Cyclops led λαμπες για KTM 950/990

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εχουν χρωμα τα καλωδια να επιβεβαιωσεις αυτο που λεει ο θοδωρης ?

Δες εδω του cyclops








Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Σημερα αγόρασα και εγω μια λάμπα led έναντι του ποσού των 44ων γιουρος αλλα οχι cyclops !! Αυριο θα την κούμπωσω πανω και θα πω τα αποτελέσματα ! Αν μείνω ευχαριστημένος θα βάλω και στη μεγαλη σκάλα !!

Για δωσε και αλλα στοιχεια γαι τις λαμπες. Στα ποσα watt ειναι ?
Παιζει να ειναι παραπανω απο 55W και να χρειαζεσαι 1ΚΩ αντισταση.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν νομιζω να παιζει ετσι... πρεπει να ειναι σε φις που δεν μπορεις να το βαλεις αναποδα.

Όσα κινέζικα έχω δει (κι ο Λιάκος κινέζικο πήρε με 44 το σετ) έχουν φις συμμετρικό που μπαίνει όπως θες ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εάν έχει CANBUS η μοτό μάλλον δεν χρειάζεται αντιστάσεις αλλά capacitor...
Είναι κάποιο πρόσθετο εξάρτημα που μπαίνει μετά την λάμπα και πριν το φις και μηδενίζει τα λάθη της τάσης του ρεύματος.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Όσα κινέζικα έχω δει (κι ο Λιάκος κινέζικο πήρε με 44 το σετ) έχουν φις συμμετρικό που μπαίνει όπως θες ;)
Αυτό ισχύει...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πρώτα κάνεις ένα τσέκ για αντιστροφή πολικότητας ,όπως πολύ σωστά είπε ο Θοδωρής.
(τα led δουλεύουν μόνο πρός μία φορά)

Αν δεν ,τότε να έχεις υπόψιν σου ότι...
To 1190 έχει σύστημα canbus ,k αναγνωρίζει τις διαφορές τάσης.

Οι Κινέζες led συνήθως είναι 35W ,ενώ οι μαμά 55-60.

Οπότε ,ή βάζεις την σωστή αντίσταση στο κύκλωμα
(μπακαλίστικη μ#λ#κία για μένα ...γιατί να καταναλώνεις μέσω αντίστασης 25-50 W χωρίς να τα χρειάζεσαι ;)
ή παίρνεις κάτι τέτοιο σαν το απο'κατ (οι cyclops το έχουν included) κ διορθώνεις ηλεκτρονικά το πρόβλημα
http://www.ebay.com/itm/Nighteye-9005-HB3-LED-Headlight-Canbus-Error-Free-Warning-Anti-Flicker-Decoder-/391653864650?hash=item5b3063b4ca:g:-7QAAOSw2xRYU62R
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πρώτα κάνεις ένα τσέκ για αντιστροφή πολικότητας ,όπως πολύ σωστά είπε ο Θοδωρής.
(τα led δουλεύουν μόνο πρός μία φορά)

Αν δεν ,τότε να έχεις υπόψιν σου ότι...
To 1190 έχει σύστημα canbus ,k αναγνωρίζει τις διαφορές τάσης.

Οι Κινέζες led συνήθως είναι 35W ,ενώ οι μαμά 55-60.

Οπότε ,ή βάζεις την σωστή αντίσταση στο κύκλωμα
(μπακαλίστικη μ#λ#κία για μένα ...γιατί να καταναλώνεις μέσω αντίστασης 25-50 W χωρίς να τα χρειάζεσαι ;)
ή παίρνεις κάτι τέτοιο σαν το απο'κατ (οι cyclops το έχουν included) κ διορθώνεις ηλεκτρονικά το πρόβλημα
http://www.ebay.com/itm/Nighteye-9005-HB3-LED-Headlight-Canbus-Error-Free-Warning-Anti-Flicker-Decoder-/391653864650?hash=item5b3063b4ca:g:-7QAAOSw2xRYU62R
Το αυτό...:ok:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πρώτα κάνεις ένα τσέκ για αντιστροφή πολικότητας ,όπως πολύ σωστά είπε ο Θοδωρής.
(τα led δουλεύουν μόνο πρός μία φορά)

Αν δεν ,τότε να έχεις υπόψιν σου ότι...
To 1190 έχει σύστημα canbus ,k αναγνωρίζει τις διαφορές τάσης.

Οι Κινέζες led συνήθως είναι 35W ,ενώ οι μαμά 55-60.

