Dakar 2023

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Α Ρ Χ Ι Σ Α Μ Ε . . . . .

Η χώρα εκπροσωπείται ΚΑΙ φέτος για δεύτερη συνεχή τους χρονιά, τους ευχόμαστε τα καλύτερα!

Βαγγέλης Μπερσής και Φώτης Κουτσουμπός #761 στην κατηγορία Dakar Classic.

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξεκίνησαν οι τούμπες

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Στις μοτοσυκλέτες η πρώτη τριάδα μετά το Stage 1 βρίσκει μπροστά τον Brabec της Honda με 2 ktm κοντά πίσω του Benavides και Klein

Husqvarna,Gas gas και Sherco σε ψηλές θέσεις και μια έκπληξη για εμάς η άγνωστη σε μας Ινδική Hero με το αγωνιστικό τμήμα της με καλούς οδηγούς σε μπροστινές θέσεις.

Παραπισω στη θέση 18 η πρώτη yamaha και στο 39 ο Salvini με το Fantic.

Η κινεζικη KOVE είναι μέσα στον αγώνα και με τους 3 οδηγούς της αρκετά πίσω σε θέσεις με τον Sunier να έχει αναλάβει να πιέσει οσο μπορεί στη θέση 83 τώρα και τους άλλους δύο να πάνε ήρεμα και γραμμικά να φέρουν αν γίνεται τις μοτοσυκλέτες στον τερματισμό μένοντας αυτή την στιγμή προς τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
O Mason Klein ο 21χρονος Αμερικανος έπειτα από την περσινή ανάδειξη του ως πρώτου Rookie φέτος κερδίζει ήδη την πρώτη του ειδική αν και ειπώθηκε πως ο Sanders έκοψε στο τέλος για να μην ξεκινήσει αύριο πρώτος (παίζονται τέτοια παιχνιδάκια στρατηγικής). Ο Klein δεν ειναι της εργοστασιακής ομάδας της KTM που έχει 4 οδηγούς.

Στη πρώτη δεκάδα εκτός από τα ktm,gas gas,husqvarna,honda είναι και ο Sebastian Buhler της Hero racing (Ινδικος κολοσσός παραγωγής μοτοσυκλετών και σκούτερ)

Πρώτη Sherco στη 13η θέση με Lorenzo Santolino και πρώτο yamaha Antonio Maio 20η θέση.

Ταλαιπωρήθηκε από προβλήματα ο θρύλος της Ιταλίας Salvini δεν έχω δει το έχει παιχτεί και είναι 20 ώρες πίσω ήδη στην κατάταξη με την εργοστασιακή Fantic δυστυχώς.

Για τους Κινεζους με την Kove ήταν μια πολύ καλή μέρα με τον Sunier να τερματίσει 54ος νομίζω στο stage 2 από 135 οδηγούς. Θυμίζω πιτσιρικάς, πρώτη συμμετοχή σε Dakar, νέα Κινεζική μοτοσυκλέτα. Απόλυτη επιτυχία για αυτούς που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην 61η θέση της γενικής κατάταξης.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

Δυστυχώς άσχημη πτώση για τον δυνατό αναβάτη της εργοστασιακής Honda Brabec. Ευτυχώς νοσηλευεται χωρίς κίνδυνο για την ζωή του αλλά εγκαταλείπει το ράλυ σίγουρα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Λόγω επικίνδυνων καιρικών συνθηκών το STAGE 3 διακόπηκε στο 335 και 377km ανάλογα που είχε φτάσει κάθε συμμετοχή. Οι χρόνοι μετρούν μέχρι εκείνη τη στιγμή.

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
η κατάταξη μέχρι τώρα με τον SANDERS της GAS GAS να ανεβάζει ρυθμό και να κερδίζει την ειδική με διαφορά καλή και να παίρνει την πρωτοπορία απο τον KLEIN



Η FANTIC φαίνεται πώς εγκατέλειψε και με τις 2 εργοστασιακές μοτοσυκλέτες σε αυτή την ειδική, δεν ξέρω τί έχει συμβεί



Οι Κινέζοι της KOVE πάνε αρκετά καλά με καλύτερο σαφώς τον SUNIER που συνέχισε σε καλό ρυθμό και έχει ανέβει στην θέση 53 της γενικής



Στα αυτοκίνητα Sainz και Loeb είχαν προβληματα και έχουν μείνει κάπου μισή και μιάμιση ώρα πίσω αντίστοιχα απο τον πρωτοπόρο


image posting
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
παιδια τι καναλια το παιζουν?διοτι το ευροσπορτ εχει την ανασκοπηση αργα το βραδυ.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Δεν έχω δει κάτι δυστυχώς. Εγώ το παρακολουθώ από το site το επίσημο του dakar, από twiter και άλλες πηγές στο ίντερνετ.
βρηκα αυτο..θελει ψαξιμο..
 
Top Bottom