Cyclops led λαμπες για KTM 950/990

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Τοποθετηθηκε η nighteye h7...μονο μεσσαια σκαλα...

Δε ξερω ποσο καλυτερη ειναι η cyclops, αλλα το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο...το vfm ειναι τρομερο, και στα 20ε εχεις και μια λαμπα καβατζα...σιγουρα θα παραγγειλω και για τη μεγαλη σκαλα λαμπα
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Τοποθετηθηκε η nighteye h7...μονο μεσσαια σκαλα...

Δε ξερω ποσο καλυτερη ειναι η cyclops, αλλα το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο...το vfm ειναι τρομερο, και στα 20ε εχεις και μια λαμπα καβατζα...σιγουρα θα παραγγειλω και για τη μεγαλη σκαλα λαμπα
Για δωσε λεπτομερειες, αγορα απο που?
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Απο ebay παιδια τις πηρα σε ζευγαρι, nighteye h7 το μοντελο των 36w εκαστη...δηλαδη και λιγο πιο δυνατη απο τη cyclops

Φωτο δεν εχω βγει ακομα εξω αλλα δε ξερω αν θα φανει κατι απο τη φωτογραφια, δεν εχω και συγκριτικη φωτο...βεβαια αν θελετε και φωτο θα βαλω με την πρωτη ευκαιρια...

Εκανα παραγγελια σημερα και h3 απο την ιδια εταιρεια για τη μεγαλη σκαλα, επισης 36w...με τις cyclops οι περισσοτεροι λενε πως δεν ειδαν μεγαλη διαφορα αλλα η λαμπα της cyclops για τη μεγαλη σκαλα ειναι 20w οποτε φανταζομαι και εκει θα εχω μεγαλη διαφορα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στις λάμπες LED καλύτερα η σύγκριση να γίνεται με lumen και όχι με watt και όπως έχει χιλιοειπωθεί σημασία έχει αν μπορεί να ανταποκριθεί ο καθρέπτης.
Τέλος το τι δείχνουν οι φωτό δεν είναι απαραίτητα η αλήθεια, το πραγματικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι χειρότερο ή και καλύτερο από τις φωτό (το φως των LED είναι πολύ περίεργο στην απεικόνιση του).
Χαρακτηριστικό παράδειγμα: στο δικό μου μηχανάκι ο πολύ μικρός καθρέπτης είχε επίπτωση στο αποτέλεσμα με μια τριγωνική σκοτεινή τρύπα σε μορφή πυραμίδας με αποτέλεσμα το φως να έχει σχήμα πεταλούδας. Από την άλλη πάλι λόγω του μικρού καθρέπτη το φως με την αλογόνου ήταν πραγματικά λίγο για οδήγηση τη νύκτα και το ψυχρό λευκό φως της led λάμπας έδωσε το παραπάνω που χρειαζόμουν παρά το φαινόμενο "πεταλούδας". Δηλαδή το τελικό αποτέλεσμα ήταν υπερ της led στο δρόμο, αλλά όπως είπα η αλογόνου έτσι και αλλιώς ήταν πτωχή εξ' αρχής Στη μεγάλη σκάλα επέλεξα εσκεμμένα κίτρινο led φωτισμό που έχει μεγαλύτερη διείσδυση σε δύσκολες καταστάσεις φωτισμού (ομίχλη, βροχή) και για καλή μου τύχη εκεί ο καθρέπτης συνεργάστηκε υπέροχα αφού έχω συγκεντρωμένο φωτισμό χωρίς τρύπες.

Στο ξερό χώμα κάποια στιγμή που σουρούπωνε και αργότερα σκοτείνιασε όταν η μπροστινή προπορευόμενη μηχανή σήκωνε σκόνη με το λευκό φως δεν έβλεπα απολύτως τίποτα, πολύ δύσκολη κατάσταση. Όταν χρησιμοποιούσα τη μεγάλη σκάλα με το κίτρινο φως το πράγμα βελτιώθηκε αλλά θα είχε πρόβλημα ο μπροστινός μου αν είχε καθρέπτες.