Οπότε ,ή βάζεις την σωστή αντίσταση στο κύκλωμα
(μπακαλίστικη μ#λ#κία για μένα ...γιατί να καταναλώνεις μέσω αντίστασης 25-50 W χωρίς να τα χρειάζεσαι ;)
ή παίρνεις κάτι τέτοιο σαν το απο'κατ (οι cyclops το έχουν included) κ διορθώνεις ηλεκτρονικά το πρόβλημα
http://www.ebay.com/itm/Nighteye-9005-HB3-LED-Headlight-Canbus-Error-Free-Warning-Anti-Flicker-Decoder-/391653864650?hash=item5b3063b4ca:g:-7QAAOSw2xRYU62R
Κώστα ερώτηξις....


Και τα GS έχουν canbus.
Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει και δούλεψαν χωρίς θέμα xenon 55W, xenon 35W, Led 35W & Led 25W.
Όλα χωρίς σφάλμα (lamp F) κλπ....
Το 1190 έχει πιο "ευαίσθητο" ή πιο προηγμένο σύστημα?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κώστα ερώτηξις....


Και τα GS έχουν canbus.
Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει και δούλεψαν χωρίς θέμα xenon 55W, xenon 35W, Led 35W & Led 25W.
Όλα χωρίς σφάλμα (lamp F) κλπ....
Το 1190 έχει πιο "ευαίσθητο" ή πιο προηγμένο σύστημα?
Δεν έχω εμβαθύνει τόσο ,ωστε να γνωρίζω τις λεπτομέρειες ευαισθησίας κ τις διαφορές ανάμεσα στα canbus KTM-BMW
Αυτό που ισχύει γενικά ,είναι ότι ,τα καλής ποιότητας συστήματα XENON & LED ,εχουν ενσωματωμένο το κύκλωμα που χρειάζεται ενα οποιοδήποτε όχημα ,ώστε να μην βγαζει canbus error.
Το γραφουν κ στα κουτιά τους κ στα μανιουάλια τους.
Φυσικά μπορούν να δουλέψουν κ σε παλιάς τεχνολογίας οχήματα ,απλά πληρώνεις κ κάτι που δεν χρειάζεται.
Ο Κινέζος τα φτιάχνει χωρίς το κυκλωμα ,για να βγεί φτηνός κ να πουλήσει φτηνά σε όσους δεν εχουν canbus.
Για όσους δεν το ήξεραν ,το πουλάει χώρια.(το εβαλα παραπάν)
Για όσους το ξέρουν ,πουλάει κ kit canbus ready ,το οποίο έχει τις ίδιες λάμπες ,αλλά εμπεριέχει κ τα μαραφετάκια.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν έχω εμβαθύνει τόσο ,ωστε να γνωρίζω τις λεπτομέρειες ευαισθησίας κ τις διαφορές ανάμεσα στα canbus KTM-BMW
Αυτό που ισχύει γενικά ,είναι ότι ,τα καλής ποιότητας συστήματα XENON & LED ,εχουν ενσωματωμένο το κύκλωμα που χρειάζεται ενα οποιοδήποτε όχημα ,ώστε να μην βγαζει canbus error.
Το γραφουν κ στα κουτιά τους κ στα μανιουάλια τους.
Φυσικά μπορούν να δουλέψουν κ σε παλιάς τεχνολογίας οχήματα ,απλά πληρώνεις κ κάτι που δεν χρειάζεται.
Ο Κινέζος τα φτιάχνει χωρίς το κυκλωμα ,για να βγεί φτηνός κ να πουλήσει φτηνά σε όσους δεν εχουν canbus.
Για όσους δεν το ήξεραν ,το πουλάει χώρια.(το εβαλα παραπάν)
Για όσους το ξέρουν ,πουλάει κ kit canbus ready ,το οποίο έχει τις ίδιες λάμπες ,αλλά εμπεριέχει κ τα μαραφετάκια.

όσα δοκίμασα ήταν canbus ready και δεν είχα θέμα. Αν και του Ηλία είναι canbus ready, τότε μόνο η πολικότητα μένει ;)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Και δυο φωτό απο τα δικά μου...
Στην μεσαία σκάλα...


