DIY Bαση στηθους για GoPro

KOL

Μέλος
Περιοχή
Στου πουταμ'
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
XRV+XR
Βλεποντας το βιντεο αυτο εδω,
, λεω, εδω το φτιαχνει μονο του το αμερικανακι που του γραφουν οδηγιες χρησης ακομα και στο φαγητο, για να μη φαει τη συσκευασια, και εγω θα δωσω 45 € γι αυτο το πραγμα?
Και ετσι λοιπον μαζεψα τα πραγματα.

- 2 κλιπσακια , απο καποια τσαντα παλια
-2 ιμαντες, παλι απο καποια τσαντα παλια (θα πρεπει να εχουν ιμαντες και κλιπσακια ιδιο πλατος για να ταιριαζουν, οπως επισης και οι ιμαντες να ειναι κατα προτιμηση ρυθμιζομενοι ως προς το μηκος τους, για να αποφυγουμε εξτρα δουλεια για μετα)
-και τελος το τετραγωνο πλαστικο της συσκευασιας της καμερας
Και ξεκιναμε

σημαδευουμε με κατι που θα κοψουμε την βαση

την κοβουμε και κανουμε λειανση των γωνιων με καποιο ψιλο γυαλοχαρτο

επειτα φτιαχνουμε τις εγκοπες
προσοχη, οι εγκοπες να μη βρισκονται υπερβολικα κοντα μεταξυ τους και στις ακρες.
Ειναι δεδομενο οτι πρεπει να χωρανε οι ιμαντες.

Τωρα ειναι το πιο χρονοβορο.
Κατ αρχας μπαινουμε σε "Θειτσα mode" και ξεκιναμε να ραβουμε οπου χρειαζεται για να το φερουμε στη μορφη που θελουμε

Απ οτι βλεπουμε εγω το εχω φτιαξει λιγο διαφορετικο απο το αμερικανακι.
Στον ιμαντα που περναει πισω απο τον λαιμο θεωρησα περιττο να βαλω κλιπσακι, οποτε ειπα να το κανω να μην ανοιγει και να το φοραω σαν κολιε, και να το κλεινω μονο απο κατω( θα δειτε.... το chesty της gopro hero 4 ετσι θα το κανουν). Ειναι σιγουρα πιο απλο σαν κατασκευη, μια ενωση λιγοτερη, και παντα προτιμω κατι απλο και συναμα λειτουργικο, σε σχεση με κατι πιο πολυπλοκο, αρκει βεβαια να μη χανεται η λειτουργικοτητα.Καλλιστα θα μπορουσα να ειχα αφαιρεσει και το ενα κλιπσακι και να μην αφηνα κανενα, αλλα τοτε θα ηταν δυσκολο να φορεθει, αρα η λειτουργικοτητα παει περιπατο.

Τελος λοιπον το φοραμε, σφιγγουμε, και ειμαστε ετοιμοι για ληψεις.
ΥΓ1. Χρησιμοποιουμε τη βαση σε σχημα J που μας δινεται μαζι με την καμερα, για να μπορουμε να την γυρισουμε σε ορθια θεση
ΥΓ2 SOS βεβαιωνομαστε οτι το μηκος των ιμαντων ειναι επαρκες απο πριν, για να μη παει χαμενη η δουλεια μας.
ΥΓ3 Το ξερω οι φωτογραφιες ειναι κακης ποιοτητας, τις τραβηξα με το κινητο και στο ποδι
 

Astakos

Μέλος
Περιοχή
Volos
Όνομα
Αντουαν
Μοτό
R1200GS
Ωραίες ληψεις οντως! Αν εχεις και το σωστο θεμα να τραβηξεις γίνονται ακομη καλυτερες. :cool:


που τις ειδες ρε συ τις ωραιες ληψεις... κοντεβω να φαω το τιμονι στο κεφαλι, χορια που ζαλιστηκα... Φιλε ωραια δουλεια :ok:... αλλα καλητερα ρε μαν στο κρανος να βλεπουμε το μερος :) , το δρομο :) ,''τον μπροστα'' :D;)... ειναι πιο καλο το πανοραμικο και πιο σταθερο ;)
 
Reactions: KOL

KOL

Μέλος
Περιοχή
Στου πουταμ'
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
XRV+XR
που τις ειδες ρε συ τις ωραιες ληψεις... κοντεβω να φαω το τιμονι στο κεφαλι, χορια που ζαλιστηκα... Φιλε ωραια δουλεια :ok:... αλλα καλητερα ρε μαν στο κρανος να βλεπουμε το μερος :) , το δρομο :) ,''τον μπροστα'' :D;)... ειναι πιο καλο το πανοραμικο και πιο σταθερο ;)
Δοκιμη ηταν φιλος! Και εκανα λαθος στην τοποθετηση :(
Με την επομενη ελπιζω να εχω καλυτερα αποτελεσματα :)
 
Top Bottom