CRF1100L - AFRICA TWIN & AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πρόκειται για τη σύγχρονη εκδοχή της νέας γενιάς των Africa Twin και Africa Twin Adventure Sports CRF1100L.
Έφτιαξα το παρών θέμα για να μη γίνει λαβύρινθος η ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ των δυο σύγχρονων εκδοχών από το 2016 μέχρι σήμερα και αυτής από το 2020 και μετά.

Την είδα σήμερα το βράδυ σε βιτρίνα καταστήματος. Ήταν η Adventure Sport έκδοση σε μαύρο χρώμα.
Δε ξέρω αν ήταν η εντύπωση μου λόγω χρώματος αλλά -σε αντίθεση με κάποιες αναφορές- μου φάνηκε πιο μαζεμένη από την 2019.
Ο κινητήρας ήταν εφοδιασμένος με το DCT και έχει αρκετό μπούγιο οπτικά. Η ποιότητα κατασκευής και το φινίρισμα της φαίνονται κορυφαία.

Δυστυχώς μέσα στη νύχτα και έξω από τη βιτρίνα, η φωτογραφία είναι εντελώς της πλάκας...

 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τα αγαπημένα μου χρώματα όμως είναι πάντα αυτά που φωνάζουν για τη ταυτότητα της και αυτό ισχύει από την εποχή του 650 και των διαφόρων 750...

Πωλείται νεφρό...





 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Σιγουρα ειναι κατπληκτικο μηχανακι....αλλα στις φωτο....φαινεται καπως απο το πλαι...κανει μεγαλη κουρμπα η σελα σε σχεση με την υπολοιπη μοτο....κ η μουρη με τους 4προβολεις ειναι λιγο ντεμι...!!!

Προσωπικα....ειμαι κ του κλασικου....μου αρεσε η προηγουμενη του '16......παντα ομως σε αυτα τα χρωματα κ με τις χρυσες ζαντες....!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σιγουρα ειναι κατπληκτικο μηχανακι....αλλα στις φωτο....φαινεται καπως απο το πλαι...κανει μεγαλη κουρμπα η σελα σε σχεση με την υπολοιπη μοτο....κ η μουρη με τους 4προβολεις ειναι λιγο ντεμι...!!!

Προσωπικα....ειμαι κ του κλασικου....μου αρεσε η προηγουμενη του '16......παντα ομως σε αυτα τα χρωματα κ με τις χρυσες ζαντες....!!!!
Για τη σέλα συμφωνώ κι εγώ. Δεν είναι όμως μόνο το Άφρικα, βλέπω γενικά μια τάση να λεπτένουν οι σέλες σε On/Off, προφανώς για να προσαρμοστοί πιο ανθρώπινα το ύψος σέλας. Πιθανόν να έχουν βελτιωθεί και τα υλικά. Η κούρμπα μάλλον εξυπηρετεί ανατομικές ανάγκες. Μένει να την καβαλήσουμε να δούμε το πρακτικό αποτέλεσμα.

Οι προβολείς δε με χαλάνε, τους θεωρώ μια όμορφη και σύγχρονη εξέλιξη. Περισσότερο με ενοχλούν οι έξτρα προβολείς που "έρχονται" από άλλες δεκαετίες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
....βλέπω γενικά μια τάση να κονταίνουν οι σέλες σε On/Off, ..... Η κούρμπα μάλλον εξυπηρετεί το Χόμπιτον.
τώρα λίγο πιο σωστό
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να δω πότε θα καταλάβετε οι ψηλοί ότι... Δεν κάνετε για τίποτα. :fun
Δεν έχει ωραίο καφενείο στο χωριό και ο πιο μορφή γέρος με κοτσίδα είναι ένας ξινός με slk που νομίζει ότι είναι ακόμα 25, δεν βολεύει, τα βλεπς
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Πρόκειται για τη σύγχρονη εκδοχή της νέας γενιάς των Africa Twin και Africa Twin Adventure Sports CRF1100L.
Έφτιαξα το παρών θέμα για να μη γίνει λαβύρινθος η ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ των δυο σύγχρονων εκδοχών από το 2016 μέχρι σήμερα και αυτής από το 2020 και μετά.

