Cyclops led λαμπες για KTM 950/990

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Περιπου στο μεσο γραφει το παρακάτω και εχει τον πινακα σε λινκ (με τα μπλε γραμματα αμοιβή ΕΛΤΑ για τα Τέλη Εκτελωνισμού)

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία εκτελωνισμού, επικολλάται στο ταχυδρομικό αντικείμενο κίτρινη ετικέτα, στην οποία αναγράφονται το πραγματικό περιεχόμενο του αντικειμένου και η στατιστική αξία του, που αποτελεί τη βάση υπολογισμού των διαφόρων επιβαρύνσεων, οι οποίες αναγράφονται αναλυτικά (Δασμοί, ΦΠΑ, Λοιπές Επιβαρύνσεις καθώς και η αμοιβή ΕΛΤΑ για τα Τέλη Εκτελωνισμού).

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou_09_08_2017.pdf
Σ'ευχαριστώ πολύ.
Είχα διαβάσει το κείμενο ,αλλά δεν πρόσεξα οτι αυτή η φράση ήταν λινκ τιμοκαταλόγου.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Για τις Cyclops δεν γνωρίζω αλλά...
έχω βάλει αυτές.
Στην μεσαία σκάλα μόνο και είμαι υπερκαλυμένος...
Καμία σχέση δε με το εργοστασιακό φως.
Έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά περίπου (36W ανά λάμπα,4500LM φωτεινότητα ανα λάμπα,θερμοκρασία χρώματος 6500K White) με αυτές που ζητάς...
Μιας και τις χρησιμοποιώ και στο αμάξι και έχουν κλείσει πολλές ώρες λειτουργίας θα πω οτι δουλεύουν απροβλημάτιστα.
Άσε που έρχονται και ζευγάρι...;)
Όμως το φως των 6500Κ έχει και τα αρνητικά του που είναι η δύσκολη ορατότητα στο βρεγμένο,στην ομίχλη και στο χιόνι...(άσχετο το τελευταίο αλλά το έχω δοκιμάσει με το τουτου!)
Κατά τα άλλα άψογες...:yew:
Επειδη την βλεπω και εχει μεγαλο πατημα, μπαινει κουτι η θελει κοψε ραψε? γιατι εχουμε κι αυτο το θεμα, δεν κανουν ολες οι H3 H7 στο φαναρι του 950/990, προσεξτε και τσεκαρετε τους κωδικους λαμπας πριν την οποιαδηποτε αγορα!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επειδη την βλεπω και εχει μεγαλο πατημα, μπαινει κουτι η θελει κοψε ραψε? γιατι εχουμε κι αυτο το θεμα, δεν κανουν ολες οι H3 H7 στο φαναρι του 950/990, προσεξτε και τσεκαρετε τους κωδικους λαμπας πριν την οποιαδηποτε αγορα!
Τίποτα απολύτως...
Πρώτα μπαίνει το μαύρο κομμάτι και στερεώνεται με το έλασμα της φωλιάς της λάμπας και έπειτα μπαίνει κουμπωτά η λάμπα.
Στην συνέχεια τοποθετείς το λαστιχένιο κάλυμμα.
Επισης έχω βάλει στο πίσω μέρος του ανεμιστήρα ένα μικρό κομμάτι (κύβο) από αφρωδη αυτοκολητο διαστάσεων ενος κυβικού εκατοστού ωστε να αφήσω περισσότερο χώρο για την ψύξη της λάμπας μιας και τώρα το λαστιχένιο κάλυμμα πατάει στο αφρωδη αυτοκολητο και όχι πάνω στον ανεμιστήρα κλείνοντας τους αεραγωγούς...;)
Να μην ξεχάσω ότι τις συγκεκριμένες λάμπες τις βάλαμε και σε ένα africa twin 750 ενός φίλου όπου και εκεί μπήκαν χωρίς μετατροπές...
Περιτο να πω ότι το Honda με δύο τέτοιες λάμπες ψήνει λαγό...:)
 

johnrock

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM Αdventure 990 2010
Εγώ έχω βάλει Led με ενσωματωμένο ανεμιστήρα στη μικρή σκάλα και είδα τρομερή διαφορά. Δεν ήταν κάτι επώνυμο. Τώρα σκέυτομαι πώς θα βελτιώσω και την μεγάλη σκάλα γιατί πλέον δεν έχει διαφορά από τη μικρή.Αυτό που με προβλημάτισε όμως είναι πως είδα ότι πίσω από το φανάρι στο σημείο που μπαίνει η H3 δεν υπάρχει αρκετός χώρος για κάτι αντίστοιχο.Νομίζω πώς δεν χωράει να μπει λάμπα με βεντιλατερ.Το έχει δοκιμάσει κάποιος?
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Εγω να ρωτησω κατι μιας και ειμαι σε αναζητηση λαμπας γιατι μου καηκε...

Στην βροχη η στην ομιχλη εχω ακουσει οτι τα ξενον εχουν θεμα... το ιδιο ισχυει και με τα λεντ η ουτε καν;;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

jotor

Μέλος
Περιοχή
κρανίδι
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
990 adventure 2008
τις πλήρωσα
τις έβαλα
τις έβγαλα
και αν θες στις χαρίζω
πολύ ωραίο το φως τους αλλά δεν είναι αυτό που μας ενδιαφέρει. έχουν πολύ μεγάλη διασπορά (τα παιδιά από το cyclopadventuresport.com μου εξήγησαν ότι είναι flood-διασποράς και όχι δέσμης ) και λόγω της διασποράς τυφλωνουν μέχρι και τους οδηγούς φορτηγών.
Αυτά. . .
 
