DIY Αλλαγή σαμπρέλας-ελαστικού

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Πολλοί απο εμάς έχουμε βρεθεί στην δυσκολη θεση να μείνουμε απο τρυπια σαμπρελα στο βουνο.Ο παρακάτω οδηγός είναι για να αλλαχτεί ολόκληρο το ελαστικό αλλά χρησιμευει και για αλλαγή σαμπρέλας(το διευκρινίζω στον επίλογο).Καλό ειναι να εχετε κανει προπόνηση στο σπιτι γιατι στο βουνό με την υπερένταση και το αγχος θα'ναι πιο δυσκολο να το καταφερετε.
Τα εργαλεία που χρειάζονται ειναι: 3 λεβιεδες των 20 εκατοστων ή και μεγαλυτερους.Οι εικονιζόμενοι εχουν αγοραστει 1ευρω εκαστος.το εργαλειακι για την αφαιρεση της βαλβιδας*,ενα πινελο και πάστα μονταρίσματος ελαστικων.Αλλοι χρησιμοποιουν γράσο(οπως εγω στο παρόν),σαπουνονερο,wd40 ή και αλλα λιπαντικα.
*Υπαρχουν και μεταλλικά καπάκια βαλβίδων τα οποία απο την πάνω μεριά έχουν εγκοπή για να αφαιρείται η βαλβίδα.
Αν θέλετε να προστατέψετε την ζαντα απο τυχων γρατζουνιές κλπ μπορείτε να χρησιμοποιησετε τα rim savers ]http://www.dirtwerkz.com/images/tools/tiretools/rimsaverdemo_650.jpg



Βημα 1ο:Αφαιρούμε την βαλβίδα με το ειδικό εργαλειο και στην συνέχεια ξεβιδώνουμε το παξιμαδι στο σπείρωμα του ''τσουτσουνιού''(sic) της βαλβίδας






Βημα 2ο:Ξεβιδώνουμε το παξιμάδι της κόντρας(οχι ολο)και την πιεζουμε μεσα στην ζάντα για να ξεκολλήσει απο το λαστιχο






Βημα 3ο:Βάζουμε τον λεβιε με την πλευρα που εικονίζεται και πιέζουμε το λαστιχο να ξεκολλήσει απο την ζαντα(brake the bend).Aυτο γινεται σε ολη την περίμετρο του τροχου και ύστερα τον γυρνάμε ανάποδα(τον τροχο) και κανουμε το ιδιο





Βημα 4ο:Στην απέναντι πλευρά της κόντρας βάζουμε το λεβιε με την μυτη προς τα κατω και πιάνουμε το εσωτερικό χείλος του ελαστικου.Κατόπιν μοχλευουμε προς τα πάνω και στεριώνουμε το λεβιέ στην δισκόπλακα(φωτο 2)

 
Τελευταία επεξεργασία:

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Βημα 5ο:Τοποθετουμε τον δευτερο λεβιε μερικα εκατοστα μακρυτερα και μοχλευουμε με τον ιδιο τροπο.Βαζοντας και τον τριτο ο δευτερος βγαινει σχεδον μονος του.με αυτον τον τροπο(δηλαδη εναλλαξ)βγαζουμε ολη την πλευρα του ελαστικου.Το ιδιο κανουμε και στην αλλη πλευρα του τροχου(3η φωτο)








Βημα 6ο:Αφαιρουμε την σαμπρελα





Βημα 7ο:Αφαιρουμε το λαστιχο με τα χερια ή με την βοηθεια ενος μοχλου.Στην 2η φωτο βλεπουμε την εσωτερικη μερια της ζαντας με την κοντρα να στεριωνεται μεσα στην φακαρολα(περιμετρικο προστατευτικο λαστιχο).







Βημα 8ο:Λιπαινουμε το ''καινουργιο΄΄ λαστιχο και βλεπουμε τον δεικτη κατευθυνσης(ωστε να μην μπει αναποδα).Εδω να τονισω οτι τα ''τακουνατα'' λαστιχα πχ MT21 δεν εχουν δεικτη και μπορουν να τοποθετηθουν και απο τις δυο μεριες.


