Domi's corner

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Kωστα αυτο φαινεται καθαρο εκει που πρεπει και τα καγκελα δειχνουν συγκεκριμενη χρηση,
το οτι θα θελησει ενα δισκο μπροστα και ισως αλυσογραναζο δεν με ανησυχει.
Ο επαγγελματιας ειναι παλιος φιλος να δουμε τι θα πει κι αυτος για θεματα μοτερ, χιλιομετρων
και κυριως σε τι βαθμο λειτουργει η αναρτηση μπρος πισω.
Σκέψου ότι πρέπει να σταματήσεις τα πειράγματα στον Χάρη...:D
Καλή περίπτωση το Domi!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Σκέψου ότι πρέπει να σταματήσεις τα πειράγματα στον Χάρη...:D
Καλή περίπτωση το Domi!
Τον Χαρη τον πειραζω για το πανακριβο μπουντρελι, οχι για τα 2 γιαπωνεζικα :cool:

adv phone
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Ένα απο τα γνωστά προβλήματά των Domi, είναι το ξαφνικό "σβήσιμο" του κινητήρα. Συνήθως λύνεται με ρύθμιση του μίγματος καυσίμου ή αλλαγή των ζιγκλέρ. Στη δική μου περίπτωση χρειάστηκε καθαρισμός & ρύθμιση του καρμπυρατέρ.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γιώργο ( @Λευκάδιος ) συγχαρητήρια, πολύ νοικοκυρεμένο το θέμα σου, από αυτά που διαβάζεις και σε κάνουν να ζηλεύεις τα παλαιότερα μοντέλα!

Α ρε, μονοκύλινδρα, μεγάλη αγάπη!

Το μοντέλο του 1996 είναι όλα τα λεφτά!!!

 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Πρίν χρόνια είχα την "τιμή" να συμβιώσω για ένα χρόνο με ένα ΝΧ 250 πολύ το χάρηκα!!!!!
Το NX250 είχε μοτέρ διαμάντι,έχει και αυτό τους δικούς του τιφόζι που αφιερώνουν χρόνο πάνω του.Το παρακάτω ανήκει σε Γερμανό που έχει πολλές γνώσεις στα NX250/650


Πάντως τώρα τελευταία όλο κοιτάζω για μετατροπές και εντουροποιήσεις του συγκεκριμένου μοντέλου.
Όπως έγραψε και ο Μανώλης τα ντομι κάνουν 2η καριέρα ως custom κυρίως με την μορφή scrambler αλλά και σαν Adventure και off road bikes.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Το ΝΧ650 κάνει δεύτερη επιτυχημένη καριέρα ως καστομαρισμένο καθότι είναι απλό και γίνεται πανέμορφο. :woot:

Υπαρχουν δεκάδες παραλλαγές, εδώ μερικά παραδείγματα...







...και το αγαπημένο μου, που κάποια στιγμή, ίσως, εφόσον και εάν...:)



:):):)
Τα 3 απ'τα 4 τα έχει φτιάξει ένας τύπος και μετά τα πουλάει στο ebay,αρκετοί έχουν αντιγράψει την σχεδιαστική 'φόρμα' του αλλά τα δικά του είναι ασυναγώνιστα.
Το παρακάτω έχει φτιαχτεί κατά παραγγελία για τον πολυπρωταθλητή στα superbikes Carl Fogarty,το στόρυ http://thebikeshed.cc/2014/10/31/foggys-tracker/



Απ'τα αγαπημένα μου domi scramblers είναι και αυτό


 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το NX250 είχε μοτέρ διαμάντι,έχει και αυτό τους δικούς του τιφόζι που αφιερώνουν χρόνο πάνω του.Το παρακάτω ανήκει σε Γερμανό που έχει πολλές γνώσεις στα NX250/650


Όπως έγραψε και ο Μανώλης τα ντομι κάνουν 2η καριέρα ως custom κυρίως με την μορφή scrambler αλλά και σαν Adventure και off road bikes.
Τα 3 απ'τα 4 τα έχει φτιάξει ένας τύπος και μετά τα πουλάει στο ebay,αρκετοί έχουν αντιγράψει την σχεδιαστική 'φόρμα' του αλλά τα δικά του είναι ασυναγώνιστα.
Το παρακάτω έχει φτιαχτεί κατά παραγγελία για τον πολυπρωταθλητή στα superbikes Carl Fogarty,το στόρυ http://thebikeshed.cc/2014/10/31/foggys-tracker/



Απ'τα αγαπημένα μου domi scramblers είναι και αυτό


Γιώργη, ρε φίλε... πόσο ωραίο είναι να διαβάζει κανείς όμορφα επιλεγμένα πληροφορίες που συνοδεύονται με αντίστοιχες φωτό.
Δε ξέρω, εμένα πάντως με κάνεις και χαμογελάω κάθε φορά που διαβάζω κείμενα σου και "ξεσκεπάζεις" διαμάντια του παρελθόντος που ίσως τότε δεν είχαν τη πρέπουσα προσοχή μας!
Ξέρω πως το μακρόπνοο σχέδιο/όνειρο σου είναι να κάνεις και το δικό σου Ντόμι ιδιαίτερο και πιστεύω πως θα το καταφέρεις!

:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
H μοτοσυκλετα που ειδα σημερα ειναι τελικα 500 κυβικα.
Σπανιο μεν το ΝΧ 500 Dominator αλλα υπαρκτο κι αν γνωριζει καποιος την ιπποδυναμη ή αλλες διαφορες ας μας διαφωτισει.
Θα γραψω εδω πως η συνολικη εικονα που μου αφηνουν ολα τα μτχ που κοιταω
ειναι αυτη της εγκαταλειψης στο ελεος των καιρικων φαινομενων ή της αιωνιας απλυσιάς
και μου ειναι δυσκολο να το αποδεχτω οντας ψειρας σε τετοια θεματα.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
αμα ηξερα οτι γινετε ετσι , δεν θα το πουλουσα , ειχα το μαυρο με τα χρυσα αυτοκολιτα, 650cc ποτε κανενα προβλημα , χειμωνα-καλοκαιρι ταξιδια μικρα και σαν παπι ολη την ωρα !!!
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Ξερει κανεις αν υπαρχει μεγαλυτερη ζελατινα απο την μανισια?
Δέν είχαν εργοστασιακή ζελατίνα,aftermarket υπάρχουν givi,kappa,mra και άλλες.Στην Ελλάδα υπάρχουν φτιαχτές(αντίγραφα) απο 50-70 ευρώ.Πριν την αγορά να διευκρινίσετε για ποιάς χρονολογίας το θέλετε,δεν ταιριάζουν όλες και στα τριών γενιών ντομι.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Τα 3 απ'τα 4 τα έχει φτιάξει ένας τύπος και μετά τα πουλάει στο ebay,αρκετοί έχουν αντιγράψει την σχεδιαστική 'φόρμα' του αλλά τα δικά του είναι ασυναγώνιστα.
Το παρακάτω έχει φτιαχτεί κατά παραγγελία για τον πολυπρωταθλητή στα superbikes Carl Fogarty,το στόρυ http://thebikeshed.cc/2014/10/31/foggys-tracker/



Απ'τα αγαπημένα μου domi scramblers είναι και αυτό
[/media]
Η φατσάρα-οδηγάρα ο Fogarty είναι αυτός!

Κι έλεγα κι εγώ ποιόν μου θυμίζει...

:):):)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Γιώργο ( @Λευκάδιος ) συγχαρητήρια, πολύ νοικοκυρεμένο το θέμα σου, από αυτά που διαβάζεις και σε κάνουν να ζηλεύεις τα παλαιότερα μοντέλα!

Α ρε, μονοκύλινδρα, μεγάλη αγάπη!

Το μοντέλο του 1996 είναι όλα τα λεφτά!!!

Ένα τέτοιο παρολίγο να το αγόραζα, πρίν καταλήξω στο 640 adv, αλλά η κατάστασή του ήταν χειρότερη από την φωτογραφία της αγγελίας!
Πάντως, αν ψάχνεσαι για adventure bike αυτής της ηλικίας, αυτής της τιμής κι αυτής της κατηγορίας είναι μια καλή βάση για να το φτιάξεις! Φεριγκάκι έχει, ρεζερβουάρ καλής χωρητικότητας έχει, σχάρα για φόρτωμα κατασκηνωτικού εξοπλισμού έχει... απλά θέλει μία αναβάθμιση στις αναρτήσεις για να γίνει πιο ικανό και ολοκληρωμένο!
Ή τα περιφερειακά του να σου είναι χρήσιμα σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις ως βάση το XR 600...
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Κάπου είχα διαβάσει οτι υπήρχανε καποια θεματα με της θερμοκρασίες και παρεμβσλανε ψυγείο λαδιού για ανακούφιση
Ιδιαίτερα αν βάλει κανείς ψηλό φτερό. Κάτι τέτοια διάβαζα.
'Οπως τα λέει ο Γάτος παρακάτω ;).Έχω οδηγήσει το δικό μου με ψηλό φτερό,με μικρότερο(sm) και χωρίς καθόλου.Παρ'ολο που δεν έχω όργανο θερμοκρασίας λαδιού δεν παρατήρησα διαφορές στην απόδοση του κινητήρα και στην λειτουργία του κβωτίου ταχυτήτων.
Όλα τα RFVC(όπως και άλλα αερόψυκτα) έχουν ανάγκη απο δυο πράγματα:Το ένα είναι να έχουν φρέσκο λάδι και το άλλο είναι να έχουν λάδι :roflmao:
Ψυγείο λαδιού εφοσον είναι μελετημένο μόνο καλό θα κάνει,αν όμως κάνετε τα δυο παραπάνω είστε πάλι οκ.
Ψυγείο λαδιού βάζουν κάποιοι ,κ όντως κατεβάζει τις θερμοκρασίες ,οι οποίες είναι φυσιολογικό να ανεβαίνουν (υπό συνθήκες) σε μεγάλο μονοκύλινδρο αερόψυκτο.
Το εμπρός φτερό δεν επηρεάζει σε κάτι.
Ενα σωρό μοντέλα με το ίδιο μοτέρ βγαίνουν με ψηλό φτερό απο μαμά. (πχ XR-FMX)
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
H μοτοσυκλετα που ειδα σημερα ειναι τελικα 500 κυβικα.
Σπανιο μεν το ΝΧ 500 Dominator αλλα υπαρκτο κι αν γνωριζει καποιος την ιπποδυναμη ή αλλες διαφορες ας μας διαφωτισει.
Θα γραψω εδω πως η συνολικη εικονα που μου αφηνουν ολα τα μτχ που κοιταω
ειναι αυτη της εγκαταλειψης στο ελεος των καιρικων φαινομενων ή της αιωνιας απλυσιάς
και μου ειναι δυσκολο να το αποδεχτω οντας ψειρας σε τετοια θεματα.
Για το 500 το μόνο που ξέρω είναι ότι εκτός απο άλλη διάμετρο πιστονιού είχε και άλλη διαδρομη όπως και άλλη τελική μετάδοση.Καλύτερα κοίτα κάτι άλλο.Αφού είσαι ψείρας δύσκολα να βρείς καλό με κάτω απο 1500,μην σου πω ότι θα φτάνει τα 2000 ποσό όμως υψηλό αφού εκεί υπάρχουν πιο σύγχρονες επιλογές.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Ένα τέτοιο παρολίγο να το αγόραζα, πρίν καταλήξω στο 640 adv, αλλά η κατάστασή του ήταν χειρότερη από την φωτογραφία της αγγελίας!
Πάντως, αν ψάχνεσαι για adventure bike αυτής της ηλικίας, αυτής της τιμής κι αυτής της κατηγορίας είναι μια καλή βάση για να το φτιάξεις! Φεριγκάκι έχει, ρεζερβουάρ καλής χωρητικότητας έχει, σχάρα για φόρτωμα κατασκηνωτικού εξοπλισμού έχει... απλά θέλει μία αναβάθμιση στις αναρτήσεις για να γίνει πιο ικανό και ολοκληρωμένο!
Ή τα περιφερειακά του να σου είναι χρήσιμα σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις ως βάση το XR 600...
Xρήστο με αυτή την λογική αγόρασα το δικό μου το 2008,να του φτιάξω τις αναρτήσεις και να μείνω εκεί.


Όμως επειδή είναι η μακροβιότερη δίτροχη σχέση που είχα ποτέ και έπρεπε να την ανανεώνω άρχισα να ασελγώ πάνω του :yew:.






 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Γιώργη, ρε φίλε... πόσο ωραίο είναι να διαβάζει κανείς όμορφα επιλεγμένα πληροφορίες που συνοδεύονται με αντίστοιχες φωτό.
Δε ξέρω, εμένα πάντως με κάνεις και χαμογελάω κάθε φορά που διαβάζω κείμενα σου και "ξεσκεπάζεις" διαμάντια του παρελθόντος που ίσως τότε δεν είχαν τη πρέπουσα προσοχή μας!
Ξέρω πως το μακρόπνοο σχέδιο/όνειρο σου είναι να κάνεις και το δικό σου Ντόμι ιδιαίτερο και πιστεύω πως θα το καταφέρεις!

:friendship:
Στέφανε το έχω ξαναπεί,ειδικά το ντομί εγώ δεν γύρναγα ούτε 2η ματιά να του ρίξω.Κάποια μηχανάκια πρέπει να τα ζήσεις καιρό για να ανακαλύψεις τις όποιες αρετές έχουν ;)
:friendship:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γιώργη-Λευκάδιε-Δομή :) ,κι εγώ γουστάρω πολύ τα θέματα που ανεβάζεις ρε φίλε.:ok:
Κυκλοφορούν τόσες ιδιέταιρες ομορφιές εκεί έξω ,κ σ'ευχαριστούμε που τις ανακαλύπτεις κ μας τις "σερβίρεις".




Οσο για το Ντόμυ σου...πολύ κρατιέμαι ρε φίλε για να μην "σε πειράξω":muted:....να το ξεύρεις.;)
Και :friendship:


Το NX250 είχε μοτέρ διαμάντι,
Επιβεβαιώνω.
Είχα το ΧL250 Degree (ίδιο μοτέρ) ,το οποίο είχα λιώσει ολούθε.
Αίσθηση trial στο χώμα ,και λύσαγε στοπαρισμένο στα 140km/h στην ΕΟ.



Όπως έγραψε και ο Μανώλης τα ντομι κάνουν 2η καριέρα ως custom κυρίως με την μορφή scrambler αλλά και σαν Adventure και off road bikes.
Υπάρχει κι ένας Σαλλονικιός που φτιάνει Domi scrambler κ τα πουλάει.
Φωτό απο καρ.

 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Οσο για το Ντόμυ σου...πολύ κρατιέμαι ρε φίλε για να μην "σε πειράξω":muted:....να το ξεύρεις.;)
Και :friendship:
Μην κρατιέσαι μπρε συ(είσαι και σε περίεργη ηλικία),βγάλτο απο μέσα σου :roflmao:
:friendship:
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
H μοτοσυκλετα που ειδα σημερα ειναι τελικα 500 κυβικα.
Σπανιο μεν το ΝΧ 500 Dominator αλλα υπαρκτο κι αν γνωριζει καποιος την ιπποδυναμη ή αλλες διαφορες ας μας διαφωτισει.
Θα γραψω εδω πως η συνολικη εικονα που μου αφηνουν ολα τα μτχ που κοιταω
ειναι αυτη της εγκαταλειψης στο ελεος των καιρικων φαινομενων ή της αιωνιας απλυσιάς
και μου ειναι δυσκολο να το αποδεχτω οντας ψειρας σε τετοια θεματα.
 
Top Bottom