Τελευταία επεξεργασία:

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
τις πλήρωσα
τις έβαλα
τις έβγαλα
και αν θες στις χαρίζω
πολύ ωραίο το φως τους αλλά δεν είναι αυτό που μας ενδιαφέρει. έχουν πολύ μεγάλη διασπορά (τα παιδιά από το cyclopadventuresport.com μου εξήγησαν ότι είναι flood-διασποράς και όχι δέσμης ) και λόγω της διασποράς τυφλωνουν μέχρι και τους οδηγούς φορτηγών.
Αυτά. . .
ετσι ακριβως;)
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Οποτε εγω τι κανω με το μηχανακι μου που εχει ελλειπη φωτισμο?? Προβολακια?? Νομιζω οτι βοηθανε αλλα δεν λυνουν το προβλημα..
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Οποτε εγω τι κανω με το μηχανακι μου που εχει ελλειπη φωτισμο?? Προβολακια?? Νομιζω οτι βοηθανε αλλα δεν λυνουν το προβλημα..
Να κυκλοφορεις μερα(οποιος την νυχτα περπατει λακους και σκατα πατει,λεγανε οι παππουδες μας):friend:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Οποτε εγω τι κανω με το μηχανακι μου που εχει ελλειπη φωτισμο?? Προβολακια?? Νομιζω οτι βοηθανε αλλα δεν λυνουν το προβλημα..
Πάντως εγώ με τη δικιά μου δεν αντιμετώπισα πρόβλημα τυφλωματος των απέναντι...
Και με τεστ που έκανα με αμάξι αλλά και από το γεγονός ότι τόσο καιρό που κυκλοφορώ δεν μου εχουν κανει σινιάλο οι απέναντι...
Και όσο για το τύφλωμα μάλλον δεν σας έχει τύχει νύχτα Vstrom δικάβαλο γι'αυτό μιλάτε...:D
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Και όσο για το τύφλωμα μάλλον δεν σας έχει τύχει νύχτα Vstrom δικάβαλο γι'αυτό μιλάτε...:D
Αν είναι τσοπάνης ο αναβάτης δε φταίει το μηχανάκι.
Το λέω και με κοροϊδεύει ο Αδαμόπουλος, αλλά το Vstrom του πατέρα μου - 8κ μηχανάκι - με τις μαμά λάμπες έχει καλύτερα φώτα από το 1190 των 16κ + 600+ε με επίσημες τιμές για τα προβολάκια της ΚΤΜ + Cyclops...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αν είναι τσοπάνης ο αναβάτης δε φταίει το μηχανάκι.
Το λέω και με κοροϊδεύει ο Αδαμόπουλος, αλλά το Vstrom του πατέρα μου - 8κ μηχανάκι - με τις μαμά λάμπες έχει καλύτερα φώτα από το 1190 των 16κ + 600ε επίσημες τιμές για τα προβολάκια της ΚΤΜ + Cyclops...
Δεν μιλάω για την ποιότητα των φώτων αλλά για το στράβωμα που κάνουν στους απέναντι και στους μπροστινούς...;)
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Δεν μιλάω για την ποιότητα των φώτων αλλά για το στράβωμα που κάνουν στους απέναντι και στους μπροστινούς...;)
Γι αυτό σου λέω κι εγώ, τα φώτα μια χαρά είναι και δε στραβώνουν αν τα ρυθμίσεις σωστά. Ε αν δεν τα ρυθμίσεις και φωτίζουν στο γάμο του καραγκιόζη, ότι και να οδηγείς θα σε βρίζουν :p
Απλώς λόγω αγοραστικού κοινού, μειώνονται και οι πιθανότητες να ασχοληθεί ο κάτοχος..
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Φωτα μια χαρα εχει το strom και ρυθμισμενα σωστα ειναι... απλα με τετοιο αμορτισερ πισω παει σουζα το μηχανακι και τυφλωνει..

Ασ μου απαντησει καποιος που φοραει λεντ.. υπαρχει θεμα στην βροχη;;
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
@achalatsis : εχεις παρει χαμπαρι οτι μιλαμε για 950/990 ?

Αλλο το κατοπτρο εκει, χωρις να λεω οτι του 1190 βγαζει λαγό. Ετσι κι αλλιως η Κ Τ Μ δεν ξερει να φτιαχνει φωτα και σελες...

@lmb990 : Δεν ειχα LED στο 950, ειχα βαλει xenon στην μικρη σκαλα και 100W στην μεγαλη.
Στο 1190 εχω led της cyclops και ειναι μεγαλη η διαφορα και χωρις προβλημα στη βροχη. Δεν κρυβω οτι θα ηθελα spots ως extra με long throw για αλλους λογους.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ασ μου απαντησει καποιος που φοραει λεντ.. υπαρχει θεμα στην βροχη;;
Υποκειμενικό είναι αυτό. Προσωπικά τo ψυχρότερο φώς γύρω στα 5500-6500Κ το θεωρώ μεγάλη βελτίωση στη βροχή.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Φωτα μια χαρα εχει το strom και ρυθμισμενα σωστα ειναι... απλα με τετοιο αμορτισερ πισω παει σουζα το μηχανακι και τυφλωνει..

Ασ μου απαντησει καποιος που φοραει λεντ.. υπαρχει θεμα στην βροχη;;
Το έχω γράψει και παραπάνω #10 σε αυτή την απόχρωση 6500K δεν τα πάνε καλά στην βροχή,ομίχλη κ.τ.λ
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Το έχω γράψει και παραπάνω #10 σε αυτή την απόχρωση 6500K δεν τα πάνε καλά στην βροχή,ομίχλη κ.τ.λ
απολυτο δικιο... Με xenon και ομιχλη στις Αλπεις = προβλημα
 
Top Bottom