DIY Πλαινές βαλίτσες & Topcase από ....ξύλο!

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Πολλά μπορούμε να πούμε για το υλικό, για την ανθεκτικότητα, για το κόστος, την αδιαβροχοποίηση, την στήριξη, την λειτουργικότητα, την εμφάνιση κλπ... Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για μερακλίδικη δουλειά που αν μη τι άλλο έχει την υπογραφή του δημιουργού της. Προσδίδει μοναδικότητα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πολλά μπορούμε να πούμε για το υλικό, για την ανθεκτικότητα, για το κόστος, την αδιαβροχοποίηση, την στήριξη, την λειτουργικότητα, την εμφάνιση κλπ... Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για μερακλίδικη δουλειά που αν μη τι άλλο έχει την υπογραφή του δημιουργού της. Προσδίδει μοναδικότητα.
Πέρα από το φοβερό αποτέλεσμα,
αυτο να λέγεται! Είναι οι πρώτες βαλίτσες από ξύλο, που είδα να φτιάχνει κάποιος!!! Ξανά :ok:
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Πέρα από το φοβερό αποτέλεσμα,
αυτο να λέγεται! Είναι οι πρώτες βαλίτσες από ξύλο, που είδα να φτιάχνει κάποιος!!! Ξανά :ok:
Τώρα που το είπες έκανα αναζήτηση στον σωλήνα αν έχει κάνει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο και βρήκα αυτές και αυτή.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Εύγε Κοσμά, πολύ ωραίες ! :like:
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Μια πρόταση.... Αν είναι ξύλινες οι βαλίτσες, γιατί να μην δείχνουν και ξύλινες ???

Το σκέφτηκα το βερνικωμα Παντελή αλλά μετά σκέφτηκα και την συντήρηση τους και επέλεξα να τις βάψω.
Τα χτυπήματα και οι γρατζουνιές που θα γίνουν σίγουρα με στόκο και βάψιμο διορθώνονται.
Ενώ το βερνικομένο ξύλο πολυ δύσκολα επανέρχεται.

Άσε που με βερνικομένες βαλίτσες τότε σίγουρα θα με περνούσαν για νεκροφόρα ο KLEΜπουρας όπως είπε και ο Amyrou! :happy:
 
Τελευταία επεξεργασία:

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
KosmasKLE
Πολύ δυνατή δουλειά, ωραίος!!!

Προγραμμάτισε τώρα να τις πρεσάρεις σε ανθρακόνημα και να αρχίσεις να τις πουλάς! :D

Επίσης +1 για το humbrol, να μαζευτούμε οι μοντελιστές να κάνουμε ένα section εδώ; :D
Και βλεπω και δοχειακι μπογιας Humbrol , δικος μας ανθρωπος...
Έτσι, να μαζευόμαστε!!!
Το humbrol μου φέρε κ εμένα πολύ ευχάριστες θύμησες.
Ελπίζω να τα ξαναπιάσω κάποια στιγμη
Να το ξαναπιάσεις λέμεεεεε!!!
:) :) :)
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Έτοιμο και το καπάκι.
Μια σύγκριση με την 52λιτρων βαλίτσα που ήδη έχω.
Και μια δοκιμαστική τοποθέτηση.
Και ξεκινάω το κόψιμο των κομματιών του κοντραπλακέ.

Συνεχίζεται.



 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μερακλίδικη δουλειά σίγουρα, δεν είναι όμως βαριές? Σε συνδιασμό με το φόρτωμά τους, μήπως θα είσαι πολύ πισώβαρος?
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Μερακλίδικη δουλειά σίγουρα, δεν είναι όμως βαριές? Σε συνδιασμό με το φόρτωμά τους, μήπως θα είσαι πολύ πισώβαρος?
Αν αναφέρεσαι στις πλαινές βαλίτσες αυτές ζυγίζουν 2 κιλά έκαστος.
Οι υφασμάτινες βαλίτσες που έχω ζυγίζουν 1,9 κιλά έκαστος.

Δεν έχω ζυγίσει ακόμα την κεντρική βαλίτσα.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Αν αναφέρεσαι στις πλαινές βαλίτσες αυτές ζυγίζουν 2 κιλά έκαστος.
Οι υφασμάτινες βαλίτσες που έχω ζυγίζουν 1,9 κιλά έκαστος.

Δεν έχω ζυγίσει ακόμα την κεντρική βαλίτσα.
Δεν το φανταζόμουν ότι θα είχαν τόσο μικρή διαφορά στο βάρος, ακούγοντας βαλίτσα από ξύλο υπέθεσαν ότι θα είναι αρκετά βαρύτερες.
 
Top Bottom