Cyclops led λαμπες για KTM 950/990

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
To τι ταση δουλευει η λαμπα εξαρταται απο το ποσα λεντ ειναι συνδεδεμενα σε σειρα και θελει βαθυ ψαξιμο σε datasheet κατασκευαστων...εναλλακτικα ενα λυσιμο του τροφοδοτικου και ενα πολυμετρο θα δωσουν σιγουρο αποτελεσμα
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Γνωρίζει κανείς σε τί τάση λειτουργούν αυτά τα COB led? Με το κυκλωματάκι που έχουν πιστεύω οτι λειτουργούν σε ψηλή τάση. Προσπαθώ να βρώ αντικατάσταση του LED που μου χάλασε στο Cyclops.
Έχω πρόβλημα στους καθρέπτες μου από κάψιμο από τις μανήσιες λάμπες και από τις xenon. Είναι και αυτός ένας λόγος να πάει κανείς στα LED.
Ενεργοποιηση λευκου-μπλε λεντ απο 2,9v και πανω (αναλογως υλικου κατασκευης).Τα ξενον δουλευουν με τοξο(απο 1500v και πανω)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
To τι ταση δουλευει η λαμπα εξαρταται απο το ποσα λεντ ειναι συνδεδεμενα σε σειρα και θελει βαθυ ψαξιμο σε datasheet κατασκευαστων...εναλλακτικα ενα λυσιμο του τροφοδοτικου και ενα πολυμετρο θα δωσουν σιγουρο αποτελεσμα
ισχυει επισης
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Στη μία πλευρά του Cyclops μετράω 27 μικροσκοπικά led, στις 2 πλευρές 54, στα 12V θεωρητική τάση... 12:2=6V το κάθε πολυled?
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Οχι, η τροφοδοσια τους δεν ειναι αμεση απο τη μπαταρια, φυσιολογικα μεσολαβει παλμοτροφοδοτικο, για να δωσει την καταλληλη ταση στη λαμπα...οποτε αν θες να εισαι σιγουρος πρεπει να μετρησεις τι ταση εχει η λαμπα στην εισοδο της, η να βρεις τον κωδικο τς λαμπας, και να πας στο datasheet και να βρεις καποια με ιδια ταση λειτουργιας
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Λοιπον ακουστε τι θα κανω τελικα... βτηκα στο χωριο στο σπιτι ενα κιτ ξενον h7.. θα δοκιμασω αυτα (που ειναι και τζαμπα :p) και βλεπουμε.. ειναι 35w 6000k

Λοιπον επανερχομαι... εβαλα τα ξενον!!! Ειναι καλυτερα απο τα μαμισια αλλα και παλι δεν ειμαι φουλ ευχαριστημενος... και εξηγουμαι... με τα μαμισια στο σκοταδι εβλεπες μπροστα σου ενα αναποδο τριγωνο (ας πουμε) φωτισμενο... τωρα ειναι ακριβως το ιδιο απλα ειναι πιο φωτεινο και πιο ασπρο... παραγγειλα και βαση για προβολακια μιας και πρεπει να τελειωνουμε με τα φωτα καποια στιγμη.. οποτε θα ξαναενημερωσω...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λοιπον επανερχομαι... εβαλα τα ξενον!!! Ειναι καλυτερα απο τα μαμισια αλλα και παλι δεν ειμαι φουλ ευχαριστημενος... και εξηγουμαι... με τα μαμισια στο σκοταδι εβλεπες μπροστα σου ενα αναποδο τριγωνο (ας πουμε) φωτισμενο... τωρα ειναι ακριβως το ιδιο απλα ειναι πιο φωτεινο και πιο ασπρο... παραγγειλα και βαση για προβολακια μιας και πρεπει να τελειωνουμε με τα φωτα καποια στιγμη.. οποτε θα ξαναενημερωσω...
Τι αλλο θες;
Και τι περιμενες; Λαμπες αλλαξες οχι κατοπτρο!
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Περιμενα να πω: γεννηθητω φως! Αλλα μπααα... χαχαχα:):)
Λαμπρο αν εχεις σαν γνωμονα τα φωτα του στρομ ,δε θα παρεις αναλογο αποτελεσμα ποτέ ....
οποτε κανε αυτο που θες και ενημερωνε να ξεστραβωθουμε και οι υπολοιποι..:):)
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Να ρωτήσω κάτι έχω xenon ήδη και λέω να βάλω led το ballast κάνει και αλλάζω μόνο την λάμπα? Και δεύτερον βλέπω ότι έχει ανεμιστηρακι αν σταματήσει να δουλεύει αυτό τι μπορεί να γίνει? Τρίτον εφόσον έχει καπάκι από πίσω η λάμπα τον ζεστό αέρα που τον βγάζει?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η μαμά λάμπα βγάζει 5 φορές περισσότερη θερμότητα από led
Αν σταματήσει να δουλεύει το ανεμιστηρακι καίγεται το led
Τα led δεν έχουν ballast
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Να ρωτήσω κάτι έχω xenon ήδη και λέω να βάλω led το ballast κάνει και αλλάζω μόνο την λάμπα? Και δεύτερον βλέπω ότι έχει ανεμιστηρακι αν σταματήσει να δουλεύει αυτό τι μπορεί να γίνει? Τρίτον εφόσον έχει καπάκι από πίσω η λάμπα τον ζεστό αέρα που τον βγάζει?
Το ανεμιστηράκι είναι εκτός φαναριού. Ο μεταλλικός κορμός που είναι πάνω τα led λειτουργεί σαν ψύκτρα και το ανεμιστηράκι τον ψύχει.

