Daytona Maverick 500

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Kayaba αναρτήσεις με πολύ καλές διαδρομές και για χώμα, nissin φρένα, κάγκελα, αλουμινένια ποδιά, full Led. Γενικά πολύ καλή περίπτωση και δικαιολογεί πλήρως την τιμή του.

Με χαλάει η μάρκα Daytona. Δεν είναι μάρκα διεθνής η Daytona, είναι μάρκα δημιουργία του Γκοργκολή. Χίλιες φορές να σε λένε CF-moto η Voge. Μπορεί να είσαι Κινέζος αλλά εχεις μια ταυτότητα. Δηλαδή αν ψάξεις για ένα αξεσουάρ στη διεθνή αγορά πώς θα το ψάξεις ως Daytona? Προφανώς όχι. Καταλαβαίνω να γίνεται εισαγωγή απο Κίνα αλλά πολύ φασόν η φάση και δεν μου αρέσει. Η μοτοσυκλέτα παρόλα αυτά μου αρέσει.

Εμε΄να θυμίζει αντιγραφή honda Crosstourer πάντως


Βαγγέλη, είναι ίδιο το gs, σε όλες του τις λεπτομέρειες, πλάκα κάνεις με το Χόντα;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγέλη, είναι ίδιο το gs, σε όλες του τις λεπτομέρειες, πλάκα κάνεις με το Χόντα;
Γιατί να κάνω πλάκα ρε συ?!! Έβαλα και φώτο. Εμένα το σουλούπι του μου θύμισε crosstourer. Δεν κάθομαι να δω εκατοστό εκατοστό κάθε μέρος της μηχανής, άμα την έβλεπα από μακρυά πρώτα θα σκεφτόμουνα crosstourer. Και πρακτικά να το δεις από τη στιγμή που το gs έχει boxer όσο αντιγραφή και να είναι τα πλαστικά η μισή μηχανή ει αι τελείως. Διαφορετική σε όγκους, γωνίες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν βγάλεις το μοτέρ εκτός

Χειρολαβές-σχάρα/σέλα/ντεπόζιτο/πλευρικό αλουμινένιο διακοσμητικό/διακοσμητικά στο πλάι του φαναριού/ζελατίνα/"προβοσκίδα" είναι ΙΔΙΟ το gs. Ναι το μοτέρ και η εξάτμιση θυμίζει το 500 της χόντα. Έχεις συνηθίσει να τις κοιτάς στα βυζιά μάλλον, σήκωσε λίγο τα μάτια :p

ακόμα και οι καθρέφτες και οι χούφτες είναι αντιγραφή από το πλάι.

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ορίστε amyroukai πάνω κάτω τα περισσότερα το ίδιο σουλούπι έχουν. Στο daytona. Σε κάποια σημεία συγκεκριμένα στις χειρολαβές στην ουρά, στη σέλα, στο τεποζιτο και στο μάσκα κι αντέγραψαν ακριβώς το 1200gs αλλά έτσι κι αλλιώς όλοι σαν σουλούπι κινούνται στο ίδιο μοτίβο. Το gs με τον boxer και το μόνομπρατσο και το telelever μπροστά έτσι κι αλλιώς έχει ξεχωριστό χαρακτήρα. Γι αυτό αν εξαιρέσουμε τις εξειδικευμένο γραμμές σε αυτά τα 4 σημεία εμένα σαν σουλούπι γενικά μου αλλάζει στο μάτι από το gs και μου πάει πιο πολύ προς το ceosstourer που και σαν εξοπλισμό, κινητήρα, περιφερειακά έχουν την ίδια φιλοσοφία. Μην το κάνουμε λύσσα, όλοι έτσι κι αλλιώς το gs προσπαθούν να αντιγράψουν από χρόνια γιατί αυτό μαζεύει πωλήσεις και όλοι θέλουν τις πωλήσεις του






 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βάγγο η μπενέλι είναι αντίγραφο Multistrada, ξεδιάντροπα πολύ.

Είπαμε όλοι σε GS θα καταλήξουν αλλά όχι έτσι :p



Την χόντα σίγουρα την αντιγράφουν αλλού, όχι στα ον-οφ της.
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Βάγγο η μπενέλι είναι αντίγραφο Multistrada, ξεδιάντροπα πολύ.