 
Τελευταία επεξεργασία:

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Βημα 9ο:Παίρνουμε την ζάντα(αφου την εχουμε ελέγξει για φθορές,ξένα αντικείμενα κλπ) και την τοποθετούμε απο την μεριά της κοντρας μεσα στο λάστιχο.Αυτο το σημείο θελει αρκετη υπομονη και ίσως λίγο ζορι.Εδω φαίνεται ποσο σημαντική ειναι η λίπανση του ελαστικου.Στην 2η φωτο που έμεινε λιγο,χρησιμοποιουμε τον λεβιε(ή το πόδι μας) για να μπει το λάστιχο στην θεση του.Στην φωτο3 φαινεται οτι το λάστιχο μπήκε ολο μεσα στην ζαντα









Βημα 10ο:Στο παρόν δεν το εχω κάνει αλλά καλό ειναι να απλωσουμε ταλκ σε όλη την σαμπρέλα.Βοηθαει στον χειρισμο της κατα την τοποθετηση.Τοποθετουμε την σαμπρελα προσεχτικα ωστε να μην την σκισουμε.Βαζουμε την βαλβιδα στην θεση της,την τοποθετουμε στην τρυπα της ζαντας και βιδωνουμε το παξιμαδι(οχι τερμα).










Βημα 11ο:Ζαντάρουμε και την άλλη πλευρά του ελαστικού κάνοντας διαδοχικές κινήσεις.Λιγο προσοχή στην κοντρα,την πιέζουμε που και που(φωτο 2)ώστε να πιάσει σωστά το λαστιχο.







Βημα 12ο:Βιδώνουμε το ''τσουτσουνάκι'' της βαλβίδας και φουσκώνουμε το λάστιχο.Πιέζουμε που και που την κόντρα ώστε να μην στραβοκάτσει ανάμεσα σε ζάντα-λαστιχο τσεκάρουμε τα χειλη της ζαντας περιμετρικά και ειμαστε ετοιμοι.








Όσοι θελουν να αλλαξουν μόνο την σαμπρελα,ακολουθουν τα βηματα 1 εως 6 και 10 εως 12 αντιστοιχα.
Το παρόν δεν είναι ο μοναδικος τρόπος αλλαγης σαμπρέλας-ελαστικου,υπάρχουν διάφορες παραλλαγές που μπορείτε να βρείτε σε ιστοσελίδες ή στο youtube.
Αν κατά την διάρκεια της αλλαγης κάτι σας ζορίζει υπερβολικα πολύ κατι δεν κανετε καλά.Ο υπογράφων δεν φέρει ευθύνη για σπασμενα χέρια,ιπτάμενους λεβιέδες και λοιπές τέτοιες ''μικρές'' λεπτομέρειες :laugh:
Βαλτε γάντια για προστασία απο τραυματισμους-γρασα κλπ,εγω δεν έβαλα για να αναγκαστω να κοψω τα νύχια μου :roflmao:

Καλη επιτυχία :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εγω τις φωτο δε τις βλεπω!!!!!
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Εγώ τις βλέπω κανονικά.Τις πήρα απευθείας απο άλλο φόρουμ που δεν χρειάζονταν host(πχ photobucket).Να βάλω απ'το photobucket?
edit:Εβαλα την πρώτη φωτό απο photobucket,φαίνεται κανονικά?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
την πρωτη την βλεπω τωρα
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Οκ,ανεβαζω και τις υπόλοιπες.
Τους λεβιέδες τους είχα πάρει απο το motomadness στο Ιλιον αλλά πάνε κάποια χρόνια τώρα.Πριν κάτι μήνες είχε πάει φίλος να πάρει αλλά δεν είχαν.Βρηκε τελικά στον Τόγελο με τιμή κοντά στα 2 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Γεια σου ωρε Γιγρο μας με τις ταλαιπωρειες σου!:ok:

Πριν βαλουμε την σαμπρελα καλο ειναι να την φουσκωσουμε ελαφρως (μα πολυ ελαφρως ομως!) Αυτο βοηθαει στο να μπει χωρις τσακισεις και το κυριοτερο ωστε να μην την πιασει κανας λεβιες κατα το μονταρισμα του ελαστικου

