DIY .... ρύθμισμα ή έλεγχος στις βαλβίδες σε R1200GS '04

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
1ος τρόπος!

:)...ο κατασκευαστης προτρέπει τον έλεγχο (...και αν χρειαστει το ρυθμισμα) των βαλβιδων εισαγωγής και εξαγωγής ενος boxer κινητήρα καθε 10.000 χιλιομετρα αλλα εγω που προσπαθω να δω τα πραγματα σε ενα πιο προσωπικο βαθμο ακουγοντας τον κινητηρα και νοιωθοντας τις αντιδρασεις στο γκαζι αφησα μια 20αρα μεχρι να ανοιζω τα κυλινδρα για τον έλεγχο!(...φυσικα συντελεσε σε αυτη την αργοπορία και η χρηση που κανω κατεξοχην εκτος πολης καθως και οι χαμηλες θερμοκρασιες της βορειας Ευρωπης)

...μαζεψα λοιπον 5 γενικα εργαλεια και μερικα ειδικα για την συγκεκριμενη εργασια και διαβαζοντας για αρκετο καιρο θεωρητικα κομματια απο manuals και φυσικα διαδικτυακές συμβουλες απο forums κατεληξα στη γνωστη γωνια στο γκαραζ μου να περασω ενα απολαυστικο βροχερο Δευτεριατικο πρωινο!







...χωρις να χανω τον χρόνο μου αφαίρεσα τα προστατευτικά πλαστικά των κυλίνδρων καθως και τις σιδεριές για να εχω φυσικα και την ανεση να δουλεψω !(..... ο ελεγχος αργοτερα πρεπει να γινει σε θερμοκρασια γυρω στους 35 βαθμους...δηλαδη σχετικα κρυος κινητηρας)





...εχω λοιπον ελευθερο το χωρο να επεμβω στον κινητηρα και ξεκιναω με την αφαίρεση απ το καπακι και το οριζοντιο μπουζι , με τη βοηθεια ενος πλαστικου εξωλκεα και ξεβιδωνοντας 2 τορξ βιδουλες και το κατω διαγωνιο μπουζι που βγαινει πολυ ευκολοτερα !!!

..
..


...η αφαιρεση των μπουζιων κρίνεται απαραίτητη γιατι πρώτον διευκολύνει την περιστροφη του κινητηρα χωρις την υπαρξη της συμπιεσης που δημιουργητε μεσα στο χωρο καυσης ..δευτερον θα σου χρειαστει η εισοδος του οριζοντιου μπουζιου για να βρεις ευκολοτερα την θεση που το μπιστονι θα ειναι στη ψηλότερη θεση μεσα στον κύλινδρο με αποτελεσμα να βρισκονται και οι 4 βαλβιδες κλειστες και ελευθερες για να μπορεσουμε να ελεγξουμε τα διακενα και τελος για να ριξουμε και μια ματια και στην κατασταση τους και ενδεχομένως να καθαρισουμε προσεχτικα το κενο στο σπινθηριστή!

...βρισκομαστε λοιπον μπροστα στον κυλινδρο που εχουμε αφαιρεσει τα 4 μπουζια και ξεκιναμε να ξεβιδωνουμε τις 4 τορξ μακριες βιδες που κρατανε το καπακι των βαλβιδων! (...προσοχη!...κατα την αφαιρεση του καπακιου θα τρεξουν μερικα γραμμαρια λαδιου που εχουν κατακρατηθει μεσα στο χωρο και καλα θα ειναι να τοποθετηθει το αναλογο δοχειο περισυλλογής απο κατω για να μην μαζεύουμε μετα απ το πατωμα !)..(...οι βιδες δεν χρειαζεται να ξεβιδωθουν μεχρι να βγουν εντελως! ..με μερικες περιστροφες ειναι κιολας ελευθερες και κρατιουνται μεσα στο καπακι με μια ελαστικη φλατσα που εφαρμοζει απο μεσα σε καθε μια ξεχωριστα!)


.




... βρισκόμαστε μπροστά στην ανοιχτή κυλινδροκεφαλή και μπορουμε να παρατηρήσουμε με καθε λεπτομερια τους μηχανισμους με τις βαλβιδες και την καδένα με το γρανάζι της(...στη εικονα κατω δεξια) ...






...αφαιρουμε,( ...απο τωρα κιολας για να μην το ξεχασουμε μετα) ,απ το κεντρο της εισοδου του μπουζιου την λαστιχενια στρογυλλη φλατσα που στεγανοποιει το μπουζι, και εχει μεινει μεσα και την τοποθετουμε στο αναλογο στομιο πανω στο καπακι γιατι στην επανατοποθέτηση του καπακιου αν την αφησεις μεσα θα κατσει 100% στραβα...με ολα τα επακολουθα φυσικα!!!