Πχ:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το ανεμιστηράκι είναι εκτός φαναριού. Ο μεταλλικός κορμός που είναι πάνω τα led λειτουργεί σαν ψύκτρα και το ανεμιστηράκι τον ψύχει.

Πχ:
Στο gs...μπαινει μέσα στο φανάρι το ανεμιστηρακι
Υπάρχει και χωρίς ανεμιστήρα, αλλά με κάτι ταινίες που ψυχουν
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να ρωτήσω κάτι έχω xenon ήδη και λέω να βάλω led το ballast κάνει και αλλάζω μόνο την λάμπα? Και δεύτερον βλέπω ότι έχει ανεμιστηρακι αν σταματήσει να δουλεύει αυτό τι μπορεί να γίνει? Τρίτον εφόσον έχει καπάκι από πίσω η λάμπα τον ζεστό αέρα που τον βγάζει?
Η μαμά λάμπα βγάζει 5 φορές περισσότερη θερμότητα από led
Αν σταματήσει να δουλεύει το ανεμιστηρακι καίγεται το led
Τα led δεν έχουν ballast
Δεν καίγεται η λάμπα εαν σταματήσει το ανεμιστηράκι...
Σβήνει αλλά δεν καίγεται...
Προφανώς πάνω απο κάποια θερμοκρασία (εφόσον σταματήσει ο ανεμιστήρας) βγαίνει εκτός λειτουργίας.
Όλα αυτά που γράφω τα έχω πάθει όταν κάποιο καλώδιο ακούμπαγε πάνω στον ανεμιστήρα και δεν τον άφηνε να γυρνά...
Ζεσταινόταν-έσβηνε,κρύωνε-άναβε ξανά...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Να σας ξεμπερδέψω λίγο?
τα κάνατε αχταρμα.....:D

1. Ta xenon δεν έχουν ανεμιστηρα, αλλά έχουν ballast που είναι εκτός φαναριου
2. Ta Led έχουν ανεμιστηρα ή τα καλώδια ψύξης που λέει ο Κώστας @gsmaniac . Επίσης έχουν ένα κύκλωμα τροφοδοσίας, σε ένα κουτάκι όσο το σπιρτόκουτο περίπου.
  • Το κουτάκι μπαίνει στο φανάρι, αλλά εκτός κατόπτρου, βολέυεται κάπου στο καβούκι. Προσοχή στην ελέυθερη κίνηση του κατόπτρου, για να μην ακυρώσουμε τη δυνατότητα ρύθμισης!!!
  • ο ανεμιστήρας επίσης εκτός κατόπτρου!
  • τα led που κυκλοφορούν είναι IP 67 , όπερ σημαίνει αδιάβροχα!!! Αρα ο ανεμιστήρας μπορεί να είναι και ΕΚΤΟΣ φαναριού και να μην τρέχει τίποτα! Σ αυτή την περίπτωση όμως, θα βρωμίζει το φανάρι εσωτερικά (το κάτοπτρο δηλαδή) και θα έχουμε πρόβλημα σε βάθος χρόνου, εκτός αν στεγανοποιήσουμε με κάποιο τρόπο.
  • Στα gs , οι λάμπες led με περίπμετρο ανεμιστήρα κάτω από 50mm, χωράνε στο καβούκι και κλείνει το πλαστικό κάλυμμα μια χαρα. Αυτές είναι συνήθως οι λάμπες 25W και κάτω (=βλέπω - δε βλεπω...) Οι 35 κι άνω, έχουν διάμετρο πίσω 50mm και ΔΕ χωράνε στο καπάκι, οπότε κάνουμε μια μετατροπή στο πλαστικό (την έχω κάνει για τις 35 που φοράω)
  • Στα ΚΤΜ 990 είναι λαστιχένιο το κλείσιμο κι όχι πλαστικό, οπότε εκεί γίνεται πιο έυκολα η τοποθέτηση.
  • Η ζέστη που βγάζει ο ανεμιστήρας, είναι απλά ανύπαρκτη!!!! Μια χαρά με κλειστό καπάκι, τα φανάρια έχουν αερισμό έτσι κι αλλιώς! (αλλιώς οι μαμα πυρακτώσεως θα τα έλιωναν όλα!).
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
... Επίσης έχουν ένα κύκλωμα τροφοδοσίας, σε ένα κουτάκι όσο το σπιρτόκουτο περίπου...
Το κουτάκι που αναφέρεις είναι αυτό που ξεγελάει το κύκλωμα της μοτό ώστε να μην σου δείχνει οτι έχεις καμμένη λάμπα...
Στα πιο παλιά μοντέλα σαν το δικό μου δουλεύουν και χωρίς αυτό.;)
Στο αυτοκίνητο ήταν απαραίτητο...
 

chaosm

Μέλος
Να ρωτήσω κάτι έχω xenon ήδη και λέω να βάλω led το ballast κάνει και αλλάζω μόνο την λάμπα? Και δεύτερον βλέπω ότι έχει ανεμιστηρακι αν σταματήσει να δουλεύει αυτό τι μπορεί να γίνει? Τρίτον εφόσον έχει καπάκι από πίσω η λάμπα τον ζεστό αέρα που τον βγάζει?
1 δε κάνει
2 το πολύ πολύ να καεί το Led
3 κόβεις τη φούσκα πίσω όσο είναι ο ανεμιστήρας για να αερίζεται
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
1 δε κάνει
2 το πολύ πολύ να καεί το Led
3 κόβεις τη φούσκα πίσω όσο είναι ο ανεμιστήρας για να αερίζεται

To 3 δε χρειάζεται, ψύχεται και κλειστό. Η θερμότητα απο τα led είναι ελάχιστη.
 
Top Bottom