Την είδα σήμερα το βράδυ σε βιτρίνα καταστήματος. Ήταν η Adventure Sport έκδοση σε μαύρο χρώμα.
Δε ξέρω αν ήταν η εντύπωση μου λόγω χρώματος αλλά -σε αντίθεση με κάποιες αναφορές- μου φάνηκε πιο μαζεμένη από την 2019.
Ο κινητήρας ήταν εφοδιασμένος με το DCT και έχει αρκετό μπούγιο οπτικά. Η ποιότητα κατασκευής και το φινίρισμα της φαίνονται κορυφαία.

Δυστυχώς μέσα στη νύχτα και έξω από τη βιτρίνα, η φωτογραφία είναι εντελώς της πλάκας...

Οριστε και οι φωτογραφιες του καταστηματαρχη!!









 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναραμού.
Να τα λέμε αυτά.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Όλα καλά, ετούτο είναι ποιο όμορφο από ταλο!!!

Αλλά εκείνος ο ποπος, πολύ Honda βρε παιδί μου

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Πολλά κουμπάκια ρε φίλος στο αριστερό grip...μέχρι και τα alarm κοτσάρανε εκεί...

Από θέμα συντήρησης-επισκευών τι να λέει άραγες...; για να αλλάξεις μπουζί χρειάζεται να κατεβάσεις μοτέρ ή υπάρχει βελτίωση κι εκεί;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όποιος θέλει να δει πως δουλεύει η οθόνη, υπάρχει προσομοίωση

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και πριν καλά καλά ο αλέκτωρ λαλήσει τρις και πουληθούν δυο τρεις, πόσο πήγε λέτε η 1100ATAS; 18000 ευρώ (+300 η τρίχρωμη). 1100ATAS DCT EERA 19600 (+300). Η απλή 14990 (+400).


edit: Καλός φίλος και χοντάκιας με διόρθωσε (μάλλον κάτι λάθος είδα ή κάτι λάθος έγραψαν, με τόσες εκδόσεις λογικό) η αύξηση δεν είναι τόσο μεγάλη και έχουν
16500/16800 η ATAS
18000/18300 DCT
18100/18400 EERA
19600/19900 EERA+DCT



Η παλιά 1000 ΑΤΑS είναι σε προσφορά. Πλέον η προσφορά είναι ακριβώς η ίδια με την παλιά της λιανική στα 16390 ευρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και πριν καλά καλά ο αλέκτωρ λαλήσει τρις και πουληθούν δυο τρεις, πόσο πήγε λέτε η 1100ATAS; 18000 ευρώ (+300 η τρίχρωμη). 1100ATAS DCT EERA 19600 (+300). Η απλή 14990 (+400).


edit: Καλός φίλος και χοντάκιας με διόρθωσε (μάλλον κάτι λάθος είδα ή κάτι λάθος έγραψαν, με τόσες εκδόσεις λογικό) η αύξηση δεν είναι τόσο μεγάλη και έχουν
16500/16800 η ATAS
18000/18300 DCT
18100/18400 EERA
19600/19900 EERA+DCT



Η παλιά 1000 ΑΤΑS είναι σε προσφορά. Πλέον η προσφορά είναι ακριβώς η ίδια με την παλιά της λιανική στα 16390 ευρώ.
Μας κατατρόμαξες! :)

Το 2023 μια 1100 ATAS χωρίς τα καλούδια (DCT & EERA) αν πέσει στα 15 χιλιαρικα (με έξτρα παζάρι) θα ήταν μια σχεδόν τίμια πρόταση. Για τουριστική χρήση θα μπορούσε να ήταν μια από τις επιλογές μου σε καινούρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom