να αποκτήσω την καινούρια africa 1100 adventure Sports και είναι ανάμεσα στην έκδοση με τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις και την απλή. Η αλήθεια είναι ότι δοκιμή δεν έκανα στο δρόμο ακόμα λόγω καιρού . Λόγω του ύψους μου 1.72 πήγα στην αντιπροσωπεία έκανα μια δοκιμή αρχικά να δω αν τη φτάνω κ πως νιώθω , τη αίσθηση έχω επάνω στη μοτοσυκλέτα. Πραγματικά δεν το πίστευα! Με την εργοστασιακή σέλα στη χαμηλή θέση, πατουσα σχεδόν και με τα 2 πόδια κάτω και ένιωθα σιγουριά. Διάφορα στην τιμή περίπου 800 ευρώ ποιο πάνω με ηλεκτρονική ανάρτηση. Αξίζει? Είναι κάτι σαν της ημιενεργητικες άλλων εταιριών ή απλά ρυθμίζει πόσο μαλακή σκληρή να είναι, αυτό που κανείς και χειροκίνητα δηλαδή. Από θέμα αναρτήσεις δεν ξέρω πολλά.

"Τιμές Γερμανία πολύ ποιο κάτω σε σχέση με Ελλάδα. Καλά όσο αφορά τιμές μεταχειρισμένων, εδώ Γερμανία παιδιά χώμα , κοιτούσα Ελλάδα μεταχειρισμένα αρκετά ποιο πάνω."
Το συζητάς ;
Το με την ηλεκτρονική ανάρτηση ,η μηχανή εφοδιάζεται με την ,imu 6 αξόνων ,θα συνεργάζονται όλα πιο ωραία.
 

GiorgosDE

Μέλος
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Africa twin 1100 AS
Το συζητάς ;
Το με την ηλεκτρονική ανάρτηση ,η μηχανή εφοδιάζεται με την ,imu 6 αξόνων ,θα συνεργάζονται όλα πιο ωραία.
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις 2 3 θέματα γιατί θα είναι καλύτερο? Με απλά λόγια μη σε κουράζω :cool:
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις 2 3 θέματα γιατί θα είναι καλύτερο? Με απλά λόγια μη σε κουράζω :cool:
Γιώργο δεν το έχω καβαλήσει ,αλλά γνωρίζω τας από τα gs που έχω ,ναι ,τα μοντέλα με τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις είναι παρασάγγας ανωτερα και πιο διασκεδαστικά στο δρόμο .
Οπότε φαντάζομαι πως και στο αφρικα κάπως έτσι θα είναι τα πράγματα.
Ας μιλήσει και κανας κάτοχος όμως
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Γενικά από αυτά που έχω διαβάσει, οι ηλεκτρονικές αναρτήσεις σήμερα δουλεύουν πολύ καλά αν το φορτίο είναι αυτός ο μαγικός μέσος όρος που είχαν στο εργοστάσιο όταν έκαναν το setup

Πιο συγκεκριμένα στο Άφρικα υπάρχουν παράπονα όταν πχ ο αναβάτης είναι καλοθρεμμένος και όχι αναιμικός Ασιάτης
Τα ίδια δηλαδή που ισχύουν και για αυτό με τις απλές αναρτήσεις

Απλά η όποια παρέμβαση στο ES για να λυθεί το πρόβλημα είναι λίγο σε αχαρτογράφητα νερά και επιπλέον ενοχλεί το ότι έχεις πληρώσει παραπάνω χρήματα αρχικά.
 

GiorgosDE

Μέλος
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Africa twin 1100 AS
Γενικά από αυτά που έχω διαβάσει, οι ηλεκτρονικές αναρτήσεις σήμερα δουλεύουν πολύ καλά αν το φορτίο είναι αυτός ο μαγικός μέσος όρος που είχαν στο εργοστάσιο όταν έκαναν το setup

Πιο συγκεκριμένα στο Άφρικα υπάρχουν παράπονα όταν πχ ο αναβάτης είναι καλοθρεμμένος και όχι αναιμικός Ασιάτης
Τα ίδια δηλαδή που ισχύουν και για αυτό με τις απλές αναρτήσεις