.




....την ιδια διαδικασια εφαρμοζουμε φυσικα και στον αλλο κύλινδρο ....







..λιγο πριν ξεκινησουμε την ρυθμιση μπορουμε να αφαιρεσουμε και το πλαστικο καπακι μπροστα του κινητηρα που κρυβει μεσα του τον ιμαντα ..γιατι απ το κεντρικο εκεινο 34αρι παξιμαδι θα μπορεσουμε να κινήσουμε με την βοηθεια του αναλογου κλειδιού πολυ ευκολα τον κινητήρα για να βρουμε την αναλογη θεση χωρις να χρειαζεται να τραβαμε και να σπρωχνουμε συνεχεια τη πισω ροδα!...αν δεν θελουμε να το ανοιξουμε ...τοτε την ιδια δουλια θα την κανουμε στρεφοντας το πισω λαστιχο και εχοντας ταχυτητα στο κυβωτιο !

....5 τορξ βιδουλες και ο χώρος ελεύθερος!!!

.



...λοιπον ειμαστε ετοιμοι απο πλευρα προετοιμασίας και τωρα περναμε στο ζουμι της υποθέσεως που εχει φυσικα και λιγο θεωρητικο μερος!...επι της ουσιας οταν λεμερυθμισμα βαλβιδες εννουμε οτι θα μετρησουμε και αναλογος θα ρυθμισουμε τα διάκενα αναμεσα στις βαλβιδες και στα εμβολα που τις σπρωχνουν να ανοιξουν για να γινει η εισαγωγη του μειγματος ή εξαγωγη του καυσαερίου!...το λοιπον απο αυτο σαν αρχη καταλήγουμε οτι πρεπει να γινουν οι μετρησεις οταν οι βαλβιδες αυτες ειναι εντελως κλειστες μεσα στο κυλινδρο ή να το πω αλλιως δεν εφαρμοζει καμια δυναμη επανω τους και τα κενα ειναι ανοιχτα ! Στη συγκεκριμενη φαση το πιστονι βρίσκετε στο ανωτερο πανω σημειο μεσα στον κυλινδρο. Βασικα το πιστονι βρισκεται στη πανω θεση ΑΝΣ(OT) ...δυο φορες κατα τους 4 χρόνους που διανύει σε καθε φαση αλλα, η μια απ αυτες ειναι η θεση που την θεωρουμε νεκρη για να ρυθμισουμε τις βαλβιδες! Ειναι η φαση της συμπιεσης οπου και οι 4 βαλβιδες ειναι κλειστες και δεν κινουνται , ο κυλινδρος σφραγιζεται για την καυση του μειγματος. ...Το ζητουμενο λοιπον ειναι να βρουμε τη θεωρητικη OT θεση του πιστονιου μεσα στον κύλινδρο κατα τη οποια θεση το πιστονι βρισκεται στην ψηλοτερη θεση μεσα στο κυλινδρο(..αν το φανταστουμε τον κυλινδρο ορθιο οπως σε ενα μονοκυλινδρο) και επι της ουσιας βρισκεται στη απολυτη συμπιεση λιγο πριν την αναφλεξη σε ενα τετραχρονο κινητηρα !...εκεινη την στιγμη οι βαλβιδες και οι τεσσερις ασφαλιζουν τον κύλινδρο για να γινει η εκρηξη και ετσι ειμαστε σιγουροι οτι σε εκεινο το σημειο μπορουμε να μετρήσουμε τα διακενα με ακρίβεια!...ενας ασφαλης και ακριβης τροπος για να μετρήσεις αυτο το σημειο ειναι με ενα βοηθητικό οργανο/ρολοι ακριβείας που δοκιμασα και γω αλλα που μετα την εμπειρία μου αυτη βρισκω οτι ειναι υπερβολη να διευκρινίσω την διαδικασια και ετσι ο τροπος που προτείνω ειναι ενας αλλος πιο εμπειρικός και ευκoλος για τον καθενα μας! Το λοιπον ως εξης!....βαζεις ενα κατσαβιδι μεσα στον κυλινρο απο την οπή του οριζοντιου μπουζιου μεχρι να νιωσεις οτι ακουμπησε τον κυλινδρο !...αρχιζεις τωρα να γυριζεις προς τη φορα του ρολογιου το κεντρικο 34αρι παξιμάδι του ιμαντα που αναφερα παραπανω και παρατηρεις την κινηση των βαλβιδων της εισαγωγης που ανοιγουν σιγα/σιγα να αναρροφήσουν θεωρητικα το μειγμα και νιωθεις ηδη το κατσαβιδι μαζι με το πιστονι να βυθιζεται μεσα στον κυλινδρο!... σε καποια φαση , και ενω συνεχιζεις να γυριζεις τον κινητήρα, νιωθεις το πιστονι να ανεβαινει σπρωχνοντας το κατσαβιδι προς τα εξω και παρατηρείς τις βαλβιδες τις εισαγωγης να κλεινουν! ....συνεχιζοντας να γυριζεις θα βρεις καποιο σημειο που το πιστονι θα σταματησει να ανεβαινει και θα ειναι εκεινο το σημειο θεωρητικα πριν την αναφλεξη !..αν γυρισεις μερικα εκατοστα θα δεις οτι θα αρχιζει παλι το πιστονι να κατεβαινει !...γυριζεις τα εκατοστα παλι πισω και σταματας !!!!...εκεινο το σημειο λοιπον ειναι το ζητούμενο !...το πιστονι εντελως επανω και οι βαλβιδες κλειστες και ελευθερες προς μετρηση των κενων!!!


