DIY:Touchscreen οθονη & γάντια.

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Με την τεχνολογια στην υπηρεσια του μοτοσυκλετιστη,τα κινητα με touchscreen οθονες ειναι σε πολλους μονιμα πανω σε μια βαση στο ταξιδι μας...συνηθως για χρηση πλοηγησης και gps αλλά οχι μονο.Ενα προβλημα που αντιμετωπιζει κανεις ειναι ο χειρισμος τους με γαντια μοτοσυκλετας.Αν δεν εχεις ειδικα γαντια συμβατα για χρηση οθονης,ειναι αδυνατος ο χειρισμος τους.
Προσωπικα αντιμετωπιζα αυτο το θεμα με τη χρηση εντουραδικων γαντιων.Με 4 ζευγαρια στην κατοχη μου,κανενα δεν ειχε τη δυνατοτητα χρησης οθονης αφης! Η αναζητηση για λυσεις στο νετ ενδιαφερουσες και...αγνωστες.
Επελεξα να αγορασω μια αγωγιμη κλωστη...χωρις να γνωριζω αν θα εχει απουελεσμα και αν αυτα που υποσχεται γινονται πραξη...Με μηδαμινο κοστος σχεδον 1€/μετρο ηρθρ στα χερια μου,πηρα βελονα και μπαλωσα ενα ζευγαρι γαντια στους δεικτες των χεριων στο σημειο που ακουμπανε στην οθονη αφης........απλη διαδικασια,δεν ειμαι κ ραφτης αλλα το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο!!!Ναι δουλευει!Ακουμπωντας την οθονη του κινητου με τα αλλα δαχτυλα ειναι αδυνατη η χρηση της οθονης ενω οταν αυτο γινεται με τον δεικτη κ την αγωγιμη κλωστη,βουαλα λειτουργει!Μια σχετικα φθηνη κ διακριτικη λυση αν δεν αποφασισετε να αγορασετε καποιο ειδικο γαντι αφης...
DIY...για να γουσταρουμε...καλες βολτες!


Send by mAthosalas' S8-F8 ...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραιο Μαθο ;)
Δωσε λινκ να βγαλουμε ακρη:cool:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Send by mAthosalas' S8-F8 ...
Ωραιος ...
Ενας λογος που επελεξα το zumo ηταν και αυτο.
Εβλεπα κατα καιρους διαφορες πατεντες στο νετ. (πχ κομενο γαντι λατεξ) ή διαφορα end tips δαΧκτυλων αλλα η ιδεα με την αγωγιμη κλωστη μΕ αρεσε...


#skliros_kariolis_aprooves...

αφου we love you μωρη ραφτρα, αφου....
 
Last edited by a moderator:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραιος ...
Ενας λογος που επελεξα το zumo ηταν και αυτο.
Εβλεπα κατα καιρους διαφορες πατεντες στο νετ. (πχ κομενο γαντι λατεξ) ή διαφορα end tips δαΧκτυλων αλλα η ιδεα με την αγωγιμη κλωστη μΕ αρεσε...


#skliros_kariolis_aprooves...

αφου we love you μωρη ραφτρα, αφου....
τα gps της garmin δουλεύουν με γάντια μια χαρά. Το θέμα είναι τα κινητά! Εκεί έχει μεγάλη αξία η κλωστίτσα του Μάθου :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραίος ο Μάθος!

(Πολύ καθαρό είναι το γαντάκι και δε μαρέσει, βρώμισέ το γρήγορα!)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ωραίος ο Μάθος!

(Πολύ καθαρό είναι το γαντάκι και δε μαρέσει, βρώμισέ το γρήγορα!)
Καινουριο φιλε...μια φορα φορεμενο κ το εβγαλα στη μιση διαδρομη...για το λογο που περιγραφω εδω...δεν λειτουργουσε η οθονη...πλεον ναι...θα βρωμισει χαλαρα:fun
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
τα gps της garmin δουλεύουν με γάντια μια χαρά. Το θέμα είναι τα κινητά! Εκεί έχει μεγάλη αξία η κλωστίτσα του Μάθου :)
Υπάρχουν κάμποσα με "glove mode" στην οθόνη. Τρώει λίγο παραπάνω μπαταρία, το κακό.