και με την μεγάλη.
Η δευτερη φωτο ειναι απιστευτη! αυτος ο αναπτηρας που αχνοφαινεται ειναι η μεγαλη και σε μενα, χαχαχαχαχχαχαχαχ
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, γιατί να βάλουμε LED στη μεσαία; Αφού δεν την αναβοσβηνουμε συχνά η xenon μας καλύπτει και είναι και πιο δυνατή. Δίνουν τα LED καλύτερη δέσμη; Έμενα με ενοχλούσε το ballast και έλπιζα σε καλύτερη δέσμη, με καλύτερη ακρίβεια.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, γιατί να βάλουμε LED στη μεσαία; Αφού δεν την αναβοσβηνουμε συχνά η xenon μας καλύπτει και είναι και πιο δυνατή. Δίνουν τα LED καλύτερη δέσμη; Έμενα με ενοχλούσε το ballast και έλπιζα σε καλύτερη δέσμη, με καλύτερη ακρίβεια.
Led στην μεσαία γιατί είναι αυτή που χρησιμοποιούμε πιο συχνά.
Led γιατί έχουνε χαμηλή θερμοκρασία (δεν καίνε τον καθρέπτη) σε σχέση με πυρακτώσεως και xenon.
Πως διαπίστωσες οτι οι xenon έχουν πιο δυνατό φώς?
Έβαλες μια καλή Led και έκανες σύγκριση?
Εγώ πάντως ποτέ δεν είχα καλύτερο φώς στο δικό μου...
Κάποιος φίλος με Africa (δυο προβολείς) έκανε την νύχτα-μερα με led Η4 οι οποίες μπήκαν χωρίς καμιά μετατροπή...:)

Σημαντικό:Μιλάω μόνο για τις LED λάμπες που αναφέρω παραπάνω.
Όλες οι δοκιμές (και τοποθετήσεις) γίναν με τις συγκεκριμένες...;)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αχχχ θεε μου .Ειπα δεν θα ξαναγραψω τπτ τεχνικου περιεχομενου αλλα εσεις θα με ξαναστειλετε στο νηπιαγωγειο.
Τι ειναι τα can-bus ?????
Ειναι κωδικοποιημενα αρχεια πληροφοριων που χρησιμοποιουνται για ανταλλαγη δεδομενων-πληροφοριων ΜΕΤΑΞΥ ΕΓΚΕΦΑΛΩΝ,
Το συστημα ανιχνευσης καμμενων λαμπτηρων που εχουν τα αυτ/τα σας και οι μοτοσυκλετες σας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ can-bus.(Εχετε can-bus ,αλλα οχι εκει)
Μπορεις να κανεις τον μπακαλη η να πληρωσεις να σου κανουν τον μπακαλη πουλωντας σου can-bus και πρασινα αλογα.
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ πανω σε αυτα που εγραψα προσπαθωντας για αλλη μια φορα να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.Οποιος εχει αντιρησεις κανονιζουμε συναντηση για καφε και αναπτυσσουμε εκει τα επιχειρηματα μας τα οποια φυσικα βασιζονται σε σωστες πηγες (ανωτατη η ανωτερη εκπαιδευτικη βιβλιογραφια).
ΥΓ.ΔΕν πηγα ενα σεμιναριο για can-bus.To 1997 εκανα 7μηνη εκπαιδευση για αυτα τα μαραφετια στην Daimler.
Συγχωρηστε την παρεμβαση μου ,αν δεν σας αρεσει αγνοηστε τη ,εαν παλι διαθετετε γνωσεις επι του θεματος Και την (καλοπιστα)αμφισβητειται κανονιζουμε μια συναντηση(γιατι με ποστ-μαχιες μονο λαθος εντυπωσεις μενουνε) και με πειθετε η σας πειθω(θα δειξει).
ΦΙΛΙΚΑ(παντα) Δημητρης
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μητσο @KORAX. καλα τα λες.
Απλως λογω υπαρξης του συστηματος, το ηλεκτρικο συστημα δεν ειναι το κλασσικο με ασφαλειοθηκες κλπ. Ολα μεσω της ecu. Σαφως δεν ειναι το can- bus που "βλεπει" καμμενη λαμπα κλπ.
Κατχρηση του ορου γινεται, αλλα ολοι αντιλαμβανονται τι λεμε.
Παραμενει ομως καταχρηση κι εχεις δικιο!
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Γνωρίζει κανείς σε τί τάση λειτουργούν αυτά τα COB led? Με το κυκλωματάκι που έχουν πιστεύω οτι λειτουργούν σε ψηλή τάση. Προσπαθώ να βρώ αντικατάσταση του LED που μου χάλασε στο Cyclops.
Έχω πρόβλημα στους καθρέπτες μου από κάψιμο από τις μανήσιες λάμπες και από τις xenon. Είναι και αυτός ένας λόγος να πάει κανείς στα LED.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom