DIY Χειροποίητη ποδιά για tiger 800

dkom

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Tenere 700
Επειδη η εργοστασιακή ποδιά της μότο είναι πολύ μικρή ,πλαστική και επειδή πατάω χώμα έλεγα να την αλλάξω με μια αλουμινένια ή σιδερένια.
Ως εδώ Καλά μετά ήρθε η απογοήτευση ,ο ενας ηθελε 350 ευρώ Ο αλλος 300 με την πιο φθηνή να παίζει γύρω στα 170ευρώ μετά από πολύ ψάξιμο σε μαγαζιά και ίντερνετ κατεληξα στο να προσπαθήσω να φτιάξω μια μόνος μου.
Εδώ γέλασαν πολλοί, γέλασα κι εγώ αλλά λέω δεν έχω τίποτα να χάσω ας δοκιμάσω .
Όλη η κατασκευή μου πήρε 10 μερες (5 μέρες κάθισα και ασχολήθηκα για 2 ώρες τη φορά)
Το κόστος περίπου στα 55 ευρώ ( +20 ευρώ σουβλάκια ,μπύρες , παγωτα κι ένα μαλωμα με την κοπέλα μου γιατί την εστησα)
Η μόνη εργασία που έκανα εκτός ήταν η κολληση των πλαινων τμημάτων , τα κόλλησα στον Θεόφιλο με τις εξατμίσεις στην Κατεχάκη, μπορώ να πω πως εκανε καταπληκτική δουλειά με το αργκον επίσης ήταν πολύ ευγενικός και εξυπηρετικος ( ενω κατι αλλοι απλα με έδιωχναν από το μαγαζί τους βαριοντουσαν με κοιτούσαν σαν χαζό ή μου ζητούσαν γι αυτές τις κολλήσεις 60 ευρω!!! ). Τέλος καλό όλα καλά όμως.
Μακάρι να αποδειχθεί καλή, να αντέξει και να μην έχω κανένα πρόβλημα....


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Επειδη η εργοστασιακή ποδιά της μότο είναι πολύ μικρή ,πλαστική και επειδή πατάω χώμα έλεγα να την αλλάξω με μια αλουμινένια ή σιδερένια.
Ως εδώ Καλά μετά ήρθε η απογοήτευση ,ο ενας ηθελε 350 ευρώ Ο αλλος 300 με την πιο φθηνή να παίζει γύρω στα 170ευρώ μετά από πολύ ψάξιμο σε μαγαζιά και ίντερνετ κατεληξα στο να προσπαθήσω να φτιάξω μια μόνος μου.
Εδώ γέλασαν πολλοί, γέλασα κι εγώ αλλά λέω δεν έχω τίποτα να χάσω ας δοκιμάσω .
Όλη η κατασκευή μου πήρε 10 μερες (5 μέρες κάθισα και ασχολήθηκα για 2 ώρες τη φορά)
Το κόστος περίπου στα 55 ευρώ ( +20 ευρώ σουβλάκια ,μπύρες , παγωτα κι ένα μαλωμα με την κοπέλα μου γιατί την εστησα)
Η μόνη εργασία που έκανα εκτός ήταν η κολληση των πλαινων τμημάτων , τα κόλλησα στον Θεόφιλο με τις εξατμίσεις στην Κατεχάκη, μπορώ να πω πως εκανε καταπληκτική δουλειά με το αργκον επίσης ήταν πολύ ευγενικός και εξυπηρετικος ( ενω κατι αλλοι απλα με έδιωχναν από το μαγαζί τους βαριοντουσαν με κοιτούσαν σαν χαζό ή μου ζητούσαν γι αυτές τις κολλήσεις 60 ευρω!!! ). Τέλος καλό όλα καλά όμως.
Μακάρι να αποδειχθεί καλή, να αντέξει και να μην έχω κανένα πρόβλημα....


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
πολύ ωραία δουλειά !!! Μπράβο σου για το αποτέλεσμα
 

dkom

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Tenere 700
Πολυ καλη δουλεια Δημητρη μπραβο........το στησιμο στη κοπελα ομως θα σου κοστισει ακριβοτερα στο μελλον !!!!!
Και γω αυτό φοβαμαι

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Factory!!! Ωραίος!

Σεντ φρομ Ténéré φον
 

black sheep

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Vstrom 650 Xt
Μια χαρα βγηκε! Βαλε και μια φωτο με ολο το μηχανακι αν εχεις να το χαζεψουμε:)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραία δουλειά...!!!:ok:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πολύ ωραία δουλίτσα, αξία ανεκτίμητη το DIY. ίσως έπρεπε να χρησιμοποιήσεις λίγο πιο χοντρό αλουμίνιο αλλά αυτό θα το δεις στη πράξη και είναι συνάρτηση πόσο σκληρό χώμα θα κάνεις.