Κατά τη γνώμη μου δε συνίσταται η led για δύσκολες καταστάσεις φωτισμού με ψυχρές θερμοκρασίες φωτισμού.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Τα lumen ειναι σα τα στραγαλια και ο καθε κατασκευαστης μπορει να λεει οτι θελει...με την καταναλωση ισχυος ομως υπαρχει μια σχετικη εικονα για το τι αποδοση θα περιμενεις δεδομενιυ του τυπου λαμπας που θα χρησιμοποιησεις

Οσο για τη συχνοτηρα φωτος που εκπεμπουν οι λαμπες, δυστυχως οι περισσοτερες λαμπες στο εμποριο εχουν ψυχρες αποχρωσεις...το προβλημα ομως λυνεται σχετικα ευκολα κΑθως υπαρχουν ζελατινες πιυ μπορουν να καλυψουν τη λαμπα ετσι ωστε να εχεις την αποχρωση φωτος που επιθυμεις
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
@pumba Σχετικά με την αγορά σου θέλω να ρωτήσω εαν το δέμα ήρθε απο Ανατολή ή απο Ε.Ε?
Εαν ήρθε απο Ανατολή είχε πρόσθετες επιβαρύνσεις?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τα lumen ειναι σα τα στραγαλια και ο καθε κατασκευαστης μπορει να λεει οτι θελει...με την καταναλωση ισχυος ομως υπαρχει μια σχετικη εικονα για το τι αποδοση θα περιμενεις δεδομενιυ του τυπου λαμπας που θα χρησιμοποιησεις

Οσο για τη συχνοτηρα φωτος που εκπεμπουν οι λαμπες, δυστυχως οι περισσοτερες λαμπες στο εμποριο εχουν ψυχρες αποχρωσεις...το προβλημα ομως λυνεται σχετικα ευκολα κΑθως υπαρχουν ζελατινες πιυ μπορουν να καλυψουν τη λαμπα ετσι ωστε να εχεις την αποχρωση φωτος που επιθυμεις
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν ζελατίνες και για τις led, ενδιαφέρον.
Σχετικά με τα lumen τώρα, θέλω να πιστεύω πως σοβαρές εταιρείες δίνουν πραγματικές μετρήσεις.
Οι δικές μου είναι Philips G7 H4 HI/Lo Dual Color 25W και 4000 lumen, με 6500Κ στη μεσαία και 3000K στη μεγάλη σκάλα (κίτρινο φως) καθώς και αδιαβροχοποίηση IP65.

Κάτι που δεν αναφέρεται συχνά είναι πως οι λάμπες led μετά από κάποιο χρονικό διάστημα λειτουργίας έχουν απώλεια απόδοσης. Κάποια στιγμή σταθεροποιούνται κάπου με διαφορά όμως από την αρχική απόδοση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νομίζω οτι κάνουν για οποιαδήποτε άλλη χρήση εκτός απο φως πορείας...
Κάτι παρόμοιες που είχα πάρει ήταν για να σε βλέπουν οχι να βλέπεις...;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
@thenos o katemis
ικανοποιημενος δηλαδη? παντα σε σχεση με την τιμη ..
το 6500κ τι σου βγαζει ? γιατι τις περιγραφουν ως λευκο ! ειναι οντως ?
Στις προηγούμενες σελίδες έχω ανεβάσει δυο φωτό.Δες τες...
Το φως τους είναι λευκό και δεν είναι καλό στην βροχή και στην ομίχλη.
Κατά τα άλλα πλέον βλέπω σε σχέση με την πυρακτώσεως...
Για την τιμή δεν το συζητάω...20€ το ζεύγος...;)
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μην παίρνεις και όρκο οτι είναι 100W...;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
το θεμα ειναι δυνατο και σηκωνει ακομα και αλλη συζητηση ...μπαινω στον πειρασμο ...
@pumba αναφερεσαι στις παρακατω?
https://www.banggood.com/Nighteye-9005-9006-H4-H7-H11-Universal-COB-LED-Headlight-36W-4500LM-6500K-Front-Lamp-Bulbs-p-1103025.html?rmmds=search

Ναι για αυτες λεω...αν καποιος ειναι αθηνα μπορει να δει πως φωτιζει απο κοντα...παντως με 20ε το ζευγαρι, και μουφα να ειναι σιγα τα ωα (που δεν ειναι και μουφα, σιγουρα αξιζει η αλλαγη )
 
Top Bottom