Cyclops led λαμπες για KTM 950/990

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βγάζει φως σε δέσμη και όχι διασποράς??
Γιατί εκεί είναι το πρόβλημα τους......τουκαχιστον σε όσες έχω δοκιμάσει εγώ, απλά δεν ρυθμίζονται λόγω διασπορας
'Ετσι κι αλλιώς το συγκεκριμένο κάτοπτρο και με πυρακτώσεως λάμπα δέσμη του :mooning: βγάζει...
Οι συγκεκριμένες το βγάζουν σε δέσμη και το έχω τσεκάρει και στο αμάξι όπου δουλεύουν άψογα με προτζέκτορα...;)
Τι εννοείς δεν ρυθμίζονται?
Ότι βγάζουνε φώς σαν φακός ενα πράμα...???
Γιατί έχω δοκιμάσει και τέτοια...

Έκανα πέρσι αμέτρητες δοκιμές....
Στο δικό μου και σε 990 με "μαμά" προβολείς και σε 990 με Touratech προβολείς.
Στη μεσαία σκάλα όλα δουλεύουν τέλεια και με led είχαμε καλύτερα αποτελέσματα σε κάθε τομέα, σε σχέση με κοινές λάμπες πυρακτώσεως και σε σχέση με xenon.
Στη μεγάλη σκάλα τα xenon υπερέχουν στα μαμά φώτα και των 2 μηχανών. Ακόμα κι οι πυρακτώσεως, κάνουν καλύτερη δέσμη (στέλνουν το φως μακριά σε βάθος) σε αντίθεση με τα led που το φως διαχέεται παντου! Όταν λέω παντού, εννοώ παντού!!! Και σε ύψος!!!:roflmao::laugh: Ανάβεις μεγάλη σκάλα και βλέπεις 3ο όροφο πολυκατικίας στις 80° και στα 150 μέτρα μακριά!!! Αλλά στο βάθος του δρόμου, τπτ!:cry::cry::cry::cry:
Καλύτερα πήγε η δοκιμή στο 990, ενώ στο δικό μου ήταν πραγματικά άθλιο το αποτέλεσμα. Ο ΚΤΜας τις κράτησε, εγώ κράτησα μόνο τη μεσαία.
Αντίθετα, στον προβολέα της Touratech ήταν πολύ καλύτερα! Εκεί δούλεψε η led! Και φυσικά κι αυτός ο ΚΤΜας τις κράτησε! (συμπέρασμα= αν θέλετε φώτα led σε παλιό μηχανάκι, προτιμήστε 990. Το τζι-ες είναι μάπα:roflmao::laugh::D ).

Καθαρά θέμα συνεργασίας λάμπας/κατόπτρου!
Οι λάμπες που χρησιμοποιήθηκαν ήταν 2 τύπων στα 4500LM/35W παρόμοιες μ αυτές που έβαλε ο Θένος.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Που την ψώνισες?
Κώστα έχει να κάνει με το μηχανάκι/κάτοπτρο.
Τις ίδιες έχω, τα είπα πιο πάνω. Αμα θες σου δίνω να δοκιμάσεις:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ έχω πρόβλημα με τη μεγάλη. Στη μικρή είμαι με xenon. Στη μεγάλη έχω απλή λάμπα η οποία είτε την ανάβω είτε όχι είναι το ίδιο και το αυτό. Είχα διαβάσει ότι το φανάρι του 9*0 δεν είναι για Led. Εσύ πώς το είδες; στη φώτο δε το καταλαβαίνω καλά
Κοίτα τη 2η φώτο του Θένου. Καλό φώς στη μεσαία, λίγο καλύτερο ακόμα και με τη μεγάλη αναμένη. Αλλά!!!.....
Μικρή διαφορά στο βάθος!
Αυτό που λεω πιο πάνω. Τα ίδια και λίγο χειρότερα στο BMW. Εμένα δε μου αρέσει αυτό το αποτέλεσμα. Όταν ανάβω μεγάλη, θέλω να βλέπω μακριά! +50-80 μέτρα τουλάχιστον! Εδώ το πολύ να βλέπει +20 μέτρα... Δε λέει!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Που την ψώνισες?
Στο λινκ που γράφω παραπάνω.
Και μιας και έρχονται ζεύγος έχω μια καβάντζα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

