Dakar 2023

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
To Iveco στο τέλος πως δεν έσπασε στα δύο.
Τι να καταλάβει το τέρας!

Πάντως εγώ απ' ότι κυκλοφορεί εκεί, ένα τέτοιο ήθελα να μου δώσουν να κάνω μια βόλτα.
Μήπως να το έλεγα στην δουλειά να φέρουν κανένα να κάνουμε "Tours, ready to race"? :p:laugh:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τι να καταλάβει το τέρας!

Πάντως εγώ απ' ότι κυκλοφορεί εκεί, ένα τέτοιο ήθελα να μου δώσουν να κάνω μια βόλτα.
Μήπως να το έλεγα στην δουλειά να φέρουν κανένα να κάνουμε "Tours, ready to race"? :p:laugh:
Απ'τις.... αναταράξεις, δεν θα μπορούν να απολαύσουν το ποτό τους, οπότε, μην προτείνεις τίποτα!!!! :laugh:
Εκτός και αν χρειάζεσαι, άδεια άνευ αποδοχών :laugh:!!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μετά το STAGE 5 η μάχη συνεχίζει σκληρή! Εντυπωσιακό πώς μετά απο 5 μέρες και τόσα πολλά χλμ οι πρώτοι 7 είναι σε διάστημα 10λέπτου και οι πρώτοι 3 σε διάστημα 2 λεπτών!!

 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Για να καταλάβω η ΚΤΜ τρέχει με τρείς εργοστασιακές ομάδες (ΚΤΜ, HUSQVARNA,GASGAS) δηλαδή με τριπλάσιο αριθμό απο μηχανάκια και η χοντα μόνη της.....Είναι αυτός αγώνας ???
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Για να καταλάβω η ΚΤΜ τρέχει με τρείς εργοστασιακές ομάδες (ΚΤΜ, HUSQVARNA,GASGAS) δηλαδή με τριπλάσιο αριθμό απο μηχανάκια και η χοντα μόνη της.....Είναι αυτός αγώνας ???
Είναι ο μόνος που.... έχουμε!!!! :happy:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Για να καταλάβω η ΚΤΜ τρέχει με τρείς εργοστασιακές ομάδες (ΚΤΜ, HUSQVARNA,GASGAS) δηλαδή με τριπλάσιο αριθμό απο μηχανάκια και η χοντα μόνη της.....Είναι αυτός αγώνας ???
ας κατεβαζε και αυτη......δεν την περιοριζει τιποτα....
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Για να καταλάβω η ΚΤΜ τρέχει με τρείς εργοστασιακές ομάδες (ΚΤΜ, HUSQVARNA,GASGAS) δηλαδή με τριπλάσιο αριθμό απο μηχανάκια και η χοντα μόνη της.....Είναι αυτός αγώνας ???
Έχει γίνει η ktm στα ραλυ και στο χώμα γενικά ότι είναι η ducati στο motogp. Ακόμα και οι ιδιωτικές ομάδες όλες πάνε εκεί. Δεν ξέρω. Η Honda δεν δινει μοτοσυκλέτες σε ιδιώτες η δεν την προτιμάνε? Η Sherco? Περίεργα πράγματα. Η yamaha εν τω μεταξύ εξαφανισμένη. Γενικά το αγωνιστικό division της yamaha τα τελευταία χρόνια κούκου ρουκου. Την είδαμε και στο motogp.