Απλά η όποια παρέμβαση στο ES για να λυθεί το πρόβλημα είναι λίγο σε αχαρτογράφητα νερά και επιπλέον ενοχλεί το ότι έχεις πληρώσει παραπάνω χρήματα αρχικά.
Ευχαριστώ γ την απάντηση σου. Η αλήθεια είναι καλοθρεμμενος είμαι μπορώ να πω! :yew: αρχικά η χρήση που τ θέλω είναι καθημερινές βόλτες δικαβαλο και όταν έρθει το ταξίδι στο πρόγραμμα πχ για Ελλάδα με βαλίτσες και συνεπιβάτη. Σκεφτόμουν να μην δώσω παραπάνω μόνο και μόνο για να πατάω ένα κουμπί και να τις ρυθμίζω. Όταν το δοκίμασα πχ είχε την επιλογή για ταξίδι είχε σήμα βαλίτσα το επιλέγεις και σηκώνεται το πίσω μέρος της μηχανής και γίνεται ποιο σκληρή, λόγω φορτωματος και καλά. Το σκεπτικό μου είναι ότι αυτό το κάνω και με την χειροκίνητη ρύθμιση. Πραγματικά δεν ξέρω τι παίζει με τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις...ρυθμίσεις κλπ.
 

GiorgosDE

Μέλος
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Africa twin 1100 AS
Σίγουρα αν είναι σούπερ η συμπεριφορά της μηχανής με τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις εννοείται παίρνω αυτήν την έκδοση, για αυτό και ρωτάω εδώ μήπως μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του, την εμπειρία του. Τιμή μηχανής καινουρια μοντέλο 22 σε μαύρο χρώμα με τις ηλεκτρονικές είναι στα 15κ. Και με 500€ έχει προσφορά εδώ στη χοντα παίρνεις 3βαλιτσο και κεντρικό Σταντ. Χωρίς ηλεκτρονικές είναι στα 14.200 .
 

GiorgosDE

Μέλος
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Africa twin 1100 AS
Μόνο 4000 λιγότερα από εδώ... Για το AS μιλάμε ελπίζω
AS έκδοση ναι. Σε μαύρο χρώμα όμως όχι το τρικολόρ. Αν και ήθελα το χαρακτηριστικό χρώμα της χοντα το 3κολορ πραγματικά εάν δείτε το μαύρο από κοντά είναι έρωτας αυτό το μαύρο ματ . Γενικά εδώ έχει φθηνές μηχανές , για τους Γερμανούς θεωρείται ήδη στοκ μοντέλο και ας μην έχουμε 2023.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μια ερώτηση και από μένα. Θέλω να αποκτήσω την καινούρια africa 1100 adventure Sports και είναι ανάμεσα στην έκδοση με τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις και την απλή. Η αλήθεια είναι ότι δοκιμή δεν έκανα στο δρόμο ακόμα λόγω καιρού . Λόγω του ύψους μου 1.72 πήγα στην αντιπροσωπεία έκανα μια δοκιμή αρχικά να δω αν τη φτάνω κ πως νιώθω , τη αίσθηση έχω επάνω στη μοτοσυκλέτα. Πραγματικά δεν το πίστευα! Με την εργοστασιακή σέλα στη χαμηλή θέση, πατουσα σχεδόν και με τα 2 πόδια κάτω και ένιωθα σιγουριά. Διάφορα στην τιμή περίπου 800 ευρώ ποιο πάνω με ηλεκτρονική ανάρτηση. Αξίζει? Είναι κάτι σαν της ημιενεργητικες άλλων εταιριών ή απλά ρυθμίζει πόσο μαλακή σκληρή να είναι, αυτό που κανείς και χειροκίνητα δηλαδή. Από θέμα αναρτήσεις δεν ξέρω πολλά.

"Τιμές Γερμανία πολύ ποιο κάτω σε σχέση με Ελλάδα. Καλά όσο αφορά τιμές μεταχειρισμένων, εδώ Γερμανία παιδιά χώμα , κοιτούσα Ελλάδα μεταχειρισμένα αρκετά ποιο πάνω."
Γενικά οι παρουσιάσεις του είναι μετρημένες και σοβαρές. Ρίξε μια ματιά και νομίζω θα βγάλεις συμπέρασμα. Αναφέρει πολύ καλά λόγια για την ηλεκτρονική ανάρτηση, προσωπικά εμπιστεύομαι τη κρίση του.

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τρια τέσσερα ζαναξ και πολλούς καφέδες για να μην σε πάρει ο ύπνος κατά την διάρκεια του βίντεο. Ο Αγγελόπουλος είχε περισσότερη ένταση στα μονοπλάνα τοπίου
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τρια τέσσερα ζαναξ και πολλούς καφέδες για να μην σε πάρει ο ύπνος κατά την διάρκεια του βίντεο. Ο Αγγελόπουλος είχε περισσότερη ένταση στα μονοπλάνα τοπίου
Σιγά ρε, βάζω το ποτάκι μου και τον απολαμβάνω.... μια χαρά!

 
Top Bottom