Είπαμε όλοι σε GS θα καταλήξουν αλλά όχι έτσι :p



Την χόντα σίγουρα την αντιγράφουν αλλού, όχι στα ον-οφ της.
Είναι ιταλοί μαφιόζοι αυτοί, αντιγράφονται μεταξύ τους, δε θέλους άλλους στην οικογένεια.
 

Dimmav

Μέλος
Όνομα
Periklis
Μοτό
Scooter
Γειά σας κι απο εμένα!
Το maverick δειχνει να είναι εντυπωσιακο και θα συμφωνήσω στο φουλ για αντιγραφή απο gs που δε με χαλάει ...
Οι πρώτες εκτιμήσεις των test μας παραπέμπουν να αναμένουμε το πως θα δουλέψει σε βαθος χρόνου.
Μιλησα με αντιπροσωπεία για να κανω test ride. Μου ειπαν πως αναμενουν τις πινακιδες κι εντος της εβδομαδας πιθανολογουν να τις εχουν. Οποτε επικοινωνω ξανα και κανονιζω. Θα προτεινα οποιος ενδιαφερομενος να το τολμησει ωστε να ανταλασσουμε στην συνεχεια κι αποψεις.
Επισης θα σας προτείνω το παρακάτω βιντεο (μεταγλωτισμενο) ωστε να κατανοήσουμε καλυτερα τι εστι maverick και για πιο λογο θα το προτιμουσαμε σε σχεση με αναλογα της κατηγοριας μοντελα.

 

Dimmav

Μέλος
Όνομα
Periklis
Μοτό
Scooter
Και συμπληρώνω: Ο Γκοργκόλης δεν εχει διαθεσιμο. Αναμενει νεα παρτιδα απο Μαιο. Οσα ειχαν τα διεθεσαν σε εμπορους κυριως τα οποια πουληθηκαν αμέσως. Ισως μου ειπαν να υπαρχει καποιο διαθεσιμο στην επαρχια. Τον ρωτησα πως γνωριζει πως πουλήθηκαν και μου ειπε πως ενεργοποιήθηκαν οι εγγυήσεις...
Μιλησα με 2 καταστηματα μεγαλα εδω στην Αττικη και μου ειπαν δεν εχουν διαθεσιμα
Χαμος....
 

Dimmav

Μέλος
Όνομα
Periklis
Μοτό
Scooter
Το ιστορικο μου ως αναβάτης:
1993-1994 παπακι max 100 kawasaki (εκλάπη)
1995-1996 Honda ax-1
1996-2006 Honda transalp 400
2009-2011 Suzuki v strom 650 (καθημερινα στην εργασια μου)
2007 Honda Astra grand για 1 μηνα (εκλάπη κι αυτο)
2007 scooter piaggio (οικογένεια παιδια ... τις μηχανες θα κοιταγαμε...???)
Εεε...και απο σημερα θα επιστρεψω σθεναρά σκέφτομαι...
 

papiobios

Μέλος
Όνομα
Aμπνταλα
Μοτό
Caponord 1000
Kaze-r
Kle 500
Το ιστορικο μου ως αναβάτης:
1993-1994 παπακι max 100 kawasaki (εκλάπη)
1995-1996 Honda ax-1
1996-2006 Honda transalp 400
2009-2011 Suzuki v strom 650 (καθημερινα στην εργασια μου)
2007 Honda Astra grand για 1 μηνα (εκλάπη κι αυτο)
2007 scooter piaggio (οικογένεια παιδια ... τις μηχανες θα κοιταγαμε...???)
Εεε...και απο σημερα θα επιστρεψω σθεναρά σκέφτομαι...
Και θες να πάρεις κούτα τον κινέζο Ε; Ωραίο μηχανάκι και προσφερει πολλά για λίγα, μου κάθεται άσχημα η προέλευση αλλά δεν πρέπει να κολλάμε σε τέτοια. Πάντως πιστεύω οτι από αυτά τα μηχανάκια το daytona είναι το καλητερο.
 