Που είναι όλοι οι μεγάλοι οεοοο?? Τόσο θλιβερή παρουσία η yamaha σε ένα dakar και να έρχονται οι Κινέζοι να ασχολούνται?? Κάπου τι γίνεται εδώ??
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Για να καταλάβω η ΚΤΜ τρέχει με τρείς εργοστασιακές ομάδες (ΚΤΜ, HUSQVARNA,GASGAS) δηλαδή με τριπλάσιο αριθμό απο μηχανάκια και η χοντα μόνη της.....Είναι αυτός αγώνας ???
Ακριβως ετσι.
Αυτος ειναι ο αγωνας.
Η ΚΤΜ επενδυει στο Dakar εδω και πολλα χρονια και εχει εισπραξει απο αυτη την προβολη και τις επιτυχιες της.
Βεβαια οι επιτυχιες ερχονταν καθως ανταγωνιζονταν τα ΚΤΜ μεταξυ τους.
Τα τελευταια χρονια που ξαναμπηκε η HRC στο παιχνιδι,βλεπουμε κατι διαφορετικο.
Και στα ματια των Hondαιων ειναι και ηρωικο να μαχονται 4 οδηγοι εναντιων ολων(ΚΤΜ κτλ)
Κριμα που αποχωρησε και η ΥΑΜΑΗΑ φετος ωστε να ειχε πιο πολυ ενδιαφεον(εταιρικο).
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δικαιώνεται ο 640 που γράφει ότι το ΚΤΜ είναι κορυφή μηχανολογικά και όλοι θέλουν να τρέξουν με αυτό. Γιατί να ρισκάρει ο ιδιώτης το dnf όταν υπάρχει η δυνατή εργοστασιακή λύση έτοιμη...

Το ότι κατεβάζει τρεις "ίδιες" ομάδες δεν ξέρω πόσο ισχύει, στην βιογραφία του Toby Price ο ίδιος κάνει διαχωρισμό.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Ακόμα και οι ιδιωτικές ομάδες όλες πάνε εκεί. Δεν ξέρω. Η Honda δεν δινει μοτοσυκλέτες σε ιδιώτες η δεν την προτιμάνε?
Ακόμα και να έδινε μηχανάκια σε ιδιώτες (μπορεί και να το κάνει, δεν εχω ασχοληθεί) δεν δίνει τις δυνατότητες για υποστήριξη που παρέχει η ΚΤΜ στους πελάτες. Στην ΚΤΜ πληρώνοντας ένα ποσο μπορείς να έχεις πρόσβαση σε ανταλλακτικά σε όλη την διάρκεια του αγώνα το οποίο είναι πολύ σημαντικό, επιπλέον οταν οι περισσότεροι τριγύρω σου τρέχουν με ΚΤΜ με αυτό θα πας και εσύ για να μπορείς να εκμεταλευτείς και υλικά και τεχνογνωσία που μπορεί να χρειαστείς απο κάποιον άλλο.

Το ότι κατεβάζει τρεις "ίδιες" ομάδες δεν ξέρω πόσο ισχύει, στην βιογραφία του Toby Price ο ίδιος κάνει διαχωρισμό.
Υπάρχουν περιπτώσεις που υπάρχουν αλλαγές, πχ την τελευταια χρονιά πριν καταργήσουν το xωροδικτύομα για πλαίσιο είχε τρέξει ο Sunders με το gasgas με της επόμενης γενιάς πλαίσιο οπότε έχουν και την δυνατότητα για development πάνω στον αγώνα. Για τον Price θυμάμαι που είχε αναφερθεί στη δική του περίπτωση την 1η χρονιά που έτρεχε με ιδιωτικο και έλεγε για τις διαφορές που είχε με το φάκτορυ και πόση διαφορά είχε μετά όταν πήρε parts απο τον Suderland οταν βγήκε εκτός αγώνα, αλλα δεν θυμάμαι τις σχετικές αναφορες με τις αλλες φάκτορι ομάδες.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Απο τη μέση και μετά έχει τουρ στο φορτηγο/συνεργείο της ΚΤΜ απο τον μηχανικό του Price, στα γαλλικά μεν αλλα η αυτόματη μετάφραση κάνει δουλιτσα

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μια που το συζητήσαμε... Για πες εσύ με το μουστάκι πόσο πάει το εργαλείο, τιμουλα;


Αυτή εδώ η φάτσα θυμίζει τον Aron Canet από τη moto2 στα motogp αλλά χωρίς τα τατουάζ. Τι φάτσα ο τύπος!
 
Top Bottom