 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS

:)...τερμα η θεωρια και περνάω παλι στη πραξη ! ..δεν ξεχναμε οτι κανουμε ελεγχο και δεν συμβαινει παντα να ειναι απαρραιτητη η επεμβαση στα κενα!

...παιρνω λοιπον το εργαλειο με τα φιλερακια και ελέγχω !...εδω αναφερω οτι στο Boxer τα εργοστασιακα κενα ειναι 0,30 για την εξαγωγη και 0,15 για τις βαλδιβες της εισαγωγης !!!


..
.


σε καθε μοτοσυκλετα και αναλογος με την χρηση και την συντηρηση οπως καταλαβαινετε υπαρχουν διαφορετικες παρεκλησεις και διορθωσεις και ετσι θα αναφερω απλα οτι σε μενα μονο σε μια απ τις τεσσερεις εισαγωγες περνουσε και το 20αρι φιλερακι εκει που επρεπε να περναει μονο το 15αρι ...





....και στις τρεις των τεσσαρων βαλβιδων των εξαγωγων περνουσε το 35αρι φιλερ ενω επρεπε να περναει μονο το 30αρι ....ενω σε μια περνουσε με ανεση ακομα και το 40αρι!



....εδω περναμε σε ενα θεμα που απαιτει μεγαλη ακριβεια και προσοχη !!!...το ρυθμισμα !

.....ειναι απλο αλλα χρειαζεται λεπτομερια!!!

...ο μηχανισμος λειτουργει ως εξης!....υπαρχει πισω απο καθε βαλβιδα μια βιδα που εφαρμοζει μεσα της ενα μικρο αλενακι και βιδωνοντας την μικραίνουμε τα κενα αναμεσα στη βαλβιδα και το εμβολο που την σπρωχνει!!!....αυτη η βιβα ειναι κοντραρισμενη για να μην χανει την ρυθμιση της με ενα παξημαδι που βιδωνει πανω της και την κραταει στη θεση της!...το λοιπον εφαρμοζουμε ενα 10ρακι γερμανικο κλειδι στο παξιμαδι που κραταει σαν κοντρα την βιδα και κραταμε σφιχτα την βιδα με το αλενακι ξεβιδωνουμε λιγο το παξιμαδι να χαλαρωσει!....το κραταμε σφιχτα στη θεση του και γυρναμε περιπου 15 μοιρες την βιδα με το αλενακι !....σταθερα κραταμε με δυναμη την βιδα στη θεση της χωρις να αφησουμε χαλαρο το αλενακι και σφυγγουμε χωρις πολυ δυναμη το παξιμαδι παλι να κρατησεις κοντρα!...δοκιμαζουμε με το φιλερακι και για περιπου 0,05 του χιλιοστου εχουμε ηδη διορθωσει !!!..αν περναει παλι το μεγαλυτερο τοτε με την ιδια διαδικασια διορθώνουμε λιγες μοιρες ακομα!...ειναι πολυ πιο ευκολο απο οσο ακουγετε αλλα θελει οπως ειπα προσοχη και ακρίβεια!






...εγω μέτρησα και ξαναμετρησα για να ειμαι σιγουρος πολλες φορες !!!...το αποτελεσμα ειναι στο τελος να ειμαι εντελως σιγουρος για τις μετρησεις μου και απολυτα ευχαριστημενος να ξανακλεισω τα καπακια ...να περασω τα μπουζακια στη θεση τους ...να συμπληρωσω γυρω στα 150 γραμμαρια λαδι που χαθηκε και να πατησω τη μιζα να απολαυσω το ........"κελάηδισμα!!!"


..




