DIY Φορητό Σταντ Ανύψωσης Μηχανής

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Αγγλιστί: DIY Portable Moto Jack Stand
Μπορεί να κυκλοφορούν πλέον στην αγορά τέτοιοι γρύλοι, αλλά με ξέρετε τι άνθρωπος είμαι.
Πατεντιάρης αθεράπευτος. :wacky:

Για τον γρύλο αυτόν λοιπόν δεν έχω φωτογραφίες από την κατασκευή του, με αυτές που θα ανεβάσω όμως θα πάρετε μια ιδέα πως είναι φτιαγμένος.
Χρησιμοποίησα ότι αλουμίνιο είχα στο εργαστήριο μου.
Ο σκοπός του όπως καταλαβαίνεται είναι κυρίως να γίνεται επισκευή ελαστικών αλλά και λάδωμα αλυσίδας εκτός σπιτιού.



Αποτελείται από τρεις σωλήνες αλουμινίου πάχους 1mm και διαμετρήματος 16mm εκ τον οποίον ο ένας μήκους 19εκ έχει στις δύο άκρες σφηνωμένα σωληνάκια μικρότερης διατομής. Και αυτό για να κουμπώνουν μεταξύ τους οι τρεις σωλήνες.

Για επιπλέον ενίσχυση έχω και ένα σωλήνα τετράγωνης διατομής μήκους 32εκ (στην πραγματικότητα είναι δύο Π ενωμένα μεταξύ τους με υφασμάτινη ταινία) όπου μπαίνουν μέσα οι σωλήνες.
Με δύο βίδες με πεταλούδες οι σωλήνες μένουν στην θέση τους.

Για τον κάτω σωλήνα μήκους 32εκ έφτιαξα ένα πατουσάκι για να πατάει καλά στο έδαφος, το οποίο ενώνεται με κοπίλια με τον σωλήνα.
Στον πάνω σωλήνα μήκους 18εκ έφτιαξα έναν γάντζο από αλουμίνιο για να πιάνει στην μηχανή.



Στην φωτογραφία βλέπετε πόσο μαζεμένος είναι ο γρύλος αφού μέσα στον τετράγωνο μπαίνει ήδη ο μεσαίος σωλήνας.
Όλα αυτά μπαίνουν πλέον στο δεξιό tool tube.







Για το σήκωμα του πίσω τροχού ο γρύλος μπαίνει στον πίσω μαρσπιέ και δεν χρειάζεται ο μεσαίος σωλήνας.
Απλά περνάω τους δύο σωλήνες στον τετράγωνο και βάζω τις δύο βίδες με τις πεταλούδες για να μένουν στην θέση τους.







Για το σήκωμα του μπροστινού τροχού βάζω και τον μεσαίο σωλήνα και ο γρύλος γατζώνει στο προστατευτικό κάγκελο του κινητήρα.

Σύντομα θα κάνω και ένα βίντεο πως σηκώνω την μηχανή με αυτό.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αγγλιστί: DIY Portable Moto Jack Stand.......
...... Για επιπλέον ενίσχυση έχω και ένα σωλήνα τετράγωνης διατομής μήκους 32εκ (στην πραγματικότητα είναι δύο Π ενωμένα μεταξύ τους με υφασμάτινη ταινία) όπου μπαίνουν μέσα οι σωλήνες.
Ωραια κατασκευή!
Μήπως να έκανες στον φίλο σου με την ηλεκτροκολληση, μικρά γαζια στα δυο Π, για να μην έχεις την υφασμάτινη ταινία και το κεφάλι σου ήσυχο;
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Ωραια κατασκευή!
Μήπως να έκανες στον φίλο σου με την ηλεκτροκολληση, μικρά γαζια στα δυο Π, για να μην έχεις την υφασμάτινη ταινία και το κεφάλι σου ήσυχο;
Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα γιατί τα κρατάνε και οι δύο βίδες ενωμένα. Αν βρώ αντίστοιχο στρατζαριστό αργότερα θα το αντικαταστήσω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα γιατί τα κρατάνε και οι δύο βίδες ενωμένα. Αν βρώ αντίστοιχο στρατζαριστό αργότερα θα το αντικαταστήσω.
Τις είδα τις βίδες, αλλά το είπα γιατί εγώ έχω ένα θέμα με την ασφάλεια! Ποτέ δεν ξέρεις, «κάλιο γαιδουρόδενε, παρά γαιδουρογύρευε....»
Το στρατζαριστο, ακόμα καλύτερο και από τα κολλημένα Π. Νταμάρι σκέτο!!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κοσμά.... :friendship:
Κάπου είχα πετύχει κάποιον σωλήνα τετραγωνικής διατομής σαν το μεσαίο κομμάτι που χρησιμοποιείς...
Εάν τον βρω θα σε ενημερώσω...
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Κοσμά.... :friendship:
Κάπου είχα πετύχει κάποιον σωλήνα τετραγωνικής διατομής σαν το μεσαίο κομμάτι που χρησιμοποιείς...
Εάν τον βρω θα σε ενημερώσω...
Σε ευχαριστώ Θάνο για την προσφορά σου αλλά δεν χρειάζεται.
Θα πάω στον προμηθευτή μου που αγοράζω αλουμίνιο σε λίγο καιρό και θα πάρω το κομμάτι αυτό με 2-3€. Είναι να πάρω και άλλα αλουμίνια από αυτόν οπότε θα πάρω και αυτό.
 
Top Bottom