Dakar 21 Franco Picco Story

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900


O Franco Picco ετών 65 κάνει σήμερα ένα απίστευτο κατόρθωμα.
Τερματίζει το Ντακάρ σε ηλικία 65 ετών και μάλιστα χωρίς υποστήριξη.
Μόνος.
Για μένα είναι ο πραγματικός νικητής αυτού του Ντακάρ κι ένα παράδειγμα ζωής.
Θα ήθελα να γράψω 1000 πράγματα αλλά πραγματικά δεν έχω λόγια.
Τον παρακολουθώ από την 1η μέρα από περιέργεια και μόνο αυτόν.
Νεαροί τίγκα στην τεστοστερόνη δεν μου λένε τίποτα πια.
Χόντες γιαμάχες ΚΤΜ ούτε.
Το θέμα είναι η πραγματική ανθρώπινη ιστορία,.
Αυτός που μπορεί να ξεπεράσει τα όρια, να κάνει την ανατροπή και να σου τρίψει την αλήθεια σου στα μούτρα.
O Φράνκο είναι παλιάς κοπής αναβάτης. Μεγάλο πείσμα, ξερό κεφάλι, λίγα λόγια.
Δυστυχώς έπεσε πάνω στον Έντι Οριόλι ο οποίος είναι το αντίθετο.
Μεγάλο χαμόγελο, καθαρά ρούχα ατσαλάκωτα, Τεράστιο Ταλέντο και πονηριά. (Να το πούμε ευγενικά).
Ο Πίκο Κέρδισε Ράλλι Φαραώ Πήρε 3 βάθρα στο Ντακάρ. Ο Έντι κέρδισε 4 Ντακάρ και 2 3 Φαραώ και βάθρα.
Τηλεοπτική φάτσα ο Έντι αντιτουριστικός ο Πίκο. 2 κόσμοι απέναντι.
Σήμερα νομίζω παίρνει τη νίκη που δεν κατάφερε ποτέ. όχι γιατί πήγε βάθρο, όχι γιατί πήρε κούπα....
Αλλά όταν τον είδα στο βίντεο την προ τελευταία μέρα είπα Φράνκο πιο καλά παράτατα γιατί θα πεθάνεις!!!!
Αυτός επέμεινε και δικαιώθηκε. Είμαι 100% σίγουρος ότι δεν χώνεψε ποτέ το γεγονός ότι δεν κέρδισε Ντακάρ.
Όταν θέλεις κάτι πολύ γράφεις στα @@ σου το σύμπαν και το κάνεις μόνος σου.
Ή σουτάρεις ή η μπάλα μεγαλώνει βαραίνει, κάθε μέρα πιο πολύ και στο τέλος σε πλακώνει.
Ο Φράνκο τη σούταρε τη μπάλα έστω και αργά.
Εμένα οι αγώνες αυτοί ήταν τα νιάτα μου. Το να βλέπω ξανά τον Φράνκο σήμερα είναι μια τεράστια συγκίνηση. Είναι η εκδίκηση της γυφτιάς ένα πράγμα.
Μέσα στον κόβιτ, μέσα στην μιζέρια, μέσα στη γενική μαλακία που βυθίζεται ο κόσμος ένας μπάρμπας μας υπενθυμίζει ότι η δόξα υπάρχει
και τα μεγάλα έργα μεγάλων αντρών δεν γίνονται μόνο στα παραμύθια
Τα περιοδικά στην Ιταλία γράφουν πως έγινε ένας θρύλος.
Το ευρύ κοινό θα το κοιτάξει σαν κάτι παράξενο ίσως και λίγο κουλ και θα προσπεράσει στο επόμενο βιντεάκι.
Τις μεγάλες πράξεις πρέπει να μπορείς να τις αντιληφθείς κιόλας. Δεν αρκεί να τις κοιτάς....
Grazie Franco
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Γενικά οι πραγματικοί νικητές στο Dakar είναι η κατηγορία Male Moto ή Original by motul οπως εχει μετονομαστεί. Υπήρχε και αλλος ενας 60+ που τερμάτισε...ο James Alexander από τη Μποτσουάνα...Παντως ακόμα και σε αυτήν την ερασιτεχνική κατηγορία θέλει αρκετά χρήματα για τη συμμετοχή κτλ αλλά οντως αυτοί που μαστορεύουν μονοι τους τη μηχανή και τρέχουν χωρίς υποστήριξη είναι οι πραγματικοί adventure riders. οι αλλοι στην κατηγορία elite είναι σπριντερς...
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Δεν το παρακολούθησα σχεδόν καθόλου φέτος αλλά και να μπορούσα δε.....
Ούτε καν ήξερα για τη συμμετοχή του, όπως και πολλών άλλων τα τελευταία χρόνια, οι οποίοι είναι οι πραγματικοί ήρωες @@ του Ντακάρ... Για αυτούς φτιάχτηκε ο αγώνας αυτός στο κάτω κάτω, άσχετα που ξεχάστηκε στην πορεία.
Χίλια μπράβο στο ΠΑΛΙΚΑΡΙ
Σε ευχαριστούμε πολύ Νίκο!
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Στα υπ όψιν ο Φράνκο τερμάτισε και 43ος οπότε δεν πήγε απλά για τερματισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom