Domi's corner

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Ανοίγω το παρόν νήμα για να υπάρχουν μαζεμένες ότι πληροφορίες,γνώσεις και απορίες έχουμε για τα NX650.Μπορείτε να ποστάρετε οτιδήποτε έχει σχέση όπως manuals,βελτιώσεις,φωτογραφίες,βίντεο,δοκιμές,fails κλπ.

Αρχικά βάζω κάποιες φωτό απο μοντέλα διαφόρων χρονολογιών ωστε να τα ξεχωρίζουμε πιο εύκολα.

1988,ο Γενάρχης με μίζα και μανιβέλα.Αν θυμάμαι καλά η μανιβέλα παρέμεινε για κάποιες αγορές και το 1989,απο εκεί και έπειτα η Honda την πετσόκοψε απο όλα το Domi.Το πλαίσιο ξεκινά από RD02


Η Αμερικάνικη έκδοση που κυκλοφόρησε μόνο για δυο χρονιές.Εμφανείς διαφορές στο πίσω ταμπούρο,εξατμΊσεις,μαρσπιέ συνεπιβάτη,έλλειψη μανιβέλας και προστατευτικού στο πηρούνι/δισκόπλακας.Υπήρξε και έκδοση για την Καλιφόρνια η οποία είχε το σύστημα εμπλουτισμού καυσαερίων για περιορισμό των ρύπων.


1990-1991,ίδιο κοστούμι με των πρώτων,άλλα αυτοκόλλητα και χωρίς μανιβέλα.



1992 2η γενιά.Άλλο πλαίσιο(RD02 επίσης),ολοκαίνουργια εμφάνιση με μεγαλύτερο ντεπόζιτο κατά 3 λίτρα(16 αντί 13) +την ρεζέρβα φυσικά.



Το 1995 η παραγωγή μεταφέρεται στην Ιταλία και το πρώτο μοντέλο έχει τα εξής χαρακτηριστικά:Παρ'ολο που το κοστούμι του είναι ίδιο με των 1992-'94 τα πλαίσιο(RD08)/μοτερ/αμορτισέρ/εξατμίσεις είναι επανασχεδιασμένα και θα χρησιμοποιηθούν στα 3ης και τελευταίας γενιάς Dominator.


3η γενιά,1996
Καινουργιο κοστούμι και ασημί τροχοί.Tα μοντέλα του 1996 είχαν δαγκάνες Nissin(όπως και τα προηγούμενα),απο το 1997 είχαν δαγκάνες Brembo



Η παραγωγή σταμάτησε το 1999,ένα απο τα τελευταία μοντέλα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Πίνακας με διαφορές και συμβατότητα ανταλλακτικων των 3 γενιών NX650


Πίνακας με:
Χρονολογία-Κωδικός μοντέλου
Αριθμός πλαισίου
Αριθμός κινητήρα
Ιπποδύναμη(σε KW)
Νούμερα ζιγκλέρ
Γρανάζωμα(εμπρός-πίσω)




Στοιχεία για μοντέλα RD08







Πλαίσιο 1988-1991 RD02






1992-1994 RD02





1995-1999 RD08
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Πρίν χρόνια είχα την "τιμή" να συμβιώσω για ένα χρόνο με ένα ΝΧ 250 πολύ το χάρηκα!!!!!
Γιώργο ανοιξες ένα ενδιαφέρον θέμα ........για αρκετούς απο εδω μέσα που το ......γλυκοκοιτάζουν!!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραία δουλειά Γιώργη...!!!
Καλά σε λέει ο konkost "Δομή..." :D
Τώρα που το προσέχω ο τίτλος έχει να κάνει με το Dominator ή με την Δομή...???:roflmao::p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραιο και πολυ χρησιμο θεμα...
Το domi αρεσει και αρεσε σε πολυ κοσμο και αυτο φαινεται απο την τιμη που πωλειται μεταχειρισμενο.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Eκανε τον κυκλο του εδω και αρκετα χρονια.Ειναι ομως μια πολυ καλη επιλογη για νεους οδηγους που θελουνε και καποια κυβικα.

Ξερει κανεις αν υπαρχει μεγαλυτερη ζελατινα απο την μανισια?
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Δεν ξέρω γιατί αλλά μου έκανε ανέκαθεν κλικ το Domi. Ίσως γιατί το πρώτο "νοικιάρικο" στα 18 μου ήταν ένα 250άρι, (το AX-1) με το οποίο πήγα πρώτη φορά Πρέβελη με το γκομενάκι, ίσως γιατί χάζευα το 650 στη βιτρίνα της αντιπροσωπίας.. Πάντως τώρα τελευταία όλο κοιτάζω για μετατροπές και εντουροποιήσεις του συγκεκριμένου μοντέλου.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Το ΝΧ650 κάνει δεύτερη επιτυχημένη καριέρα ως καστομαρισμένο καθότι είναι απλό και γίνεται πανέμορφο. :woot:

Υπαρχουν δεκάδες παραλλαγές, εδώ μερικά παραδείγματα...







...και το αγαπημένο μου, που κάποια στιγμή, ίσως, εφόσον και εάν...:)



:):):)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Υπάρχουν στο καρ καμποσα...Δίπλα σου και τΖάμπα. πχ >>> http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7547362/
Εχει ελεγχθει απο το κλιμακιο και εχει προβλημα στο μοτερ.Λυνεται αλλα δεν θα μπω στη διαδικασια.
Αντιθετως αυριο θα παω στον φιλο Αντωνη να δω αν αυτο κανει για δωρο του Αγιου Βαλεντινου
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7527415/
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εχει ελεγχθει απο το κλιμακιο και εχει προβλημα στο μοτερ.Λυνεται αλλα δεν θα μπω στη διαδικασια.
Αντιθετως αυριο θα παω στον φιλο Αντωνη να δω αν αυτο κανει για δωρο του Αγιου Βαλεντινου
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7527415/
Φίλε ,το είδα ,για αυτό σου γραψα οτι υπάρχουν καμπόσα στο καρ δίπλα σου.;)
Κι εγώ αυτό θα τσεκάριζα σαν 1η επιλογή. :ok:
Είμαι της άποψης ότι: Το "ακριβό" είναι ¨φθηνό". ;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Κάπου είχα διαβάσει οτι υπήρχανε καποια θεματα με της θερμοκρασίες και παρεμβσλανε ψυγείο λαδιού για ανακούφιση
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Φίλε ,το είδα ,για αυτό σου γραψα οτι υπάρχουν καμπόσα στο καρ δίπλα σου.;)
Κι εγώ αυτό θα τσεκάριζα σαν 1η επιλογή. :ok:
Είμαι της άποψης ότι: Το "ακριβό" είναι ¨φθηνό". ;)
Kωστα αυτο φαινεται καθαρο εκει που πρεπει και τα καγκελα δειχνουν συγκεκριμενη χρηση,
το οτι θα θελησει ενα δισκο μπροστα και ισως αλυσογραναζο δεν με ανησυχει.
Ο επαγγελματιας ειναι παλιος φιλος να δουμε τι θα πει κι αυτος για θεματα μοτερ, χιλιομετρων
και κυριως σε τι βαθμο λειτουργει η αναρτηση μπρος πισω.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κάπου είχα διαβάσει οτι υπήρχανε καποια θεματα με της θερμοκρασίες και παρεμβσλανε ψυγείο λαδιού για ανακούφιση
Ιδιαίτερα αν βάλει κανείς ψηλό φτερό. Κάτι τέτοια διάβαζα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ψυγείο λαδιού βάζουν κάποιοι ,κ όντως κατεβάζει τις θερμοκρασίες ,οι οποίες είναι φυσιολογικό να ανεβαίνουν (υπό συνθήκες) σε μεγάλο μονοκύλινδρο αερόψυκτο.
Το εμπρός φτερό δεν επηρεάζει σε κάτι.
Ενα σωρό μοντέλα με το ίδιο μοτέρ βγαίνουν με ψηλό φτερό απο μαμά. (πχ XR-FMX)
 
Top Bottom