chaosm

Μέλος
Κοίτα τη 2η φώτο του Θένου. Καλό φώς στη μεσαία, λίγο καλύτερο ακόμα και με τη μεγάλη αναμένη. Αλλά!!!.....
Μικρή διαφορά στο βάθος!
Αυτό που λεω πιο πάνω. Τα ίδια και λίγο χειρότερα στο BMW. Εμένα δε μου αρέσει αυτό το αποτέλεσμα. Όταν ανάβω μεγάλη, θέλω να βλέπω μακριά! +50-80 μέτρα τουλάχιστον! Εδώ το πολύ να βλέπει +20 μέτρα... Δε λέει!
Αυτό θέλω κ εγώ αλλά δε βλέπω να το πετυχαίνει
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η μεγάλη σκάλα στο 9*0 είναι ανύπαρκτη. Έως επικίνδυνη θα έλεγα
Μη σκας...
Και στα GS μέχρι το 2013 έτσι είναι.:rage::rage::rage::rage:
Μετά που έβαλαν (έξτρα) τα λεντ, λένε ότι είναι γαμάτα πλέον.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...Μικρή διαφορά στο βάθος!
Εάν χαμηλώσω την μεσαία σκάλα τότε αυτομάτως δίνω βάθος στην μεγάλη.;)
Ομοίως και αν ανεβάσω την μεγάλη.
Εμένα πάντως μου αρκεί ο τωρινός φωτισμός μιας και πριν από αυτό το στάδιο είχα δοκιμάσει και κάποια προβολάκια αλλά είχανε πολλά μείον τα οποία είχαν να κάνουν με το τυφλωμα των απέναντι...:)
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Φορούσα την Η7 της Cyclops από το Μάρτιο του 15 και τώρα δεν λειτουργεί η μία πλευρά του LED. Δηλαδή ανάβει και σε λίγα δευτερόλεπτα σβήνει η μία πλευρά... μου πρότειναν να πάρω μία καινούργια σε μισή τιμή, αλλά τα έξοδα αποστολής είναι πολλά.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Παίδες ερώτηση έβαλα led λάμπα στο 1190 ελλα βγάζει ένδειξη βλάβης και δεν ανάβει . Απο εκει που την πηρα μου έστειλαν αντιστάσεις 47ΟΜ 15W και ειπαν να βάλουμε απο μια έως τρεις παράλληλα αλλα τιποτα εξακολουθεί να υπάρχει το ιδιο προβλημα ! Υπάρχει κάποια λύση η να παω να παρω μια cyclops που απλά την κουμπωνεις και δουλευει ;;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παίδες ερώτηση έβαλα led λάμπα στο 1190 ελλα βγάζει ένδειξη βλάβης και δεν ανάβει . Απο εκει που την πηρα μου έστειλαν αντιστάσεις 47ΟΜ 15W και ειπαν να βάλουμε απο μια έως τρεις παράλληλα αλλα τιποτα εξακολουθεί να υπάρχει το ιδιο προβλημα ! Υπάρχει κάποια λύση η να παω να παρω μια cyclops που απλά την κουμπωνεις και δουλευει ;;
Ξεκίνα από τα εύκολα, αλλάζοντας πολικότητα.... ;)

99% εκεί έχεις κάνει το λάθος !!!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ξεκίνα από τα εύκολα, αλλάζοντας πολικότητα.... ;)

99% εκεί έχεις κάνει το λάθος !!!

Δεν νομιζω να παιζει ετσι... πρεπει να ειναι σε φις που δεν μπορεις να το βαλεις αναποδα.




Παίδες ερώτηση έβαλα led λάμπα στο 1190 ελλα βγάζει ένδειξη βλάβης και δεν ανάβει . Απο εκει που την πηρα μου έστειλαν αντιστάσεις 47ΟΜ 15W και ειπαν να βάλουμε απο μια έως τρεις παράλληλα αλλα τιποτα εξακολουθεί να υπάρχει το ιδιο προβλημα ! Υπάρχει κάποια λύση η να παω να παρω μια cyclops που απλά την κουμπωνεις και δουλευει ;;


Ηλια, ισως δεν ειναι αρκετη η αντισταση σε Ω.
 
Top Bottom