CRF300L vs TENERE700

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Σκέφτομαι να χωρίσω με το ΤΕΝΕΡΕ εδώ και καιρό. Απίστευτα ικανό στο χώμα.....απόλαυση στις φλαταδούρες, αλλά δεν σε αφήνει να μπείς στα δύσκολα.....σε τρομάζει το βάρος.....Δεν θέλω να μπλέξω με καθαρά γιατί δεν πρόκειται ποτέ να εκμεταλευτώ τις δυνατότητές τους.....επιπλέον τα καθαρά είναι ακριβά πλέον και έχουν ημερομηνία λήξεως (τα 2χρονα 2χρόνια και τα 4χρονα 4χρόνια....!!!!).

Υπάρχει άνθρωπος που να έχει καβαλήσει το CRF300L να μας πεί εντυπώσεις ? Ξέρω ότι οι αναρτήσεις του είναι για πέταμα.........αλλά αυτό άντε πες το φτιάχνεις.....το μοτέρ του τι λέει ??? Αντέχει ζόρια, γιατί αυτό τέρμα γκάζι θα το πάς κάθε μέρα......Στο χώμα την παλεύει ??? Δηλαδή με μια επέμβαση στις αναρτήσεις το μηχανάκι έχει προοπτική????
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
.επιπλέον τα καθαρά είναι ακριβά πλέον και έχουν ημερομηνία λήξεως (τα 2χρονα 2χρόνια και τα 4χρονα 4χρόνια....!!!!).

Συγνώμη αυτό μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; Έχει βγει κάποια οριστική απόφαση;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
δεν το έχω οδηγήσει το CRF300 αλλά θα σου κάνω παρέα να σου απαντήσει κάποιος κάτοχος (μιας και το βρίσκω ενδιαφέρον το θέμα και ειδικά επειδή έχεις το Τ7)
εν τω μεταξύ δες αυτό το βίντεο. Λέει ότι ακολουθούσε τα άλλα μεσαία μια χαρά.
νομίζω όμως πως αν δεις τη λίστα με τα έξτρα (αναρτήσεις, κτλ.) θα αναθεωρήσεις. 5500 AUD περίπου 3500€


 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Συγνώμη αυτό μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; Έχει βγει κάποια οριστική απόφαση;
Ναι βέβαια....το γράφει και στα service manual που δίνουν οι κατασκευστές στα συνεργεία(οχι στα owners) ...........Απο εκεί έχει βγεί και το όνομα (2χρονο = 2χρόνια, 4χρονο = 4χρόνια).
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
αν δεις τη λίστα με τα έξτρα (αναρτήσεις, κτλ.) θα αναθεωρήσεις. 5500 AUD περίπου 3500€
Τα μισά ήταν η εξάτμιση.


Κατά βάση με αναρτήσεις μόνο είναι οκ.

Το πόσο είναι vfm...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ναι βέβαια....το γράφει και στα service manual που δίνουν οι κατασκευστές στα συνεργεία(οχι στα owners) ...........Απο εκεί έχει βγεί και το όνομα (2χρονο = 2χρόνια, 4χρονο = 4χρόνια).

Όποιος γέλασε στο σχόλιο από πάνω τον έχω σημειώσει να ξέρει... :mad::rage::muted:





Βλέπουμε εφιάλτες την Γκρέτα στον ύπνο μας πια, έλεος!
:roflmao::roflmao::roflmao:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Όποιος γέλασε στο σχόλιο από πάνω τον έχω σημειώσει να ξέρει... :mad::rage::muted:





Βλέπουμε εφιάλτες την Γκρέτα στον ύπνο μας πια, έλεος!
:roflmao::roflmao::roflmao:
Μήν πτοεισαι... εδώ ο άλλος ρωτούσε στο Μαρσιτζι.. πώς θα βάλει δίχρονο κινητήρα σε ένα σκούτερ τετράχρονο πού έχει..!!!!
 

warez

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Yamaha TENERE 700
έχεις κλειδώσει στο CRF300; Μήπως κάνα KTM 690 σου κάνει περισσότερο; Και μένεις και στην ίδια κατηγορία από άποψη κυβικών και αναβαθμίζεσαι σε επιδόσεις offroad.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Γίνεται να πάρεις αναρτήσεις από enduro
έχεις κλειδώσει στο CRF300; Μήπως κάνα KTM 690 σου κάνει περισσότερο; Και μένεις και στην ίδια κατηγορία από άποψη κυβικών και αναβαθμίζεσαι σε επιδόσεις offroad.
Έψαξα και ΚΤΜ690....δεν υπάρχει αφενός ούτε καινούργιο ούτε μεταχειρισμένο και αφετέρου το έχω δεί αυτό το μηχανάκι και είναι και αυτό αρκετά γομάρι......πολύ πιο ελαφρύ από το ΤΕΝΕΡΕ αλλά και πάλι μοιάζει με το ΧΤ δεν το λές και enduro.......το CRF300 θεωρητικά είναι 140κιλά και αμα αρχίσεις το ξήλωμα απο εξάτμιση κλπ,κλπ, το πάς στα 135κιλά πρακτικά εύκολα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να βάλες ανάρτηση απο CRF enduro στο 300L παίζει ???
Και γιατί δεν πας στο VOGE 300 Rally που εκτός πίσω γραναζιού που λέγεται ότι χρειάζεται αλλαγή κατά τα άλλα είναι πλήρες.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Και γιατί δεν πας στο VOGE 300 Rally που εκτός πίσω γραναζιού που λέγεται ότι χρειάζεται αλλαγή κατά τα άλλα είναι πλήρες.
Το VOGE δεν ειναι απλά άσχημο......δεν μοιάζει με μηχανάκι...περισσότερο με ψησταρία υγραερίου μοιάζει σε διαστάυρωση με σόμπα κουμτελ
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το VOGE δεν ειναι απλά άσχημο......δεν μοιάζει με μηχανάκι...περισσότερο με ψησταρία υγραερίου μοιάζει σε διαστάυρωση με σόμπα κουμτελ
Έχεις απόλυτο δίκιο...
Πραγματικά πιστεύω πως το μηχανάκι θα χαραμιζόταν εάν το έπαιρνες...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Το VOGE δεν ειναι απλά άσχημο......δεν μοιάζει με μηχανάκι...περισσότερο με ψησταρία υγραερίου μοιάζει σε διαστάυρωση με σόμπα κουμτελ
Αν καίει κιόλας σαν kumtel , θα θέλεις βενζινάδικο
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Το VOGE δεν ειναι απλά άσχημο......δεν μοιάζει με μηχανάκι...περισσότερο με ψησταρία υγραερίου μοιάζει σε διαστάυρωση με σόμπα κουμτελ
Αφού σου αρέσει τόσο έλα να τα κάνουμε τράμπα μιας και εγώ ψάχνω Tenere :cool::p
 
Top Bottom