Custom-routes ή Διαδρομές από το pc στο μηχάνημα.

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Τα φώτα σας οι γνώστες να μαθαίνουμε και εμείς που δεν ξέρουμε!!

Κάτοχος ενός Garmin Montana 600.

Πώς μπορώ να κάνω μια προκαθωρισμένη διαδρομή και να την περάσω μέσα στο μηχάνημα για να πάω μια βόλτα?

Να πω ότι έχω μια κάρτα μνήμης με τους χάρτες που έχει μέσα το κουτί και πως ποτέ δεν μπόρεσα να δουλέψω σωστά το mapsource και το basemap.
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Δεν καταλαβα... Το προγραμμα που εχεις δεν εχει αποθηκευση διαδρομων? :oops:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Δεν έχω πρόγραμμα!Το gps είχε μέσα μια κάρτα με χάρτες του 2012 και δεν είχε κάποιο DVD να περάσω στο mapsource ή στο basemap.

Βασικά αν γνωρίζεις έχω βρει και το gpsies.com που με βολεύει απίστευτα για να βγάλω διαδρομές αλλά δεν μπορώ να κάνω το μηχάνιμα να τις διαβάσει!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Garmin είναι!Απ όσο ξέρω είναι κάτι αποκλειστικό.
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Αρα, μιλαμε για συσκευη Garmin, με την "πλατφορμα" της και οχι για καποιο κινητο με καποιο συγκεκριμενο λειτουργικο, ναι?

Αν ετσι, sorry αλλα δεν εχω ασχοληθει.. (Μονο με android και win mobile 6.5 θα μπορουσα να βοηθησω.. ) :(
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Όχι αυτόνομη μονάδα GPS Garmin με τους χάρτες τις και το δικό της λειτουργικό!
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Στέφανε ποτέ δεν ασχολήθηκα με τα προγράμματα της Garmin, basemap, mapsource κλπ.

Προσωπικά δεν μου ταιριάζουν σαν χαρακτήρας, αλλά και επειδή χρησιμοποιώ ελεύθερους χάρτες.

Βρήκα όμως πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή το tyre το οποίο είναι εφαρμογή στον υπολογιστή,

η δωρεάν έκδοση κάνει "παπάδες" (https://www.facebook.com/TyreToTravel)

αυτό που σχεδιάζεις στο βγάζει σε αρχείο αναγνωρίσιμο από συσκευές Garmin & TomTom

Άσε που είναι μοτοσυκλετιστές οι δημιουργοί, έχουν ένα σωρό έτοιμες διαδρομές που συνεχώς εμπλουτίζονται
___________________________________________________________________________________________________________________________

Υπάρχει και η ιστοσελίδα: http://tourstart.org/drive/ που μας γνώρισε ο συμπατριώτης μου ο Αγγελής aka apk η οποία είναι πολλά υποσχόμενη

λόγω ότι είναι η ιστοσελίδα επάνω στους Google maps και αυτό που σχεδιάζεις στο βγάζει σε αρχείο gpx

Καλώς η κακώς οι Google maps θα κυριαρχήσουν σε πληρότητα...
________________________________________________________________________________________________________________________________

Γιά τα προβλήματα με την Garmin, χωρίς να έχω εμπειρία θα έλεγα αφού δεν περνάνε από basemap, mapsource κατευθείαν στο μηχάνημα σου,

αποθηκευσέ τα σαν αρχεία στον υπολογιστή σου και κατόπιν πάνε βάλτα στο μηχάνημα μέσα στο φάκελο Garmin, έχει έναn φάκελλο Gpx

Αν τα βάλεις στον φάκελλο Gpx της συσκευής σου θα τα δεί...

Ασε την κάρτα στην άκρη(αν και εκεί τα βλέπει..)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Στέφανε ποτέ δεν ασχολήθηκα με τα προγράμματα της Garmin, basemap, mapsource κλπ.

Προσωπικά δεν μου ταιριάζουν σαν χαρακτήρας, αλλά και επειδή χρησιμοποιώ ελεύθερους χάρτες.

Βρήκα όμως πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή το tyre το οποίο είναι εφαρμογή στον υπολογιστή,

η δωρεάν έκδοση κάνει "παπάδες" (https://www.facebook.com/TyreToTravel)

αυτό που σχεδιάζεις στο βγάζει σε αρχείο αναγνωρίσιμο από συσκευές Garmin & TomTom

Άσε που είναι μοτοσυκλετιστές οι δημιουργοί, έχουν ένα σωρό έτοιμες διαδρομές που συνεχώς εμπλουτίζονται
___________________________________________________________________________________________________________________________

Υπάρχει και η ιστοσελίδα: http://tourstart.org/drive/ που μας γνώρισε ο συμπατριώτης μου ο Αγγελής aka apk η οποία είναι πολλά υποσχόμενη

λόγω ότι είναι η ιστοσελίδα επάνω στους Google maps και αυτό που σχεδιάζεις στο βγάζει σε αρχείο gpx

Καλώς η κακώς οι Google maps θα κυριαρχήσουν σε πληρότητα...
________________________________________________________________________________________________________________________________

Γιά τα προβλήματα με την Garmin, χωρίς να έχω εμπειρία θα έλεγα αφού δεν περνάνε από basemap, mapsource κατευθείαν στο μηχάνημα σου,

αποθηκευσέ τα σαν αρχεία στον υπολογιστή σου και κατόπιν πάνε βάλτα στο μηχάνημα μέσα στο φάκελο Garmin, έχει έναn φάκελλο Gpx

Αν τα βάλεις στον φάκελλο Gpx της συσκευής σου θα τα δεί...