Μια ερωτησούλα.. Αυτό το αυτάκι αριστερά μπροστά είναι design ή εξυπηρετεί κάτι?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πολύ ωραία δουλίτσα, αξία ανεκτίμητη το DIY. ίσως έπρεπε να χρησιμοποιήσεις λίγο πιο χοντρό αλουμίνιο αλλά αυτό θα το δεις στη πράξη και είναι συνάρτηση πόσο σκληρό χώμα θα κάνεις.

Μια ερωτησούλα.. Αυτό το αυτάκι αριστερά μπροστά είναι design ή εξυπηρετεί κάτι?
Δεν ειναι φτιαγμενη απο αλουμινιο Σιδερενια ειναι
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
ειναι αλουμινιο ή ανοξειδωτη λαμαρινα ? λογικα το 2 , απο βαρος που ειναι περιπου ?
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Πααααρα πολυ ομορφη δουλεια!!!!! δεν φαινεται σαν ξενο σωμα, του παει ;)

(στις βιδες βαλε σπειροκολλα-και ροδελες γκροβερ αν μπορεις, η κατι λαστιχιενιο να αποροφαει κραδασμο,λογω οτι δεν ειναι εργοστασιακη δουλεια,επειδη πιανει πανω στο μοτερ,θα αποροφαει ολους τους κραδασμους και θα ξεβιδωνει ευκολα)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πραγματι ομορφη δουλεια!

Αλλα...
Επρεπε να την κανεις απο αλουμινιο 3αρι ή το πολυ 4σαρι Πιθανοτατα θα ηταν πιο ελαφρια και το κυριοτερο δεν θα ηθελε βαψιμο Γιατι ετσι οπως ειναι βαμενη μετα απο μερικα χωματινα περασματα θα ξεβαψει απο τα χτυπηματα
Τελος εκει που θα βιδωνει καλο ειναι να παρεμβαλεις λαστιχο και αποστατη
πχ με αυτα θα ησουν ΟΚ:


Κατ' αυτον τον τροπο δεν θα ξεβιδωνεται απο τους κραδασμους αφου ουσιαστικα θα ειναι πλευστη Επισης αν την βιδωσεις κατ' ευθειαν χωρις αποστατη και λαστιχο υπαρχει παντα ο κινδυνος απο τους κραδασμους να παρεις τα σπειρωματα στο χερι!
 

dkom

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Tenere 700
Πραγματι ομορφη δουλεια!

Αλλα...
Επρεπε να την κανεις απο αλουμινιο 3αρι ή το πολυ 4σαρι Πιθανοτατα θα ηταν πιο ελαφρια και το κυριοτερο δεν θα ηθελε βαψιμο Γιατι ετσι οπως ειναι βαμενη μετα απο μερικα χωματινα περασματα θα ξεβαψει απο τα χτυπηματα
Τελος εκει που θα βιδωνει καλο ειναι να παρεμβαλεις λαστιχο και αποστατη
πχ με αυτα θα ησουν ΟΚ:


Κατ' αυτον τον τροπο δεν θα ξεβιδωνεται απο τους κραδασμους αφου ουσιαστικα θα ειναι πλευστη Επισης αν την βιδωσεις κατ' ευθειαν χωρις αποστατη και λαστιχο υπαρχει παντα ο κινδυνος απο τους κραδασμους να παρεις τα σπειρωματα στο χερι!

ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,νομιζω αν ειχα πιο πολυ χρονο θα την εκανα πιο καλη , πραγματι αυτο που λες για τους αποστατες εχεις δικιο , η μαμα ποδια στηριζεται σε 4 λαστιχενιους αποστατες και μονο οι 2 βιδες μπροστα αυτες που φαινονται δεν εχουν λαστιχενια ανδιαμεσα , βασικα τη βιδωσα οπως ακριβως και τη μαμα, μολις γυρισα απο το trophy η ποδια ακομα εκει ειναι αρα οκ χαχαχα ( θα την τσεκαρω βεβαια καλου κακου μην εχει ξεβιδωθει)
επισης θα της ανοιξω κι αλλες τρυπες για να αεριζεται καλυτερα
 

dkom

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Tenere 700
Πολύ ωραία δουλίτσα, αξία ανεκτίμητη το DIY. ίσως έπρεπε να χρησιμοποιήσεις λίγο πιο χοντρό αλουμίνιο αλλά αυτό θα το δεις στη πράξη και είναι συνάρτηση πόσο σκληρό χώμα θα κάνεις.

Μια ερωτησούλα.. Αυτό το αυτάκι αριστερά μπροστά είναι design ή εξυπηρετεί κάτι?
ευχαριστω πολυ , βασικα για προστασια στο φιλτρο λαδιου και του μοτερ , το ειχα δει στο ιντερνετ σε μια αλλη ποδια και το αντεγραψα ,βεβαια βγαινει αρκετα ψηλα γενικα η ποδια οποτε και να μην το ειχα παλι θα καλυβονταν το φιλτρο κτλ αλλα μου αρεσε και το αφησα ετσι
 
Top Bottom