Τις φωτο εγω τις βλεπω
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Πριν βαλουμε την σαμπρελα καλο ειναι να την φουσκωσουμε ελαφρως (μα πολυ ελαφρως ομως!) Αυτο βοηθαει στο να μπει χωρις τσακισεις και το κυριοτερο ωστε να μην την πιασει κανας λεβιες κατα το μονταρισμα του ελαστικου
Σωστός :ok:
Οι φωτογραφίες μπήκαν όλες απο το host,ελπίζω να φαίνονται σε όλους.Όχι τίποτα άλλο αλλά για να τις βάλω κουράστηκα παραπάνω απο το να άλλαζα λάστιχο :D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Nice work...μες το μυαλο μου εισαι...μετα απο την τελευταια βολτα ειπα να ανεβασω ενα οδηγο αλλα νατος εδω ετοιμος...Nice;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κατατοπιστικότατος! Το καλύτερο βέβαια είναι να έχεις και τον μηχανικό σου στη βόλτα να μην έχεις τέτοια θέματα! ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια χαρά είναι οι φώτο και δύο χαρες όλη η παρουσίαση. .....ευχαριστούμε πολύ και εύχομαι να είναι αχρείαστα όλα αυτά, στους σαμπρελατους :D
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γειά σου ρε Γιώργη με τα ωραία τεχνικά φωτορεπορτάζ σου.:friendship:

Η ουσία είναι να'σαι μαζί πάντα ,κ σε όλες τις χωματάδες ,κ να αλλάζεις εσύ όλα τα σκασμένα ,αφού το κατέχεις το άθλημα.
Τώρα ,πως καταφέρνεις κ "μυρίζεσαι" τα φούιτ ,και δεν έρχεσαι ,αυτό παραμένει ανεξήγητο.:thinking:


Οκ,ανεβαζω και τις υπόλοιπες.
Τους λεβιέδες τους είχα πάρει απο το motomadness στο Ιλιον αλλά πάνε κάποια χρόνια τώρα.Πριν κάτι μήνες είχε πάει φίλος να πάρει αλλά δεν είχαν.Βρηκε τελικά στον Τόγελο με τιμή κοντά στα 2 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Ηθελα κι εγώ εδώ κ χρόνια να πάρω ,κι όλο το αμελούσα ,κυρίως επειδή στις χωματάδες έχετε όλοι οι υπόλοιποι.:happy:
Την περασμένη εβδομάδα είχα πάει στο motomadness για κάτι άλλο ,κ τελευταία στιγμή θυμήθηκα κ τους λεβιέδες (είχε) κ πήρα 2.
Ιδιους με αυτούς που έχεις στη φωτό.
Τιμή δεν θυμάμαι ακριβώς ,αλλά "ψίχουλα" ήταν (3 ή 4 € το ζεύγος)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μια χαρά είναι οι φώτο και δύο χαρες όλη η παρουσίαση. .....ευχαριστούμε πολύ και εύχομαι να είναι αχρείαστα όλα αυτά, στους σαμπρελατους :D
Δυστυχώς δεν είναι αχρείαστα.
Σε χωματάδα πρίν κανα μήνα (Πατέρα-Γεράνεια) 2 λάστιχα είχαμε σε παρέα 5 μοτό.
Πάλι Δεν είχε έρθει μαζί μας ο Λευκάδιος....τυχαίο;...ΔΕΝ νομίζω. :friend:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δυστυχώς δεν είναι αχρείαστα.
Σε χωματάδα πρίν κανα μήνα (Πατέρα-Γεράνεια) 2 λάστιχα είχαμε σε παρέα 5 μοτό.
Πάλι Δεν είχε έρθει μαζί μας ο Λευκάδιος....τυχαίο;...ΔΕΝ νομίζω. :friend:
Τα έχει αυτά το χωμα.....λίγες οι βόλτες χωρίς πρόβλημα με λάστιχο.
Οι ενισχυμένες σαμπρέλες. ....μειώνουν τις πιθανότητες, από ότι γνωρίζω.
 
Top Bottom