DIY Βάση Κινητού - GPS - Navigator για KLE 500

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Μιας και η προηγούμενη βάση για κινητό που είχα στον KLEαρχο δεν ήταν και η ιδανική είπα να φτιάξω μία σωστή.
Η προηγούμενη έτρεμε με το κινητό πάνω της (σε άσφαλτο) οπότε δεν είχα καθαρή εικόνα και δεν είχα προβλέψει την βροχή.
Αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι ενώ με το κράνος ανεβασμένο (flipup) μπορούσα να ρίχνω κλεφτές στο GPS χωρίς να κατεβάζω το κεφάλι μου και το γενικό οπτικό πεδίο, όταν είχα το κράνος κλειστό το κινητό δεν φαινόταν οπότε για να κοιτάω προς το GPS θα έπρεπε να παίρνω τα μάτια μου από τον δρόμο και να κατεβάζω το κράνος.
Όχι και το πιο ασφαλές.

Η παλιά βάση.


Έτσι με την νέα θέση του GPS πλέον το οπτικό μου πεδίο είναι πλήρες και όπως πρέπει.
Άλλωστε όλοι εκεί το έχουν οπότε κάτι ξέρουν παραπάνω.

Η βάση είναι φτιαγμένη από αλουμίνιο και η αδιάβροχη θήκη του κινητού είναι περτσινομένη πάνω του.
Δεν έχω πολλές φωτογραφίες από την κατασκευή του αλλά παίρνεται μία ιδέα πως το έχω φτιάξει.

Η νέα βάση έτοιμη για βάψιμο.


Έφτιαξα πρώτα τις δύο γωνίες που πιάνονται σε δύο βίδες του ανεμοθώρακα και μετά καμπύλωσα την λάμα για να πάρει την καμπύλη του καντράν.

Η βάση με την θήκη.


Η θήκη πιάνει με απλά πιρτσίνια στην βάση έτσι ώστε να μπορώ να την αντικαθιστώ αν χαλάσει ή φθαρθεί.

Έτοιμη και βαμμένη.


Και στην θέση της.


Καλές μου ...πλοηγήσεις.
Tip. Για GPS χρησιμοποιώ το app: Offline Maps & Navigation.
Κοσμάς.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μιας και η προηγούμενη βάση για κινητό που είχα στον KLEαρχο δεν ήταν και η ιδανική είπα να φτιάξω μία σωστή.
Η προηγούμενη έτρεμε με το κινητό πάνω της (σε άσφαλτο) οπότε δεν είχα καθαρή εικόνα και δεν είχα προβλέψει την βροχή.
Αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι ενώ με το κράνος ανεβασμένο (flipup) μπορούσα να ρίχνω κλεφτές στο GPS χωρίς να κατεβάζω το κεφάλι μου και το γενικό οπτικό πεδίο, όταν είχα το κράνος κλειστό το κινητό δεν φαινόταν οπότε για να κοιτάω προς το GPS θα έπρεπε να παίρνω τα μάτια μου από τον δρόμο και να κατεβάζω το κράνος.
Όχι και το πιο ασφαλές.

Η παλιά βάση.


Έτσι με την νέα θέση του GPS πλέον το οπτικό μου πεδίο είναι πλήρες και όπως πρέπει.
Άλλωστε όλοι εκεί το έχουν οπότε κάτι ξέρουν παραπάνω.

Η βάση είναι φτιαγμένη από αλουμίνιο και η αδιάβροχη θήκη του κινητού είναι περτσινομένη πάνω του.
Δεν έχω πολλές φωτογραφίες από την κατασκευή του αλλά παίρνεται μία ιδέα πως το έχω φτιάξει.

Η νέα βάση έτοιμη για βάψιμο.


Έφτιαξα πρώτα τις δύο γωνίες που πιάνονται σε δύο βίδες του ανεμοθώρακα και μετά καμπύλωσα την λάμα για να πάρει την καμπύλη του καντράν.

Η βάση με την θήκη.


Η θήκη πιάνει με απλά πιρτσίνια στην βάση έτσι ώστε να μπορώ να την αντικαθιστώ αν χαλάσει ή φθαρθεί.

Έτοιμη και βαμμένη.


Και στην θέση της.


Καλές μου ...πλοηγήσεις.
Tip. Για GPS χρησιμοποιώ το app: Offline Maps & Navigation.
Κοσμάς.
Ωραία μερακλίδικη δουλειά...!!! :ok:
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Σωραιος και μετρας!
Απλα εχε υποψιν οτι τα κινητα ειδικα οταν λειτουργει η κεραια του gps ανεβαζουν αρκετη θερμοκρασια. Αν δεν αεριζεται καποια στιγμη σε μια μακρινη εκδρομη θα σου βγαλει ειδοποιηση. Η θηκη που εχεις δε προσφερει καθολου αερισμο στη συσκευη!
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Σωραιος και μετρας!
Απλα εχε υποψιν οτι τα κινητα ειδικα οταν λειτουργει η κεραια του gps ανεβαζουν αρκετη θερμοκρασια. Αν δεν αεριζεται καποια στιγμη σε μια μακρινη εκδρομη θα σου βγαλει ειδοποιηση. Η θηκη που εχεις δε προσφερει καθολου αερισμο στη συσκευη!
Θα το έχω υπόψιν. ;)
Μετά από πόση ώρα μιλάς?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραία δουλειά ωρέ!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Αποψη μου οτι θα χρειαστεις και τριτο σημειο στηριξης.Οπως το βλεπω συντομα θα σκορπισει απο τους κραδασμους.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Αποψη μου οτι θα χρειαστεις και τριτο σημειο στηριξης.Οπως το βλεπω συντομα θα σκορπισει απο τους κραδασμους.
Όπως είναι δεν κουνιέται ούτε στο ελάχιστο.
Άσε που η θήκη ακουμπάει και στον ανεμοθωρακα αλλά και στο ταμπλό.
Είναι solid.
 
Top Bottom