Επίσης, άσχετα με το γάντι, με τις σταγόνες της βροχής στην οθόνη πως τα πάνε όλα τα ακουμπότζαμα; Το κινητό δεν ήταν πολύ χαρούμενο, μπέρδευε τα πατήματα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Υπάρχουν κάμποσα με "glove mode" στην οθόνη. Τρώει λίγο παραπάνω μπαταρία, το κακό.

Επίσης, άσχετα με το γάντι, με τις σταγόνες της βροχής στην οθόνη πως τα πάνε όλα τα ακουμπότζαμα; Το κινητό δεν ήταν πολύ χαρούμενο, μπέρδευε τα πατήματα.
Δεν εχω δοκιμασει κινητα με γαντι, παρα ελαχιστα. Τα samsung j5-j7, iphone 4/4s, lg g2, g3 που ξερω, δε δουλευουν . Tο μονο που δουλευε αριστα με γαντι, ηταν ενα xperia Sony.
Το montana επισης δουλευει αψογα με οποιοδηποτε γαντι, ακομα και του σκι! Δεν εχει θεμα ουτε με σταγονες, ουτε με περισσοτερο νερο. Στο οδοιπορικο 1821 το Μάιο, εφαγε τουλουμια επι 6 ωρες συνεχομενα και δουλεψε υπερωριες!!! Και με τα γαντια μουσκεμα, παλι δουλευε η touch screen οθονη αψογα.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Υπάρχουν κάμποσα με "glove mode" στην οθόνη. Τρώει λίγο παραπάνω μπαταρία, το κακό.

Επίσης, άσχετα με το γάντι, με τις σταγόνες της βροχής στην οθόνη πως τα πάνε όλα τα ακουμπότζαμα; Το κινητό δεν ήταν πολύ χαρούμενο, μπέρδευε τα πατήματα.
Ένα eTrex που έχω, βρεγμένο δουλεύει καλύτερα :p:D

Όχι, αλήθεια τώρα, μόνο όταν βρέχει πιάνει το γάντι σωστά o_O
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ένα eTrex που έχω, βρεγμένο δουλεύει καλύτερα :p:D

Όχι, αλήθεια τώρα, μόνο όταν βρέχει πιάνει το γάντι σωστά o_O
Αυτό δεν είναι παράξενο, το αντίθετο.
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Είχα πάρει 1m κλωστή όταν διάβασα αυτό το άρθρο να το δοκιμάσω, γιατί παρ' ότι δεν πιάνουν πολύ τα χέρια μου, μου φάνηκε σχετικά εύκολη πατέντα.

Με μόνο drawback την απώλεια της πλήρους αδιαβροχοποίησης του γαντιού (που τα είχε τα χρονάκια του οπότε ούτε με το spray ξανάγινε full αδιάβροχο όταν προσπάθησα), τώρα που βρήκα λίγο χρόνο το επιχείρησα.
Έσπασα και μια βελόνα εκεί οπότε βάλτε άλλα 0.10 Ευρώ στο κόστος :p , αλλά το αποτέλεσμα εξαιρετικό!
Thank you @mAthosalas μου έλυσες τα χέρια (μου έλυσες τα γάντια)
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Μπράβο ρε Μάθο! Έχω ιδρώσει από τα νεύρα μου μέσα στη στολή επειδή δεν μπορούσα να χειριστώ το τηλέφωνο εν ώρα οδήγησης και θα έπεφτα πάνω σε ένα gs! Θα το πληρώνουμε κ για μηχανάκι όχι τίποτα:fun
 
Top Bottom