Ασε την κάρτα στην άκρη(αν και εκεί τα βλέπει..)
Γιατί δεν περνάνε οι χάρτες από το basecamp στην συσκευή του; Αφού το πρόγραμμα διαβάζει μέσα από τους εγκαταστημένους χάρτες της συσκευής...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στέφανε ο Χάρης είναι σωστός και είναι η ίδια λύση που είχε δώσει παλιότερα ο moby στο παλιό μας καφενείο.

Το base camp δεν το ξέρω καθόλου.
Το mapsource είναι πολύ εύκολο, εφόσον το έχεις εγκαταστήσει στο pc σου.
Καλό είναι να περνάς τις διαδρομές σου σαν tracks αρχείο gdb βγαίνει και το περνάς στη συσκευή από το αντίστοιχο εικονίδιο στη γραμμή εργαλείων.
Βασικά έχεις ό,τι καλύτερο υπάρχει σε gps για καταστάσεις έως και μονοπάτια ;)
Καταγραφικό απίστευτο, οθονάρα κλπ. Αξίζει να ασχοληθείς και να παίξεις μαζί του, τόσο στο σπίτι με το manual να το μάθεις και με το pc σου για να βρεις τις δυνατότητές του, όσο και στο πεδίο έξω, όπου θα δοκιμάσεις πράγματα. Πήγαινε σε γνωστές σε σένα περιοχές και μάθε το. Κάνε λάθη και βρες την άκρη! Έτσι θα το εμπιστευτείς και δε θα χαθείς πουθενά και ποτέ, ενώ θα πηγαίνεις πάντα από το δρόμο ή το μονοπάτι που εσύ θέλεις!!!

Για περισσότερα, όποιο βραδάκι θες πάρε τηλ να τα βρούμε όλα ;)
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά το θέμα μου είναι ότι δεν εχω χάρτες για το mapsource ή το basecamp.Θα δοκιμάσω μέσο του gpsies.com την εκτέλεση του track σε μορφή gdb όπως είπε ο Θόδωρας και θα ενυμερώσω.
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Θοδωρή και εγώ αυτό έχω ναι είναι κορυφή αλλά θέλει πολύ ψάξιμο και που να τον βρεις το χρονο!!!!
Πάντως εγώ αυτό που του κάνω μαρκαρω επανω στον χάρτη (οθόνη) σαν pοint και έτσι κάνω την δουλεια μου!!!!αλλά καλό θα ηταν εαν ξέρεις κάτι παραπανω να μας κανεις κάνα σεμιναριο!!!!!:D
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Δεν τίθεται ανφισβήτηση ότι το μηχάνημα είναι κορυφή αλλά....Θα ήθελα 4-5 διαδρομές που μπορω να τις διαλέξω μέσα googlemaps να τις περάσω μέσα.Το πρόβλημα στην λύση που λεει ο Χάρης και είχε ανεβάσει ο Αντώνης είναι ότι δεν έχω χάρτες στο mapsource.
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Δεν τίθεται ανφισβήτηση ότι το μηχάνημα είναι κορυφή αλλά....Θα ήθελα 4-5 διαδρομές που μπορω να τις διαλέξω μέσα googlemaps να τις περάσω μέσα.Το πρόβλημα στην λύση που λεει ο Χάρης και είχε ανεβάσει ο Αντώνης είναι ότι δεν έχω χάρτες στο mapsource.
βρε ποντιε....:p:p:p:p
Αυτο δε σε ειπε ο Χαρης. Βγαζεις την διαδρομη στο γοογλε μαπς ;) και στη συνεχεια με την βοηθεια του προγραμματος περνας την διαδρομη στο τζι πι ες. Ουτε μαπσορς ουτε μπεις καμπ!!!!!
:mooning::mooning::mooning:

:D:D:D

Υ.Γ βαλτε κι αλλες φατσουλες.... αυτες δεν φτανουν!!!!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Βρε Έλληνα αυτο γράφω οτι περνάω την διαδρομή και δεν την διαβάζει!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

lempoi

Μέλος
Όνομα
πανος
Μοτό
GS1200ADV
Βρε Έλληνα αυτο γράφω οτι περνάω την διαδρομή και δεν την διαβάζει!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
πολυ περιεργο αυτο.. το εχει ενα φιλαρακι μου και του περναει μια χαρα το αρχειο gpx. τι χαρτη εχεις μεσα??
 
Top Bottom