Dimmav

Μέλος
Όνομα
Periklis
Μοτό
Scooter
Θεμα:
Test ride voge 500ds
Test ride maverick 500.
Σημερα 1η μερα του σκληρού lockdown και καταφερα να τα τεσταρω.
20' δρομος σε στενα και ανοιχτους δρομους
Ενθουσιασμενος και με τα 2 η αληθεια ειναι.
Το ds ζωηρο-νευρικο πολυ μου φανηκε μεσα στην πολη. Ενιωσα το βαρος της ολο εμπρος μου και παρολο που τα δουλεψα τα φρενα δε τα εμπιστευτηκα αμεσως οπως μου συνεβει στο maverick. Ακουγοταν ο κινητηρας του πολυ περισσοτερο απ το maverick .Στον ανοιχτο δρομο μου θυμισε tdm , δηλαδη πολυ δυνατο με αμεσοτητα. Αν και ιδιοι κινητηρες και ιδια φρενα διαπιστωσα πως στη συμπεριφορα ηταν πολυ διαφορετικα.
Το maverick απ τα πρωτα μετρα με "αγκαλιασε" με τον τροπο που ηθελα. (Ελαφρυ ή μαλλον σωστη κατανομη των 200κιλων) Ηρεμο στις πρωτες ηπιες αναγνωρίστηκες γκαζιες και πιο ψηλο μου φανηκε(αν και δεν ηταν...) Ανταποκριθηκε οπως αρμοζε στον ανοιχτο δρομο και τα φρενα του απ τα πρωτα πατηματα τα εμπιστεύτηκα αμεσως. Στην κινηση και σε αναστροφες σε σημεια ηταν ευκολο σε σχεση με το voge που ενιωθα αισθητα το βαρος του εμπρος, το ποιο η οθονη οργανων ηταν μακραν καλυτερη αισθητικα απ maverick.
Αξιζει να περιμενουμε λιγο ακομη για το πως θα "περπατησουν" στην συχνη χρηση.
Τα 4 χρονια εγγυηση ελκυστική προταση αλλα και Χατζηπαναγιώτης (Ιερα οδος) δινει αξιολογο πακετο δωρων)
Αρχες Μαρτη θα παω να τεσταρω και το beneli 502
Θα σας προτεινα να μπειτε στο κοπο να τολμησετε ενα τεστ διοτι καθε αναβατης εχει και διαφορετικες απαιτησεις απ καθε μηχανη
Αυτα...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έγινε τελικά το test-drive; Γνώμη και για Βenelli;
Πιστεύω από αυτά τα τρία, το Maverick βγαίνει πρώτο..
Είδα ένα Maverick στον δρόμο και μου φάνηκε πολύ όμορφο. Είναι λιγότερο ογκώδες από το TRK αλλά φαίνεται να έχει χώρους για άνετο δικαβαλο.

Που μπορώ να κάνω ένα test ride να δω πως είναι?
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Είδα ένα Maverick στον δρόμο και μου φάνηκε πολύ όμορφο. Είναι λιγότερο ογκώδες από το TRK αλλά φαίνεται να έχει χώρους για άνετο δικαβαλο.

Που μπορώ να κάνω ένα test ride να δω πως είναι?
Όντως κι εμένα μου αρέσει περισσότερο απτό μπενελι.
Στην Πάτρα η αντιπροσωπεία της Daytona είναι αυτή που έχει triumph & sym ,δεν ξέρω αν αλλάζει στην πρωτεύουσα.
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Κώστα μάλλον είδες το μοναδικό ισως που υπάρχει.
Ενας φίλος το παράγγειλε μέσα Μαίου για παράδωση τέλος Ιουνίου,
κατόπιν έγινε τέλος Ιουλίου με Σεπτέμβρη και αν .
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Πήγα και εγώ σήμερα και ρώτησα στον γέρακα,2 κομμάτια θα έρθουν τον Σεπτέμβριο και τα υπόλοιπα 28 Οκτωβρίου, μάλλον, υπάρχει ένα στον επίσημο εισαγωγέα για όποιον θέλει να το δει από κοντά και test drive
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Είναι γενικό το κακό, οι εταιρείες έχουν σοβαρό πρόβλημα με τις παραδόσεις γιατί οι προμηθευτές λόγω καραντίνας αντιμετωπίζουν θέματα με την παραγωγή.

Και με τα ποδήλατα τα ίδια. Φίλος έχει παραγγείλει ένα canyon spectral του 21 το οποίο κοστίζει κοντά στα 3.000 και τον πάνε από μήνα σε μήνα και έχει λαλήσει.

Για το Maverick δεν βιάζομαι.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Έχει περάσει ένα εύλογο διάστημα από την κυκλοφορία του και ψάχνω δοκιμές από τον ειδικό τύπο... Από τους Έλληνες συντάκτες μέχρι και ξένους που κυκλοφορεί με άλλη ονομασία μόνο καλα λόγια έχω δει... Θα περίμενα ένα συγκριτικό με cb500x και trk502..
 
Top Bottom