....το εργαλειο δουλευει ρολοι!!!!.....μια ομορφη μερα αρχισε και η εβδομαδα ξεκινησε καλα!!!


;)






*...οι δυναμεις που χρειαζονται για καποιον φιλο που θα δουλεψει με ροποκλειδο ειναι σχετικα μικρες 8Nm για τα παξιμαδακια στις βαλβιδες και 10Nm στις 4 βιδες που κρατανε τα καπακια των κυλίνδρων!

*...και να διευκρινίσω κατι ακομα οτι το παραπανω κειμενο το εγραψα για να μοιραστώ μαζι σας τη χαρα μου στη προσπαθεια μου να ασχοληθώ με το χομπυ μου και οχι για να προτεινω στο οποιοδηποτε νεο φιλο με το αντκειμενο να ξεκινησει να ανοιξει το κινητηρα του και χωρις τις αναλογες γνωσεις να καταληξει σε Τιτανικο!!! ...θα χαρω παντως πολυ αν βοηθηθει καποιος που ηταν λιγο πριν το επιχειρήσει γιατι και γω εψαχνα στο διαδίκτυο σαν τρελος μεχρι χθες παρόμοιες πληροφοριες !

*...καθε διορθωση ή προσθεση απο καποιο φιλο σε οτι εχω γραψει παραπανω δεκτη καθοτι και γω δεν ειμαι ο ειδικος απλα προσπαθω να μαθω!




/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////




2ος τρόπος




:)Ενας αλλος τροπος , πρακτικος και πολυ πιο απλος για τον ελεγχο αυτο ... ειναι με βαση τα σημαδια που εχει βαλει για την εργασια αυτη ο ιδιος ο κατασκευαστης! Ο δικος μου τροπος, στη αρχη του ποστ, που εχω περιγραψει ειναι πιο πολυ εμπειρικος και με βαση την λογικη στη μηχανολογια ...απο κει και περα ομως μπορουμε να εφαρμοσουμε πολυ απλα το τροπο με τα σημαδια που εχει βαλει ο κατασκευαστης για αυτη την εργασια και να τελειωνουμε πολυ πιο ευκολα και φυσικα με κανενα περιθωριο λαθους!


το λοιπον βρηκα το χρονο και παραθετω τις επομενες φωτογραφιες περιγραφοντρας αυτα τα σημαδια απ τη δικη μου ματια!





....τα σημαδια ειναι 2 ...ενα τοξακι ...και ενα μικρο σιδερενιο μαύρο παραλληλόγραμμο ...και βρίσκονται σε αποσταση ακριβως 180 μοιρών , και τα δυο , πανω στο γραναζι της καδενας του δεξιου κυλινδρου ...οπως καθομαστε πανω στη σελα της μοτοσυκλετας!
------Οταν θελουμε να ελεγξουμε τα διακενα των βαλβιδων του δεξιά κυλινδρου( ...οπως καθομαστε πανω στη σελα της μοτοσυκλετας!)...τοτε γυριζοντας το πισω λαστιχο με ταχυτητα στο κιβωτιο .... περιμενουμε να δουμε στη καδενα του δεξια κυλινδρου να εμφανιζετε ενα μικρο μαυρο τοξακι.Οταν η πλευρα αυτου ερθει απολυτος παραλληλα με το εδαφος που εχουμε στηριξει την μοτοσυκλετα.... τοτε εχουμε στον δεξι κυλινδρο OT...και μπορουμε να τσεκαρουμε/ρυθμισουμε!

και συνεχιζουμε ...
------Οταν θελουμε να ελεγξουμε τα διακενα των βαλβιδων του αριστερού κυλινδρου( ...οπως καθομαστε πανω στη σελα της μοτοσυκλετας!)...τοτε γυριζοντας το πισω λαστιχο με ταχυτητα στο κιβωτιο .... περιμενουμε να δουμε στη καδενα του δεξια και παλι κυλινδρου να εμφανιζετε ενα μικρο σιδερενιο μαύρο παραλληλόγραμμο. Οταν η πλευρα αυτου ερθει απολυτος παραλληλα με το εδαφος που εχουμε στηριξει την μοτοσυκλετα.... τοτε εχουμε στον αριστερό κυλινδρο OT ...και μπορουμε να τσεκαρουμε/ρυθμισουμε!



....παραθετω τις δικες μου φωτογραφιες για πιο ξεκαθαρη περιγραφη!








--------------------------------------------------------------------------







--------------------------------------------------------------------------

... ελεγχω - και ενα χρειαστει ...ρυθμιζω!









....;)


...αυτα παιδια ....ελπιζω εγινε εντελως κατανοητο!​
 
Top Bottom